כן יכלו להפציץ את אושויץ 277810
בימים האחרונים, לרגל ששים שנה לשחרור אושויץ, הופיעו בראיונות כמה היסטוריונים וסיפרו על כך שמטוסים בריטיים עברו בהמונים מעל אושוויץ ולא הפציצו. טייסים בריטיים שהשתתפו במטסים האלה סיפרו שלא הפציצו משום שלא קבלו הוראה להפציץ.
כמו כן סופר שלאחר שהצליח זוג יהודים לברוח מאושויץ ולספר מה קורה שם, הופנם העניין אצל מנהיגי הישוב, שלפני כן לא היו בטוחים לגמרי לגבי מה שקורה באושויץ, וויצמן ואחרים נסעו לבריטניה והתחננו שאושויץ תופצץ.
הסיפורים האלה סותרים את מה שכתוב במאמר כאילו בעלות הברית לא יכלו וכדומה.
כן יכלו להפציץ את אושויץ 277823
מתוך דיווח ב"הארץ" על נאומו של הנשיא קצב באושוויץ:

קצב ציין שהפצצת אושוויץ מהאוויר "היתה יכולה להציל מאות אלפי יהודים מתאי הגזים. מאות מטוסי קרב עברו סמוך לאושוויץ ולבירקנאו ולעתים אף ממש מעליה. אולם אושוויץ לא הופצצה ולא הותקפה על ידי צבאות בעלות הברית. אפילו הפצצת פסי הרכבת שהובילו למחנות הריכוז, היו יכולים למנוע את השמדתם של יהודים רבים", הוסיף.

כן יכלו להפציץ את אושויץ 605310
תום שגב כותב שיהודה באואר טוען כעת שלא ניתן היה להשיג הרבה בהפצצת אושוויץ. בדיווח של שגב אין לטעמי מספיק בשר כדי לבקר ברצינות את הטענה של באואר, אבל נראה לי שווה ציון.
מה היה אם... 605406
אולי לא, אבל אם היו שולחים לשם את אלדו ריין והממזרים חסרי-כבוד שלו...
כן יכלו להפציץ את אושויץ 605460
גם בהפצצת מחסני הנשק בסודאן לא ניתן היה להשיג הרבה. טענות על מה שפעולה היתה יכולה להשיג שייכות לפעמים למדע ההיסטוריה, לפעמים למדע ההיסטוריה החלופית, ולפעמים למדעי הפוזיציה.
כן יכלו להפציץ את אושויץ 605614
"מאות מטוסי קרב עברו סמוך לאושוויץ ולבירקנאו ולעתים אף ממש מעליה.." זה מה שאמר קצב? אנחנו מאשימים את הבריטים והאמריקאים. מתי מאות מטוסי קרב אמריקאים עברו מעל אושוויץ?
כן יכלו להפציץ את אושויץ 605616
האמריקאים והבריטים אכן הפציצו את סביבות אושוויץ. אין לי מושג לגבי "מאות" - יתכן שזה הגזמה, יתכן שמדובר על זה:
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A1%D7%95%D7%92%D7%9... סעיף 7
כן יכלו להפציץ את אושויץ 605636
בסדר, קיבלתי. השאלה היא האם מה שאנחנו יודעים היום לגבי תפקוד אושוויץ-היה ידוע גם אז והאם הוצבה אז הדילמה מה יכולה לתרום הפצצת תאי הגזים .
כן יכלו להפציץ את אושויץ 605652
יש התייחסות רחבה לכך, למשל בויקיפדיה.
נראה כי יש הסכמה רחבה שהידע היה קיים והדילמה אכן הוצבה.
הדעות לגבי הפיזיביליות, הסיכון, והאפקטיביות של פעולה כזו חלוקות (גם בקרב ההיסטוריונים, ונראה שגם בקרב הנהגת בעלות הברית).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים