הפיתוי ועונשו 2631
בכל פעם שאני נתקל ברעיון של דמוקרטיה אליטרית אני מוצא את עצמי מתפתה לשניה אחת לחלום הורוד הזה - כן, כן, זה יהיה מושלם; רק האנשים החכמים יבחרו מי ינהל אותם; כתוצאה מזה, רק האנשים האולטרה-חכמים ינהלו את המדינה; אחחח, יהיה כל-כך יפה.

ואז אני נזכר:
- אנשים הם מושחתים מטבעם, ולכן הקבוצה שתיבחר לנהל תצמצם עוד ועוד את קהל הבוחרים, כך שהיא תמשיך להיבחר לעד.
- מה שיווצר לא יהיה פער מעמדות, זה יהיה קרע מעמדי. יהיו אנשים שווים יותר ופחות באופן חוקי ורשמי - אחד מעמודי התווך החשובים ביותר של הדמוקרטיה, השיוויון של כל אזרחי המדינה, יתמוטט בענן עשן ותמרות אש (מילולית).
- זאת הצעה יומרנית וגאוותנית. מי אמר שידע פוליטי גורם לאדם לקבל החלטות טובות יותר? מי יקבע את קנה המידה? מר אדמוני מוזמן לברר - אני בספק אם יותר מאחוזים בודדים מאוד של המגיבים על המאמר שלו מכירים אפילו סעיף אחד בהסכם אוסלו. ולקרוא את מקיוואלי זה לא חשוב? ומרקס? ואדם סמית? מי קובע?
- אין לאיש מאיתנו זמן, או לפחות כמה אנחנו חושבים, להבין מספיק בניהול המדינה בשביל לקבל החלטות נבונות באמת. בשביל זה אנחנו נותנים לאנשים אחרים לנהל לנו את החיים. מה ישתנה פה?
- המרחק בין "רצון העם" לבין "ניהול המדינה" מתרחק בעוד שלב אחד מהדמוקרטיה המודרנית, שגם בה הוא כבר רחוק למדי.
- ההצעה הזאת פשוט לא ישימה - אף מדינה בעולם לא יכולה לקבל אותה מבלי להיות מוחרמת מיידית על ידי שאר העולם. זה אולי נימוק מכוער ולא-פילוסופי, אבל הוא נכון מאוד.
- ועוד כהנה
- וכהנה
- וכהנה

הדמוקרטיה האליטרית היא אשליה. אשליה מלומדת, אשליה מעונבת, אבל אשליה. לפי דעתי, היא אפילו לא אשליה יפה במיוחד - נודף ממנה ריח חזק של אהבה-עצמית וזילזול-באחרים. הרי ברור שמי שירוויח מההצעה הם מציעיה (אנשי השמאל, למשל) ומי שלא יוכל להצביע יותר הם מתנגיד מציעיה (אנשי הימין למשל) - דרך מצוינת לזכות בבחירות: לשלול מהמתנגדים את זכות הבחירה.
הפיתוי ועונשו 2633
אני אולי שמאלני, אבל לפחות הוגן. אם תקרא את רשימותיי הקודמות העוסקות בהתנהלותו של אהוד ברק - תראה שהאשמתך היא האשמת שווא.
הפיתוי ועונשו 2635
ישנה גם אפשרות לתת לכולם להצביע, אבל לא לספור את הקולות של מי שלא עבר את המבחן. תוצאות המבחן תשמרנה בסוד, וכך אף אחד לא ידע אם קולו נספר או לא. אין בעית מעמדות.

כמובן שההצעה תעבוד ללא רבב במדינה חסרת מושחתים כשלנו. שלא לדבר על כמה שהיא מזכירה את הפתרון (המקורי וגם החדש) לתרומות דם של בני העדה האתיופית.
הפיתוי ועונשו 2636
i.e. lose the anonymity of votes. are
?you quite sure this is worth it
הפיתוי ועונשו 2638
קצת מסבך את העסק, אבל אפשר לעשות את זה כמו ספירת הקולות של חיילים - שתי מעטפות. על המעטפה החיצונית כתוב השם והפרטים, מוודאים שהם בסדר, פותחים את המעטפה, ואת המעטפה הפנימית מטילים חזרה אל הקלפי לספירה השניה - אנונימית לחלוטין.
ואם נמחשב את ההצבעה - אז בכלל לא תהיה בעיה.
הפיתוי ועונשו 2640
עצור מיחשוב לפניך!

אם יש משהו ש*אסור* למחשב, הרי שאלו הבחירות.

ראשית, ההשפעה הפסיכולוגית: אנשים שלא מבינים במחשבים לעולם לא יאמינו שלא ניתן לזהות אותם. למשל, לאחר שהם מזדהים בפני ועדת הקלפי נרשמת שעת ההצבעה; ניתן אח"כ בקלות להצליב מידע זה עם רישום ההצבעה + השעה שמופיעים במחשב. (המחשב לא רושם את שעת ההצבעה? ואתה מאמין לזה?)

שנית, ההשפעה האמיתית: אנשים ש*כן* מבינים במחשבים ידעו בוודאות שניתן לזהות אותם. ובנוסף, זיוף תוצאות מעולם לא היה קל יותר.

ולבסוף, הסכנה: תקלה עלולה למחוק הצבעות של אלפי אנשים. או מאות אלפים. נכון, כיום גם שריפה יכולה לכלות את קולותיהם של אנשים רבים, אולם מה נפוץ יותר: שריפה או מסך כחול בחלונות NT?

ניתן לשמור על האנונימיות בדרך אחרת לגמרי: מאחורי הפרגוד, אתה *פותר מבחן* ומצרף אותו לפתק שלך. כל פתק יחשב רק עם המבחן "עבר".

כך מחייבים גם כל בוחר להבחן בכל בחירות, וזקנים סניליים שעברו את המבחן לפני 70 שנה לא יוכלו להמשיך להצביע בשל חסד נעורים.

ציינתי כבר שאני מתנגד לכל הרעיון?
הפיתוי ועונשו 2641
רבותיי, אתם עוסקים בקטנות. הרעיון אינו ישים וקרוב לוודאי שלא יהיה ישים, לפחות לא in our life time.
מוטב להתייחס לדמוקרטיה האליטרית כאל מודל שיש לשאוף להידמות לו ככל האפשר מאשר לשזור בעיות שברומו של עולם עם המסך הכחול של WINDOWS NT
הפיתוי ועונשו 2643
מר אדמוני - אני מתנצל. אכן פה קיפצתי קצת למסקנות. בכל זאת, אתה כופה את האידאלים שלך על אנשים אחרים - בשום מקום לא כתוב ששליטה בידע פוליטי עכשווי תסייע לאנשים לקבל החלטות נכונות. זאת המסקנה שלך, אבל היא לא ממש מוכחת.
דבר שני, התנגדות לסעיף אחד בתגובתי (שלך) או לאחר (דובי וטל) לא תבטל את העוצמה המכרעת של הנימוקים נגד הדמוקרטיה האליטרית. לא מסיבות פרקטיות בלבד, שים לב, אלא גם מסיבות אחרות. מה עם העובדה שהמעמד השליט יעשה הכל להישאר שליט?
וטל, מה זה הטיעון הזה על "אז לא נגלה להם מי יכול להצביע ומי לא"? הרי כך אנשים לעולם לא יוכלו לשפר את עצמם ולהגיע למצב בו הם יכולים להשפיע, כי הם לא ידעו שהם לא משפיעים! אתה מקבע את פער המעמדות באמצעות שקר. באמת הרבה יותר טוב.

רבותי, כל הדיון הזה נובע מענין פשוט:
כולנו רואים שרע. כולנו בטוחים שאם כולם היו מסכימים איתנו יהיה טוב. בגלל שמי שהציע (או תומך) בדמוקרטיה האליטרית הוא (תמיד, תמיד, תמיד) משכיל, הוא חושב שהשכלה תגרום לאנשים להסכים איתו.
אני יודע שזה מכוער מצדי לטעון למניעים אגואיסטיים תת-מודעים, אבל קשה לי לראות את זה אחרת. הרי הגאוותנות והזילזול באדם הפשוט שטמונים בהצעה הזאת בולטים לעין.
הפיתוי ועונשו 2646
עזוב "אדם פשוט". על פי החוקים הנוכחיים, אדם לא חייב אפילו לדבר את שפת המדינה, שלא לדבר על יכולת קריאה בה. מאיפה ישיג אדם כזה מידע על הקורה סביבו? למה מגיע לו בכלל להצביע? מה הוא יודע על הקורה סביבו? איך הוא אמור לבצע החלטות תבוניות?
הפיתוי ועונשו 2649
יכולת כתיבה וקריאה בשפתנו אינה חיונית. באמת, רבותי, אתם עושים פיל מעכבר. אם יש פה ושם סנילים שאינם זוכרים במה מדובר, אנשים שטועים בפתקים, אנשים שאינם מבינים מה רוצים מהם וכולי, הרי הם בטלים בשישים. אל תשכחו שאצלנו, למשל, כל קול שווה בערך 1/25,000 של מנדט (כלומר: אני אישית אחראי לשכבה השניה של הצבע בבורג הקדמי השמאלי של כסאו של טומי לפיד). הבעיה היא לא מישהו שמצביע על העוקם, אלא התחושה שלנו שיש שבעה עשר מנדטים שנראה לנו שאין מאחוריהם כל מחשבה. מצטער, אלה חוקי המשחק, והדרך היחידה לנצח בו היא לשחק. לא לצבוע את הלוח ולא להחליף אותו.
כל הגבלה על ההצבעה תפעל כבומרנג. עדיף שיחרור הלחץ של אותם שבעה עשר מנדטים ארורים בצורת חברי כנסת על פני האופציה של השארתם מחוץ למשחק, דבר שיגרום להם להתבטא בדרכים הרבה יותר פיזיות-קונקרטיות.
התשובה בגוף השאלה 2653
אם אדם אינו יודע מה קורה בסביבתו, שומה עלינו לשלול את זכות ההצבעה שלו. זוהי טענתה של הדמוקרטי האליטרית.
התשובה בגוף השאלה 2668
בשנת 96' עשיתי מעשה של אזרחות טובה והתנדבתי לשמש כיו"ר ועדת קלפי. נתקלתי בשורה של אנשים, רובם מהגרים מרוסיה אבל גם כמה ישראלים ותיקים, שלא ידעו בכלל איך נראה הפתק שהם אמורים להכניס למעטפה, ומישהו חילק להם דוגמאות מחוץ לקלפי. הגדילה לעשות גברת קשישה אחת, שלא דיברה עברית, וביתה שנלוותה אליה ביקשה מאיתנו להכנס אל מאחורי הפרגוד כדי לתת לקשישה את פתקיהם של ביבי ושרנסקי, דבר שהוא אסור כמובן.
הזורע רוח - קוצר סופה 2655
מר קלין היקר,
אינני מבין כלל על מה הינך מתנצל.
אם אינני טועה הרי זה מישהו אחר האמור די בקרוב להתנצל
בברכה
א. מאן
בליפ 2699
באותה מידה תוכל לומר כי אסור למחשב את משרד הפנים, או התחבורה. נראה לי כי אין כל סיבה שלא למחשב את הבחירות.
אמצעי זיהוי באמצעות חמרה (אין בעיה לזייף כרטיס מגנטי, אבל שבב מקודד אישית לכל אזרח כחלק מתעודת הזיהוי הוא עניין אחר), מכשיר דמוי כספומט לקליטת הנתונים, ויאללה, ביי. אני, בחוצפתי כי רבה, הייתי מוכן גם לאפשר הצבעה ע"ג האינטרנט - אני בטוח שנתן, טכנית, להקים מערכת בטוחה *במידה סבירה*.
נתן, כמובן, גם לקודד את הנתונים וכו' וכו', אבל הנקודה העיקרית היא זו: מדוע צריך אדם במדינה דמוקרטית לחשוש לעורו אם הצביע למפלגה זו או אחרת?

במאמר מוסגר אומר - אני אישית לא מצביע כלל, ופותר בכל את הבעיה באופן האלגנטי ביותר האפשרי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים