חוקרים באוניברסיטה העברית: פוליגמיה רעה לכלכלה 279512
(במקור ראיתי את הידיעה בפיננשל טיימס, אבל האתר שלהם בתשלום).
לפי שלושה חוקרים במרכז לחקר מדיניות כלכלית באוניברסיטה העברית, פוליגמיה פוגעת בכלכלה ותוקעת אותה לתוך מעגל עוני. לטענתם, בחברה שבה אנשים מתעשרים דרך השכלה ושימוש בהון האנושי שלהם, גברים עשירים יעדיפו להביא לעולם מעט ילדים ולהשקיע בהם הרבה. לעומת זאת, בחברות עניות, בהן עושר מושג באמצעים שאינם קשורים להון האנושי של הפרט, ההורה יעדיף כמות על פני איכות - זו, למעשה, ברירת המחדל של בני האדם: גבר עשיר באופן טבעי יעדיף יותר ילדים. רק הידיעה שללא השקעה מרובה בכל ילד, הוא לא יצליח להגיע להישגים, היא שגורמת לצמצום במספר הילדים - ומכאן גם במספר הנשים (כדי להביא לעולם ילד איכותי, צריך אשה איכותית, ואשה איכותית עולה יותר כסף, על פי החוקרים).
עוד אומרים החוקרים שהפוליגמיה נעלמה כתוצאה מהתפתחות המעמד הבינוני, שאינו יכול להרשות לעצמו יותר מאשה אחת.
מדהים 279811
במלים אחרות – משפחות מעוטות ילדים הן עשירות יותר ממשפחות מרובות ילדים.
מעניין כמה משאבים היו צריכים שלושת החוקרים כדי להגיע למסקנה המפתיעה הזו.

רק פרט קטן שבכל זאת לא הבנתי: האם יש קשר כלשהו לריבוי הנשים? האם הושוו משפחות בנות אותו מספר ילדים ומספר נשים שונה?
מדהים 279941
אז זהו, שבדיוק להפך: באזורים גאוגרפיים מסויימים, משפחות מרובות ילדים הן עשירות יותר, ומשפחות מעוטות ילדים הן עניות יותר. באותם אזורים, אני מניח, מספר הילדים תלוי, במידה כזו או אחרת, גם במספר הנשים.

בכל אופן, את המחקר המקורי לא קראתי. אתה מוזמן לנסות לאתר עותק ולקרוא בעצמך. על פניו, הרעיון שריבוי נשים נועד כדי להרבות בילדים נשמע לי הגיוני, בחברה שבין כה וכה אין לה אמצעי מניעה.
מדהים 279953
לפחות במקרה שלי, (מאחר ורק אשתי מונעת ממני לפזר את ההון המשפחתי לכל רוח) אם הייתי נשוי לעוד אשה נפלאה כמותה, עושרנו היה גדל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים