ויקיוואט? 267901
בד"כ, הסקרים כאן מכילים תגובת ברירת-מחדל, שאינה סתם כזו (כלומר, "כל התשובות פרט לזו אינן נכונות"), אלא גם מצטיינת באיזו רוח-שטות או סתם אידיוטיזם מכוון. הפעם, איני רואה כל תשובה כזו. אמנם, לאחר שהצבעתי "ויקי מי?" טרחתי לקרוא את שאר התגובות, ועתה אני יודע מהי ויקיפדיה, אך, עלי להתוודות - אולי נתקלתי בשם בעבר, ואולי אפילו נכנסתי לשם בטעות פעם, אבל השם המפורש לא אמר לי כלום (פרט לאסוצ' האנציקלופדיה המתבקשת).
במה חטאתי? במה פשעתי? ואני כבן שבעים שנה (פחות או יותר), ולא מכיר. האם עלי להצטייר, ולו בעיני עצמי, כנחות במשהו משאר באי "האייל", רק כי את הויקיפדיה לא ידעתי? מועדון-חברים סגור? אליטות חדשות? געוואלד!
מיה קולפה 267902
חטאיך ימחלו לך אם תכתוב מספר ערכים בנושא שירה בוויקיפדיה.
ויקיוואט? 267903
חשבתי ש"מה אני, פראייר?" היא תגובת האידיוטיזם המכוון בסקר הזה...

בוא נביט על העניין בצורה חיובית - עצם העובדה שעכשיו אפילו אתה שמעת על ויקיפדיה אומרת שהיא תופסת תאוצה. גם החפיפה בין האייל לויקיפדיה לא גדולה במיוחד (כנראה מטרת הסקר הזה היא להגדיל אותה), אבל מי שקורא הרבה באייל לא יכול להימנע מקישורים לויקיפדיה שנזרקים פה על ימין ועל שמאל על ידי אנשים מסויימים כאן (אהם אהם).
ויקיוואט? 267904
"מה אני, פראייר?" היא לא תגובה אדיוטית, היא סתם תגובה המנוסחת בלשונו של הישראלי-המכוער, אבל תכנה לגיטימי מאוד. מדוע לפרסם משהו, כל משהו ותחת כל אצטלה, ללא תגמול כלשהו? אני רואה בה תגובה לגיטימית לחלוטין.
ולמר בלינסקי הצעיר: תודה רבה, אבל pass... :) עסוק לי מדי בימים כתיקונם מכדי לרבוץ מול המחשב. דגימה מרפרפת של "האייל" מסדר ראשון (כלומר, בלי לינקים...) היא די והותר אינטרנט עבורי פעם בשבוע. להשכלתי-אני אני עושה בדרכים אחרות, ולמען הקהילה - בדרכים השונות אף מאלו.
(וד"ש אצל הסיבלינגים).
אי אפשר לתפוס תאוצה 267984
תאוצה היא נגזרת המהירות ובתור שכזו היא תכונה רגעית.
אי אפשר לצבור אותה או לתפוס אותה .

הכו בקלישאות !
אי אפשר לתפוס תאוצה 268001
נגדיר מחדש: "תופס תאוצה"="נגזרת התאוצה שלו גדולה מ-‏1".
אי אפשר לתפוס תאוצה 268079
נשמע לי יותר הגיוני להגדיר "תופס תאוצה"="נגזרת התאוצה שלו גדולה מאפס".
אי אפשר לתפוס תאוצה 268095
כן, אבל אז קשה להבדיל בין "תופס תאוצה" לבין "תאוצתו משתפרת באיטיות". אני רוצה שיפוע שיהיה ברוחו קרוב יותר לאקספוננט מאשר ללוגריתם - כלומר, לא לאפשר שאיפה של נגזרת התאוצה לאפס.

טוב, הפעם זו *באמת* תחתית החבית.
אי אפשר לתפוס תאוצה 268140
מכיוון שתחתיות של חביות הן תחביב שלי:
מבחינתי "תופס תאוצה" משמעותו "תאוצתו גדלה לאורך זמן", ואין זה משנה אם באיטיות או לאו. אם רוצים להיות דקדקנים, ניתן אולי להגיד "נגזרת התאוצה חיובית ומונוטנית אינה יורדת". זו הגדרה חזקה מדי, אבל אני מעוניין גם לשלול מקרים בהם הנגזרת אינה שואפת לאפס אולם עולה ויורדת ב [0,c] עבור c<1 כלשהו (ה 0 וה c הפוכים כמובן)
אי אפשר לתפוס תאוצה 268144
או, הנה, הגעתם מספיק עמוק כדי לפגוש אותי.

למה התאוצה צריכה לגדול כדי ש"יתפסו תאוצה"? אני תמיד הנחתי שכדי "לתפוס תאוצה" מספיקה תאוצה יציבה, ובתנאי שתהיה גדולה מספיק (כלומר, רכב שמהירותו גדולה בק"מ לשעה אחד לשעה, לא תפס תאוצה, אבל אם המהירות גדלה ב-‏10 ק"מ לשעה בשניה, הרי שהוא תפס וואחד תאוצה, ותכף, כנראה, הוא ימריא).

בנגזרות אני לא מבין כלום.
אי אפשר לתפוס תאוצה 268150
נראה לי שמה שאתה מתאר הוא בדיוק מה שהתקוממו נגדו מלכתחילה: שינוי חד במהירות פירושו תאוצה רגעית גדולה, אבל במקרה זה לא "תפסת" תאוצה. "תפסת" מהירות, אם כבר. אני ניסיתי לכוון לשינוי חד בתאוצה, שמתאים יותר מבחינה מילולית ל"תפס תאוצה", אבל לא קשור במיוחד למושג כפי שאנו משתמשים בו.

אם אתה מבין שתאוצה היא נגזרת של המהירות, ושנגזרת של התאוצה היא השינוי הרגעי בתאוצה, אז לא רק שאתה לא לא מבין בנגזרות כלום, אתה גם מבין בהן יותר ממה שצריך עבור הדיון הזה.
תפסת מרובה, לא? תפסת! 268155
עפ"י תפיסתו של דובי מספיק שתהיה לך תאוצה קבועה כדי שתוכל לטעון שתפסת אותה. תפסת?

(אין לך חבית עמוקה מכדי שיהיה מי שיגרד איתך את תחתיתה)
תפסת מרובה, לא? תפסת! 268163
כך גם אני הבנתי את דבריו של דובי, כלומר "תפס תאוצה"="התאוצה שלו גדולה" ללא קשר לנגזרת התאוצה, אולם אז עולה השאלה, מתי תאוצה היא "גדולה"?
תפסת מרובה, לא? תפסת! 268165
אם התאוצה שלך גדולה מאפס, ולו במעט, כל עוד אתה מתמיד בה - תפסת תאוצה. אם תתאזר בסבלנות הראויה תגיע גם למהירות האור.
תפסת מרובה, לא? תפסת! 268203
מכיוון שאנו מדברים על קטעי זמן סופיים, לעולם לא אגיע למהירות האור. בכל מקרה, הטענה שלך מזכירה את הטענה של דובי, בעוד גדי ואני טוענים שעל התאוצה לגדול על מנת שניתן יהיה לזכות ב''תפיסת תאוצה''.
תפסת מרובה, לא? תפסת! 268217
מה קשור קטעי זמן סופיים? אתה לא אור, לא תגיע למהירות האור, לא? אפשר להתקרב כרצוננו (עד כדי מגבלות הנדסיות פעוטות) גם בקטעי זמן סופיים מאוד, אני חושב (והטעו אותי אם אני צודק). הרי במאיצי חלקיקים מביאים חומר למהירויות קרובות מאוד לאור, ודי מהר, ואני לא חושב שמה שמפריע למגנטים העצומים האלו לתת "פוש" נוסף לאותם אלקטרונים מסכנים הוא בוא סופה של הקדנציה האלקטוראלית של מפעיליהם, אם-כי פיזיקה נטו. לא ככה?
תפסת מרובה, לא? תפסת! 268234
עד כמה שאני מבין בזמן אינסופי ניתן להגיע למהירות האור. מה שמפריע למאיצי החלקיקים להאיץ חלקיקים למהירות האור הוא על אותו עקרון - ככל שהם מתקרבים למהירות האור דרושה יותר אנרגיה על מנת להגביר את המהירות ביחידה אחת. עם אנרגיה אינסופית הם היו עושים זאת בקלות.
תפסת מרובה, לא? תפסת! 268261
ואיך תושג אנרגיה אינסופית הגם בזמן אינסופי, במטותא?
תפסת מרובה, לא? תפסת! 268276
אני אשאיר את הדיון לפיזיקאים בקהל.
תפסת מרובה, לא? תפסת! 268275
מה עיניין קטעי זמן סופיים? מהירות האור איננה גודל סופי? אם תתחיל ממנוחה בתאוצה *קבועה* של 1m/sec², אזי תוך פחות מ10 שנים (זמן סופי לכל הדעות. חלקינו אפילו זכינו לחיות יותר מכך) תגיע למהירות האור.
איך לשמור על תאוצה קבועה לאורך כל אותו זמן? זאת כבר שאלה טכנית :)
תפסת מרובה, לא? תפסת! 268344
עד כמה שידיעתי בתורת היחסות מגעת, אזי כשתתקרב למהירות האור רצף הזמן אמור ''להתקמט'' כך שלא ניתן לדבר על אותו תהליך רציף של תאוצה קבועה.
אי אפשר לתפוס תאוצה 268171
למה
"תאוצה רגעית גדולה"? מי אמר שהיא רגעית? לתפוס תאוצה, כמו לתפוס מהירות, זה להגיע לתאוצה (קבועה) גבוהה למדי, ולא להעלות את התאוצה באופן קבוע (תאוצה בתאוצה?).
אי אפשר לתפוס תאוצה 268177
הנחתי שהכוונה לשינוי חד במהירות, שאחריו התייצבות. במקרה הזה, התאוצה חייבת להיות רגעית - כלומר, להיות גבוהה לזמן קצר ואז להיות שוב נמוכה. זו גם המשמעות ש(חשבתי ש)מייחסים לביטוי ''לתפוס תאוצה''. עכשיו אני רואה שהתכוונת למה שאני התכוונתי אליו - להגיע לקצב שינוי גדול למדי, כלומר שינוי חד בתאוצה (למרות שבהגדרה שלי ניסיתי ללכת לכיוון של שינוי גדל והולך של התאוצה. עזוב, לא משנה...)
יחידות, רבותי, יחידות 268343
תאוצה היא גודל של בעל יחידות (מרחק חלקי אורך בריבוע). אין שום משמעות לאמירה "תאוצה גדולה מ-‏1". 1 מה? מטר לשניה בריבוע? קילומטר לשעה בריבוע? דצימטר לדקה בריבוע? מהירות האור חלקי שניה? מהירות האור בריבוע חלקי מטר? רגל חלקי שנה בריבוע? שנת אור חלקי יום בריבוע? אנגסטרום חלקי עשור בריבוע? קבוע פלאנק חלקי שנת אור?
יחידות, רבותי, יחידות 268351
קבוע פלאנק חלקי שנת אור לא יכול לשמש כיחידת תאוצה (אבל שנת אור חלקי קבוע פלאנק דוקא כן).
יחידות, רבותי, יחידות 268355
אני מוכרח לציין בסיפוק שהדיון הזה צובר תאוצה.
יחידות, רבותי, יחידות 268358
''תופס'', לא ''צובר''.
יחידות, רבותי, יחידות 268360
כן, 'תבלבלתי.
יחידות, רבותי, יחידות 268359
כשהסיפוק יהיה גדול מ-‏1, תדווח.
יחידות, רבותי, יחידות 268423
אני חייב לציין שהדיון הזה מחזק טענה שהפנתי כבר למישהו: לחבית אין תחתית.
יחידות, רבותי, יחידות 268424
עזוב תחתית, יש לי חידת טריוויה קטנה לחג:
בסרט הראשון מתוך טרילוגיית שר הטבעות יש תמונה שבה גאנדאלף מגיע בדהרה על סוסו לאייזנגרד, בעוד סארומן ממתין לו במעלה המדרגות. מה המיוחד בתמונה זו?
יחידות, רבותי, יחידות 268431
התמונה נמצאת בגרסת הDVD אך לא בקולנוע
יחידות, רבותי, יחידות 268436
אני שמתי לב למוזרות המדוברת בשידורים של yes. אתה בטוח שהקטע נעדר מגירסת הקולנוע?
האורקים מתבקשים בכל לשון של בקשה ‏1 268585
שלא לדרוך על הדשא!

1 כלומר: בפקודה.

-----------------------------------
זו מטרת השרשראות המתוחות בין העמודים הירוקים עם גולות הכותרת שבצידי השביל.
יחידות, רבותי, יחידות 268374
פיזיקאים... תאוצה גדולה מ-‏1 ביחס ליחידות שבהן אנו מודדים את התאוצה. (כלומר, אם התאוצה נמדדת ב[הכנס יחידת אורך כאן] חלקי [הכנס יחידת זמן כאן] בריבוע, את שינוי התאוצה נמדוד ב[יחידת האורך הנ"ל] חלקי [יחידת הזמן הנ"ל] בשלישית, וביחס למדידה זו נדרוש שיהיה גדול מ-‏1).
אתה מבין שאין לזה משמעות? 268380
אתה מבין שאין לזה משמעות? 268387
לא יותר משלכל הדיון הזה יש משמעות, זה בטוח...

אם אני אצייר מערכת צירים שבה בציר y יש את יחידת התאוצה שבה אנחנו משתמשים, ובציר x את יחידת הזמן שבה אנו משתמשים, אלך לנקודה שבה נגזרת התאוצה על פי מערכת הצירים הזו גדולה מ-‏1 (ביחידות שעליהן דיברנו) ואצייר לה משיק, מה אני אראה?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים