מיני אנקדוטות 26718
מעניין לציין שחוק האנטי-טראסט האמריקאי הועבר בשלהי המאה ה 19 בנסיון לשבור התאגדויות של חברות לישויות עסקיות ענקיות שנקראו - טראסט (אמון של מי ןבמי?), שנוצרו בתקופת "הברונים" שניצלו את הלייזה-פייר.

בעזרת החוק הזה הנשיאים טאפט ותאודור רוזבלט פרקו את חברת הנפט הענקית דאז סטנדארט אויל, שהייתה שייכת לאיש העסקים בעל העוצמה רוקפלר .החברה הזו פורקה למה שהיה מוכר עד לפני זמן קצר כמובייל, אקסון וחברות נוספות. בעזרת החוק הזה נשברו גם מונופולים נוספים, ומפורסמות אחרות היו אמריקן טבקו, בבעלות משפחת דוק, ויו.אס. סטיל.

מעניין לראות ש 90 שנה לאחר הפרוק של סטנדרט, חוק האנטי טראסט לא הפריע למיזוג המחודש בין אקסון ומובייל או של בריטיש פטרוליאום וסטנדרט אוהיו.

בתחילת המאה העשרים לא היסס הנשיא דאז, טדי רוזבלט להשתמש בחוקי האנטי טראסט לשבור את האימפריה הפיננסית (שלא הייתה מונופוליסטית) של הבנקאי הגדול מכולם, ג'יי. פי. מורגאן. רוזבלט נלחם במורגאן למרות שעשור לפני כן הציל מורגאן אישית את כלכלת ארה"ב מהתמוטטות כללית, על פי בקשה נואשת של אותו רוזבלט, ולמרות שמבחינה מעשית מורגאן בנק שימש כבנק המרכזי האמריקאי.

בשנות בשבעים והשמונים פורקה חברת הטלפונים הענקית והמונופוליסטית אי.טי. אנד טי. למה שקרוי בייבי בל (שחוזרות ומתאחדות היום) והיה נסיון כביר במשך כ 20 שנה לשבור את אי.בי.אם. שהסתיים בכשלון המדינה.

כיום אמריקה טועמת קצת מהתרופה שלה (תרגום עלוב לביטוי האנגלי) כשהאיחוד האירופאי ביטל את המיזוג המוצע בין ג'י.אי. ו-הוניוול, מטעם חוק האנטי טראסט החדש שעל פיו פועלת בריסל. (נקודה מעניינת היא השיפוטיות של חוק ובית משפט אירופאי על חברות אמריקאיות)
המונפול הגדול מכולם 26723
מה שאותי מעניין לדעת, זה מתי הרשויות בארה"ב יכנסו ב AOL/Time Warner.
כאילו, המפלצת הזו שולטת על חלק עצום מהמדיה- בין אם זה עיתונות מודפסת, חיבור לרשת, רשת תכנים משלה, רדיו, טלויזיה, קולנוע, מוזיקה וכו' וכו'.
זה פשוט מבהיל. בגודל שלהם ובהשפעה (ישירה או עקיפה) על צרכנים הם שמים את מיקרוסופט בכיס הקטן.
אני לא בטוח שיש מישהו שיכול אפילו לתבוע אותם חוץ מהממשל...
המונפול הגדול מכולם 26726
אני חושב שכיום, מבחינה נורמטיבית (לא יודע לגבי חוקית), אתה צריך גם לנצל את המונופול שלך כדי למנוע תחרות - האם AOL/Time Warner עושים זאת?
המונפול הגדול מכולם 26732
Word has it these people are talking with AOL/TimeWiner about deploying a digital tv type system. On page two of
http://www.ictv.com/html/product/docs/whitepap.pdf
is this little gem:

Fenced Prairie - Extends the Walled Jungle concept beyond a proprietary network to content partners on the web, while circumscribing access to a denied range of approved Web Pages.

MIT's tech review had an editorial about cable providers and how the ability to create these walled browsing environments is rather enticing, because we
can rest assured that the web pages denied would be chosen based solely on economic incentives.


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים