מנצור תן לי כפות על התחת 278098
דומני שכותב המאמר כורך במכוון מין בשאינו מינו. תחילה הוא מלין על שגיאות ההגיה והכתיב בתקשורת. משם הוא מוסיף ומוחה על רדידות השפה השגורה בפי תושבי ישראל. לבסוף הוא יוצא נגד השימוש השוטף במילים כמו כוס וזין, הנרמזות בגוף המאמר כאילו נמנו על שמות ה-שי"ת, רחמנא ליצלן.
איני מוצא מקום לאגד את שלוש התופעות יחדיו. כחובב השפה העברית, אני מתחלחל מדי יום עבודה ביומו מהשפה השגורה בקרב חיילי צה"ל. בפורום חשאי ומסווג זה אוכל לחשוף מקרה מייצג: בהסברה השבועית על ט"ו בשבט נמנה 'צדיק כתמר יפתח' על הפתגמים הקשורים בחג.
בעוד העילגות והרדידות הפושים בקרב דוברי העברית ראויים לכל גנאי, איני מבין מה בצע לכותב המאמר במנעד הרבדים והמשלבים הלשוניים הקיימים בעברית. נתברכנו בשפה המוקירה את
"כי ראשי נמלא טל, קווצותיי רסיסי לילה",
יחד עם
"החזיקי את המעקה, תראי איתי איך הישבנים האדומים והגדולים נעלמים"
יחד עם השורה המצוטטת בכותרת.
דווקא קל לשער איך תישמע העברית ללא משלבי הלשון הנמוכים יותר בה. היא תישמע ארכאית ומגושמת, בדיוק כמו תרגום בן מאה לכתבי שייקספיר. אין סיבה לחסר מן העברית את רבדיה המתהווים בשוק ובשכונה, גם אם לא נהגו ע"י ניסים אלוני או שייקה אופיר. אם כבר, יש להוסיף עליה מונחים חדשים מתאימים לעולם המדע המתפתח. מונח עברי ל'אפידמיולוג', למשל (אולי 'מגיפן'?).
278139
אני לא חושבת שאני מכירה את הביטוי "צדיק כתמר יפתח", ובטח שלא מבינה את משמעותו. אז אולי זה לא כל כך נורא שמסבירים אותו בהסברה השבועית על ט"ו בשבט.‏1

1הסברות שבועיות?! אשכרה עושים דברים כאלו מחוץ לבסיסי טירונות? וואו.

_______
העלמה עפרונית וחופשת סמסטר.
ברשת הכל הולך 278150
תהילים צב, פסוק יג
יפרח. 278175
צדיק כתמר יפ*ר*ח. ואת הביטוי הזה אני דווקא מכירה.

_________
העלמה עפרונית, פוסט סרט מעפן ממש.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים