כנס נהלל והלגטימיות של העקירה 281618
אמש התכנסו בנהלל אנשים, רובם מההתיישבות בעמק שמתנגדים להתנתקות. בית העם בנהלל לא הכיל את הציבור הזה, אנשים חילונים גברים ונשים זקנים וצעירים, ורבים מאד נשארו מחוץ לאולם.
מעניין שבניגוד לרוב אנשי גוש קטיף וההתנחלויות האחרות ביש"ע שהחליטו לערוך קמפיין בעד משאל עם, והתחייבו לקבל את תוצאותיו, דווקא כאן בקרב הציבור הזה, רוב הדוברים ראו בעקירה כשלעצמה פקודה בלתי חוקית בעליל, ושמעתי שם גם קריאות להתנגדות ולסרוב ללא קשר למשאל עם.
אני מתנגד לגישה הזאת. אני חושב שמותר לרוב במדינה לכפות את רצונו, ולערוך פינויי יישובים כרצונו. הברירה בידי המיעוט היא להתפלג ולהקים מדינה משלו או לקבל את רצון הרוב. כיוון שעל פילוג איש אינו מדבר, והמתיישבים מצפים, למשל, לקבל את הגנת צה"ל שהוא צבא העם כולו, אין הם יכולים להתעלם מרצון הרוב, והם חייבים לקבלו.

ואולי זה המקום לענות על עניין מסויים שהועלה בחילופי הדברים כאן.

טענתי היא שמשאל עם הוא המינימום (עדיפה התפטרות הממשלה והליכה לבחירות), שמתחייב המצב כרגע, בדומה למה שרבין התחייב באם יחזיר את הגולן, או בדומה למה שעשה דה גול בקשר לשינוי מדיניותו בקשר לאלג'יר.
*את הדבר הזה חייבים לעשות ללא קשר לכך אם המתנגדים להתנתקות יקבלו את תוצאותיו או שלא יקבלו. הדבר הזה מתחייב כדי שהדמוקרטיה שלנו תהיה משמעותית. ללא זה כל חיינו כאן כדמוקרטיה הופכים לריקים מתוכן, וחסרי משמעות.*

נימוקים כמניעת קרע בעם וכדומה הם אצלי נימוקים משניים.
נו, כמה אנשי-שוליים מתוסכלים 281656
מנהלל ומכנרת.

ובעצם, למה שלא יקימו לעצמם המתנחלים את מדינתם הם? מה, הם מפחדים, שלא יסתדרו לבדם, בלי כל הפראיירים, ששומרים עליהם ומממנים אותם? סתם, תהיתי לי.
נו, כמה אנשי-שוליים מתוסכלים 281678
דווקא מכנרת איני זוכר איש מבין הדוברים. לעומת זה היו שם שלושה מנהלל ועוד כעשרים דוברים כשכל אחד מישוב אחד בארץ. מביניהם מה שזכור לי עין חרוד, מולדת, חמדיה (קיבוץ של השומר הצעיר. האיש טען שהוא נשאר נאמן לדרכו, ואילו תנועתו בגדה בדרך הזאת), כפר יהושע, וגם מישובים רחוקים יותר מרמת הגולן ועד הנגב.

על השאלה אם את שבחרת בעבודה של מצנע בבחירות האחרונות או הם אנשי השולים, ענו הבחירות עצמן שבהן הובסה דרכו של מצנע שמיושמת היום ע"י שרון, וגם משאל המתפקדים בליכוד נתן איזה שהוא רמז לגבי התשובה לשאלה הזאת.
האם, באין הכרעתו של העם בבחירות מיושמת היום, אין זה מובן מאליו שהשאלה מי הוא מהשוליים תישאל היום, והעם ייתן לה את תשובתו הברורה ? הרי לא ייתכן שהרוב ייקבע ע"י כך שחלק אחד בציבור יכריז על עצמו כרוב.
דווקא ראיתי תגובה כנה וישרה שלך באיזה שהוא מקום: לו היה נבחר מצנע והולך בניגוד לדרך שהבטיח לבוחרים לא היית משלימה עם זאת.
היי הגונה ואל תשלימי עם רמייה כזאת גם כשהרמאות הזאת היא בכוון שלך. היי ישרה עד הסוף.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים