הרב אשלג והרב ברג 269485
כתבה מעניינת של מיכה אודנמאייר על המקובל הרב אשלג שכיום נחלשב למקובל החשוב ביורת של הדורות האחרונים ולדעת אודנמאייר תורתו יכולה לספק כיוון חדש ליהודיים הדתיים להתנחלויות וכו' כיוון של תיקון חברתי במקום עיסוןק מתמיד באדמות ארץ ישראל הקדושה.
הכתבה נמצאת כאן :
כדאי לשים לב למה שיש לאודנמאייר לאמר על הרב ברג תלמיד של תלמיד של אשלג ואבי מרכזי הקבלה והחוטים האדומים שמציפים היום את רחובותינו:
לאחרונה נדמה שברג חצה גבול נוסף והרחיק את עצמו עוד יותר ממורשתו של אשלג. הוא אימץ סמלים נוצריים (הוא מכנה כעת את הזהר "הגביע הקדוש") ומשתמש ברטוריקה שזיקתה לאנטישמיות הקלאסית מטרידה מאוד. בנו, הרב מיכאל ברג, תירגם את הזהר והסולם לאנגלית; בהקדמה לתרגום מציין ברג האב כי העובדה שהיהודים הדחיקו את הזהר היא הסיבה העיקרית לסבל ולאנטישמיות בעולם: "היהודים היו ועודם הסיבה המרכזית לאנטישמיות... אילו נפוץ הגביע הקדוש לא היה עוד צורך במתווכים... היהודים וכל האנושות היו מגיעים סוף סוף ליעד המבוקש של חיסול התוהו-ובוהו. הגורם העיקרי להעצמת האנטישמיות הוא הכחשת פירותיו של הגביע הקדוש בידי היהודים... הכחשה זו מקורה אמנם במנהיגים הספורים, אך האשמה בתוהו-ובוהו מוטלת לפתחו של העם היהודי כולו, ובכלל זה לפתחם של החפים מפשע".
אכן אנטישמיות לשמה, ברג חוזר כאן למה שהנצרות עשתה כאשר האשימה את כלל היהודים במותו של ישו ומה הוא מאשים את היהודים ? "בהזנחת " ספר הזוהר שבעיניו כנראה הוא חישוב יותר מהתנ"ך והתלמוד . גישה טיפוסית לחוזר בתשובה.
נראה שברג נמצא בדרך המלך להקמת דת חדשה נפרדת מהיהדות ביחד עם חסידי חב"ד שמאמינים במשיחיותו של הרבי המת. ובתור כזאת יהיה עליו לפתח בקרב מעריציו את השינאה ליהודים "הכופרים ".
בקונגרס מדעי היהדות האחרון 321951
במיסגרת סימפוזיון על נושא הוראת המיסטיקה היום בקונגרס מדעי היהדות בירושלים השמיע אחד המרצים קריאה לשנות את תפקידה של האוניברסיטה מן היסוד להחזיר אותה "להגדרה האפלטונית " שלה כדי שתוכל להתחיל להכשיר נביאים .
ראו :
אוניברסיטאות לנביאים
מצב חקר הקבלה בישראל 335609
תחום חקר הקבלה והמיסטיקה היהודית מעולם לא היה תוסס יותר . חקר הקבלה הוא היום התחום הפורח ומושך התלמידים ביותר ב במקצועות מדעי היהדות המצטמקים באוניברסיטאות וזה לאחר שבמשך שנים רבות נחשב לתחום שוליים גבולי וחשוד כמעט מעצם מהותו בדיוק כמו התחום שאותו חקר ,המיסטיקה והקבלה ביהדות .
, אולם תחום זה סובל בשנים האחרונות ממשבר זהות ומסכסוך פנימי עמוק בין המסורתיים מאוניברסיטת ירושלים שרוצים להתייחס למחקר הקבלה מחינה פילולוגית והיסטורית בלבד כפי שהיה בעבר בימי מייסד התחום גרשום שלום ובין חוקרים רדיקליים יותר כמו ד"ר יהונתן גארב שפרסם לאחרונה ספר על התחום שכמעט לא נחקר עד כה של המיסטיקה והקבלה המודרנית בישראל ואבי אלקיים מאונ' בר אילן שקורא לשינוי דרסטי בתחום חקר הקבלה והשלטת הקבלה על חיי האדם והחברה הישראלית .בחזונו הוא רואה חוקרים מיסטיקנים ,ילדים שסופגים קבלה כבר בגן וחסידי ניו איג' ישראליים עם זיקה לאיסלאם .בינתיים מסתפק אלקיים בהעברת שיעורים של התבוננות באור הנר ובהדגמת עקרונות הניקוד באמצעות רקדנית .

ראו :
איך ללמד קבלה
מצב חקר הקבלה בישראל 335622
איך שכחת את אסתר המלכה?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים