שיוויון אתם רוצים? 26695
אני מחכה עדיין לבחורה הראשונה שתעתור לבג''ץ בדרישה להתקבל כלוחמת לחיל השריון ולתותחנים ולא רק לתפקידים זוהרים כמו טייסות בחיל-האוויר וחובלות בחיל-הים. רק אז נוכל לדבר על שיוויון אמיתי.
אחותי... ובלי בג''ץ 26697
אחותי היא בוגרת גאה של המחזור השני של מ"ט-יות (משנה טכני) בתותחנים.
תפקיד לחימה "נורמלי" וחסר כל זוהר.

מה שכן - צה"ל דרש ממנה 9 חודשים שס"ן (שרות סדיר נוסף במשכורת של סדיר) - לאמור, התנדבת לשרת במו בן, שרתי אותו משך זמן.

נראה שהשיוויון בצה"ל מתפשט גם לתפקידים פחות זוהרים.
פרחים בקנה ובנות בצריח 26710
כן, האמת שרציתי לעורר פרובוקציה. בנ"מ משרתות מזה כשלוש שנים נשים בתפקידי לחימה, בינתיים רק בהוק ובפטריוט. אבל הנקודה שרציתי להעלות (בעקבות תגובה של בחורה מתישהו בשבוע האחרון בנושא תפקידי בנות בצבא) היא כזו: נראה שהמאבק לשילוב נשים בצבא מתרכז בעיקר בתפקידים ה"זוהרים", ולא בשוויון אמיתי בחלוקת הנטל, ועל כך אני מצר. לא ראיתי בנות שמגישות בג"ץ כדי להתקבל לשריון או לחיל ההנדסה או לשייטת או לכל יחידה אפורה אחרת, והגישה הכללית הרבה פעמים היא בסגנון "סיירת או ניירת", כלומר "טייסת/קצינה/מדריכה או פקידה/בבית".
פרחים בקנה ובנות בצריח 26715
את זה אף פעם לא הבנתי. אתה מצפה שבנות _ילחמו_ על תפקידים שהם לא משהו, אך ורק בשם השוויון?
אני הייתי מצפה למשהו בסגנון אחר - שהדרישה של הנשים לשוויון זכויות תתקל בדרישה שהן יקבלו על עצמן גם את החובות. או אז יאמרו הנשים "אין בעיה, בשביל לקבל את הזכות להיות טייסת/חובלת/רמטכ"ל אני מוכנה גם לשרת שלוש שנים ולקבל עלי את האפשרות להיות טבחית קרבית/ש"ג/שריונרית/לוחמת גבעתי."

הקריאה המתגרה "למה אתן לא נלחמות על הזכות לאכול גריז שלוש שנים?" נשמעת לי תמוהה. אף אחד לא באמת חושב שזו זכות.

חוץ מזה, שהרבה אנשים מסכימים היום עם הטענה שקודם כל יש לתת לנשים כמה שיותר זכויות והזדמנויות, אפילו במחיר של חוסר הוגנות כלפי הגברים. לשוויון נגיע מאוחר יותר - קודם צריך לזעזע את המערכת.
פרחים בקנה ובנות בצריח 26767
באופן מפתיע, כן, אני מצפה לקריאה לשיוויון. מדוע שכל אחד לא ישרת לפי *יכולתו* ולא מגדרו. בחברה אנוכית אין לצפות לזה, בחברה שמנסה להתבסס על שיוויון הזדמנויות אי-אפשר לאפות את העוגה בלי להתלכלכך בקמח. אני חושב שאת שלב ההעדפה המתקנת כבר עברנו מזמן ויותר מזה, למה שלא ניתן הזדמנויות נוספות – בחי"ר, בשריון, בתותחנים, בהנדסה, על הסטילי"ם, רק תבחר.

ואגב, מדוע הקריאה נראית לך תמוהה? ראיתי כבר בחורות ששרתו איתי ודרשו לעשות רישיון על נגמ"ש ואפילו להשתתף בטפ"ש (טיפול שבועי). מסתבר שיש כאלו שרואים בזה זכות.
פרחים בקנה ובנות בצריח 26793
"הקריאה" (שנשים ישרתו בתפקידים קרביים עם גריז) לא נראית לי תמוהה. אבל השאלה היא מי אתה מצפה שיקרא. תמיכה מצד חברי(ות) כנסת ועיתונאים(ות) זה דבר חשוב, אבל עד כה היה מדובר בתמיכה שלהם במאבק פרטי של בנות מסויימות.

ובמאבק של הבנות המסויימות, טבעי שהן ירצו תפקיד זוהר. נניח שבת מסויימת לא הצליחה להתקבל לטייס. לאפשר לה, אולי (אחרית הימים) לחייב אותה לשרת בשריון זה עניין אחד; לצפות ממנה לעתור לבג"צ ולהלחם נגד כל הממסד בשביל זה, זה עניין אחר.

אתה מוזמן להגיש את הבג"צ בעצמך...
שיוויון אתם רוצים? 27218
ומה עם הגבר שיעתור לבג"ץ בדרישה לשרת שנה וחצי כפקיד במשרה חלקית?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים