לנשים - רק היום 270168
תקופות רבות בהיסטוריה נשמעות קוסמות למדי.
הו, מה טוב היה לו יכולתי לפסוע לי עם סוקרטס במשעולי אתונה, לחזות במו עייני בתיאטרון השייקספירי, או סתם לחבר פיוט שיושר בפי כל בביהכנ"ס של טולידו בשבת הקרובה.
אלא שבהיותי אישה, הסיכוי שהייתי יכולה לקחת חלק בכל זה בלי להיות מוצאת בסופו של דבר להורג בעוון כישוף / כפירה / בגידה ושאר ירקות, הוא די אפסי.
לכן, למרות האפרוריות הפרוזאית משהו של המאה העשרים ואחת, אני מצביעה עבורה ברוב קולות. רק היא מאפשרת לי להיות מישהו שזכאי בכלל לענות לסקרים חסרי חשיבות סטטיסטית מעין אלה.
לנשים - רק היום 270179
מודה באשמה - רק עכשיו קראתי שהנושא כבר הועלה, אז הנה אני מגיבה לעצמי, וגם לעידן - שצודק שלהיות יהודי בהיסטוריה של רוב התקופות גם לא היה להיט גדול. אני נוטה להזדהות עם האופציה של מעמד הר-סיני, או שמא עדיף ימות המשיח וזהו ("נקבה תסובב גבר"?!).
לנשים - רק היום 270196
ימות המשיח הולכים להיות תקופה מחורבנת מאד. עם כל המתים שיקומו, סכסוכים על רכוש יהרסו כל חלקה טובה (ויהיו מעט מאד חלקות טובות ממילא עם כל הנולדים מחדש. רק המחשבה על נתיבי איילון בבוקר גורמת לי לברך את מזלי שנמצא מי שקיבל עליו את העולם הבא שלי).
אם טוב או רע להיות יהודי זה עניין של זמן ומקום 271297
בימה"ב המוקדמים במערב אירופה היה הרבה יותר שווה להיות יהודי מלהיות איכר, למשל. היו ליהודים לא מעט זכויות יתר, הם לא היו כפופים לשליט מקומי זה או אחר אלא ישירות למלך, ניתן להם חופש תנועה וכיו"ב.
כשליהודים היה ממש רע במאה ה-‏13 וה-‏14 במערב אירופה, הם נדדו לפולין, ששם היה חופש דת והזדמנויות כלכליות מגוונות.
אז במשך כמה מאות שנים היה די טוב בפולין, עד פרעות ת"ח ות"ט. ואז היה ממש רע.
במקביל - במקומות אחרים בעולם היה לא רע בכלל.
270756
אני לא רוצה להרוג את החגיגה הפמינסטית, אבל גם אם היית גבר, הסיכויים שהיית פוסעת עם סוקרטס במשועלי אתונה או מחברת פיוט שיושר בפי כל בבית הכנסת של טולידו, לא יותר מדי גדול.
זה בערך כמו שמישהו יגיד, "טוב,אני רוצה להגיע לתחילת המאה ה21, כשאנשים היו יפייפים, ועשו הרבה כסף מלהצטלם".‏1 או לחילופין, "אני רוצה להגיע לסוף המאה ה20, להיות חלק ממהפכת ההי-טק הגדולה ולהמציא את האינטרנט". אבל את יודעת, רוב האנשים לא המציאו את האיסיקיו, ואל גור יש רק אחד.

1דוגמא קצת מטופשת, אני מודה.
לא יותר מדי גדול - אבל קיים 270884
את צודקת בהחלט, ואף על פי כן.
גם לו היית אישה ברוכת כשרונות בעלת אופי נחוש, מנות אינטיליגנציה גדושות ובעלת סיכויים נכבדים לצאת רופאה, סופרת ומשוררת (ונדמה לי שיש פה ב'אייל' אחת כזאת), מדענית, בלשנית, אסטרונומית, פילוסופית, מחזאית וכו'...
כל מה שיכולת לעשות זה לרקום ולנגן (אם את בת אצולה) וגם זה במקרה הטוב.
ובכלל, גם בלי חגיגה פמיניסטית קשה שלא להסכים בנקודה הזאת עם וירג'יניה וולף (חדר משלך) ועם השאלה המפורסמת על אחותו של שייקספיר.
התחום המקצועי שלי למשל (ואין לי חשק לפרט) היה חסום לחלוטין ובהגדרה בפני נשים עד לפני כמאה שנה, וגם אז נפתח בקושי.

אגב -
איך קשור לכאן אל גור?
לא יותר מדי גדול - אבל קיים 270907
אל גור המציא את האינטרנט, לפחות לפי עדותו של אחד, אל גור.
לא יותר מדי גדול - אבל קיים 270915
"As Vice President, Gore instituted a federal program calling for all schools and libraries to be wired to the Internet. This was a culmination of work that he had started several years before. While serving in the Senate, Gore had introduced legislation which called for the creation of a new federal research center for educational computing to support an "information systems highway". ‏6 (http://clinton5.nara.gov/WH/EOP/OVP/initiatives/tech...) This later served as the tenuous basis for mocking from his opponents that he'd claimed to have "invented the Internet"."

מתוך
גם כאן:
http://en.wikipedia.org/wiki/Famous_non-quotation

I invented the Internet."---Al Gore [C]

* Distortion of Gore's claims to have been a significant political promoter of the development of the internet. The attribution was perpetuated and altered by the media echo chamber effect.

כעת, למי אנחנו מאמינים? לתקשורת או לויקיפדיה?
לא יותר מדי גדול - אבל קיים 270925
תודה על ההבהרה. בלי קשר לאמינות המקורות, די ברור לי שאל גור לא רק אינטליגנטי מכדי לחשוב כך, אלא גם אינטליגנטי מכדי לטעון זאת ברצינות. אבל כאגדה, זה מספיק נחמד כדי להנציח אותו...
לא יותר מדי גדול - אבל קיים 270926
אא"ט, דווקא אל גור פעם טען בנאום מול קוטפי טבק בארה"ב שהוא בעצמו גם קטף טבק במו ידיו בשדה, כפועל (מה שתחקירני התוכנית טענו שלא קרה מעולם). אבל לך תדע, אולי הוציאו את דבריו מהקשרם. נדמה לי שקטע הנאום שודר כחלק מתוכנית שסיקרה את המרוץ גור-בוש בשנת 2000, שהזכרתי אותה באייל פעם או פעמיים.
לא יותר מדי גדול - אבל קיים 270929
אה, אני לא אומר שאל גור לא יכול לשקר לצורך שוויץ. אבל אם אתה טוען שקטפת טבק במו ידיך, יש סיכוי שהשקר יעבור, ובכל מקרה צריך תחקיר כדי להפריך אותו; אם אתה טוען שהמצאת את האינטרנט, ברור מייד לחלק גדול מהשומעים שזו טענה מגוחכת.
לא יותר מדי גדול - אבל קיים 270937
אהה! אבל אל גור ידע שהתקשורת תתלבש על האמירה הזו ומכיוון שמי שאין לו אינטרנט - ולכן לא יוכל להגיע לוויקפידיה ולגלות שאל גור לא אמר אותה מעולם - גם לא יוכל לברר שהוא אינה ממציאה של הרשת, הוא הצליח לצבור הערכה בקרב מאותגרי אוטוסטרדת המידע, מבלי להיראות כדביל בפני האחרים (כיוון שבעצם לא אמר כלום). שועל פוליטי, אה?
לא יותר מדי גדול - אבל קיים 270938
את עוסקת בהצבעות דמוקרטיות! (או אולי בספורט גברי, בכיבוי מדורות ע"י שתן, בתרימת זרע, או משהו בסגנון)
לא יותר מדי גדול - אבל קיים 271037
נסה שנית

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים