תקופת האבן ‏1 270221
בשביל השוני והגיוון. לראות חיות שנכחדו מהעולם, להאמין באל-טבע (האייל הקורא, האציל בחיות היער), לרקוד מסביב לאש, לאכול את כבדיהם של אויביך. לדעת מה *באמת* קרה באותה התקופה (לפחות בכמה קילומטרים הרבועים של העולם מסביבך). לנדוד עם אבות-אבותיהם של האינקה דרך יבשת הקרח ולראות את יערות צפון אמריקה בפעם הראשונה. לחזות בהמצאת סכין הצור ולביית את הכלב הראשון. והדובדבן - הנשים (למיטב ידיעתי) נהנו משוויון בחברת ציידים-לקטים יותר מאשר בכל חברה אחרת מאז ו(כמעט) עד היום.

החסרונות כמובן ברורים, לפחות מבחינת שרידות. אבל עד כמה באמת המצב הזה היה שונה מאשר בכל ימי טרום המאה ה-‏20? הקטע עם להיות מוקרב לאיזה אל-נהר כדי שהציד יהיה טוב הוא גם קצת בעייתי לי, אני חייב לציין...

1 באיזה אופן בדיוק אפריקה לפני הקולוניאליזם שונה מתקופת האבן? (על איזה "אפריקה" מדובר בכלל? ומה עם האיסלאם וצפון אפריקה?)
תקופת האבן ‏1 270264
מיטב ידיעתך, כנראה, לא משהו. נשים ממש לא נהנו משיוויון בחברת ציידים-לקטים, הן נחשבו רכוש של הגברים שלהן, והיו, כנראה, אובייקט חביב לחטיפה משבטים סמוכים.
תקופת האבן ‏1 270395
אוקיי, אולי קצת נסחפתי. חברות בתקופת האבן הפרה-חקלאית היו שונות האחת מהשניה, ולכן קצת בעיה לדבר על "נשים" באופן כללי. היו שבטים בהם האישה היתה רכוש, והיו שבטים בהם האישה היתה שווה לגבר כמעט לכל דבר ועניין. ניתן לראות את הגיוון בחברות של ציידים-לקטים גם היום.

בכל מקרה, חברות רבות של ציידים-לקטים הן שוויוניות יותר מחברות רבות אחרות בימינו, בהיבטים רבים:

http://au.encarta.msn.com/encyclopedia_781531154/Hun...
"Differences of power, wealth, and prestige between individuals are less than in any other societies."
תקופת האבן ‏1 270652
טוב, לטענה הזאת אין לי שום בעיה להסכים. כשאין לך רכוש בר-קיימא בין כה וכה, קצת קשה לקיים חוסר שיוויון בקבוצה.
תקופת האבן ‏1 270393
אוף, איזה אנכרוניזם.
הרעיון כאילו החיים באפריקה של לפני ההקולוניאליזם היו דומים לחיים בתקופת האבן נובע מבורות.
באפריקה עד המאה ה15 התקיימו תרבויות מפותחות ועשירות, שהשתמשו בברזל ומתכות אחרות, התבססו על חקלאות ומסחר, והקימו ערים מפוארות. רחוק מאוד מחברת המלקטים-ציידים של תקופת האבן.
מס' אימפריות ידועות: זולו, מאלי, גאנה, זיזמבבווה, מוטפה, אופיר (מלכת שבא אומר לך משהו?) וכד'

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים