פוקד עוון אבות על בנים 282552
"מקריאת הדו"ח של מזוז אין מנוס מהמסקנה כי ראש הממשלה הגיע לשלטון בדרכים פסולות, ... הטיהור הפלילי של מני מזוז איננו מתיישב עם ההיגיון המשפטי." (מאמר המערכת של "הארץ").

פוקד עוון אבות על בנים 282630
אם איזה היגיון משפטי לא מתיישב הטיהור הפלילי של מני מזוז? עם ההגיון שבמשפט: "מני מזוז מונה לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, לאחר שעמד בתנאי המפרט, שכללו את היכולת לטהר את ראש הממשלה מהאשמות פליליות."?
____
מה שלא ברור, זה האם תנאי המפרט התיחסו במפורש לפרשה הנוכחיית, או שמר מזוז הוכיח כושר היקש והיסק מפרשת "האי היווני".
פוקד עוון אבות על בנים 282783
נו, ואתה מקשיב לבטאון השמאלני הזה?! הרי הדבר היחיד שיש להם בראש זה תאוות פינוי אדמות ארץ ישראל! הם יסכימו לטהר כל שרץ כדי לצפות בחיוך במתיישבים הנעקרים מאדמתם האהובה! אפילו את שנוא ליבם שרון הם מוכנים לטהר בשביל זה! כל השמאלנים המגעילים האלו!

אההה... המממ... סליחה.
פוקד עוון אבות על בנים 283856
בדיוק. הפסקתי לספור כתבים רציניים (ב"הארץ" וב"מעריב") שהעירו בדרך אגב שאלמלא ההתנתקות, ההמולה התקשורתית סביב השחיתויות החמורות האלה היתה מגיעה לשמיים.

מה קרה לכל הכתבנו-המיוחד-לענייני וכתבת-תחקיר וחשיפה-בלעדית ועמודי האמצע באדום בוהק ותמונות פפראצ'י ומהדורת-חדשות-מיוחדת שהעיתונים והטלוויזיה היו מלאים בהם בימי השערוריות החמורות באמת, כמו נתניהו שקיבל במתנה עט במאתיים שקל?

הפעם יש לנו עסק עם גנבים מנוסים. משפחת שרון זרקה ל"כלבי השמירה של הדמוקרטיה" את עצם ההתנתקות, ונהיה שקט.
פוקד עוון אבות על בנים 284075
אגב, אתמול הזדמן לי לראות את העמוד הראשון של "הצופה" - תגיד, מישהו ממש קורא את הדבר הזה כעיתון? כי למיטב הבנתי, "ידיעות" יכולים לקחת את העמוד הראשון הזה ולהשתמש בו בתור עמוד הסאטירה שלהם (ובכך יישרו קו עם עמוד הסאטירה הימני משהו של הארץ). כותרות רציניות לחלוטין דוגמת "תגובת ישראל: דיבורים, ברברת וקשקשת" או "ממשלת שרון החליטה לא ללמוד כלום", וכמובן: "ההסתה של גדעון סער", ככותרת לידיעה על איומים מגורמים קיצוניים לפעול באלימות נגד ההתנתקות.
הכי קטע איתם זה שבתחתית העמוד האובייקטיבי הזה, הייתה גם כתבה אחת שממש קיבלה את הכותרת "פרשנות", כדי שלא נתבלבל בין עובדות לעמדות.
פוקד עוון אבות על בנים 284921
"לפני כשנתיים השכלת לתת לשינוי את מנת הבונזו הכלכלית בדמות 120 מליון שקל לסטודנטים תמורת 120 מליון לחרדים. מה קרה השנה?"

(המראיין מפנה שאלה למזכיר הממשלה, "עיתון" בפתח-תקוה).
פוקד עוון אבות על בנים 285445
נפלא! איזה עיתון זה, סתם מתוך סקרנות?
פוקד עוון אבות על בנים 285448
נו, עוזי כבר אמר בסוגריים - ''עיתון'', בפתח תקווה (אז זאת אומרת שיש עיתון כזה שקוראים לו פשוט ''עיתון'').
פוקד עוון אבות על בנים 285456
או, לחלופין, יתכן שהמרכאות מסמנות את דעתו של עוזי על אותו ''עיתון''.
פוקד עוון אבות על בנים 285495
אכן. זה אוסף דפים עם מודעות-כמו-של-עיתון וכתבות-כמו-של-עיתון וראיונות-כמו-של-עיתון. נדמה לי ש''אצלכם בתקשורת'' קוראים לזה מקומון.
מדברים חדשות 289296
''גונן שגב, שמונה לשר תמורת תמיכה באוסלו, נידון לחמש שנות מאסר על סחר בסמים'' (כותרת בעמוד הראשון של העיתון ''בשבע'').
מדברים חדשות 294875
אוי, אני חייב לעשות מנוי על העיתונים הללו.
צירופי מקרים 282952
שרון קבל זיכוי מפרשת האי היווני מיד אחרי שהעביר את תכנית העקירה בממשלה. עכשיו הוא מקבל זיכוי מהאישומים נגדו בעניין כספי הבחירות, מיד עם העברת חוק פינוי פיצוי בכנסת.
התיק של סיריל קרן יסגר כנראה רק אחרי הפינוי בפועל ממש. מה שמסקרן אותי זה איך שרון מבטיח את זה שהיועץ לא יתחרט אחרי שהסחורה סופקה (ח''ו), ודווקא כן יגיש נגדו כתב אישום...
צירופי מקרים 283125
נו, ואם היה מקבל את הזיכוי לפני כל אחד מאלה, לא היית אומרת גם שזה צירוף מקרים מרתק? או אם היה מקבל איזה זיכוי בסמוך להפגנה גדולה של הימין - לא היית אומרת שזה גם איזה צירוף מקרים מזעזע, שנועד לסמן לשרון שימשיך בדרך ההתנתקות או ש...?
צירופי מקרים 283185
מה שהולך לי בראש זה שאולי יש קשר בין השניים. קרי- יש מעין עסקה אפלה בין שרון ובין מישהו/מישהם הקובעים עניינים במערכת המשפטית- שרון מספק את ההתנתקות, והם מספקים את הזיכויים.
אולי כמו שלאדם דתי/חרדי פשוט להבין שחילוני שרוף פתאום חוזר בתשובה, בלי לחפש סיבות שמעבר לשיכנוע הפנימי, כך לשמאלנים, פשוט להבין איך אדם בגיל שבעים פלוס פלוס, שכל חייו האמין וחתר לדבר מסויים, "רואה את האור" ומתהפך במאה שמונים מעלות בדעותיו. פתאום הוא "מבין" שהבעיה בינינו ובין הפלשתינים היא ה"כיבוש", ומצטט את הקלישאות השדופות ביותר של השמאל על הימין המשיחי ושאר ירקות.

לי זה נראה הרבה פחות פשוט. במיוחד שיחד עם כל דעותיו מן העבר, רוה"מ זורק גם את הממשלה היציבה ביותר שהיתה יכולה להיות לו ללא התכנית, קורע את הליכוד שהעריץ אותו, וקורע את מסכת יחסיו עם רבים מהאנשים הקרובים לו עשרות בשנים. "חזרה בתשובה" בסגנון הזה, אופיינית לאדם בגיל העשרה או העשרים המוקדמות, במסגרת המרד בהורים, ולא לסבא מיושב בדעתו.

המוזרות הזאת מחפשת תשובה. לדעתי ניתן להסביר את המהפך הזה על ידי החרב המשפטית המתהפכת, התלויה מעל לראשו של רוה"מנו זה יותר משלוש שנים. ח"כ צבי הנדל מכריז מעל כל במה שהוא ידע על פגישות של "פורום החוה" בהן הועלה הרעיון של תהליך ההתנתקות מעזה, כפתרון לשיכוך חמתה של המערכת המשפטית. הרעיון התקבל על ידי שרון רק שלושה שבועות אחר כך, לאחר שגלעד בנו אמר לו שאין ברירה. ח"כ הנדל אמר שמיד כאשר שמע את זה, ניסה לקבוע פגישה עם ראש הממשלה, עוד לפני ההודעה על תכנית ההנתקות, אולם זה סירב לראותו בשום אופן, על אף שלפני כן היתה לו דלת פתוחה אצלו. לכן התגובה האינסטנקטיבית של הנדל אחרי פרסום התכנית היתה "עומק העקירה כעומק החקירה". למותר לציין שאמצעי התקשורת הממלכתיים לא התייחסו כלל לסקופ הענק הזה, על אף שח"כ הנדל אמר שהוא מוכן להתעמת עם ראש הממשלה בנושא, פנים אל פנים.

מה שרציתי להראות בצירופי המקרים שהבאתי, שלעת עתה התאוריה הזאת עובדת יפה מאוד בשטח. יש קורלציה חד משמעית בין שני התהליכים. במיוחד אם זוכרים שההחלטה בפרשת האי היווני, שהיתה צריכה להנתן בתחילת מאי, נדחתה בכמה שבועות. לדעתי, זה קרה בגלל הכישלון הלא צפוי במשאל. הזיכוי ניתן רק אחרי ששרון הצליח להעביר את ההחלטה בממשלה.

אפשר כמובן לסתור את ההערכה הזאת שלי, אם שרון יקבל זיכוי או האשמה בפרשת סיריל קרן *לפני* שתהליך העקירה יהפוך להיות בלתי הפיך ממש. אבל, אם גם כאן תהיה קורלציה, כלומר יחכו עם העניין הזה עד לאחר העקירה ח"ו, אז נראה לי שהתאוריה שלי מאוד נתמכת על ידי המציאות.

(בכלל, לא נראה לך מוזר שבמדינה דמוקרטית, מעל ראשו של ראש ממשלה מכהן, יש במשך שלוש שנים(!) תיק חקירה, שיכול לגרום לפיטוריו המיידיים? מה, אין להם מספיק כוח אדם לגמור את עינוי הדין הזה בכמה חודשים? איזה סיכוי יש, שעמדת הכוח המדהימה הזאת, המאפשרת שליטה הדוקה על ראש ממשלה נבחר, לא תנוצל על ידי מישהו בעל אינטרסים?)
צירופי מקרים 283320
מה הנדל טוען? שיש לו *הוכחות* לכך ששרון אמר מתישהו במפורש שההתנתקות קשורה לחקירות נגדו, או שזו השערה של הנדל?
צירופי מקרים 283441
מה שהנדל אומר בעניין זה, שהוא קבל מידע ממשהו שהיה בפגישות הללו (הוא כמובן מסרב למסור את זהותו). הוא ניסה לברר את זה עם ראש הממשלה, מאחר שזה סירב לפגישה אתו הוא הבין שהמידע היה מדוייק. ואכן כמה ימים לאחר מכן רוה"מ הודיע על תכנית ההנתקות.
צבי הנדל אומר שהוא מאוד מצטער שהוא לא יצא עם זה לפני כן לתקשורת, כך אולי היתה התכנית נמנעת, אבל הוא לא עשה זאת. אתה כמובן צריך להאמין להנדל- אין הוכחות משפטיות. אבל התמיכות הנסיבתיות לעניין כמו: ההיפוך המוזר בדעה הפוליטית, התזמונים המדוייקים של הזיכויים, הויתור של רוה"מ על היציבות הפוליטיות, והתמשכות החקירות הקריטיות הללו אל מעבר לשלוש שנים, תוך שראש הממשלה מזוכה מהן טיפין טיפין, תומכים בתאוריה.
צירופי מקרים 283444
אם כך אני מניח שאת גם מאמינה לרב יואל בן נון שיש לו הוכחות לכך שרבנים הוציאו על יצחק רבין המנוח דין רודף.
צירופי מקרים 283447
מה הקשר?

אם הרבנים הללו קיימים, הם כנראה גילו את הפסק הזה רק לרב בן נון, כי אפילו אני לא קיבלתי שום רמז בעניין. אין מנוס מלהסיק שכנראה הוא היה המועמד הטבעי היחידי להוציא את הפסק הזה לפועל, בעיניהם...
צירופי מקרים 283542
מה זאת אומרת "הוא *כמובן* מסרב למסור את זהותו"(הדגשה שלי)? הולכים לגרש אלפי יהודים מארץ ישראל (כולל אותו כמדומני), לו יש הוכחה למניעים פסולים של שרון, והוא לא מספר מי אמר לו? זה נשמע לך סביר?
צירופי מקרים 283569
אתה יכול לתאר לך שההוא יכחיש. לכן זה שוב ישאר המילה של הנדל מול המילה של מישהו אחר, אז למה לשרוף אותו?

פגישות כאלה, זה מסוג הדברים שאי אפשר להוכיח מבחינה משפטית, בלי "עד מדינה". כנראה שאין מישהו שמתנדב להיות עד מדינה ממש, אלא רק מדליף, אז אין אפשרות להוכיח את זה במשפט.
אבל האמינות של האינפורמציה הזאת, מתחזקת עם ההתנהלות של הדברים במציאות.
כפי שאמרתי קודם, רק אם שרון יקבל את הזיכוי (או האישום), בתיק האחרון, *לפני* שהעקירה תהפוך לבלתי הפיכה, ההסבר הזה יופרך.
בינתיים, אף אחד לא נראה לחוץ.
צירופי מקרים 283591
"לשרוף אותו" לצורך מה? הרי אם עכשיו ההדלפות שלו לא עוזרות(ואם הוא ייחשף הוא יכחיש, כדברייך), מה התועלת בו מלכתחילה עבור הנדל?

הנקודה היא אמנם לא קריטית אבל מעניינת- אם לך היה מספר מישהו כזה דבר, האם את היית נמנעת מלחשוף אותו רק מסכנה שהוא יישרף? הרי מדובר כאן במהלך שהוא לא רק דבר "לא טוב", אלא אסון ממש לדעתך ולדעת ח"כ הנדל- מסיבות טקטיות(מפוקפקות ביותר, כאמור) הוא יוותר על הזדמנות להסיט את הדיון הציבורי למסלול שעשוי אפילו לעצור את המהלך בצורה כזו או אחרת?

לי זה נשמע תמוה ביותר.
צירופי מקרים 283596
זה פשוט: הוא מעדיף להסית ולא להסיט.
צירופי מקרים 283686
''לשרוף אותו'' לא היתה המילה הנכונה, צריך היה לומר ''לחשוף אותו''. אני מניחה שצבי הנדל אינו מספר מי הדליף, כי זה לא יתן שום יתרון אמינותי לסיפור שלו, מעבר למה שיש לו היום, כיון שהמדליף יכחיש. כך שאין סיבה להסגיר אותו בידי רוה''מ שהוא, שלא כמו אחרים, כן יודע שזו אמת, וכן יאמין שהאיש הדליף.
חוץ מזה- יש לי חדשות בשבילך- גם אם הוא היה אומר מי הדליף לו, זה לא היה מסיט את הדיון הציבורי. ''הדיון הציבורי'' נקבע על ידי מספר מאוד מצומצם של אנשים, שכרגע יש להם עניין מובהק שהעקירה תצא לפועל. הם ישתיקו כל דבר שיכול לפגוע בעניין, כולל כל דבר. הם גם יבליטו ואפילו ייצרו נושאים ציבוריים שיעזרו לבצע את העקירה, כמו כל העניין המגוחך של ''ההסתה''. (וזה כבר תשובה לשוטה, שבשביל החידוד והפוליטיקה, מגדל קרן גדולה על האף)
מבוא לזואולוגיה הישרדותית 283721
ככה זה: כשאתה חי בין כל הנחשים והעקרבים, כשאתה מתנודד בין יהודים לכלבים, כשהשועלים מחבלים בכרמים, כשהצבועים צוחקים את הצחוק המטורף שלהם "פורים שמח, יהודים-הים-הים-הים" וכשדמעות תנין זולגות מעיני חסידי הדמוקרטיה הדגולים פדרמן-מרזל-בן-גביר-ושות' - בסביבה כזאת אתה צריך עור עבה מאד כדי לשרוד.

את הקרן על האף קיבלתי למשמורת מסיריל. נעים לראות את הרגישות שאת מגלה לטוהר המידות הפוליטי, ואין לי שום ספק שאותה רגישות בדיוק גילית גם לפני ששרון החליט על ההתנתקות. הים-הים-הים.

משהו משונה קורה לי לאחרונה: אני שומע על כל התכנונים של הימין איך לטרפד את ההתנתקות, ואני מוצא את עצמי מפזם "עוצו עצה ותופר". צריך לגשת לרופא.
מה שקורה לך לאחרונה הוא שאתה מסית 283726
דבר לא מעבר לכך.
מה שקורה לך לאחרונה הוא שאתה מסית 283737
לא נכון, אני גם מדיח.

כאשר מחבר המאמר ''כנסת לא לגיטימית'' קורא לי מסית, אני רגוע.
מה שקורה לך לאחרונה הוא שאתה מסית 283827
אתה מתנדנד על הגבול בין להיות חלק מהעדר, ובין להיות אדם חושב. אני יודעת שחיי עדר אופייניים לבעלי הסיריל, אבל אתה מתיימר לאיזה פעילות חשיבתית פה ושם.
לינק למאמר לאישוש האישיות
נהדר! 283832
סוף סוף אורי אליצור הצטרף לשמאל.
מספר ציטוטים נבחרים:
"דוחפים את הקורבן לאט לאט החוצה, מבודדים אותו, יוצרים תחושת עדר מגוננת בצד התוקפן: זה בסדר" (כנראה בנוגע לדה-הומניזציה שעושים אצלנו לפלסטינאים מאז שנות השבעים).
"לא אזרחים חפים מפשע אנחנו הולכים לגרש בכפייה מבתיהם, אלא עבריינים מסוכנים" (כנראה בנוגע למאות, אם לא אלפי, הבתים שהחרבנו בערים הפלסטיניות, מותירים עשרות אלפי אנשים ללא קורת גג).
"תפסיקו לרמות את עצמכם. אכן יש פה קורבן ותוקפן, ואתם הצד התוקפן. אכן מדובר באלימות קשה, ואתם הצד האלים" (כנראה אודות כמעט ארבעים שנה של גזל אדמות, זכויות אדם בסיסיות, חירות אישית, זכויות לחיים ויחס אלים ותוקפני כלפי עם שלם שנכבש).
"הממשלה והכנסת, וצה"ל והחוק, נערכים לבצע פעולה אלימה ואכזרית באופן חסר תקדים, נגד אלפי אזרחים שומרי חוק, אזרחים שמגדלים ילדים" (כנראה בנוגע לסגרים ההמוניים, ההפצצות מהאוויר שהורגות גם חפים מפשע, ה-"טדי" באמצע ג'נין ווידואי ההריגה למיניהם ויתר היריות שחיילים יורים לפעמים סתם).
"זה אתם שהולכים לשלוח בפקודה אלפי בחורים צעירים, להתפרץ בכוח לתוך בתיהם החוקיים" (כנראה בנוגע לפעילויות "שיטור" שכללו פריצה לבתים של אזרחים שומרי חוק סתם כי הם יכלו לשמש עמדה נוחה לירי, או כי צריך לחפש שם "מבוקשים", או כדי שהסב הקשיש ימחק את כתובת הגרפיטי שצוירה על קיר הבית).
"מעט בלתי אנושי להניח שלא תהיה שום תגובה אלימה" (כאן אליצור מעט מגזים - בכל זאת, להצדיק את הטרור הפלסטיני?).
והפאנץ' ליין:
"אין שום מדינה דמוקרטית בעולם, שעשתה או שתעשה, מעשה אלים וברוטאלי כזה". מעניין - דווקא עולה בדעתי אחת כזו...
נהדר! 283834
מה שמשתמע מהתגובה שלך הוא שאם אורי אליצור הפך שמאלי אז השמאל הפך ימני, אבל לא ביחסו לאוייבים, אלא דווקא ביחס לאחים.... (האמת שלא צריך את התגובה שלך, מספיק לראות את התמיכה וההתלהבות ממהלכי שרון מהצד השמאלי)

חוסר האבחנה בין אח לאוייב אפיין תמיד את השמאל. ה''אחווה בין העמים'' אצל השמאל, הופכת מהר מאוד לכלי נשק המופנה כלפי בני עמם שלהם, (ע''ע סטאלין והקולאקים, ויחס ליריבים פוליטיים בכל הארצות הקומוניסטיות).
כלים, שמקובל להשתמש בהם רק כלפי האוייב הלאומי, המאיים להשמידך על טפך ונשיך, (ודווקא אז השמאל מתנגד להם בכל עוז), הופכים להיות לגיטימיים ונחוצים, כאשר המאבק הוא עם יריבים פוליטיים מבני העם שלך.
היחס הרחום, המבין, המאמין, והחנון של השמאלנים לאוייבים הלועגים להם, ומשקרים אותם בגלוי (נלחמים בטרור, עאלק)- הופך לאכזריות קרה ואדישה כלפי האנשים שמשרתים אתם באותו צבא ומגינים על נשותיהם אמותיהם ובנותיהם, מפני אותם ''אוייבים אהובים''.
משהו מאוד מאוד מקולקל במוסר השמאלי.
נהדר! 283835
לפחות אני לא מעניק יחס הראוי לבני אדם רק לאלו מהגזע שלי.
נהדר! 283861
לא מהגזע שלך- מה*עם* שלך. יש דבר כזה.
אתה זוכר: "בארץ ישראל קם ה*עם* היהודי...."

הערבים הם *אוייב* - גם דבר כזה יש.
הם הורגים בבני העם שלך- גם היום. אם הם יוכלו הם יהרגו גם אותך מחר, וגם אותי כי אנחנו שייכים לעם היהודי. אני רוצה להלחם בהם, ולא ללכת כצאן לטבח. כי בסרט ההוא כבר היינו יותר מידי שנים. אני מגינה על בני העם שלי, מפני העם שרוצה להרוג אותם, כי הם יהודים. זה נקרא *מלחמה*- גם דבר כזה ישנו.
מי שמתנהג לאוייב בו העם שלו נלחם, כאילו הם אחיו, (מטעמי הומניסטיות כמובן...), סופו שיתנהג אל אחיו כאילו הם האוייב. בלשון חז"ל: "מי שמרחם על אכזרים סופו שמתאכזר על רחמנים". היום, אנשי השמאל מוכנים לעשות לבני העם שלהם, את מה שהם לא היו מוכנים לעשות לאויביהם. זו התגשמות ספקטקולרית, עצובה ובעיקר מבישה, של הפתגם הזה.
נהדר! 283870
"מי שמרחם על אכזרים סופו שמתאכזר על רחמנים היום, אנשי השמאל מוכנים לעשות לבני העם שלהם, את מה שהם לא היו מוכנים לעשות לאויביהם. זו התגשמות ספקטקולרית, עצובה ובעיקר מבישה, של הפתגם הזה".

רגע, אני לא מבין, המתנחלים אלה הרחמנים שאליהם אנו מתאכזרים?
נהדר! 283887
את יודעת מה. אפשר באמת להתעכב על המשפט הזה שהבאת "מי שמרחם על אכזרים סופו שמתאכזר על רחמנים היום". על מי הסמולנים עם המוסר המעוות מרחמים? על המחבלים האכזרים? כמובן שלא, הסמולנים מרחמים על הפלסטינאים החפים מפשע שסובלים מהסכסוך הזה.
אם זה המצב איך בדיוק אותם סמולנים מרחמים על אכזריים? האם אותם פלסטינאים חפים מפשע גם הם אכזריים לדעתך? האם העובדה שאדם נולד כפלסטינאי או נולד כיהודי הופכת אותו אוטומטית לאכזר או לרחמן?
אה, עכשיו הכל בסדר 283888
אם מרגיע אותך השימוש במילה "עם", אני מוכן להחליף אותה. אני לא רואה הבדל בין נתינת יחס אנושי רק לאלו מהעם שלך לנתינת יחס אנושי לאלו מהגזע שלך. מה גם שלרוב המושגים די חופפים. "בדם וביזע נקים לנו גזע" שרו בית"ר. לא עם - אלא גזע. אני מבין את החשש שלך מהמילה הזו, בתור גזענית שמודעת לקונטציות השליליות, אבל לא נראה לי שהחלפתה ב-"עם" תפתור את כל הדברים.

העובדה היא, שההבחנה שאת עושה היא בין אנשים על פי הגזע / העם שלהם. יוסי היהודי יכול להיות רוצח, פושע, שתוקף גם את בני עמו, אבל הוא יזכה להגנתך ולהצדקתך (אולי רק כל עוד הוא מהצד הפוליטי הנכון?) . לדוגמה - הפושע אברי רן שתפס לו גבעה בשומרון ומרביץ לכל מי שמתקרב לשם - שמאלנים או ערבים (גם חיילים).

יוסוף הערבי יכול להיות שמימיו לא אחז בנשק, או תרם לחמאס. כל חייו רצה להתקיים בשקט ובשלווה, לגדול עם חבריו ולגדל את ילדיו. אבל ממנו תשללי את הזכויות, חנותו בחברון לא תפתח, הבית שלו יהרס כי הוא "צפה" אל איזשהוא "ציר" בו רוצים לעבור אדוני הארץ היהודים, ו-"תעודדי" אותו להגר מזרחה לירדן. למה? - כי הוא ערבי.

"מי שמרחם על אכזרים סופו שמתאכזר לרחמנים" הוא משפט חסר תוכן ונימוק. עם כל הערכתי לחז"ל אינני קופץ לדום כל פעם שמישהו מצטט אותם. אני מכיר את המשפט מסטיקרים וכבר אז הוא נשמע לי דבילי מעט. כאילו טמונה בהתחכמות הרטורית הזו איזו חכמה עמוקה. למה מי שמרחם על אכזרים סופו שמתאכזר לרחמנים? מה הקשר בין הדברים? יוק.
אגב, בהקשר שלנו הייתי שם את פדרמן, בן גביר, פייגלין וחבר מרעיהם בצוות ה-"אכזרים" לא הרבה אחרי שהייתי שם שם את ראשי החמאס.
אה, עכשיו הכל בסדר 283905
לדעתי הכוונה ב"מי שמרחם על האכזריים..." היא לא שאותו רחמן יהיה פתאום אכזרי דווקא אל הרחמנים, אלא שהשלכות הרחמנות שלו על האכזריים יגרמו נזק לרחמנים. דוגמא טובה אפשר לראות בדקירה לא מזמן של אותו ברנש מסכן שאמר למישהו שהוא איבד 100 שקלים. הדוקר נעצר כמה חודשים לפני הדקירה הזו בגלל מעורבות באירוע דקירה אחר, אבל כנראה שהשופט ריחם עליו ושיחרר אותו למעצר בית. בכך, אפשר לומר, התאכזר השופט אל כולנו.
זה לא השימוש שניצה עשתה בו 283906
לא על ניצה באתי להגן אלא על חז''ל 283932
אה, עכשיו הכל בסדר 283989
אם "עם" ו"גזע" בשבילך הם אותו הדבר, אז למה אתה נזקק למילה "גזע" שמשמעותה העכשווית זרה כל כך לעברית, למקורותינו, ולתרבות שלנו?. אצל היהודים יש את "עם ישראל" אין את "גזע ישראל". למה אתה דוחף לקונוטציות הגודווייניות הללו?

אם אחזור לתגובה הראשונה שלך, אני חושבת שזו בושה לאדם שאומר שהיחס שלו לבני עמו, ולבני עם אחר הוא אותו דבר. עוד מילא אם המשמעות היתה שהוא אוהב את כולם כאילו היו בני עמו. אבל כשהמשמעות היא שהוא מוכן לגרש את בני עמו כמו שהוא מוכן לגרש את אויביו, זה נראה לי מאוד בעייתי. אבל האמת היא שהמציאות מבישה עוד יותר- כי מה שאותו אדם *לא* מוכן לעשות לאויביו מטעמי הומניזם, הוא משתוקק ושש לעשות לבני עמו (מטעמי שנאה?).

הסיפור על יוסוף ויוסף מלא סטיגמות והנחות מוטעות. למשל, אברי רן אינו פושע. אני יודעת זאת מידע אישי. את יוסוף איני מכירה באופן אישי, אבל אני מאמינה שאמנם יש כאלה יוסופים בין הערבים. אבל, כאשר יש מלחמה בין עמו של יוסוף, והעם שלי, סביר מאוד בעיני שהוא יפעל למען האינטרסים של עמו, ואני אפעל למען האינטרסים של עמי. במצב בו הברירה היא או העם שלו כאן, או העם שלי כאן- אני מעדיפה שזה יהיה והעם שלי. זה בערך המצב הקיים כאן לפי הניתוח שלי את המציאות.

למשפט "מי שמרחם על אכזרים סופו שמתאכזר על רחמנים" יש שני רבדים, ושניהם מתקיימים בשמאל של ימינו.
הרובד הראשון הוא שמי שמרחם על אכזרים גורם לכך שהאכזרים ממשיכים לפעול בחופשיות, ויכולים להמשיך להתאכזר על רחמנים (לצורך העניין "רחמנים" זה מקביל ל"חפים מפשע" ולא תיאור של תכונת אופי). דוגמא קלאסית לכך היא הרחמנות והרגישות היתירה שהפגין בית המשפט כלפי הערבים, בסרבו לבקשות הצבא להריסת בתים שחולשים על ציר כיסופים. זה גרם להרג של כמה וכמה מתנחלים וחיילים, כאשר המחבלים שיירו, הגיעו לשם בחסות אותם בתים. (איש לא נתבקש לתת את הדין על כך).
הרובד השני יותר עמוק, וגם הוא מתגלה במלוא כיעורו בעניין העקירה, והיחס למתנחלים בכלל. הרעיון הוא שאצל אדם שמידת הרחמים שלו אינה מאוזנת, והוא מפריז ברחמים גם על מי שבאמת לא ראוי לכך, הדבר אינו נובע מהיותו אדם "טוב יותר", אלא מחוסר איזון, שיכול להוביל אותו באותה מידה, ובאותה נחישות, להתאכזרות במקום בו אסור לו להתאכזר.
המשפט הזה נאמר בחז"ל על שאול המלך, שמצד אחד ריחם על האוייב אגג מלך עמלק, והצאן שלו, ולא הרג אותו כמצווה. אבל מצד שני, כאשר רדף אחרי היריב הפוליטי שלו -דוד- שמע מדואג האדומי, שדוד קיבל מחסה בנוב עיר הכהנים. לא עזר להם שהם אמרו שחשבו שדוד בא אליהם בשם המלך, בהיותו חתנו ונכבד בביתו, הוא צווה לשוחטם. (היה שם מקרה מעניין של סירוב פקודה: כתוב "ולא אבו עבדי המלך לשלח את ידם לפגוע בכהני ה"', לכן פנה המלך לדואג האדומי והוא בעצמו שחט אותם- שמונים וחמישה איש). אחר כך הכה את כל העיר "ולא השאיר מאיש ועד אשה מעולל ועד יונק ושור וחמור ושה לפי חרב".
בשמאל של היום הדבר מתבטא בכך שהוא אינו מקבל שיגרשו ערבים מבתיהם (גם מחבלים, ולא רק "חפים מפשע"). אבל בעומק, זה אינו נובע מכך שמוסרית, הם אינם מסוגלים לסבול שמגרשים מישהו מביתו, אלא דווקא מחוסר איזון מוסרי. עובדה, שכאשר מדובר על היריבים הפוליטיים שלהם מבית, כלומר על המתנחלים- אין לשמאל שום עכבות לגרש אותם מביתם, גם אם יש צורך להפעיל כוח ואלימות לשם כך. לבג"ץ ובצלם, שמחו על כל פגיעה ברכושם וכבודם של הערבים- על אף שאנו מצויים כרגע במצב של עימות אלים אתם, זה נראה לגמרי כשר.

אפשר שלא תבין את ההגיון שעומד מאחורי מאמר חז"ל, אבל לא ניתן להתכחש להיותו תיאור מדוייק של מציאות.
יחסם האוהד והמבין של אנשי השמאל בימינו למעשיהם ומניעיהם של אנשי האוייב, ולעומת זאת היחס המתנכר והאכזר שלהם לבני עמם, מקביל עד כדי אי נוחות, ליחס הרחמן שגילה שאול המלך לאוייב שלו, לעומת היחס האכזרי לבני עמו הכהנים. דבר זה אומר שהמציאות הזאת, של הזדהות עם האוייב, יחד עם התכחשות לקרוב אליך, היא יסוד פסיכולוגי עתיק, לפחות בעם היהודי...
אה, עכשיו הכל בסדר 284227
"עם"/"גזע" - "למה אתה דוחף לקונוטציות הגודווייניות הללו?"
באחד הפתילים פה הסברת לתובל שהקונטציות הללו נראות לך חיוניות (כמובן - כשהן באות מהצד שלך...). אותי הן לא מפחידות. אם מצפונך ישקוט אם תגידי שהפרדה היא על בסיס לאום, שיבושם לך. אני לא רואה כאן שום הבדל.

"אני חושבת שזו בושה לאדם שאומר שהיחס שלו לבני עמו, ולבני עם אחר הוא אותו דבר"
שימי לב למה שכתבתי בתגובה הראשונה שלי - אין להעניק יחס ראוי לבני אדם רק לאנשים שהם מהגזע שלי (או מהעם שלי). ברור שהיחס שלי לבני עמי, כלומר - לאנשים אשר יש לי רקע תרבותי משותף עימם, הוא שונה מיחסי לבני עמים אחרים. אבל יחס אנושי בסיסי, הכולל מספר דברים אותם מדינת ישראל (ואני כחלק ממנה) שוללים יום-יום מלמעלה משני מיליון וחצי פלסטינים, צריך להנתן לכל בני האדם. גם אם זו "בושה" בעיניך - אני גאה להחזיק בעמדה כזו.
אגב, אני, למרות שאני חלק מהעם שלך, לא רואה רווח ב-lebensraum שאת ואחרים מנסים להשיג לנו במזרח. זה לא מפריע לכם לכפות את רצונכם על החלק של העם בו אני נמצא. ככה שגם אצלכם על פי כך, טובת "העם" לא עומדת בראש, אלא טובתכם האישית.

"אבל כשהמשמעות היא שהוא מוכן לגרש את בני עמו כמו שהוא מוכן לגרש את אויביו"
אין לי כח להגיב לדמגוגיה בשניים וחצי שקלים שאת מפזרת פה. הנושא המסוים הזה נטחן פה כל כך הרבה, ככה שבאמת אין לי כח להוסיף על זה כלום.

גם החלק על "מי שמרחם..." וכו' וגו' מלא בגיבובי שטויות, כרגיל. לפי דעתי יש לא מעט אכזרים בשני הצדדים. בית המשפט שהיה "רחמן" לערבים, לטענתך, גם אישר הפקעות אדמות, שיחרר מתנחלים שרצחו בעונשים קלים ועוד ועוד. ככה שה-"רחמנות" לאכזרים היא משהו שגם בן גביר, פדרמן ושות', אכזרים לא קטנים בעצמם, נהנים ממנו. רק שאז, כמובן, זה לא מטריד אותך. דוגמה - אחד מחברי מחתרת בת עין שנתפסה לאחרונה כאשר הניחה מטען ליד בית ספר לבנות בצור באהר בירושלים, יצא זכאי למרות שטביעות אצבע שלו נמצאו על המטען, ולמרות ששקית נשק ושמו עליה התגלתה באחד הסליקים של המחתרת. ברור לי שאם הוא היה ערבי, הוא היה נמק בכלא עד היום. *זה* כמובן לא מטריד אותך, כפי שמעשהו של גולדשטיין מטריד אותך רק כי הוא לא ביקש אישור. ככה זה - זכותם של הערבים לחיות מותנית באישורנו.
לגבי אברי רן - שיקראו המעוניינים וישפטו
גם אין לי כח להסביר לך על חוסר הסימטריה בין "גירוש" יהודים מביתם, לבין גירוש ערבים מביתם. גם נושא זה נטחן לעומק פה בדיון, ואין לי מה להוסיף עליו.

בנוגע למשפט האחרון שלך - שמרי את התובנות הפסיכולוגיות המעמיקות שלך לגבי לעצמך, ואני אשמור את התובנות הפסיכולוגיות שלי לגביך לעצמי. בסדר?
אה, עכשיו הכל בסדר 284412
שמתי לב מחדש למה שכתבת במעלה הפתיל, וראיתי שהבנתי אותך לא נכון. הבנתי שאתה אומר 'שלפחות אתה מעניק יחס שווה לכל האנשים ולא רק לאלו שמהגזע שלך'. ואילו אתה אמרת שאתה מעניק "יחס אנושי" לכולם, ולא "שווה" לכולם.

אני אמנם לא מבינה איך המשפט ההוא היה תשובה לתגובה שלי, בה טענתי שהיחס של השמאל אל היהודים, בני עמם, גרוע בהרבה מיחסם אל הערבים הנלחמים אתם.
אבל גם כך התהייה נשארת: האם זה נחשב "יחס אנושי" אצלך לגרש אנשים באלימות מבתיהם, רק מפני שהם מבני הגזע שלך? ואם כן, האם זה נחשב אצלך "יחס אנושי" לעשות זאת כלפי אנשים שלא מהגזע שלך, או שזה "יחס אנושי" ספיישל לאחים?

לגבי היחס האנושי הבסיסי הנשלל מהפלשתינים יום יום: על מה בדיוק אתה מדבר? על האמצעים בהם נוקטים כדי שלא יהיה לנו מוות ברחובות? האם אתה חושב שאין לנו זכות להגן על עצמנו מהטרור, או שיש לך מן מרשם פלא (מעשי, עכשווי), שיכול גם לשמור על זכויותיהם כפי שאתה חושב שצריך, וגם לשמור עליך מלהתפוצץ בדרך למסיבה?

אני חושבת שהסברתי את עצמי בדרך ברורה מספיק לגבי העניין של "המרחם על אכזרים וכו"'. לכן אפטור עצמי מלענות לך. רק אומר שלחשוב שבית המשפט "מרחם" על אנשי ימין זה בדיחה. אל תשכח שמה שאתה יודע על אנשי ימין זה הרבה בלונים של התקשורת. אתה כנראה מאמין להם, אבל השופטים- מה לעשות- בכל זאת צריכים איזה בדל ראיה, משהו שאפשר יהיה לכתוב עליו, ולהצדיק פסק דין. פסקי דין הרי נשארים בכתובים, והם לא יכולים לעשות מעצמם צחוק עד כדי כך. מכך שהשופטים לא מרשיעים את אנשי הימין הללו, הייתי דווקא מסיקה ש*אין* במה להרשיע אותם, ושהררי האשמות והפשעים שעיתונאים מסויימים קושרים להם, הם פרי דמיונם. דמיון המוכוון לאג'נדה הפוליטית שלהם, ושום אתיקה לא מרסנת אותו. אם יש כאלה שמקבלים זיכויים תמוהים, על אף שהם באמת אשמים, משמעות הדבר היא שהם פרובוקטורים של השב"כ, כפי שהיה עם אבישי רביב.

במאמר הארוך שהבאת על אברי רן היו הרבה דברים שאולי לא מוצאים חן בעיני אנשי שמאל, אבל הם אינם פשעים. מה שנשמע כמו פשעים זה רק עדויות של פלשתינים, שבמחילה מכבודך אינן אמינות בעיני. אני מכירה מתנחלים רבים שהועמדו לדין על סמך "עדויות" כאלה של ערבים כך שאני יודעת שהמשטרה לא מהססת לתבוע יהודים על סמך ה"עדויות" הללו. ברוב המוחלט של המקרים שאני מכירה המתנחלים זוכו, משום שהעדויות הוכחו כשקריות. המסקנה שלי היא שאם המשטרה אינה מגישה כתבי אישום נגד אברי רן על המעשים האלימים שהוא כביכול עשה, סביר בעיני שהיא יודעת שאין לה על מה לסמוך באמת. גם עדויות של אנשי תעיו"ש, שהם שונאי מתנחלים אקטיביים, בעיתיות בעיני, ולא מהם אקבל עדות אופי על מתנחל שנוא כמו אברי רן. עד שלא יתברר באמת מה התרחש שם, אני לא חושבת שניתן לומר שהוא "פושע". כמובן, מעבר לכך שהוא "מתנחל", ויש אנשים שזה מספיק להם כדי לקבוע שמישהו פושע.

על אף שההבדל בין גירוש יהודים, לגירוש ערבים, נטחן עד דק , הוא ממש לא מובן לי. אבל אם נמאס לך, אל תטרח.

לא העלתי שום תובנה פסיכולוגית לגביך אישית. תקרא שוב את התשובה שלי.
אה, עכשיו הכל בסדר 284419
''על אף שההבדל בין גירוש יהודים, לגירוש ערבים, נטחן עד דק , הוא ממש לא מובן לי''

אין מה לא להבין, היהודים עוברים ממקום אחד בארץ שלהם למקום אחר (תמורת פיצויים כמובן) . אין כאן שום דמיון ל''טרנספר''.
אה, עכשיו הכל בסדר 284422
"ערבים עוברים ממקום אחד למקום אחר בארץ שלהם (תמורת פיצויים כמובן)", (ירדן היא ארץ שרוב מוחלט מתושביה הם פלשתינים). אפשר לומר את זה אפילו יותר טוב: "ערבים עוברים ממקום בו הם תחת שלטון זר, למקום בו הם תחת שלטון בני עמם, עם זכויות שוות לכולם". מה רע?
אה, עכשיו הכל בסדר 284447
אין בכך שום רע.הכשרת בזה את פינוי המתישבים בגוש קטיף תמורת טרנספרים עתידיים של יהודים וערבים.זה בדיוק מה ששרון רוצה.
אה, עכשיו הכל בסדר 284581
אם כך השאלה המוסרית שנשארת היא, כפי שכבר כתבתי קודם איפשהו, של מי הארץ הזאת? (בהנתן שעצם זה שמישהו יושב על האדמה אינו מעניק לו זכות עליה כיון שהוא יכול להתטרנספר ממנה.)
כיוון שאני חושבת שארץ ישראל שייכת לעם ישראל, וגוש קטיף וצפון השומרון הם ארץ ישראל, הרי זה לא מוסרי לטרנספר משם דווקא את היהודים, ולא את הערבים.
מהי התשובה המוסרית? 284665
והשיח יאסין חשב שהארץ שיכת לערבים, וזה לא מוסרי לטרנספר משם דווקא את הערבים, ולא את היהודים.
וגם הוא כמוך היה מאמין גדול באלוהים.
מהי התשובה המוסרית? 284703
אז מה?
למה אתה חושב שזה רלבנטי מה חשב השייך יאסין, וממשיכיו, לגבי השאלה המוסרית שלי- למי שייכת הארץ?
שאלת אותו מה דעתו גם לגבי שאר הערכים המוסריים שלך?
מהי התשובה המוסרית? 284714
כי מוסר זה משהו שלא מתקים בינך ובין עצמך,אלא בקונטקסט רחב יותר.ופתרון מוסרי צריך לכלול מעגל שיהיה קצת יותר רחב מקצה האף שלך או של מקביליך בצד השני,שגם טוענים שאין מקום לזולתם רק לעצמם.
זה שאת או השיח יאסין מחליטים שעמדתם היא מוסרית.לא עושה את העמדה למוסרית.
מהי התשובה המוסרית? 284791
לפני הפתרון, צריך שתהיה לך עמדה מוסרית. בשלב הבא יכול להיות פתרון שיכלול גם את הסביבה ועמדותיה.
אם מישהו גנב ממני כסף, אז נכון שבאופן מעשי אני צריכה להתחשב ביכולת הטכנית להשיב את הכסף, ובעלות מול תועלת שבמאמצים אלו. אבל העמדה היסודית שלי היא שהכסף שייך לי, הוא נלקח ממני שלא בדין, ולכן לגיטימי שאנקוט במעשים שונים כדי להחזיר אותו לעצמי. העמדה הזאת אינה תלויה במה שאחרים חושבים.

השאלה היסודית שאדם צריך לשאול את עצמו *לפני* שהוא מגבש את הגישה המעשית לפתרון של השאלה כיצד חיים כאן, היא: של מי הארץ הזאת? של הערבים או של היהודים?
מהי התשובה המוסרית? 284797
"של מי הארץ הזאת? של הערבים או של היהודים?"

תצאי מהגישה של "או של הערבים או של היהודים". יש זכויות של הערבים על הארץ הזו ויש זכויות של יהודים על הארץ הזאת. לזה קוראים- זכויות מתנגשות. אז כמו שכל העולם חוץ ממך ומשייח יאסין כבר הספיק להבין הפתרון היחיד זה חלוקה של הארץ הזאת.
מהי התשובה המוסרית? 284845
לא שאלתי לגבי הפתרון. זה שלב ב'. קודם כל צריך לברר של מי הארץ ומה ''מקור הסמכות'' של השייכות הזאת, מבחינתנו.

תמיד אפשר לחלק סכום כסף שבמחלוקת. אבל אני, באופן אישי, לא מוכנה לקחת כסף שאינו שלי, גם אם הוא מגיע אלי על ידי פשרה. הרי אי אפשר להגיע לפשרה, כאשר אין טיעון בעלות לכתחילה.
מהי התשובה המוסרית? 284846
גם ליהודים וגם לערבים יש זכויות הסטוריות על הארץ הזאת. מקור הסמכות של הערבים זה הרציפות של ההתישבות שלהם במשך מאות שנים, ומקור הסמכות של היהודים הוא הסטורי- דתי, ובעיקר העובדה שהוכח שאותם יהודים לא יכלו לחיות בגולה וצריכים מדינה משלהם.
מהי התשובה המוסרית? 284847
אולי הייתי צריך לכתוב הסטורי-מיתולוגי-דתי במקום הסטורי-דתי
מהי התשובה המוסרית? 285134
אם כך יש כמה שאלות:

האם הזכות הלאומית הדתית של היהודים על הארץ שונה בחברון, עזה, או תל אביב?

האם ההתיישבות של הערבים כאן כפרטים במשך מאות שנים נותנת להם זכות לאומית, או רק זכות פרטית על מקום ישיבתם?

כמה זמן צריך כדי "לקנות" את הזכות הזאת? דור? שניים? שלושה? ולמה דווקא מספר זה או אחר?
מהי התשובה המוסרית? 285137
הזכויות הלאומיות של היהודים כמו של הערבים היא על כל הארץ. כמובן שהתביעה שגם היהודים וגם הערבים יקבלו את כל הארץ היא לא אפשרית, לכן הוצב קו שרירותי (שהשתנה מספר פעמים) שתוחם בין מה ששיך לנו למה ששיך להם. בשטח ששיך להם (שכולל את עזה וחברון) ישראל יישבה בניגוד לתקנות, וחוקים בינלאומיים מתיישבים יהודים.

הזכרתי את העניין הדתי מפני שלדעתי צריך להתחשב ברגשות הדתיים של אותם יהודים שרואים בהתיישבות בארץ ערך דתי. אבל מכאן עד הקביעה שהארץ כולה שייכת לנו המרחק הוא עצום. הרגשות הדתיים של היהודים הם לא כאלה שמצדיקים פגיעה לא אנושית במיליוני ערבים. גם לאותם ערבים יש רגשות, יש להם אמונות, ויש גם להם מקומות קדושים בארץ הזו. אין שום מדד שיכול להראות שהרגשות היהודים חשובים יותר מהרגשות של הערבים.

לאומיות, כידוע, מתעוררת בזמני מצוקה. כשהערבים היו רוב מכריע כאן במשך מאות שנים לא התעוררו אצלם רגשי לאומיות , לאחר שאנחנו הגענו לכאן ואיימנו להם על הבית הלאומיות שלהם התעוררה (כדרך הטבע).

על השאלה האחרונה שלך אני אתן לך את אותה תשובה ששופט אמריקאי נתן שביקשו ממנו להגדיר פורנגורפיה. הוא טען שהוא לא יודע להגדיר פורנגורפיה אבל הוא יכול להגיד מהי פורנוגרפיה כשהוא רואה אותה. באותו אופן אני לא יכול להגדיר מה הגבול שמקנה למתיישבים זכות על ארץ מסוימת, אבל אני יכול להגיד לך שהתיישבות רצופה של 1300 שנים על ארץ מסוימת מקנה לאותם מתיישבים זכות על אותה ארץ.
מהי התשובה המוסרית? 285720
אם תשים לב, בתשובה שלך אתה גולש לעמדת שופט, הצריך לשקלל ולהכריע בין הטענות השונות לזכות על הארץ. (אולי גררתי אותך לכך בשאלות הקודמות שלי).
אם נשאר בהבנת הטענה היהודית לזכות על ארץ ישראל, האם נכון לומר שאם הטענה של היהודים היא הסטורית-מיסטית-דתית, הרי היא חלה על כל ארץ ישראל- בתל אביב ובחברון ובעזה? כלומר, האם אפשר לומר לדעתך שלפי טענת הבעלות של היהודים, הרי הם אינם רואים עצמם "עם כובש" בשום חלק של ארץ ישראל?
( תחשוב שאתה העורך דין של העם היהודי, ולא השופט ששני הצדדים מגישים את התיק לפניו)
מהי התשובה המוסרית? 285741
העניין הוא שאת לא מבקשת ממני להיות עו"ד של העם היהודי *עכשיו* אלא שאת מבקשת ממני להיות עו"ד של העם היהודי בשנת 1946. ב-‏46 העובדה שיש בארץ ישראל מדינה יהודית לא היתה מבחינת המובן מאליו והיינו צריכים לטעון טיעונים לזכות על ארץ ישראל.

מ46 ועד עכשיו עברו 60 שנה שבהם הערבים והיהודים בארץ ניסו להתיש אחד את השני. הרוב המכריע בשני הצדדים השלים עם זה שהצד השני לא הולך להעלם, לכן גם נקודות ה*פתיחה* של המו"מ היא לא נקודת פתיחה של הכול או כלום.

מה שאני מנסה להגיד זה שהטיעונים לגבי למי שייכת הארץ הזו הם לא רלבנטים כיום. ברור כבר לכולם שיש יהודים בא"י ושיש ערבים בא"י וששני העמים לא הולכים לשום מקום. השאלה שעל הפרק היא מה אנחנו צריכים לעשות בשביל שנחיה כאן בשקט במדינה יהודית ודמוקרטית.

לכן אם הייתי עו"ד של מדינת ישראל הייתי מתמקד בשאלה של איך אנחנו יכולים לסמוך על זה שאחרי הסכם השלום יהיה לנו כאן שקט, במיוחד אחרי הנסיון הרע של תהליך אוסלו. גם המסבירים של ישראל בעולם מתמקדים בעניין הזה כבר זה רב, הטיעונים לגבי כך שאלוהים הבטיח לנו את כל הארץ מהים ועד הירדן כבר מזמן לא רלבנטים.
מהי התשובה המוסרית? 286116
כאשר מדברים על צדק, תמיד מדברים על הסטוריה. מי צודק לא נקבע לפי המצב הקיים, אלא לפי איך הגענו למצב הקיים. לכן בכל דיון משפטי השתלשלות הסיפור היא חלק מהותי מטיעוני הצדק. כלומר אתה צריך לספר את סיפור הצדק *שלך* ולא את סיפור הפתרון הצודק למצב הקיים לפי דעתך (לפי איזה עקרונות??).

"הרוב המכריע בשני הצדדים השלים עם זה שהצד השני לא הולך להעלם, לכן גם נקודות ה*פתיחה* של המו"מ היא לא נקודת פתיחה של הכול או כלום" לא מסכימה. אני חושבת שזה לא נכון. בעולם הערבי התקווה לסלק אותנו מכאן קיימת ומשפיעה. לצערי אני גם מסוגלת לשרטט תרחישים שזה אפילו יהיה אפשרי. אם אני יכולה גם הם יכולים, לכן הסיכוי שהם השלימו עם קיומנו כאן אין לו על מה שיסמוך.

מה שאני טוענת הוא שהטיעונים לגבי למי שייכת הארץ הזאת הם הכי רלבנטיים. כי הויכוח האמיתי הוא על הצדק. הדרך בה תראה את הפתרון שבו-כולם-יחיו-פה-בשלווה, נגזרת באופן ישיר מגישת הצדק שלך (למשל: אם מקובל עליך שרצועת עזה שייכת לפלשתינים, ברור לך שזה לא צודק שנחיה שם, ולכן חייבים לעקור משם את היהודים, כי אי-צדק גורר בהכרח פעולות איבה, שהדרך למנוע אותן היא להגיע למצב צודק. זה לא קשור רק לאיזה פתרון אופטימלי טכני)

לפי מצב ישראל במדיה הבינלאומית נראה שהמסבירים שלנו עושים עבודה רעה מאוד. אני חושבת שאם הם היו חוזרים לטיעונים הפשוטים של הארץ-הזאת-שייכת-לעם-היהודי-לפי-התנ"ך, היתה להם אוזן קשבת הרבה יותר. כל עוד אנחנו לא טוענים לבעלות על הארץ אנחנו נמצאים בפוזה של הגזלן. תסכים איתי שטענותיו של גזלן על כך שמטרידים את מנוחתו, ולא נותנים לו לישון בשקט בבית שהוא גזל, כי בעלי הבית הקודמים זורקים עליו נפצים, לא מסוגלות להתחיל לשכנע. "קודם תתנהג אתה ביושר ואחר כך תבוא בטענות על התנהגותם של אחרים" יאמרו לו (לנו). לעומת זאת טיעון של "הבית הזה שלי, הם גזלו אותו ממני, ועכשיו לאחר שהשבתי לעצמי את הגזלה, הם מעיזים לזרוק עלי נפצים" גם אם השומע לא יסכים אתה, לפחות ברור לו ש*אתה* חושב שאתה צודק. זה תנאי ראשוני, בלעדיו אי אפשר לשכנע אחרים בצדקתך.
מהי התשובה המוסרית? 286147
כמובן שלטיעונים הסטורים היה תפקיד לשאלה של למה הגענו לפה *מלכתחילה*. אבל מאז עבר הרבה זמן. כפי שאמרתי הרוב המכריע של המדינות בעולם מכיר בזה שיש בא"י יהודים וגם הרוב המכריע של הערבים בא"י כפי שכבר הראתי לך בסעיף 4 בתגובה 283437

הטיעונים על התנ"ך מלבד זאת שהם לא רלבנטים לחלק גדול מהאנשים בארץ שלא מאמינים בנכנותם (כולל אני) לא קשורים בשום דבר לבעיות שעל הפרק. זה מזכיר לי את הפגישה של גולדה בסוף מלחמת יו"כ עם קיסינג'ר. גולדה הרצתה לקיסינג'ר על ההסטוריה של בעית הקיום של ישראל. וקיסינג'ר אמר בתגובה "גבירתי ראש הממשלה, אנחנו איננו עוסקים כאן באמונות פילוסופיות, אנחנו מחפשים אלטרנטיבות מעשיות לבעיות מעשיות". זה בדיוק ההבדל בין עמדות שמחוברות למציאות לבין עמדות שלא מחוברות למציאות.

עמדות שלא מפרידות בין מיתולוגיות של דת לפוליטיקה לא משאירים שום פתח בעולם לפשרה, בשום תסריט עניינים אפשרי. אם ההתישבות בארץ ישראל השלמה היא מצווה של אלוהים לא *יכולה* להיות פה לעולם שום פשרה על ארץ ישראל, גם אם הפלסטינאים יהפכו לשבדים. זאת הסיבה שחייבים להפריד בין דיפלומטיה לדת.
מהי התשובה המוסרית? 286359
אתה שוב חוזר לפתרון המעשי, ולא מתייחס לכך, שכל פתרון מעשי נגזר *בהכרח* מהגישה לצדק.
הזמן בו אנחנו מדברים, חמישים שישים שנה, אינו הרבה זמן מבחינת הסטוריה של מדינות. השאלות למה באנו לכאן, ומה היה הצדק של הקמת המדינה בארץ ישראל, מאוד רלבנטיות לפתרון הבעיה. ( למשל: אם ארץ ישראל שייכת לעם ישראל, אז אנחנו צודקים בישיבתנו על כל שעל של ארץ ישראל. לפי זה עקירת היהודים מגוש קטיף היא עוול נורא. אפילו לדעת אלו שחושבים שאפשר להתפשר על ארץ ישראל מבחינת הפתרון המעשי, הרי כאן זה צעד חד צדדי ללא פתרון, שנעשה כאילו שאנו עם כובש, המחזיר את הגזילה שבידו, כאשר האמת היא שאנחנו צודקים מאוד בישיבתנו שם, ובכל מקום אחר בארץ ישראל).

יש הרבה אנשים בעולם שחושבים שקיומה של מדינת ישראל הוא עוול שצריך להפסיקו. לצערי יש כאלה אפילו כאן בארץ.
לגבי השינוי ברצונות של הערבים לאיין אותנו, עניתי לך בתגובה אחרת <286354>

אין כאן עניין של מיתולוגיה או דת, אלא של צדק. לא יתכן שום פתרון מדיני, ללא שנבין לאשורו מהו הצדק שלנו כאן. מזה גם נגזר מהו ויתור, ומה צריכה להיות ההתייחסות למי שמערער על הזכויות הצודקות שלנו, וכו'. לא ייתכן להגיע לפתרון כלשהו, לפני שאתה מברר, לפחות עם עצמך, מהו הצדק שלך בכל הסיפור הזה של קיומה של מדינת ישראל.
מהי התשובה המוסרית? 286472
תפיסת הצדק שלי, במה אני מאמין ובמה אני לא מאמין:

קודם כל, אני אתחיל במה שאני לא מאמין. אני לא מאמין שאלוהים הבטיח לנו את ארץ ישראל. אין שום סיבה לחשוב שעיקרי הדת היהודית הם יותר סבירים מהעיקרים של כל אחת מעשרת אלפים הדתות האחרות שקיימות בעולם. אין לנו שמץ של ראיה שחיו אי פעם משה ואברהם, אין לנו שמץ של ראיה לקריעת ים סוף ואין לנו שמץ של ראיה למאורע המכונן ביהדות-קבלת התורה בהר סיני. משום שאין לנו שום עדויות לנכונות של היהדות מצד אחד. כשמצד שני, אנחנו מכירים עוד עשרת אלפים דתות שכולן טוענות לאמת ומצד שלישי אנחנו מסוגלים להבין צרכים פסיכולוגים שסביר שעומדים מאחורי הפולחן הדתי והאמונה הדתית {1}. אני לא רואה שום סיבה טובה להאמין שהמיתוס של היהודים סביר יותר משאר המיתוסים בעולם.
----------------------

משום שמעולם לא היתה שום הבטחה אלוהית על ארץ ישראל. אני, באופן אישי לא הייתי רוצה לחיות במדינה שהבסיס שלה הוא מיתוס קפוא (עם עיקרים שלא משתנים). לפני כמה ימים קראתי את הדיון שלך עם אורי בנוגע למשנה של מאיר כהנא, ושמתי לב שהטיעונים שלך להגנתו של כהנא היו שכהנא הוא מייצגה של היהדות וכל הדברים ה"לכאורה" גזענים שלו הם בעצם עיקרי היהדות, והרי לא ייתכן שהיהדות היא גזענית. מבחינתי טיעון מהסוג הזה הוא טיעון פסול, העובדה שעקרונות מסוימים נהוגים ביהדות לא אומרים שום דבר לגבי המוסריות שלהם, הרבה מן המנהגים והנורמות שקשורות בגויים, בנשים, בהומואים ובמיעוטים למיניהם הם פסולים, גזעניים ולא ראוי לחנך על-פיהם.
-----------------------
למרות כל ישראל שייכת לעם היהודי ואלוהים הבטיח לנו אותה. אני אוסף עיתונים של "מסע אחר" ובאחד הגליונות פרסמו 32 הצעות שונות להתיישבות יהודית במדינות שונות בעולם. כנראה שהעובדה שמכל המקומות אנחנו בסופו של דבר בישראל מצביעה על זה שמהאמור לעיל, אני מודע ומכבד את זה שיש כאלה שמאמינים שארץ בחינת הרבה יהודים יש משמעות מיוחדות להתישבות בארץ ישראל ואני מכבד את זה.
עם זאת, *אני* אישית לא רואה שום חשיבות לגבי מיקום ההתיישבות היהודית. אם היה אפשר לחזור אחורה במכונת זמן והייתה לי את היכולת להחליט הייתי מעדיף להתיישב באוסטרליה או בקנדה, אבל מה לעשות, מכונת זמן כזאת אינה בנמצא ואי אפשר להחזיר את הגלגל לאחור.
בנוסף, אני נולדתי כאן, ואני אוהב דברים ומקומות מסוימים בא"י .מבחינתי הקיום שלנו בארץ ישראל לא מוצב בסימן שאלה.

בלי קשר לדת או למיקום אני רואה חשיבות גדולה לכך שלעם היהודי תהיה מדינה משלו עם רוב יהודי . עמי העולם רדפו את היהודים במשך מאות שנים ואחרי השואה הובהר ללא ספק שהיהודים לא יכולים להרשות לעצמם לחיות בגלות.
---------------------------------

אני מודע לזה שבכך שעם ישראל הגיע לארץ ישראל/ פלסטין נגרם עוול גדול מאוד לתושבי הארץ הערבים שחיו כאן וזו אחת הסיבות העיקריות שאם הייתי יכול לחזור 100 שנה אחורה הייתי מעדיף לסגור על איזה חלקת אדמה באוסטרליה (או אפילו באוגנדה). כמובן שמה שהיה היה וכרגע המטרה היא למזער ככל האפשר את העוול שנעשה לפלסטינאים בלי שהדבר יפגע בקיום שלנו בארץ. בניגוד למה שאת חושבת, העובדה שאני חושב שצריכה להיות מדינה יהודית בארץ ישראל לא גוררת את זה שלא יכולה להיות פה גם מדינה פלסטינאית ושפלסטינאים לא יוכלו לחיות לצידנו בכבוד.את אמנם אוהבת מאוד את הקישור האוטומטי הזה אבל אין שום הכרח כזה.

חזרה לעניין הצדק- מלבד נזקים כלכלים, תדמיתים ובטחונים שהכיבוש יוצר (ולא מאפשרים מדינה כפי שאני הייתי רוצה). הכיבוש גם סותר את תפיסת הצדק שלי, אני רוצה לחיות במדינה שיהיו בה חירות, שוויון בפני החוק, וכמו שמישהו כתב למעלה זכות לאזרחים להיות שותפים לגורל שלהם וזכות להגנה בפני התעללות. העקרונות האלה *לא יכולים להתקיים כל עוד הכיבוש מתקיים* . אין צורך לאמר שבמידה והעם היהודי יתישב בארץ מהים עד הירדן מדינה עם רוב יהודי לא תהיה אפשרית.

--------------

הערת אגב- מעניין שדתיים אחרים לא מפרשים את עיקרי היהדות כפי שאת מפרשת ולא רואים החזרת שטחים כדבר שהוא "ייהרג ובל יעבור". ליבוביץ קרא לתפיסה שלך עבודת אלילים, כי את נותנת מימד של קדושה לאדמה. גם אברהם בורג לדוגמא הוא איש שמאל מובהק ותומך בחזרה לגבולות 67, הרב עמיטל מציג תפיסה הפוכה משלך ב180 מעלות, ומפלגת ש"ס בתמיכתו של הרבה עובדיה יוסף תמכו בהסכמי אוסלו.

מה את יודעת שכל אלה לא יודעים?

---------------------
1. היה לי דיון על זה עם אורי דיון 2028
מהי התשובה המוסרית? 286476
"אני מודע לזה שבכך שעם ישראל הגיע לארץ ישראל/ פלסטין נגרם עוול גדול מאוד לתושבי הארץ הערבים שחיו כאן"

אני לא יודע היסטוריה (באמת!) - תוכל לעזור לי ולהסביר לי איך נגרם העוול הזה, ולמה? להגיד שאנסו אותם והרביצו להם במלחמת העצמאות אני מוכן לקבל, אבל מה היה העוול בכך שבאו יהודים להתיישב בפלסטין?
מהי התשובה המוסרית? 286563
התשובה מתחלקת לשניים: קודם כל, העוול שנגרם להם כתוצאה מההתיישבות היהודית. ושנית, העוול ומעשי הזוועה שהיהודים גרמו לאותם ערבים בפועל.

לגבי החלק הראשון- מעל 500 יישובים פלסטינים נחרבו ע"י היהודים והפכו לערים יהודיות ומאות אלפי פלסטינים גורשו מביתיהם והפכו לפליטים. תושבי העיר אל מג'דל (אשקלון) לדוגמא טרונספרו מביתם גם אחרי שמלחמת העצמאות נגמרה (בשנת 49 או 50 אאל"ט).
העובדה שהערבים שהיו רוב מכריע בארץ הזו במשך מאות שנים נפגעו ע"י הציונים שהגיעו לארץ נראת לי כמובנת מאליה.

לגבי החלק השני- במערכת החינוך שלנו נוהגים ללמד את מאורעות תרפ"ט או כל מיני פעילות אכזריות של הערבים, אבל שוכחים לציין את האכזריות היהודית בשנים האלה.
במלחמת העצמאות היו עשרים וארבעה מעשי טבח *שרירותיים* שבוצעו ע"י היהודים וכוללים למשל את הטבח בדיר יאסין, את הטבח בלוד, או סתם פיגועי אוטובוסים.

ניקח לדוגמא את הטבח בדיר יאסין- האצ"ל והלח"י השתלטו על הכפר דיר יאסין (שתושבי הכפר כמעט לא השתתפו בפעולות איבה נגד יהודים) ו*אחרי* שכבשו אותו טבחו 110 גברים לא חמושים, נשים וטף. לאחר המעשה היו גם התעללויות בגופות של הערבים ההרוגים ומעשי אונס.

לקריאה נוספת: הראיון עם בני מוריס ב"הארץ" שנראה שהוא דווקא שווה נפש לכל העובדות הנ"ל.http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtTower.jht...

ועוד מאמר מזוית קצת אחרת: http://www.hagada.org.il/hagada/html/modules.php?nam...
מהי התשובה המוסרית? 286578
האם יש לדעתך מקום להשוואה בין היהודים לערבים בהצבה זה מול זה של הפיגועים, מעשי הטבח והאונס, חישוב קר של "מי אכזרי יותר", והסקת מסקנות ערכיות מכך?
מהי התשובה המוסרית? 286581
אני לא מבצע השואה לגבי מי אכזר יותר. אני טוען שההסטוריה שנלמדת בארץ היא חד צדדית וע''פ רוב הסכסוך היהודי- ערבי נתפס אצל היהודים כסכסוך של הטובים מול הרעים ולא בצדק.
מהי התשובה המוסרית? 286587
כן, אז בוא נתעלה לרגע מעל לימודי ההיסטוריה החד-צדדים ונעשה השוואה קרה ו"סמי-אובייקטיבית" - מי אכזר יותר, מי ביצע יותר מעשים שנתפשים (על פי רשימה שנגדיר מראש. למשל: פעולה נגד חיילים/כוחות-פרא-צבאיים: לא פשע, פעולה נגד אזרחים - פשע) כתועבות ופשעים, ואז אם הכף תיטה בבירור לצד אחד, האם נוכל לסווגו, באופן "סמי-אובייקטיבי" כ"רע"?
מהי התשובה המוסרית? 286589
אתה חושב שהשוואה כזאת היא מהותית למשהו? בעיני לא. אבל גם אם נעשה השוואה כזו, צריך לקחת דבר מאוד בסיסי בחשבון. המצב הוא לא סימטרי *מלכתחילה*. בזמן של כיבוש למשל, כשיש אוכלוסיה שנמצאת תחת כיבוש ללא אמצעים צבאים ואוכלוסיה כובשת עם אמצעים צבאיים כמעט בלתי מוגבלים אתה לא יכול להחיל אותה אמת מידה מוסרית על הפלסטינאים ועל היהודים.{1}

----------------
1. שוב, לא שאני מצדיק או מבין את הפיגועים של הפלסטינאים, אבל לא יהיה נכון להחיל אמת מידה מוסרית סימטרית כשהמצב בשטח הוא כ"כ *לא* סימטרי.
מהי התשובה המוסרית? 286591
למה?
מהי התשובה המוסרית? 286594
למה היא לא מהותית, אתה מתכוון? מפני ששני הצדדים הפגינו מידה רבה מאוד של אכזריות. השאלה מי *יותר* חרא לא נראית לי חשובה. נניח ונצליח להוציא את המשתנים המתערבים, נבנה מדד אובייקטיבי ובסופו של דבר נגיע למסקנה שהפלסטינאים הם 25 בסולם האכזריות ואנחנו 21, מה עשינו בזה?.
חוץ מזה, גם אי אפשר למדוד דבר כזה, כמו שציינתי המצב הוא לא סימטרי מלכתחילה, האמצעים הצבאים שעומדים לרשותנו הם הרבה יותר מדויקים משל הערבים ולכן פחות אכזריים, יש לנו אפשרויות להשיג את המטרה הלא מוסרית בדרכים שנראות סטריליות כמו התנחלויות בשטחים שהם לא שלנו באמצעות שינוי של חוקים ומתן משאבים למתנחלים.

לכן, הויכוח של מי יותר אכזר נראה לי די מעגלי ולא חשוב. האמירה שנראית לי חשובה היא שזה לא סכסוך בין טובים ורעים או בין מוסרים ללא מוסרים. המציאות היא הרבה יותר מורכבת.
מהי התשובה המוסרית? 286596
ד"א, אל תבין אותי לא נכון. ההתיחסות שלי היתה להסטוריה של *כל* הסכסוך היהודי- ערבי. אם אתה מדבר על פרק הזמן מאוסלו ועד עכשיו, אני בהחלט חושב שהצד הערבי צריך להאשים את עצמו במצב שלו יותר משהוא צריך להאשים את הצד היהודי.
מהי התשובה המוסרית? 286598
אני לא שואל על המקרה שיצא 21:25. אם נקבל תוצאה כזו הרי שנוכל להסיק שאין מסקנות חד משמעיות. אבל אני שואל על תוצאה ברורה של 13:70 או 5:90. האם נוכל להסיק *מזה* משהו?

ושאלתי גם למה לפלסטינים מותר לעשות דברים שלנו אסור. אני חושב שאפשר לקבוע שפיגוע נגד אזרחים הוא הרבה יותר גרוע, בסולם הרוע, מהתנחלות בשטח פלסטיני או שינוי חוקים. האם אין בעיניך מעשים (כמו למשל: פיגוע נגד אזרחים חפים מפשע בעיר הומה) שאסור לעשות אותם *בשום* מצב?

המציאות היא אכן מורכבת, אני מנסה להגיע, כמו כולם (כן, גם אתה, כולנו בני אדם וכולנו חושבים באבסטרקציות, כשאומרים את זה בעברית זה נשמע פחות טוב, "הכללות", יש לזה קונוטציה לא טובה), לאבסטרקציה של המציאות שממנה אסיק "מה לעשות" או "במה לתמוך". הצעתי היא לעשות זאת על ידי השוואת האכזריות של שני הצדדים. מדוע לדעתך זה לא חשוב? הרי כל הוויכוח שלך עם ניצה היה על תפישת הצדק, ואני מציע סוג של תפישת צדק.
הגונב מגנב פטור? 286599
הגונב מגנב פטור? 286601
או לחילופין- ערן מתעניין בצדק ה*יחסי* ולא בצדק ה*אבסולוטי* מעין ובל"ן לזכויות עמים.
מהי התשובה המוסרית? 286600
בסרט "הקרב על אלג'יר" יש סצנה בה שואל המפקד הצרפתי את אחד מאנשי תנועת ההתנגדות האלג'יראית למה הם מטמינים פצצות בסלי קניות של הנשים ההולכות לשוק. תשובתו היא (בערך, ראיתי את הסרט לפני 20 שנה ואני מצטט מהזכרון) "כי אין לנו מטוסים להטיל מהם פצצות. תנו לנו את מטוסיכם וניתן לכם את סלי הקניות שלנו." אז לא, אני לא בא להצדיק פיגועי התאבדות בריכוזי אוכלוסיה, אבל מצד שני אסור לשכוח ש"משחק מלוכלך" הוא נשקו של החלש, וחוקי המשחק נקבעים ע"י החזק כך שיתאימו לו.
מהי התשובה המוסרית? 286606
האם אין גבול גם לנשקו של החלש? מותר גם להרעיל מקורות מים? להפעיל פצצה גרעינית מלוכלכת?
מהי התשובה המוסרית? 286611
האם אין גבול לתגובתו של החזק לשימוש החלש בנשקו (בלי קשר לעובדה שהחלש משתמש בנשקו מחוץ לגבול)?
מהי התשובה המוסרית? 286631
כן. לדעתי גם לו יש גבול (למרות שיש כאלו שגורסים שאין לו, ראה למשל: דיון 946 , אני לא מסכים איתם)
מהי התשובה המוסרית? 286629
אני לא כל כך מבין. דווקא נראה לי שאם ישראל הייתה נוקטת את "חוקי המשחק" של הפלסטינאים (בחירת האוכלוסייה האזרחית בתור יעד מועדף לפגיעה בכל הזדמנות אפשרית) היא הייתה מצליחה לעשות ג'נוסייד לא רע די מהר ולהיפטר מכל הפלסטינאים הנודניקים האלה, אבל אני חושב שלמרות כל הסיכולים הממוקדים, היא די מתאפקת. אז מי כאן מכתיב את חוקי המשחק, ולמי הם מתאימים יותר?

ובוא נניח שהיינו נותנים לפלסטינאים מטוסים ואז היינו עושים בהם מעשה דרדזן. נו, אז זה היה בסדר? אני חושש שלא הבנתי מהם "חוקי המשחק".
מהי התשובה המוסרית? 286671
אולי לא הצלחתי להבהיר את עצמי כמו שצריך.

לא טענתי בשום מקום שלפלסטינאים מותר לעשות דברים שלנו אסור, ישנם בהחלט דברים שאותם אסור לעשות בשום מצב (כמו פיגוע בשטח הומה). יחד עם זאת, ישראל יכולה להשתמש באמצעים הרבה יותר סטרילים כדי להגיע למטרות לא מוסריות. וזו אחת הסיבות שמדד כפי שאתה מציע הוא בלתי אפשרי לדעתי.
גם במידה ומדד כזה היה אפשרי התוצאה שלו לדעתי תהיה הרבה הרבה יותר צמודה מ70:7.

בוא נתקדם- נניח וניצור מדד כזה ונגיע למסקנה מסוימת, מה אתה חושב שאפשר לעשות עם האינפורמציה הזו?
מהי התשובה המוסרית? 286687
בגלל שאני רואה שלא הצלחתי להבהיר למה מדד כמו שאתה מציע הוא לא אפשרי ולא נכון לדעתי אני אתן אנלוגיה ואז אולי אני אהיה יותר ברור.

נניח שאני רוצה להשוות אכזריות אצל שתי קבוצות. קבוצה אחת של אלף עשירים וקבוצה שניה של אלף עניים שסובלת מאפליה. אני עושה השוואה ביניהם לגבי רמת הפשיעה, מספר הרוצחים, מספר האנסים וכצ"ב. נניח והתוצאות יראו שמספר הרוצחים, האנסים וכצ"ב אצל העניים הוא גבוה יותר האם נכון יהיה לאמר *בהכרח* שהם יותר אכזריים?
מהי התשובה המוסרית? 286688
אתה מבקש תשובה מוחלטת מדי. אם ההבדל יהיה מובדל ומובהק (90:12 בסולם ערן-תובל למשל), אז אכן תהיה בכך אינדיקציה שעניים ככל הנראה אכזריים יותר מעשירים, וכעת יהיה עלינו לנסות ולמצוא משתנה מסביר שימצא קשר סיבתי בין האכזריות אצל העניים לעוניים (בניגוד לעשירים).

לחילופין, תוכל לנסות לתלות את האכזריות באפליה, אולם אז תאלץ להשוות לקבוצות אחרות שסובלות/סבלו מאפליה (יהודים באירופה בסוף ימי הביניים, או שחורים במדינות דרום ארצות הברית מסוף מלחמת האזרחים ועד תחילת שנות השישים של המאה ה-‏20 למשל) ולהסביר מדוע אצלם לא היתה רמה גבוהה של פשיעה רצח ואונס. נדמה לי שזה מה שנקרא "מחקר במדעי החברה".
מהי התשובה המוסרית? 286690
וכמעט שכחתי כמובן את ההודים שנכבשו על ידי הבריטים, עם הדוגמה הקלאסית לאי-אלימות - גנדי.
מהי התשובה המוסרית? 286694
לצערי גנדי היה יוצא מהכלל. הוא גם לא הצליח למנוע את הטבח של מאות אלפי ההינדים והמוסלמים ב48 שגרם בסופו של דבר לחלוקת הודו הגדולה לשתי מדינות (שהתחלקו בסופו של דבר לשלוש).
נדמה לי שגם אצל השחורים בארה"ב היתה רמה גבוהה יותר של פשיעה מאצל הלבנים (זה אגב המצב עד היום).

ד"א, אני מסכים שבנוסף לכיבוש יש השפעה של דת האיסלם על פיגועי ההתאבדות והשפעה שלילית של דת האיסלם על ההתנהלות הפלסטינית השאלה היא מה עושים עם המסקנות האלה.
מהי התשובה המוסרית? 286580
בהסתכלות רחבה יותר, אפשר לציין גם תהליכים כמו קניית האדמות באופן מרוכז ע''י היהודים מבעליהן הערבים שהיו האריסים, ודחיקת הערבים העובדים בהם בשם הערך של ''עבודה עברית''. זאת התנהלות מודרנית נורמטיבית, אבל הרסנית כלפי חברה מסורתית שישבה כאן (וכנראה הייתה חלק מהסיבות לאיבה של המקומיים).
מהי התשובה המוסרית? 286625
אני מתנצל, אבל לא ענית לי על השאלה (או שפשוט לא הבנתי מה אמרת מלכתחילה). אתה מביא לי דברים ממלחמת העצמאות, ואני הרי ביקשתי לשאול על ההתיישבות היהודית לפני מלחמת העצמאות ואמרתי שאני מקבל כנתונים בדיון הזה את "מעשי הזוועה" של מלחמת העצמאות.

המקום היחיד שבו בביטחון אתה לא מדבר על כל מני טבחים ופיגועים אלא על חטא ההתיישבות עצמה הוא "העובדה שהערבים שהיו רוב מכריע בארץ הזו במשך מאות שנים נפגעו ע"י הציונים שהגיעו לארץ נראת לי כמובנת מאליה" - וזה המקום שבו הדיון המעניין (לדעתי).

בוא נניח לרגע שאין טרנספרים ואין פיגועים (פיגועים הרי יש משני הצדדים, ואם הערבים היו מנצחים הם היו עושים ליהודים, ככל הנראה, קצת יותר מטרנספר): האם יש חטא קדמון בכך שהיהודים בכלל העזו להתיישב בארץ ישראל? האם אסור היה ליהודים מלכתחילה לבחור שהם רוצים לגור בארץ ישראל? האם התיישבות של יהודים על קרקע לא מיושבת/קרקע קנויה היא חטא כנגד הערבים תושבי הארץ?

(אגב, אני מתנצל, אבל אנא, אל תביא לי מאמרים מ"הגדה השמאלית". הרי אני לא אביא לך מאמרים של "מקור ראשון" או משהו דומה בתור קונטרה, זה רק יהרוס את הדיון).
מהי התשובה המוסרית? 286673
זה שבתאוריה אתה יכול לדמיין מצב עניינים שכזה שבו היהודים היו גרים פה בלי לפגוע בתושבי הארץ הערבים זה ממש לא רלבנטי למה שקרה פה במאה השנים האחרונות. הצגתי נתונים ודוגמאות כדי להראות איך ב*פועל* הציונות פגעה בערבים. אם מעל 500 כפרים ערבים נעקרו והפכו לערים יהודיות ומאות אלפי פלסטינים גורשו מביתיהם והפכו לפליטים, העובדה שאתה לדמיין מצב עניינים אפשרי שבו יהודים היו מגיעים לפה בלי לפגוע בערבים היא לא רלבנטית עבורי. מה גם שאני חושב שהגירה מסיבית של יהודים שרואים את השטח כשלהם מול התיישבות רצופה של ערבים בשטח שהם רואים כשלהם תיצור *בהכרח* עימות, לדעתי זה היה בלתי נמנע.

בנוסף למאמר מה"גדה השמאלית" הבאתי לך גם ראיון עם בני מוריס שהדבר האחרון שאפשר לומר עליו שהוא מזדהה עם הסבל הפלסטינאי. אבל בלי שום קשר אני לא רואה למה מאמר שמציג עמדה מסוימת הוא פסול בגלל שלאותו אתר יש אוריינטציה שמאלנית.
מהי התשובה המוסרית? 286675
אבל שוב, אני מדבר איתך על מה שקרה לפני שהתחילו להעיף כפרים ערביים ולגרש ערבים מסכנים. קיבלתי את הרושם שלדעתך החטא הקדמון הוא בהתיישבות היהודית בארץ ישראל עוד מימי העלייה הראשונה. האם זה כך? ואגב, אם אתה עולה לארץ וקונה אדמה, האם אסור לך לראות את אותה אדמה כשלך? איך נקבעת הבעלות על האדמה?

אין לי תלונות על המאמרים של בני מוריס שאתה מביא לי, רק נגד מאמרים שנמצאים בגדה השמאלית. האתר לא פסול בגלל "אוריינטציה" שלו, אלא בגלל שאיני מאמין למאמרים שכתובים בו, כי אני חושש שהם מציגים את המציאות בצורה חד צדדית קיצונית. אני לא אוהב לקרוא מאמרים שעושים זאת, ולא משנה לאיזה צד של המפה הם משתייכים.
מהי התשובה המוסרית? 286676
לא, אין לי בעיה עם קנית אדמות ואין לי בעיה עם זה שיהודים התיישבו כאן בארץ ישראל, אני רק טוען שההתנגשות בין היהודים שרואים את השטח כשלהם לבין הערבים שרואים את השטח כשלהם הייתה בלתי נמנעת ומכאן עד הגירושים והטבחים ההדדים הדרך היתה קצרה.
מהי התשובה המוסרית? 286684
אני מסכים. ואולי עם ההסכמה הזו כדאי שכולם יפסיקו לעשות חשבונות של מה היה בעבר ולמי יש זכות היסטורית, וישאלו מה אפשר לעשות במצב הנוכחי.
מהי התשובה המוסרית? 286685
מוסכם. זאת בדיוק הייתה הכוונה שלי בתגובה 285741
מהי התשובה המוסרית? 286708
התשובה שלך לשאלה: "מה כן הצדק שלך?" מתמצית בשתי נקודות:

א. "אני נולדתי כאן, ואני אוהב דברים ומקומות מסוימים בא"י .מבחינתי הקיום שלנו בארץ ישראל לא מוצב בסימן שאלה"
ב. "אני רואה חשיבות גדולה לכך שלעם היהודי תהיה מדינה משלו עם רוב יהודי . עמי העולם רדפו את היהודים במשך מאות שנים ואחרי השואה הובהר ללא ספק שהיהודים לא יכולים להרשות לעצמם לחיות בגלות."
כלומר: מציאות עכשווית, וסכנה קיומית.
לגבי המציאות העכשווית- זה טיעון קלוש מאוד. שים אותו בפיו של תושב גוש קטיף, ותחליף את המילים "א"י" ב"גוש קטיף", ותראה שגם בעיניך, זה שאדם נולד במקום מסויים, אוהב אותו, קשור אליו ולא רואה את עצמו בשום מקום אחר, לא נותן לו הצדקה להיות שם. כדי שהוא ישאר שם, גם לטעמך, הוא צריך להיות צודק *קודם*. זה שאנחנו לא צודקים בהתיישבות בגוש קטיף (לטעמך כמובן) מצדיק את עקירתם של האנשים ממקום מושבם אפילו לאחר שלושה דורות. כך גם החיים בא"י, אם הם לא צודקים לכתחילה, אז עצם ההתיישבות והחיים שם לא הופכת את זה למוצדק בדיעבד.

לגבי הסכנות הקיומיות לעם היהודי יש טענות שאי אפשר כלל להתעלם מהן, שהמקום המסוכן ביותר ליהודים בימינו הוא מדינת ישראל. גם לעם היהודי בכלל, זה עסק רע מאוד, מפני שכעת הרבה מאוד יהודים מרוכזים במקום אחד, ופצצה אחת כימית/גרעינית מתוצרת אירן, יכולה ח"ו להכחיד חלקים משמעותיים מאוד ממנו.
בקיצור, אם אלו הטיעונים שלך לצדק, קשה מאוד יהיה לא להצדיק "הנתקות" של העם היהודי מארץ ישראל, מאותן סיבות שאתה חושב שאנחנו יכולים/צריכים להתנתק מגוש קטיף.

לגבי הויכוח ההוא עם אורי- מי שרוצה לטעון שהיהדות היא בלתי מוסרית, זה בסדר, ואפשר בהחלט לענות לו (בעיקר אם הוא מבין שהוא מתווכח עם מערכת מוסרית ששרדה מעל שלושת אלפי שנים ושהתוצאות שלה, בינתיים, הרבה יותר טובות מכל מערכת מוסרית אחרת הקיימת בעולם, ובהתאם לכך הוא מתווכח עם הרצינות הראויה), אבל זה כבר לא ויכוח עם ועל הרב מאיר כהנא, אלא עם היהדות. לא חשבתי שהמסגרת ההיא היתה ראויה לפתח את הויכוח *הזה*.

לגבי מה אני יודעת שהם לא- ובכן, מי שלא יודע, זה בדרך כלל החילוניים שלא יודעים את היסוד האמיתי לויכוח. יכולים להיות הרבה ויכוחים פנים דתיים, שהמסקנה המעשית שלהם יכולה להיות שונה, אבל אין ויכוח עם אף אחד שיודע משהו ביהדות, שעם ישראל אינו נחשב "כובש" בעזה, ושארץ ישראל שייכת לעם ישראל, וזה צודק להתיישב בה. הויכוחים הם על משמעות הריבונות המדינית על ארץ ישראל בימינו, האפשרות המעשית לקיום המצווה, החלות של המצווה על הפרט יחסית למדינה, ועוד ועוד. אין הרבה יהודים, שמקבלים את יהדותם כמחייבת, שיענו כמו שאתה עונה לגבי הצדק של קיומו של עם ישראל בארץ ישראל.
מהי התשובה המוסרית? 286845
יש הבדל גדול בין ההתישבות הלגיטימית שלי בת"א להתיישבות הלא לגיטימית של המתנחל בכפר דרום. קבוצת אנשים לא יכולה סתם להחליט שהיא מתיישבת בשטח מסוים, לפני חמש עשרה שנה סדאם חוסיין החליט יום בהיר אחד שכווית היא חלק מעירק בתגובה ארה"ב ושאר העולם הודיעו לו שהם מצטערים אבל זה לא עובד ככה ושיחררו את כווית. מה לעשות, בדיוק באותו אופן שאזרחים כפופים לחוקים של מדינה מדינות כפופות לחוקים בינ"ל{1}.
מדינת ישראל הוקמה באופן חוקי למהדרין אחרי הצבעה שבה הרוב המכריע של המדינות הצביעו בעד הקמתה. מבין כל המדינות שמכירות במדינת ישראל בגבולות 67 (שזה כאמור הרוב המכריע של מדינות העולם) אין אפילו מדינה אחת (!) שמכירה בהתנחלויות בעזה וביו"ש כלגיטימיות. הסיבה לכך היא לא משום שהעולם האנטישמי ושכולם רוצים לזרוק אותנו לים אלא שמדינות העולם מכירות בזה שלעם היהודי מגיעה מדינה משלו כשמצד שני המדינות מודעות לכך שמקור ההתנחלויות הוא לא ברצון שלנו למדינה (כי הרי יש לנו מדינה בין כה וכה) אלא הוא שאיפות משיחיות של מתנחלים. אצ"ל שאני שותף לדעה הזו.
בניגוד למה שאת חושבת הסיבה שאני חושב שצריך להתחשב בחוקים בינ"ל היא לא מפני שאני רוצה לרצות מישהו אלא היא דאגה למדינת ישראל. מדינה שלא מתחשבת במדינות אחרות (כולל ארה"ב שאנחנו חייבים לה חלק גדול מהקיום שלנו) דינה יהיה שתהפוך למדינה מצורעת כמו דרום אפריקה של סוף תקופת האפרטהייד.
בקשר לטענה שציטטת בסעיף א' לא הבנת אותה כמו שצריך, אולי באשמתי. לא טענתי שבגלל שנולדתי כאן אז ההתישבות שלי היא מוצדקת. זה היה יותר תיאור של הרגשות/מחשבות שלי מאשר טיעון לוגי ואת רשאית בהחלט להתעלם מהמשפט הזה ולהתייחס לשאר.
"המקום המסוכן ביותר ליהודים בימינו הוא מדינת ישראל"- את מפספסת לחלוטין את הנקודה. ישראל היא אמנם מקום מסוכן, אבל היא המקום היחיד בעולם ש*היהודים הם האחראים הבלעדיים לגורלם* וזוהי ההצדקה העיקרית שלי למדינת היהודים, במיוחד אחרי שהוכח כ"כ הרבה פעמים במהלך ההסטוריה מה עלול להיות גורלם של היהודים בגולה.
כמובן שהקביעה שאנחנו האחראים הבלעדיים לגורלנו לא גוררת את זה שכדאי לנו להתעלם ממדינות אחרות.
(היהדות היא) "מערכת מוסרית ששרדה מעל שלושת אלפי שנים ושהתוצאות שלה, בינתיים, הרבה יותר טובות מכל מערכת מוסרית אחרת הקיימת בעולם". יש הרבה מערכות ערכים אחרות ששרדו מספר דומה של שנים. מערכת הערכים הבודהיסטית שרדה מעל 2500 שנה וכך גם מערכת הערכים הקונופצינית והזרתוסטראית. בכלל, מה זה אומר שמערכת ערכים שרדה הרבה זמן? האם זה מעיד על איכות? ולפי מה את קובעת שהתוצאות של המערכת ערכים הזאת הן יותר טובות מכל מערכת ערכים מוסרית אחרת? ועוד בנחרצות כזאת..
לגבי הדיון עם אורי- פשוט טענתי שזה שדבר מסוים מופיע בתנ"ך או בהלכה לא הופך אותו למוסרי או ללא גזעני, זה הכול.
"אין ויכוח עם אף אחד שיודע משהו ביהדות, שעם ישראל אינו נחשב "כובש" בעזה". טוב, אז כנראה שיש ויכוח. כי אברהם בורג למשל חושב שאנחנו נחשבים ככובש בעזה, וגם ליבוביץ חשב שאנחנו כובש בעזה ובשאר השטחים וטען שהתפיסה שאת מציגה היא תפיסה אלילית שנותנת מימד של קדושה לאדמה, בעוד שבדת מונותאיסטית רק אלוהים הוא קדוש. שני האישים המלומדים האלה ועוד הרבה מלומדים אחרים הם יהודים דתיים בדיוק כמוך ויש להם תפיסה שונה משלך ב180 מעלות{2}, התפיסה שלך לא יותר יהודית מהתפיסה שלהם.
אגב, הטיעון שלך לגבי אבו מאזן היה שהוא קיצוני ורוצה להשמיד את מדינת ישראל משום שהוא לא מוותר על זכות השיבה (ולכן גם מו"מ איתו הוא איוולת).
ובכן, את תשמחי לדעת שאבו מאזן החל לדבר על ויתורים כואבים בנושא זכות השיבה http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3058026,00.h...
במידה ואבו מאזן אכן יוותר על זכות השיבה האם זה יגרום לך להרהר פעמיים בקשר לתפיסת המצב שלך?

-------------------------
1. כמובן שיש הבדל באכיפת החוקים אבל זה לא קשור לעניינו.
2. או כמו שאלון מזרחי אומר "הם חושבים אחרת ממך ב360 מעלות"
''לילה טוב צופים יקרים, נוחו על משכבכם בשלום'' 286853
"הכדורגלן הישראלי חייב לעשות שינוי של 360 מעלות", זה דווקא של מאמן הנבחרת לשעבר, שלמה שרף.
''לילה טוב צופים יקרים, נוחו על משכבכם בשלום'' 286858
וואלה, דווקא מתאים לו. מי היה זה שאמר ''קרא היום דבר חמור,המשטרה לקחה את החוק לידיים''
חיים ברזל 287016
תגובה 163379
מהי התשובה המוסרית? 287485
מתנצלת על האיחור. החלטתי להתחיל היום עם התגובה שלך. כך בטוח לא אקרא אותה ואומר לעצמי שוב: מחר, מחר יום חדש....

"יש הבדל גדול בין ההתישבות הלגיטימית שלי בת"א להתיישבות הלא לגיטימית של המתנחל בכפר דרום" מהו בדיוק ההבדל? (אגב כפר דרום הוקם עוד לפני מלחמת השחרור על אדמה יהודית, וננטש עקב המלחמה).
בכפר דרום, בגוש קטיף, ובשומרון ה*ממשלה* הלגיטימית של מדינת ישראל החליטה להקים יישובים. זה לא "קבוצת אנשים". האנשים שם פעלו בתום לב, עם מסירות לעמם ומוכנות להקרבה למענו, בשליחות ממשלתם ובתמיכתה. הם לא מפירי חוק, לא פולשים, ולא עושים שום דבר לא חוקי, בוודאי לא יותר ממני וממך. האם זה משנה לך את הלגיטימיות של ההתיישבות שם? האם זה גורם לך לחשוב שאסור לעקור אותם בכוח ממקומם?
אני לא חושבת שממשלות העבודה שתכננו את ההתיישבות בחבל עזה כבר ב72, הונעו מ"שאיפות משיחיות של מתנחלים". לפחות לא שאיפות יותר משיחיות מאלו שהניעו את כל הציונות מתחילתה. כך ששוב, אני לא מוצאת הבדל בין הצדקה לעקור את תושבי הגוש בשם איזשהו "צדק", לכך שגם אותך ירצו לעקור בשם "אי-הצדק" שבפלישתך לארץ של הערבים, והקמת מדינה זרה בלב השטח הערבי, ללא הסכמתם, ובהתנגדותם האקטיבית של תושבי הארץ. כך שהעובדה ש"זו המציאות" שאתה חי בתל אביב, אינה נותנת לך הצדקה מהותית יותר מזו שיש לתושבי גוש קטיף, שגם שם התיישבותם היא "מציאות קיימת" זה שלושים שנה.

גם מבחינת החוק הבינלאומי ( מלבד הקביעה מרחיקת הלכת שמדינות כפופות לחוק הבינלאומי- אבל לא אכנס לזה כאן) אין כלל ביטחון שהחוק אומר שהשליטה שלנו ביש"ע אינה חוקית. החלטת חבר הלאומים על השטח של הבית הלאומי לעם היהודי, כללה אפילו את עבר הירדן המזרחי. יש הטוענים שהחלטה זו שאומצה על ידי האו"ם, נמצאת בדרגת מחוייבות גבוהה יותר (כמו זו שקובעת עד היום את הגבולות בין ארצות ערב השונות), מההחלטות שמציעות את חלוקת הארץ, מסירת השטחים, וכו'. ניתן ללמוד שהיחס אל יש"ע אינו פשוט מבחינה בינלאומית גם מהפלפול והויכוח הארוך על הניסוח של החלטה 242 של האו"ם, בה נאמר שישראל "תיסוג משטחים" ולא "תיסוג מ*ה*שטחים". דיוק שעלה במאמצים דפלומטיים רבים, ומשמעותו היתה ברורה לכל- ישראל לא תיסוג מ*כל* השטחים שנכבשו במלחמת ששת הימים, וחלקם ישאר בריבונותה. כך שזה כלל לא ברור שההתיישבות ביש"ע נוגדת חוקים בינלאומיים.

זה שהיהודים נרדפו, זהו גורלם, שאינו צריך לעניין את הערבים, שהם באופן אישי לא רדפו אותם (נניח). אם כבר, אז מן הצדק היה להקים ליהודים מדינה בתוך, ועל חשבון, גרמניה. לא יותר הגיוני?
בקיצור, שוב הצדק שלך בתל אביב, לא שונה מהותית מהצדק של יושבי גוש קטיף. לכן אם מוצדק לעקור אותם, יכול להיות מוצדק לעקור אותך. האמנם?

לא אכנס לנושא של השרדות מערכות תרבותיות, ומשמעות הדבר, זה נושא אחר. מכל מקום נראה לי שתסכים שאי אפשר להתווכח עם המוסריות של היהדות, מתוך בורות וזלזול.

אני לא יודעת מה אברום בורג חושב בדיוק, ועל מה הוא מסתמך. אני מעדיפה להתווכח עם דעה ומקורות, ולא עם אדם ספציפי.
לכן אם יש לך עוד פרטים על דעתו, אפשר יהיה להתייחס אליה בדרך אמיתית יותר.
לגבי המונותאיזם, והקדושה הבלעדית של הקב"ה, ובכן,זה נראה לי מאוד מאוד משונה. בלי לחשוב הרבה (ובלי לזכור מקורות מדוייקים) עולים לי מספר פסוקים:
"והייתם לי ממלכת כהנים וגוי קדוש" -שמתייחס לעם ישראל.
"של נעליך מעל רגליך כי המקום עליו אתה עומד קדוש הוא"- נאמר למשה במעשה הסנה.
"והביאותים אל הר קודשי ושמחתים בבית תפילתי..." נבואת הנחמה בישעיהו.
ולגבי ההבדל בין ארץ ישראל לשאר ארצות: " כי הארץ אשראתה בא שמה לרשתה לא כארץ מצרים היא אשר יצאתם משם...... ארץ אשר ה' אלוהיך דרש אותה תמיד עיני ה' אלוהיך בה מרשית השנה ועד אחרית שנה".
גם במשנה מדברים רבות על קדושת ארץ ישראל. בין השאר במסכת כילים:"עשר קדושות הן: ארץ ישראל, מקודשת מכל הארצות. ומה היא קדושתה--שמביאין ממנה העומר והביכורים ושתי הלחם, מה שאין מביאין כן מכל הארצות." יש עוד אינספור מקורות בעניין קדושה של כל מיני דברים. לכן מאוד מוזר לי שזה מה שליבוביץ, שהיה תלמיד חכם אמר, ואולי הכוונה שלו היתה משהו יותר מורכב, שאני לא יורדת לסוף דעתו. מכל מקום בדת המונותאיסטית, לכל אורך ההסטוריה, יש דברים קדושים מלבד הקב"ה בעצמו.

לגבי האופטימיות מאבו מאזן- אם תקשיב גם למה שהוא *אומר* מבעד לאווירה שהוא ועוזריו מנסים ליצור, תראה שלא נשתנה כלום: "על פי הדיווח, בכוונתו של אבו מאזן להסביר לראשי הפלגים הפלסטינים השונים כי לא ניתן לממש את זכות השיבה באופן קולקטיבי לכל הפליטים, וכי יש להמיר זאת בזכות שיבה פרטנית למי שמעוניין לממש אותה - או בפיצויים."- ומה היה שם קודם? האם הערבים לפני ה"ויתורים הכואבים" הללו בעניין זכות השיבה, תכננו להכריח את הפליטים לשוב לכאן? אלא שהישראלים כל כך רוצים לשמוע התרככות בנושא, שאבו מאזן נותן להם את המנגינה העריבה לאוזנם, בלי לשנות כלום במילים. הוא סומך על האזניים המאוהבות שלנו, שיקשיבו רק למנגינה ולא למילים.
אגב בדקות אלו אני שומעת על טיל קאסם שנורה לשדרות. מה זה עושה לך לגבי האמונה באבו מאזן, ודרכו החדשה?
בקיצור, אני לא חשה שיש שינוי כלשהו בזרמי העומק אצל הפלשתינים. אני לא רואה איך ה"רגיעה" הזמנית הזאת יכולה להגמר אחרת, מאשר בדם ואש ותמרות עשן. ה"רגיעה" הזאת מנוצלת להתארגנות מחדש של הטרוריסטים. הם היו זקוקים לרגיעה כדי להתאושש, לא פחות מששרון זקוק לרגיעה כדי להתנתק. עם סיום תיאום האינטרסים הקצר הזה, יתחיל פה שוב אותו סיפור כואב, שמטרתו להתיש ולשכנע אותנו, וגם את העולם, שעדיף שישראל לא תמשיך להתקיים כאן, על חבית חומר נפץ המסוכן לה ולעולם כולו.
מהי התשובה המוסרית? 287776
"יש הבדל גדול בין ההתישבות הלגיטימית שלי בת"א להתיישבות הלא לגיטימית של המתנחל בכפר דרום" מהו בדיוק ההבדל?

הרי כבר פירטתי בתגובה הקודמת מה ההבדל בין ההתיישבויות אז למה לחזור שוב על השאלה? האמת היא שכתבתי את את התשובה לשאלה שלך כבר בתגובה 285137 אבל משום שלא התייחסת עד כה לנקודה הזאת אני אחזור עליה שוב-
גם ליהודים וגם לערבים יש זכויות על הארץ הזו, משום שלא ייתכן שגם היהודים יקימו כאן מדינה בכל השטח וגם הערבים יקימו מדינה בכול השטח, החליטו על גבולות שרירותיים (שהוזזו מספר פעמים) שתוחמים בין מה ששיך לנו למה ששיך שלהם. המתנחלים וחלק ממשלות ישראל יישבו בשטח שלא שיך לנו מתנחלים בניגוד לחוקים ותקנות בינלאומיות ולכן ההתיישבות של המתנחלים בנצרים,בכפר דרום ובקרית ארבע הוא לא לגיטימי לעומת ההתישבות בתל אביב וברעננה שהיא כן לגיטימית. כפי שכתבתי כבר, מדינות כפופות לחוקים בינלאומיים באותו אופן שאזרחים כפופים לחוקי המדינה, וההתנחלויות הוקמו בניגוד מוחלט לאמנת ג'נבה הרביעית שאוסרת על העברת אוכלוסית המדינה הכובשת אל השטח הכבוש . אין שום מחלוקת על העניין הזה ואין שום מדינה בעולם ואף אדם שמכיר את ההתנחלויות כלגיטימיות (חוץ מגוש אמונים שעושים פרושי רש"י לאמנת ג'נבה) אפילו מדינות כמו ארה"ב וידידות אחרות של ישראל לא מכירות את ההתנחלויות כלגיטימיות, אין שום מחלוקת בעולם לגבי הלגיטימיות של ההתנחלויות.

למה את חושבת שאף מדינה לא מכירה בהתנחלויות כלגיטימיות? האם זה בגלל שהעולם אנטישמי? ואם כן, איך זה שאותן מדינות אנטישמיות מכירות בהתיישבות בתל אביב ובבאר שבע כלגיטימיות? הרוב המכריע של האנשים בעולם מבינים את ההבדל בין התיישבות הלגיטימית בתוך שטחי מדינת ישראל (משמע חיפה, תל אביב, מערב ירושלים וכו..) ומכירים בכך שההתיישבות מעבר לקו הירוק היא התיישבות בשטח כבוש. אני משער שגם לך זה היה נראה ברור אם לא המעורבות הרגשית שלך לא הייתה מטה את שיקול הדעת שלך.

ההתנחלויות החלו ב67 ע"י קביעת עובדות בשטח של המתנחלים, אחר כך ממשלות ישראל לאחר שכרון מלחמת ששת הימים היו שותפות גם לטירוף ההתנחלויות. את טוענת מצד אחד שמשום שהממשלות היו שותפות להקמת ההתנחלויות אז הן לגיטימיות ומצד שני שאין לממשלות ישראל זכות לתקן את הטעויות שלהן לאחר שהגיעו למסקנה שעשו טעות . זה נראה לי טיעון חלש מאוד, אם ההחלטה על הקמת התנחלות קיבלה את הלגיטימציה שלה מהחלטת ממשלה אז לאותה ממשלה יש עכשיו זכות לתקן את אותה טעות בפינוי ההתנחלות. אני לא רואה כאן שום בעיה.

בקיצור, המתנחלים מעבר לקו הירוק חיים בשטח כבוש בניגוד לתקנות וחוקים בינלאומיים, בשטח שאפילו על פי החוק הישראלי הוא לא חלק ממדינת ישראל. לעומת זאת, היהודים בתוך הקו הירוק חיים בשטח כשר למהדרין שמוכר ע"י מדינות העולם והאו"ם ,לא מוטל בספק ע"י אף אחד ולא פוגע באף אחד. ההתיישבות של היהודים מעבר לקו הירוק- לא חוקית, לא לגיטימית ולא מוסרית ושל אלה בתוך הקו הירוק כשרה ולגיטימית. אין שום דמיון בין השניים.

=====================================

אני מסכים איתך שאי אפשר להתווכח עם המוסריות של היהדות, מתוך בורות וזלזול. את בודאי גם תסכימי איתי שכדי לקבוע קביעה על היהדות ביחס לדתות ומערכות ערכים אחרות צריך לדעת עובדות בסיסיות על אותן דתות ומערכות ערכים. כשמסתכלים על הכל בפרספקטיבה רחבה אנו רואים שהיהדות היא דת ככל הדתות. ויש עוד דתות שמערכת הערכים שלהן שרדו פרקי זמן דומים ליהדות (כמו אלה שציינתי בתגובה הקודמת), חשוב גם לציין שבלתי אפשרי להשוות בין מערכות הערכים של הדתות השונות. ליהדות יש מקום ומשקל בדיוק כמו לדתות האחרות.
================================================

בקשר לליבוביץ {1} זה מה שיש לו להגיד בנוגע לקביעות שלך:

" אשר לטיעונים "הדתיים"{2} לסיפוח השטחים- אין הללו אלא ביטוי לצביעות לא מודעת (או שאף מודעת), ביטוי להפיכת דת ישראל ככיסוי ללאומנות ישראלית. דתיות מזויפת מזהה את סיפוק האינטרסים הלאומיים עם עבודת ה' ומציגה את המדינה- שלעולם הינה אלא כלי ומכשיר ואמצעי הנדרש לסיפוק צרכים אנושיים- כערך עליון מבחינה דתית. הנימוקים "ההלכתיים" להחזקה בשטחים הם אף מגוכחים נוכח העובדה שמדינת ישראל אינה מכירה כלל בסמכותה של התורה ובחובה לקיימה, ושרוב בני עמה של מדינה זו דחו ודוחים את התורה ומצוותיה, וצבאה של מדינה זו מכיר בזכותו של אדם, שהוא מבחינת ההלכה פושע ישראל, מפר ברית, ומשומד להכעיס, לפקד כרב סרן או סגן אלוף על חיילים יהודיים. כיבוש הארץ בידי צבא מדינת ישראל הוא הישג לאומי מרשים לכל יהודי, דתי כחילוני, אם הוא בעל תודעה יהודית לאומית. אולם בעובדת הכיבוש כשלעצמה עדיין אין משום משמעות דתית. לא כל "שיבת ציון" היא בגדר מבצע דתי: יש גם שיבת ציון בחינת "ותבואו ותטמאו את ארצי ונחלתי שמתם לתועבה". אין גם בהחזרת שלטון ישראלי על הר-הבית כעובדה לעצמה משום משמעות דתית: יש גם שלטון ישראלי על הר הבית (ועל הכותל המערבי) שהוא בחינת " ובני פריצי עמך יבואו בו וחיללוהו". ריבונות יהודית על שטחי א"י כעובדה מדינית שלטונית גרידא- לא זוהי "מסורת הדורות" שעליה מסתמכים חסידי "א"י השלמה"כפי שהיא מצטיירת בתודעתם של חסידיה ה"דתיים" או הפסבדו דתיים היום, אינה אלא אידיאל של זרים שליט *בדור הזה*, ואילו הדורות שעליהם מצביעים בטיעונים הדתיים הלאומיים, לא נתכוונו לחידוש הריבונות היהודית על א"י בהקשר להחזרת עטרת היהדות (=התורה) לישנה. "זיקה הסטורית" של עם ישראל לא"י לא היתה קיימת אלא בשילוב לזיקה לתורה.
א"י אינה ארץ הקודש והר הבית אינו מקום קדוש אלא מבחינת קיום המצוות המיוחדות הקשורות בארץ זו ובמקום זה (ר' משנ' כלים, פ"א, משנה ו'): לא ניתנו המוות לארץ ולהר משום שהללו קדושים אלא *קדושתם באה מן המצוות*. הרעיון שיש לארץ מסוימת או למקום מסוים קדושה משל עצמם הוא רעיון אלילי מובהק. צא וראה מה אמר ירמיהו הנביא על "קדושת" בית המקדש כאשר מפירי התורה והמצוות קראו לו בשם "היכל ה"'.
לאומנות ופטריוטיזם כשלעצמם אינם ערכים דתיים (..) הרבנים הטוענים היום להחזקה בשטחים "מנימוקים דתיים" אינם ממשיכי אליהו הנביא אלא של 850 נביאי הבעל והאשרה "אוכלי שולחן איזבל"; לא ממשיכי המסורת של מיכיהו בן ימלה אלא של 400 נביאי אחאב (מובא ב"יהדות, עם יהודי ומדינת ישראל, עמ' 420-422).

============================================

את כמובן לא מקשיבה לתוכן של דברי אבו מאזן שלא מסתדרים לך עם האידיאולוגיה שהערבים רוצים להשמיד אותנו. הוא טוען על פי הדיווח, כי "יש להתמקד בסוגיות המהותיות: ירושלים, האסירים וההתנחלויות". זוהי הפעם הראשונה ששליט פלסטיני העלה את זה שהפלסטינאים יידרשו לפשרות בנושא זכות השיבה.

כל טיעון אפשר לבטל, אבל נסי לצאת רגע מהעולם האידיאולוגי ולבחון כמה מהאירועים המרכזיים שקרו בחודשים האחרונים בעולם הערבי.

*קדאפי התפרק מהנשק שלו להשמדה המונית.
* הארועים כיום בלבנון
*מות ערפאת. הפלסטינאים בוחרים בבחירות דמוקרטיות מנהיג שמתנגד לאלימות. אבו מאזן מגיע מאוחר יותר להסכמי אש עם ארגוני הטרור והחל לדבר על ויתורים בנושא זכות השיבה. עבדאללה מכריז כי יש לתגמל את ישראל על החלטתה לבחור בדרך המשא ומתן עם הפלסטינאים.
*ספרים וסרטים בעולם הערבי שמעוררים דיון ציבורי אצל המוסלמים, הספר הבולט ביותר שיצא לאחרונה נקרא "הצרה עם האיסלם" הוא נכתב ע"י אירשאד מנג'י, מוסלמית קנדית. והוא כתב אישום נגד המנהגים הנפוצים בשנים האחרונות בדת האיסלם, הספר נמכר במיליוני עותקים ועורר ויכוח ציבורי נוקב. מה שמעניין כאן זה לא אותו ספר ואותם סרטים, כי הרי ספרים וסרטים יוצאים כל הזמן. אלא העובדה שהספר הצליח כל כך. מנג'י הרי לא אמרה שום דבר חדש, אבל יש משמעות בהסטוריה לתקופה שבו ציבור מסוים מקבל מסר מסוים.
* מוברק הכריז לראשונה שהבחירות במצריים פתוחים למועמדים נוספים
* בפעם הראשונה בהסטוריה מתקיימות בחירות דמוקרטיות בעירק

אני מתקשה להאמין שאין קשר בין כל המאורעות התקדימיים האלה. לדעתי, הגיע הזמן לעדכן דפוסי חשיבה גם מצידך.

בתור אחת שמכריזה על עצמה שהיא בוחנת את המצב ל"עומק", קצת תמוה שאת מתמקדת ברקטת קסאם כהוכחה לכך שאבו מאזן הוא טרוריסט ומצב איתו הוא איום ונורא. אפשר להבין את התגובה הרגשית, אבל בתור אחת שטוענת שצריך להתמקד ברבדים העמוקים אפשר היה לצפות שתתייחסי לכך שחמשת החודשים מאז שאבו מאזן עלה לשלטון היו חמישה חודשים שקטים מאוד באופן יחסי, ושכוחות הבטחון שלנו מדווחים כי כוחות הבטחון הפלסטינאים מנעו מספר שווה של פיגועים כמו כוחות הבטחון הישראלים.

-----------
1. בנושא הזה העמדה שלי היא לא הכי מגובשת. ואני לא בטוח שלייבוביץ מייצג את היהדות בצורה יותר נאמנה ממך. עם זאת, המחאה שלי היה על הדברים שלך בקשר לכך שאין ויכוח שעמדתך מייצגת את היהדות. הסיבה שאני מצטט את עמדתו של ליבוביץ היא להראות שיש ויכוח שעמדתך היא היא עמדתה של היהדות מפני שיש גם יהודים דתים מלומדים שחושבים אחרת ומבססים את העמדה שלהם.

2. המרכאות במקור
מהי התשובה המוסרית? 288369
ניסיתי לנתח את התשובה שלך, ויצא לי שבעצם הטיעון שלך לגבי ההבדל בין תל אביב וכפר דרום זו ההסכמה הבינלאומית. מעבר לבעיתיות של האמירה הזאת (ממתי הצדק שלך נובע ממה שאומרים האחרים?), זה בעייתי מאוד להסתמך על דעת אחרים כעל מקור הצדק שלך. הרי ברור ששאר המדינות לא יאמרו שהישיבה שלך ביש"ע לגיטימית, אם אתה עצמך לא אומר זאת. כלומר אם מדינת ישראל היתה אומרת בבירור שיש"ע זה ארץ ישראל, בדיוק כמו תל אביב, ועל אף זאת, הרבה ארצות היו מתנגדות לכך, אז ניתן היה לעשות את ההשוואה הזאת. (מהעובדה שארה"ב תמכה בניסוח "משטחים" ולא "מהשטחים" בהחלטה 242 ניתן ללמוד שכאשר לך יש דעה ברורה יש סיכוי שאחרים יצטרפו אליך). לכן אני אומרת שוב קודם צריך שאתה לבד תגבש את הצדק שלך ורק אחר כך אפשר יהיה לצפות שתשכנע בו את העולם.

האמירה שאם הממשלה חושבת שהיא עשתה טעות, אז זכותה לבטל את הטעות שלה בכל מקרה, לא סבירה בעליל. זה אינו נכון אפילו בדבר פשוט, כמו נניח חלוקת קצבת ילדים: מדינה אינה יכולה להחליט שזו היתה טעות, ולגבות חזרה את הסכומים שהיא שילמה לאנשים. אם הם קבלו את הסכף כחוק- זו תהיה פגיעה בזכות הקניין הבסיסית שלהם, אם הממשלה תקח מהם את הכסף חזרה. הממשלה יכולה להחליט רק על העתיד, ולא על העבר, כלומר היא יכולה רק להחליט להפסיק לשלם את הקצבה בעתיד. כך גם אם נשלחו ליש"ע אנשים על ידי ממשלה לגיטימית ובעידודה, ובנו שם את חייהם ואת ביתם, היא לא יכולה לומר "סליחה טעות" ולעקור אותם. זו פגיעה בזכויות היסוד האנושיות שלהם. היא יכולה להחליט לא להקים יישובים נוספים, אבל לא להרוס ולעקור את האנשים מישובים שהוקמו כחוק, בעל כורחם.

לגבי ליבוביץ'- הוא ותלמידיו המועטים הם קבוצה עם פרשנות די לא מקובלת. ההבנה של תוכן היהדות כדבר מעשי בלבד- קיום מצוות ותו לא- מתאימה אולי לגישה ה"ייקית" שלו, אבל לא מקובלת, נראה לי, בחוגים האחרים. מעניין לומר שעם הקמתה של המדינה הוא היה שותף לקבוצה שראתה מטרה בכך שהמדינה היהודית תהיה גם הלכתית. הוא רצה להקים כאן מדינת הלכה, מפני שרק מדינה כזאת תצדיק את קיומה מבחינה דתית (אפשר להבין את זה גם מהקטע שהבאת), כנראה שכשהוא ראה שזה לא ממש שייך למציאות, הוא עבר לגישה המתבקשת על פי גישתו, לפיה אין כל חשיבות דתית במדינה החילונית.

אני דווקא מקשיבה למה שקורה בעולם הערבי, אבל מצטערת, כרגע אני ממש לא מזהה שינויי עומק לגבי היחס לישראל. יש הרבה שינויים בעולם הערבי המוסלמי, והם משפיעים רבות גם על העולם המערבי, אבל אני חשובת שרוב השינויים שציינת אין להם שום קשר לישראל ולא ליחס כלפיה בעתיד. אני חוששת שדווקא דמוקרטיזציה של העולם הערבי, תביא ליותר שנאה כלפינו, משום שהעם הערבי שונא אותנו בגלל אותם זרמי עומק. אדם מצרי שהייתי בקשר עמו, אמר לי פעם, שלא נטעה לחשוב שהשנאה של העם המצרי אלינו נובעת מההכוונה של ההנהגה, להיפך הוא אמר, העם אמנם רוצה דמוקרטיזציה אבל סולד מישראל ומההשתלטות האמריקנית. השלום הקר עם מצריים נובע בעקרו מאי הרצון של העם המצרי בשלום הזה.
לגבי הרגיעה הזמנית עם אבו מאזן אני חושבת שהסברתי קודם שהרגיעה הזאת היתה נחוצה לארגוני הטרור כאוויר לנשימה. כתמיכה למחשבה הזאת יש בזמן האחרון הרבה הודעות לתקשורת של אנשי ממשלה צבא ובטחון, לפיהן הארגונים מתחמשים ומתארגנים, כולל קאסמים באיזור השומרון, ואבו מאזן לא עושה כלום בנידון.
בכלל, אני לא מצפה לראות שינוי בזרמי עומק תוך חמישה חודשים ללא סיבה טובה, נראית לעין. כרגע אין כזאת. עצם בחירתו של אבו מאזן אינה שינוי מהותי, מפני שכפי שאמרתי, זה לא תלוי באישיות זו או אחרת. צריך להיות שינוי הרבה יותר משמעותי כדי להזיז את ה"ספינה" הכבדה של השנאה והמלחמה בישראל מצד העולם הערבי. ( מלבד זאת-אבו מאזן אולי אומר שצריך להיות ויתור בעניין זכות השיבה אבל כאשר הוא פורט את ה"ויתור" לפרטים, אתה רואה שאין בו ממש כלל, אז איך אתה יכול להתייחס לזה כאל שינוי אמיתי? הרי ברור לך שכרגע יש לאבו מאזן אינטרס להציג כאילו יש שינוי, כדי לקבל את הכסף, התמיכה, והאשראי המדיני מארה"ב)
מהי התשובה המוסרית? 288374
"ניסיתי לנתח את התשובה שלך, ויצא לי שבעצם הטיעון שלך לגבי ההבדל בין תל אביב וכפר דרום זו ההסכמה הבינלאומית"

זה כבר הופך למטרד, את משמיטה את כל מה שלא נוח לך כדי להתאים את הדברים שלי לתזה שלך. אני כתבתי בפירוש "גם ליהודים וגם לערבים יש זכויות על הארץ הזו, משום שלא ייתכן שגם היהודים יקימו כאן מדינה בכל השטח וגם הערבים יקימו מדינה בכול השטח, החליטו על גבולות שרירותיים (שהוזזו מספר פעמים) שתוחמים בין מה ששיך לנו למה ששיך שלהם. המתנחלים וחלק ממשלות ישראל יישבו בשטח שלא שיך לנו מתנחלים (...)" . בנוסף לכך, ציינתי *גם* שהעובדה שכל המדינות בעולם מתנגדות להנתנחלויות ושהם הוקמו בניגוד מוחלט לחוק הבינלאומי מחזקות את חוסר הלגיטימיות שלהם.

לגבי החלטת הממשלה וההתנחלויות- מצטער אבל זה נטחן עד דק כתבתי את עמדתי בנידון כבר בהרבה תגובות בעבר ( אם את לא זוכרת עמדתי היא שמשום שההתנחלויות עצמן הן לא כשרות ולא מוסריות הפגיעה בזכויות האנוש כתוצאה מההתנתקות תהיה קטנה מהפגיעה של המשכות ההתיישבות). בכל אופן, בגלל שכבר דננו על הנושא הזה במשך עשרות תגובות את תסלחי אם אני אפרוש מהדיון בנושא הספציפי הזה.

לגבי ליבוביץ- ההתייחסות שלך היא אד הומינם. ולא התייחסת לאף אחת מהטיעונים שלו.

"אני חוששת שדווקא דמוקרטיזציה של העולם הערבי, תביא ליותר שנאה כלפינו, משום שהעם הערבי שונא אותנו בגלל אותם זרמי עומק"- תסבירי בבקשה.

אני דווקא מסכים איתך לגבי הקביעה שבלתי אפשרי לשנות עם או תרבות באופן עמוק תוך חמישה חודשים אבל מה שניסיתי להראות בכל הדוגמאות ובעיקר בדוגמאות הספציפיות לגבי הפלסטינאים היא שאולי אנחנו רואים התחלה של שינוי. כל תהליך צריך להתחיל בנקודת זמן מסוימת וכל המקרים שאני מציין הם בלי ספק התחלה ב*כיוון הנכון*. לגבי זה שהם רק התחלה אני מסכים.

לגבי הראיה השחורה שלך את המציאות (הרגיעה הבטחונית- סימן להתחמשות ארגוני הטרור. ההודעה של אבו מאזן- נובעת מאינטרס לרצות את ארה"ב) אני מצטער, אבל זה נראה לי מקרה קלאסי של פרנואיד שכל דבר שקורה הוא רואה כחיזוק לזה שהוא צודק ובאמת רודפים אותו.

יש שקט בזמן תהליך מדיני? צדקתי, כי ארגוני הטרור מתחמשים. יש רעש בזמן תהליך מדיני?צדקתי, התהליך המדיני נכשל. יש שקט בזמן פעולות צבאיות וחסר בתהליך מדיי ? צדקתי, הפעולות הצבאיות עובדות. יש רעש בזמן פעולות צבאיות וחסר בתהליך מדיני? נו, הרי זה רק הצדקה לכך שצריך עוד פעולות צבאיות ואסור להדבר עם הערבים
מהי התשובה המוסרית? 289339
שוב מתנצלת על איחור בתשובה. החיים צפופים קצת יותר מהרגיל בזמן האחרון.

"גם ליהודים וגם לערבים יש זכויות על הארץ הזו, משום שלא ייתכן שגם היהודים יקימו כאן מדינה בכל השטח וגם הערבים יקימו מדינה בכול השטח, החליטו על גבולות שרירותיים (שהוזזו מספר פעמים) שתוחמים בין מה ששיך לנו למה ששיך שלהם". יש כאן מקרה של ויכוח קלאסי בין שניים שטוענים "כולה שלי". "החליטו על גבולות שרירותיים" אתה מתכוון בוודאי לגבולות החלוקה, וגבולות מלחמת השחרור. אלו כביכול "פשרות" בינלאומיות, שמטרתן להסדיר את המצב בין המתווכחים. אבל הפשרות הללו מעולם לא התקבלו על דעתם של הערבים. "פשרה" שלא התקבלה על שני הצדדים, אינה נחשבת פשרה, אלא רק פרק לא מוצלח בדיון על הזכות על הארץ. מכאן, שהמצב היסודי של "כולה שלי" חזר להיות קיים מבחינתנו, עד שתהיה פשרה אמיתית. "פשרות" לא מוצלחות כאלה, אינן יכולות להפוך את מי שבונה יישוב מחוץ לגבולות הפשרה-שלא-היתה, ללא מוסרי. הטיעון שלו על הזכות לבעלות על השטח ההוא, שריר וקיים, כמו על כל שטח אחר בארץ ישראל. (הרי אם נניח יהיה מצב תיאורטי (מאוד), בו הערבים יסכימו לפשרה שבה גושי ההתיישבות ישארו בשליטת ישראל, אבל תמורתם הם ירצו חלק מהגליל המכיל הרבה יישובים ערבים, לא תחשוב שהיישובים היהודיים שמצויים בין היישובים הערביים הללו לא היו מוסריים. נכון?)

הטיעון היחיד שבכל זאת מספק את ההבדל בין תל אביב לכפר דרום, הוא ההסכמה הבינלאומית (בינתיים) לכך שמותר ליהודים לשבת בתל אביב ולא בכפר דרום. אם כך, חזרנו לטיעון המקורי שלי.
מהנ"ל, גם ניתן להבין שאין בסיס לטיעון שההתנחלויות הן "לא כשרות ולא מוסריות" ולכן הנזק בעקירתן קטן מהמשך קיומן. כי כל עוד אין הסכמה של הערבים לפשרה, היא אינה קיימת. לאפשרות התיאורטית של קיומה, אין כל השלכות מוסריות בשטח.
(עוד שאלה על הנחה יסוד שאתה לא מסביר: מהן "זכויות האנוש" של הערבים שישודרגו כתוצאה מעקירת המתיישבים? מה יהיה להם יותר ממה שיש עכשיו, מלבד זה שכמה "מקורבים" מושחתים יירשו את בתי המתנחלים (ח"ו) (בהנחה שהם יישארו שלמים)?)

האמת היא שעדיין לא הסברת מהו לדעתך הבסיס המוסרי להקמת המדינה-היהודית-בה-היהודים-יהיו-האחראים-לגורלם, דווקא כאן בארץ ישראל. למה לא להקים את מדינת היהודים בגרמניה למשל, שבאמת אשמה ברדיפת יהודים? ייתכן שחוסר הביסוס שלך לגבי הזכות הזאת, מקרין לתחושת חוסר המוסריות שאתה חש כלפי היישובים ביש"ע.

לגבי ליבוביץ' - הסברתי שהגישה שלו היא מכסימליסטית: או מדינת הלכה (שהוא פעל לכינונה) ואז יש טעם דתי בריבונות על ארץ ישראל, ואם לא, אין שום טעם בריבונות על הארץ. זו גישה חרדית במידה רבה. הטענה שלי, (ושל רבים אחרים כמובן), היא שיש טעם בריבונות של עם ישראל על הארץ, גם כאשר הריבון "לא מושלם" בלשון המעטה- הדוגמא הקלאסית לעניין היא שלטון המכבים לאחר המלחמה עם היוונים. חז"ל קבעו להודות בחנוכה על הריבונות של היהודים על הארץ במשך מאתיים שנה, לאחר המלחמות עם היוונים. זאת, על אף שבחלק הארי של הזמן הזה, המלכים החשמונאים היו רחוקים מאוד מהאידיאל ההלכתי. בכל זאת, היתה שמחה כאשר הריבונות היהודית היתה, ואבל גדול כאשר הריבונות היהודית המקולקלת ההיא נגמרה. מכל מקום, גם ליבוביץ' חושב שצריך היה לספח את השטחים הללו אם מדינת ישראל היתה מדינת הלכה. כך שהויכוח איתו מצוי במישור אחר לגמרי מהויכוח עם אנשי שמאל, אשר אינם רואים כלל את הזכות שיש ליהודים על ארץ ישראל.

הדמוקרטיזציה בעולם הערבי תביא ליותר שנאה, משום שהעם הערבי, ולא המנהיגים שלו בלבד, חש שהיהודים "לקחו" חלק מהארץ שלהם. זהו הזרם היסודי, שגרם להתנגדות לשובם של היהודים לארץ ישראל כבר בתחילת המאה העשרים, כאשר הארץ היתה מיושבת בקושי, ושוממה ברובה. אפשר לעשות ניתוח יותר עמוק לעניין, אבל בסופו של דבר אני חוששת שנגיע לאותו סלע יסוד כמו באנטישמיות. קודם יש את ההתנגדות והשנאה, ואחר כך מוצאים לו צידוק כזה או אחר.

לגבי ההתחלות והסימנים בכיוון הנכון- זה ההבדל בין הסתכלות לפני השטח וההסתכלות לעומק. לפני שאראה משהו שיטלטל את הספינה כלומר- לפני שיש סיבה ממשית לשינוי עמוק, אני לא אתחיל לחפש סימנים לשינוי. שינויים חיצוניים ולא מהותיים, כמו אלה שציינת, יכולים להוות חלק ממניפולציות שהעולם הפוליטי וחי וקיים מהם. עצם מותו של עראפת לא מהווה שינוי משמעותי ה"מטלטל את הספינה".
אולי אם היינו ממשיכים בלחץ ההדוק על אירגוני הטרור במשך זמן רב, עד שממש לא היו להם יותר אנשים ואמצעים, והם היו מתפרקים, וכוחות אחרים עם מטרות מעשיות אחרות, היו תופסים את מקומם באופן יציב, אז היתה לי סיבה לחשוב שיתכן שינוי בזרמי העומק, והייתי מתחילה להקשיב לסימנים. (באופן פרדוקסאלי, מרוב תקווה שיש כבר סימנים לשינוי, אנחנו מרפים את הלחץ, נותנים לאנשי הטרור להתחזק להתאושש ולשמר את השפעתם ברחוב, ובכך בעצם לשמר את זרמי העומק העכורים, הרוצים לחסל אותנו).

לגבי העניין של הלגיטימיות של השליטה ביש"ע- יש אמת בטענה שממשלות ישראל מעולם לא סיפחו את שיטחי יש"ע, ובכך הן סימנו לעולם שאין להן ביטחון בלגיטימיות של השליטה הישראלית. אבל זה לא סותר את זה שהקמת ההתנחלויות היתה על ידי הממשלה ובגיבוייה. הממשלות חשבו שבמשך הזמן ימצאו דרכים לפתור את הבעיה של התושבים הערביים, תוך שחלק גדול משטחי יש"ע נשאר בשליטתנו (תכנית אלון למשל).

מכל מקום - הרעיון ששליטתנו ביש"ע אינה לגיטימית ושאנחנו כובשים שם, הוא רעיון שתפס תאוצה בממשלות שלנו רק בעשור האחרון, אחרי שרוב ההתנחלויות הוקמו. (במערכת הבחירות שלפני אוסלו מפלגת העבודה הצהירה מעל כל במה שהיא מתנגדת נחרצות למדינה פלשתינית). לפי תחושתי, יש קורלציה של זה עם האצת האנטישמיות והאנטי ישראליות בעולם בעשור האחרון. (לפני עשר שנים אני לא זוכרת שאי מי שחזר מח"ול אצלנו במחלקה, סיפר על חוויות אנטישמיות. בזמן האחרון זה מצוי הרבה יותר.)
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • ערן בילינסקי
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • אליפז התימני
  מהי התשובה המוסרית? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • ערן בילינסקי
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • ערן בילינסקי
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • ערן בילינסקי
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • ערן בילינסקי
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • ערן בילינסקי
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • ערן בילינסקי
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • טירון בענייני ויקי
  מהי התשובה המוסרית? • ערן בילינסקי
  תודה • טירון בענייני ויקי
  מהי התשובה המוסרית? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מהי התשובה המוסרית? • המסביר לצרכן
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • המסביר לצרכן
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • המסביר לצרכן
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • המסביר לצרכן
  מהי התשובה המוסרית? • האייל האלמוני
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • המסביר לצרכן
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • המסביר לצרכן
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • המסביר לצרכן
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • המסביר לצרכן
  מהי התשובה המוסרית? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מהי התשובה המוסרית? • המסביר לצרכן
  מהי התשובה המוסרית? • ניצה
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • ניצה
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • ניצה
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • ניצה
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • ניצה
  מהי התשובה המוסרית? • האייל האלמוני
  מהי התשובה המוסרית? • ניצה
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • ניצה
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • האייל האלמוני
  מהי התשובה המוסרית? • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  מהי התשובה המוסרית? • איילה וקוץ בה
  מהי התשובה המוסרית? • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  מהי התשובה המוסרית? • האייל האלמוני
  מהי התשובה המוסרית? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מהי התשובה המוסרית? • דורון הגלילי
  מהי התשובה המוסרית? • האייל האלמוני
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • דובי קננגיסר
  מהי התשובה המוסרית? • האייל האלמוני
  מצטרפת לבראבו... • ניצה
  מצטרפת לבראבו... • דובי קננגיסר
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • האייל האלמוני
  מהי התשובה המוסרית? • ערן בילינסקי
  מהי התשובה המוסרית? • האייל האלמוני
  מהי התשובה המוסרית? • האייל האלמוני
  ונניח שהצבא האדום היה מקים עמדות ליד • יערהמזרח
  ונניח שהצבא האדום היה מקים עמדות ליד • האייל האלמוני
  ונניח שהצבא האדום היה מקים עמדות ליד • יערהמזרח
  ונניח שהצבא האדום היה מקים עמדות ליד • האייל האלמוני
  מהי התשובה המוסרית? • האייל האלמוני
  רן, אברי, רן • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  רן, אברי, רן • ניצה
  רן, אברי, רן • לא חרדי ולא עורך-דין
  מהי התשובה המוסרית? • ערן בילינסקי
  עד 16 שנה בכלא • רון בן-יעקב
  עד 16 שנה בכלא • ערן בילינסקי
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • ניצה
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • ניצה
  מהי התשובה המוסרית? • easy
  מהי התשובה המוסרית? • האייל האלמוני
  מהי התשובה המוסרית? • easy
  מהי התשובה המוסרית? • האייל האלמוני
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • האייל האלמוני
  מהי התשובה המוסרית? • ניצה
  מהי התשובה המוסרית? • האייל האלמוני
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  תגלית מדהימה במחקר הקוגניטיבי! • ראובן
  ללא כותרת • תובל
  ללא כותרת • ראובן
  לא התרגלת כבר לניסוחים הצולעים? • תובל
  לא התרגלת כבר לניסוחים הצולעים? • ראובן
  :) • תובל
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  בשביל מה הם מבזבזים כל כך הרבה זמן בריקודים? • האייל האלמוני
  בשביל מה הם מבזבזים כל כך הרבה זמן בריקודים? • האייל האלמוני
  בשביל מה הם מבזבזים כל כך הרבה זמן בריקודים? • האייל האלמוני
  קישון כתב את זה יותר מצחיק. • האייל האנומלי
  קישון כתב את זה יותר מצחיק. • האייל האלמוני
  קישון כתב את זה יותר מצחיק. • easy
  חוק האיש הנופל מהקומה המאה‏1 • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  חוק האיש הנופל מהקומה המאה‏1 • תובל
  חוק האיש הנופל מהקומה המאה‏1 • ירדן ניר-בוכבינדר
  חוק האיש הנופל מהקומה המאה‏1 • ערן בילינסקי
  חוק האיש הנופל מהקומה המאה‏1 • ניצה
  חוק האיש הנופל מהקומה המאה‏1 • האייל האלמוני
  חוק האיש הנופל מהקומה המאה‏1 • האייל האלמוני
  חוק האיש הנופל מהקומה המאה‏1 • ערן בילינסקי
  חוק האיש הנופל מהקומה המאה‏1 • האייל האלמוני
  חוק האיש הנופל מהקומה המאה‏1 • ערן בילינסקי
  חוק האיש הנופל מהקומה המאה‏1 • האייל האלמוני
  חוק האיש הנופל מהקומה המאה‏1 • האייל האלמוני
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • ניצה
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • האייל האלמוני
  מהי התשובה המוסרית? • ערן בילינסקי
  מהי התשובה המוסרית? • האייל האלמוני
  מהי התשובה המוסרית? • ערן בילינסקי
  מהי התשובה המוסרית? • ערן בילינסקי
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  מהי התשובה המוסרית? • תובל
  אה, עכשיו הכל בסדר • תובל
  אה, עכשיו הכל בסדר • אסף
  אה, עכשיו הכל בסדר • האלמוני ממנג
  אה, עכשיו הכל בסדר • ניצה
  אה, עכשיו הכל בסדר • מקס ויינברג
  אה, עכשיו הכל בסדר • האלמוני ממנג
  אה, עכשיו הכל בסדר • לא חרדי ולא עורך-דין
  אה, עכשיו הכל בסדר • ירדן ניר-בוכבינדר
  אה, עכשיו הכל בסדר • לא חרדי ולא עורך-דין
  תמונת הצדק שלי • האלמוני ממנג
  תמונת הצדק שלי • ניצה
  תמונת הצדק שלי • האלמוני ממנג
  תמונת הצדק שלי • ניצה
  שאלה - את קוראת תגובות לפני שאת עונה עליהן? • האלמוני ממנג
  אני משתדלת • ניצה
  שטויות שטויות ושוב שטויות • האלמוני ממנג
  שטויות שטויות ושוב שטויות • ניצה
  מוסר • האלמוני ממנג
  מוסר • ניצה
  מוסר • האלמוני ממנג
  מוסר • ניצה
  מוסר • האלמוני ממנג
  מוסר • ניצה
  תשובה קצרה • האלמוני ממנג
  תשובה קצרה • ניצה
  עוד תשובה קצרה • האלמוני ממנג
  עוד תשובה קצרה • ניצה
  Pick 'n Roll • האלמוני ממנג
  Pick 'n Roll • רון בן-יעקב
  Pick 'n Roll • המסביר לצרכן
  Pick 'n Roll • האלמוני ממנג
  Pick 'n Roll • ניצה
  Pick 'n Roll • האלמוני ממנג
  לגבי אברי רן • easy
  לגבי אברי רן • ניצה
  לגבי אברי רן • בת שלמה
  לגבי אברי רן • ניצה
  לגבי אברי רן • דובי קננגיסר
  לגבי אברי רן • ניצה
  לגבי אברי רן • דובי קננגיסר
  לגבי אברי רן • ניצה
  זוכה • ערן בילינסקי
  איזה אכזריות • האייל האלמוני
  איזו אכזריות • האייל היפאני
  איזו אכזריות • שוטה הכפר הגלובלי
  איזו אכזריות • האייל היפאני
  איזו אכזריות • האייל האלמוני
  איזו אכזריות • דובי קננגיסר
  איזו אכזריות • האייל היפאני
  איזו אכזריות • דובי קננגיסר
  איזו אכזריות • האייל היפאני
  נהדר! • האייל האלמוני
  כששחור הוא לבן, ולבן הוא שחור.. • האייל האלמוני
  נהדר! • דובי קננגיסר
  נהדר! • שינדלר
  נהדר! • דובי קננגיסר
  שאלה • סמיילי
  שאלה • סמיילי
  שאלה • סמיילי
  שאלה • סמיילי
  שאלה • סמיילי
  שאלה • האייל האלמוני
  שאלה • סמיילי
  שאלה • האייל היפאני
  תשעה באב? • סמיילי
  תשעה באב? • האייל היפאני
  תשעה באב? • סמיילי
  תשעה באב? • האייל היפאני
  אהבת חינם • האייל האלמוני
  שאלה • סמיילי
  שאלה • סמיילי
  שאלה • סמיילי
  שאלה • סמיילי
  שאלה • סמיילי
  שאלה • האייל האלמוני
  שאלה • סמיילי
  שאלה • סמיילי
  שאלה • האייל האלמוני
  שאלה • איציק ש.
  שאלה • האייל האלמוני
  שאלה • ליסה
  שאלה • האייל האלמוני
  למטוף? • האייל האלמוני
  למטוף? • האייל האלמוני
  למטוף? • אנטילופה
  שאלה • סמיילי
  שאלה • שוטה הכפר הגלובלי
  תשובה • האייל האלמוני
  תשובה • שוטה הכפר הגלובלי
  שאלה • סמיילי
  חרבה ירושלים וישבה קיסרי. • ארז לנדוור
  חרבה ירושלים וישבה קיסרי. • סמיילי
  חרבה ירושלים וישבה קיסרי. • ארז לנדוור
  חרבה ירושלים וישבה קיסרי. • סמיילי
  שאלה • סמיילי
  נהדר! • האייל האלמוני
  לא הבנתי • סמיילי
  לא הבנתי • האייל האלמוני
  טול שין מבין שיניך • האייל האלמוני
  טול שין מבין שיניך • האייל האלמוני
  טול שין מבין שיניך • סמיילי
  מה שקורה לך לאחרונה הוא שאתה מסית • שוטה הכפר הגלובלי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים