על גזענות והקשרים 280844
טוב, קראתי ברפרוף, הוספתי תגובה למישהו, ואז קראתי הכל.

אתחיל בתגובה לכותב הכתבה, עידו.
קודם כל, אני מבין את הטענות שלך בקשר לעובדה שעושים יותר מדי דימוניזציה גם איפה שלא צריך. אני לא אומר שלא צריך לעשות דימוניזציה למעשי הנאצים. מדובר אכן במעשים מפלצתיים, אבל אני מסכים איתך שיש לזכור שאנשים עשו אותם. דווקא בגלל זה הם מעשים מפלצתיים, ודווקא בגלל זה כל העולם זוכר אותם. בגלל שאנשים עשו אותם. בני אדם עם רגשות שרצחו אנשים ואז הלכו הבייתה לשתות כוס תה. אכן, הבאנאליות היא המפחידה.

אני מזדהה עם הסיפור על התלמידה שנסעה לפולין כי גם אני הייתי בסיטואציה דומה לשלך, ואני מסכים איתך שילד פולני בן 17 שחי בפולין של 2003 לא אחראי למה שגרמנים, אוסטרים, פולנים, או רוסים עשו בשנות ה-‏30 וה-‏40, בדיוק כמו שאני, ללא שום קשר לדעותי הפוליטיות, לא קשור ללח"י, אצ"ל, הגנה, מפא"י או התקיפה של הכור העירקי שהתרחשה כאשר הייתי בן 4 חודשים. ולא, אני לא משווה את המעשים האלה או הגופים האלה לנאצים ולשואה, ואף לא מביע עליהם דעה. רק אומר שאי אפשר לתת לי קרדיט או גידופים כי לא אני עשיתי את הדברים האלה, ולא יכולתי.

אני לא נסעתי לפולין, והעליתי דעה בנושא הסיורים בדיון שנעשה בבסיס שלי ביום השואה. דעה לא פופולרית, שלא התקבלה יפה. חבר'ה, זה לא רעיון טוב להביע דעה הפוכה ממפקד הבסיס השמוק והאפס. אז מנסיוני אמליץ זאת: אם אי פעם תביעו דעה לא פופולרית בבסיס, עשו זאת רק אם הניאנדרטל שמנהל את הבסיס תומך במקרה באותה הדעה.

מה שאני לא מסכים איתך, עידו, הוא הקיצוניות שאליה אתה לוקח את כל העסק, ועושה דימוניזציה למדינה שלנו בדיוק כמו שאנשים אחרים עושים לפולנים. ישר אתה קופץ על הסוס השמאלני הקיצוני של "מדינה גזענית". סליחה, זה שיש פה כמה דבילים עושה אותנו למדינה גזענית? אז חביבי, כל מדינות העולם, מהחזקה לחלשה, הן דרום אפריקה אחת ענקית.
אנו מדינה גזענית בגלל שחלק מהאנשים כאן הם לא פוסט-ציונים כמוך? אנו מדינה גזענית בגלל שיש כאן אנשים שתומכים בכהנא? בארה"ב ישנם סטודנטים שמריעים כשמישהו מצדיק את הרצח של אחיהם ב-‏11 בספטמבר. זה עושה את כל המדינה לתומכת אל קעידה?

אנחנו גם לא כולנו גזענים רק בגלל שנעשים בארץ דברים גזענים, ולא כולנו פראי אדם רק בגלל שיש כאן פראי אדם. אתה לא היית מוכן שהתלמידה מהכיתה שלך תטפול את השואה על כל פולני ופולני, ואני לא מוכן שאתה תטפול עלי או על אחרים את רצח רבין. זה קצת מגוחך שאתה רומז שמחנה פוליטי שלם מלא באנשים שעושים הכללות. קיצונים יש מכל הכיוונים, ואני מנסה קשה מאוד ללכת על הקו הדק הזה שבין קיצונות לכאן או לכאן.

אתה מאמין שגם מנסה לשמור על איזון והגינות, אבל לדעתי אתה משכת מעט יותר מדיי שמאלה.
אפשר להעביר ביקורת לגיטימית על תחלואי החברה שלנו גם מבלי לדחות אותה לגמרי. אפשר להעביר ביקורת על הימין הקיצוני גם מבלי להקיא את הימין המתון מחוץ לעם, ואפשר להעביר ביקורת על מטורפים כמו אורי אבנרי ואייל סיוון גם בלי להקיא החוצה את השמאל המתון.

באשר לסיוון וסרטו, אומר זאת: הדבר החשוב ביותר זה ההקשר. ברור לי שחותכים קטעים ואי אפשר לשדר משפט (trial) שלם. ברור לי. אבר ברגע שאתה ממציא מציאות משלך שתתאים לאידיאולוגיה, זו הסתה ורמאות. אם אייל רוצה להעביר ביקורת על תופעה קיימת, הוא יכול היה למצוא קטעים אמיתיים שמראים את אותה תופעה (אם היא קיימת).

סיוון, כמו רבים כמוהו בעולם, יוצא בתירוץ של "רק עשינו סרט". הם יודעים שהם עשו משהו שנראה אמיתי, ושקשה לעלות עליו. הם יודעים שהם ערכו משהו על מנת שייראה כאמת. ואנשים בעולם מאמינים כי אין להם סיבה לחשוב שמה שנראה מצולם על המסך אינו אמיתי. אך ברגע שהם נחשפים, לפתע פתאום ה"אמת" שלהם היא רק סרט.

באשר ללקחים שהמגיבים למדו מסרטו של סיוון:
בעבר ראיתי סרט של כשתי דקות. הסרט היה קליפ שבו הראו כמה אנשים ברחוב עושים דברים מגעילים ביותר. חיטוט באף, לדוגמא, נגיעה באבטיחים בידיים מלוכלכות, וכו. הסרט צולם במשך 8 שעות וכאמור, נערך לשתי דקות בהן הראו דבר מאוד ספציפי. הסרט צולם בגטו יהודי על מנת להראות איך היהודים חיים. אז גם אם ראית סרט של שלוש שעות, עשר שעות או שלושים שעות על איזשהו משפט, אתה לא יודע מה ראית באמת. אולי ראית מאה קטעים של אמוציה והפסדת 900 קטעים עניינים שלא הוכנסו. אי אפשר לדעת, וחייבים להיזהר מקפיצה למסקנות, כי אייל סיוון וספציאליסטים נוספים למדו מגבלס ומהפרופגנדיסטים של סטאלין ועושים כיום סרטי תעמולה הרבה יותר אפקטיביים.
אני לא משווה את סיוון ושאר השקרנים לגבלס וסטאלין, כמובן. אך מבחינת השיטות והכנות התיעודית והעיתונאית, מדובר באותם סטנדרטים קולנועים בדיוק!

לפני מספר חודשים, ראיתי שני סרטים תעודיים ולמרות ספקותי לגבי האמינות, ולמרות שידעתי שדברים מסויימים עוותו, לא האמנתי שהסרטים יגרמו לי להאמין בדברים שאינם נכונים. בחודשים שעברו, כשחקרתי את העניין, כולל מציאת הודאות ופלטות פה של יוצר הסרט, הבנתי עד כמה מקצועי יכול להיות מוסווה השקר בתוך ים של עריכה. גם בבולדוזר ודומיו אתה תראה את זה. אם בא לך לדעת עוד על שנאתי לשקרנים, אתה רשאי לבדוק את הבלוג שלי.


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים