חוק הפיקדון לא יורחב למיכלי משקה של 1.5 ליטר 268628
במקום זאת הציע ח"כ נסים זאב מש"ס שיצרני המשקאות עצמם ישלמו היטל של 12 אג' (פחות או יותר) על כל בקבוק, שזה יועבר לידי "תאגיד או קרן שיוקמו לצורך כך".

-

עכשיו, נעזוב את הכלליות של ההגדרה "לצורך כך" (לצורך מה? לצורך איסוף הכסף וחלוקתו מחדש לעובדי התאגיד? מה?), זאב מתלונן על כך שהפיקדון משמש כיום כמס דה-פקטו, כי אנשים לא מקבלים את כספם חזרה. אז איך בדיוק הטלת היטל על היצרנים - שמן הסתם יגולגל אל הצרכן - היא לא הטלת מס דה-יורה?
ומה, לעזאזל, על הבקבוקים עצמם? הרעיון של הפיקדון הוא שהבקבוקים יוחזרו בצורה מסודרת, וניתן יהיה למחזר אותם. היתרון האדיר של הפיקדון הוא שגם אם היו אנשים שלא היה אכפת להם מהרבע שקל הזה, וזרקו את הבקבוקים והפחיות בכל זאת, הרי שנמצא מי שיטרח לאסוף את הבקבוקים הללו ולהביא אותם למחזור תמורת סכומי הכסף הללו. נוצרה "נישה אקולוגית" של אנשים שהדבר שלהם להרוויח כסף היא לאסוף את הבקבוקים. מעין נאמני ניקיון בשכר לא רשמי. שלא לדבר על מגוון ארגונים שדאגו להציב פחים מיוחדים בקפיטריות ומסעדות, וכך להרוויח "תרומות" מהסועדים.
בקיצור, הטלת הפיקדון היא רעיון מבורך וחכם. הסיבה היחידה שש"ס מתנגדת היא כי הדבר גורם אי נוחות, בעיקר לאוכלוסיה שלה (יותר ילדים במשפחה, צורכים יותר בקבוקי משקה. הנטייה לצרוך משקאות זולים יותר גם הופכת את הגידול בהוצאה למשמעותי יותר באחוזים פר בקבוק).
חוק הפיקדון לא יורחב למיכלי משקה של 1.5 ליטר 269079
מהי "אי הנוחות" שהחוק הזה גורם? לכל היותר "אי נוחות" שבהיטלטלות לסופר עם הבקבוקים (שטות גמורה לדעתי, כי גם כשהולכים לסופר יכולים לקחת סלים, ובקבוקים ריקים לא שוקלים כלום). "אי נוחות" שנגרמת בשל הוצאות תקציביות גדולות יותר היא פיקציה, שכן היחידים שנענשים בהגדלת הוצאתם הם אלו שלא טורחים להחזיר את הבקבוקים - ואז אולי כדאי שיבואו בטענות לעצמם.

הבעיה היחידה שיכולה להתקיים בפועל היא בעלי חנויות שמחויבים על פי חוק לקבל את הבקבוקים אבל לא מסכימים בפועל לקבל אותם. השאלה היא האם זו בעיה עקרונית או נקודתית.
חוק הפיקדון לא יורחב למיכלי משקה של 1.5 ליטר 269238
אי הנוחות קיימת אפילו בבקבוקים קטנים. עובדה שרק אחוז זעיר ממוחזר.
חוק הפיקדון לא יורחב למיכלי משקה של 1.5 ליטר 269240
לפי המשרד לאיכות הסביבה נאספו בשנת 2003 קרוב ל62 אחוזים ממיכלי השתיה שעליהם גבו פיקדון. לעומת זה בשנת 2004 (נכון לספטמבר) נאספו פחות מ-‏53 אחוזים.
בכל מקרה זה לא אחוז זעיר.
חוק הפיקדון לא יורחב למיכלי משקה של 1.5 ליטר 269242
אתה צודק, ובדיוק עמדתי לתקן את הטענה שלי עפ"י מידע שהגיע אלי בינתיים בדואר. משום מה היה נדמה לי שקראתי על משהו כמו 15% אבל מסתבר שטעיתי.
חוק הפיקדון לא יורחב למיכלי משקה של 1.5 ליטר 269264
כן, אבל כמה מהמיכלים הללו נאספו חזרה מהצרכנים המקוריים, וכמה נאספו ע"י "אספנים מקצועיים", כאלו שהפכו את החזרת המיכלים לג'וב רווחי?

(שיהיה ברור, אין לי שום בעיה עם אותם אספנים להפך, הם הסיבה שהחוק הזה עובד, ואף מקבל ערך מוסף מעבר למיחזור גרידא).
חוק הפיקדון לא יורחב למיכלי משקה של 1.5 ליטר 269268
אין לי מושג, אבל בעיני זה מאפשר פרנסה מכובדת לאנשים שאחרת היו נזקקים. אפשר לראות בזה תרומה של המעמד שמרשה לעצמו לשתות ממיכלים קטנים למעמד שמתחתיו.
חוק הפיקדון לא יורחב למיכלי משקה של 1.5 ליטר 269272
מסכים בהחלט. אם היה מיכלון קטן מוצב לצורך זה בחדר האשפה של הבניין שלי, הייתי תורם אליו ברצון.
חוק הפיקדון לא יורחב למיכלי משקה של 1.5 ליטר 269304
א. אני מסכים, ומכאן הסיפא של דברי.

ב. עדיין לא ברור לי למה עדיף להגביל את העניין רק למיכלים קטנים, מה שצמצמם את ערכו ה*סביבתי* של החוק למשהו די זניח. הרי יש לנו סיכוי לחוק שיוצר מצב של זה זוכה וזה אינו חסר‏1 - מי שהכסף קריטי לו, יוכל להחזיר את הבקבוקים ולקבל את כספו חזרה, ומי שהכסף לא קריטי לו, מגדיל את ה"תרומה" למעמד שמתחתיו.

1 אני די בטוח שזה לא הנוסח המקורי של הביטוי, אבל אין לי כוח לבדוק.
חוק הפיקדון לא יורחב למיכלי משקה של 1.5 ליטר 269318
אכן, ויורחב החוק למיכלי שתיה מכל גודל ויפה שעה אחת קודם.
(המשפט הוא ''זה נהנה וזה לא חסר'')
מה עם מיכלים של חומרי ניקוי? 285499
חוק הפיקדון לא יורחב למיכלי משקה של 1.5 ליטר 269316
ההפך. אם אי הנוחות הייתה נגרמת בשל מצוקה כלכלית של תשלום ה"מס", הרי שאנשים היו ממחזרים יותר. למשל, אם היית מעלה את המס ל-‏10 שקלים פיקדון לבקבוק הייתה קמה זעקה גדולה נגד *המס*, אבל באשר למחזור, ללא ספק היית רואה הרבה יותר אנשים מחזירים בקבוקים.

כלומר, אי הנוחות היא ההיטלטלות עם הבקבוקים, ולבי לבי לאומללים שצריכים להיטלטל איתם. אלא שאי נוחות זו היא לא מה שמתלוננים עליו החרדים, למיטב הבנתי, אלא "הנזק הכלכלי" שייגרם להם.
חוק הפיקדון לא יורחב למיכלי משקה של 1.5 ליטר 269331
באקוודור הפיקדון על חלק מהבקבוקים (בקבוקי זכוכית של קוקה קולה למשל) עולה יותר מהמשקה עצמו.
התוצאה: המוכרים ברחובות דורשים ממך לשתות במקום ולהחזיר את הבקבוק.
מחפשת נואשות פחיות ריקות 291435
של קוקה קולה בעיקר רגילות (אדומות) אבל גם דיאט ולימון. כמו כן פחיות פפסי.

הפחיות הנ''ל מיועדותת לאוסף. תרומה די נכבדה לאיכות הסביבה.
נואשות? וואו! 291492

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים