כמה הערות 28785
על-פי הזכור לי, נהרגו במהומות רק 12 אזרחים ערבים. ההרוג ה-‏13 היה פלסטינאי.
במחשבה שניה, דבר מפליא הוא שלא היו יותר הרוגים פלסטינאים, הרי המהומות אורגנו ע"י גורמים פלסטינאים.

לגבי פעולת הוועדה – המטרה העיקרית של הוועדה למנוע את הפיצוץ הבא. חקירת האמת היא רק המטרה המישנית.
אשמת המשטרה היא במוכנות נמוכה. צה"ל החל להערך לאינתיפאדה כבר אחרי ארועי מנהרת הכותל. המשטרה לא נערכה כלל, ועל כך יעופו ראשים.
מכיוון שהפניית אשמה אל עבר המגזר הערבי לא תורמת למטרתה העיקרית של הוועדה, הוועדה לא תתמקד בגורמי המהומות.

ולגבי שאלתך הרביעית, התשובה היא שהיתה הדברות, אבל המהיגים לא הצליחו להרגיע את הרחוב.
כמה הערות 28789
יש לך הוכחות מוצקות שהמהומות אורגנו בידי פלשתיניים תושבי הרשות ולא כיוזמה מקומית? אם כן, פנה ללשכת רה"מ ובקש להעביר את הנתונים שבידך לשב"כ.
כמה הערות 28792
הנתונים הנ''ל קיימים ונמצאים בידי השב''כ.
כמה הערות 29154
שירות הידיעות עליו אני מתבסס הוא העיתונות. על-כן, לא אוכל להביא מראה מקום להוכחת דברי. אולם בזמנו נכתב שהמהומות פרצו כתוצאה מכך שפלסטינאים מהרשות הסיתו ועודדו אנשים מהשכבות החלשות במגזר הערבי להפגין ולהתפרע.
יתכן שהפועל "לארגן" לא לגמרי מתאים, מכיוון שהפלסטינאים לא ארגנו את המהומות באופן שוטף (הביטוי "מהומות מאורגנות" הוא אוקסימורון), אבל הם אלו שהציתו אותן, ולכך הייתה כוונתי.

כאשר החלה האינתיפאדה, האות לכך שזאת אינה מהדורה חוזרת של מהומות הנכבה היה ההפעלה של המגזר הערבי. ניצול כזה של ערביי ישראל היה ניתן לארגן בהצלחה רק פעם אחת, מכיוון שרוב האוכלוסייה הערבית בישראל לא מעונינים בשבירת הכלים עם מדינת ישראל.
מאז המהומות, משתרר שקט מטעה בקרב האוכלוסייה הערבית, שמקורו בהלם מהעוצמה של המהומות ומהתגובה החריפה של הציבור היהודי בארץ. חלק מהציבור הערבי מפחד שלאחר ההתפרצות הבאה, התגובה של אזרחי המדינה (ולא בהכרח תגובת המשטרה) תגרום לכך שהנתק לא יהיה ניתן לגישור, ולכן מנסים למנוע את האסון. חלק אחר קורא לזנוח את כללי המשחק (וחלק זה כולל את נציגיו ה"אותנטיים" בכנסת).
עוד על כך במאמר של אורי ניר מ"הארץ" –

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים