כן, פרצה קוראת לגנב 263527
"בהקלטות שפורסמו אמש ב"עובדה" נשמעים החייל בעמדת הש"ג וחייל בעמדת התצפית במוצב... החיילים יורים לעבר הילדה. אחד החיילים מדווח: "היא מאחורי המחפורת, חצי מטר ממנה. מתה מפחד. הפגיעות היו ממש לידה, סנטימטרים ממנה". מאוחר יותר, מדווח המ"פ למוצב: "קבל תמונת מצב: ביצענו ירי והרגנו אותה. (היא) לבשה מכנסיים ג'ינס וגופיה, חולצה. כמו כן היתה עם כאפייה על הראש. אני גם וידאתי את ההריגה. עבור""

"סעיף החריגה מסמכות מתייחס להנחיות פתיחה באש שקבע ר' על דעת עצמו באזור המוצב, בין השאר בבוקר התקרית. הוא הודיע לחייליו כי ב"אזור הביטחוני המיוחד" סביב המוצב, יש לבצע ירי על מנת להרוג לעבר כל אדם הנכנס לאזור. ר' אף הוסיף, לדברי התובע, כי "כל מי שנע במרחב, גם אם זה (ילד) בן שלוש, צריך להרוג אותו".

נראה לי שהמדיניות המוצהרת שלנו הפכה להיות ייצור סדרתי של מוחמד אה-דורה. פעם עוד עשינו את זה בטעות. אני מציע לחמאס לנצל את ההגיון המבריק של המ"פ (ושל אלו שנתנו לו פקודות?), לשלוח בית ספר שלם של ילדים את המרחב כך שהצבא יחסל את כולם. זה נשק הרבה יותר יעיל מאשר לצייד את אותם ילדים עצמם בחגורות נפץ.
כן, פרצה קוראת לגנב 263564
את ההוראות לגבי ה"ילד בן שלוש", אגב, הוא נתן אחרי וידוא ההריגה בילדה, לפי ההקלטות ששודרו אמש ב"עובדה". מוזר לי גם שדרוזי יתייחס למטפחת של הילדה (חלק ממדי בית הספר), כ"כאפייה". האם כללי צניעות דומים לא חלים גם בקרב הדרוזים?

אבל כמובן שכל אלו הם עניינים צדדיים לכך שהמ"פ הנ"ל התקשה, אפילו במהלך החקירה שלו, להבין מה הבעיה עם מה שהוא עשה. הוא חזר וסיפר שככה לימדו אותו לפעול כנגד כל איום. את הוידוא הריגה הוא התעקש להגדיר כ"נטרול האיום". עושה רושם שהוא הצליח למחוק לו מהראש את העובדה הפעוטה שהילדה הזאת הייתה ילדה, בת אנוש, אפילו לא מחבלת. בשבילו, היא הייתה בסך הכל "איום".
כן, פרצה קוראת לגנב 263680
ולחזק את דבריך, לעובדה שהוא אמר זאת אחרי הוידוא ולא לפניו יש משמעות רבה. אם הוא אמר זאת לפני, זה יכול היה להיות סתם משפט מוגזם שהוצא מהקשרו (כמו למשל ''אתם עושים מה שאני אומר אפילו אם הרמטכ''ל אומר ההיפך'').
כן, פרצה קוראת לגנב 263695
לי לא ברורה מידת העצמאות של המ"פ במצבים כאלה. אין לחטיבה הוראות פתיחה באש? אם יש אזורים בעייתיים במיוחד, המח"ט אמור לשנות אותן באישור מפקדיו (או משהו ברמה דומה); הנושא הזה לא אמור להיות בסמכות המ"פ.
או שההוראות מחייבות ירי במקרה כזה (ואז צריך לבדוק מדוע לא התייחסו לאפשרות של ילדים שיכולים להקלע לשטח אסור בטעות, ולהניח למ"פ), או שהן אוסרות ירי במקרה כזה (ואז צריך לברר האם המג"ד ידע שכך מבין המ"פ את ההוראות).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים