אני שמחה 285313
שכותב המאמר התנצל מראש ואמר , כי ניתוח השיר הוא דעתו שלו ואין הוא מכיר את שלום חנוך אישית בכדי לדעת למה התכוון המשורר בדבריו .
כי אותו משפט הזכיר לי, כאשר לקחתי קורס באוניברסיטה לספרות ילדים, ניתחה המרצה בנחישות רבה את היצירה של דוד גרוסמן "הגן של ריקי", במשך שבועות למדנו את אותה יצירה, היא אמרה לדוגמה: שריקי שמה בא מלשון ריק, כי היא אינה קיימת באופן מוחשי לאורך כל היצירה וכו' ........
ואז, לשימחתנו אחרי תקופה של חודש וחצי הוזמן דוד גרוסמן להרצאה בנושא "הגן של ריקי". כמובן שרב דבריה של המרצה לא היו ולא נבראו במוחו של דוד גרוסמן "את השם ריקי בחרתי כי אהבתי, אין סיבה מיוחדת לבחירת השם".המשפט הזה עדיין מצלצל באוזניי. אז , לסיום כן אני שמחה על ההערה של כותב המאמר, שהוא אינו מאכיל את קוראיו "לוקשים" בלי גיבוי מהמשורר.
אני שמחה 285595
כנראה שהתכוונת למחזה ''גן ריקי''.
אני שמחה 285606
מה פירוש "אין סיבה מיוחדת לבחירת השם"? לכל דבר יש סיבה, אלא שלפעמים הסיבות נסתרות מהעין, כפי שפרויד היטיב להסביר. זה רק אומר שגרוסמן לא מבין את היצירות שלו, ואין בכך כל רבותא: מן המפורסמות היא שהיוצר קרוב מדי אצל יצירתו מכדי שיוכל להבין מה באמת מתרחש שם, ורק מבקרים ופרופסורים לספרות יודעים לקלף את קליפות ה"אין סיבה" הסתמיות ולהגיע לאמת הפנימית.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים