למה רק לילדים?! 288226
אם ההורים אינם יודעים מה לקנות לילדיהם, על אחת כמה וכמה שאינם יודעים מה לקנות לעצמם, לא?
למה רק לילדים?! 288230
רציתי להסכים, אבל בעצם, כשחושבים על זה שוב, ודאי שההורים יודעים יותר טוב מה טוב עבורם מאשר מה טוב לילדיהם. אדם מכיר את עצמו יותר טוב משהוא מכיר אנשים אחרים, וילדים הם בכלל עם בעייתי - אתה חושב שההתנהות שלך איתו היא לטובתו, ובסוף גדל לך פושטק קומוניסטי. ייתכן שהורה יתן לילד לקרוא ספר שלדעתו (של ההורה) הוא טוב, והילד לא יוכל לישון בלילה.
למה רק לילדים?! 288366
''אדם מכיר את עצמו יותר טוב משהוא מכיר אנשים אחרים''

זאת השערה המוצגת כמובן מאליו.
למה רק לילדים?! 288368
ההנחה היא שילדים נוחים יותר להשפעה מאשר מבוגרים ואין להם דרך להתגונן מפני מסרים בעייתיים. ולפעמים ממשלות רואות לעצמן תפקיד להתערב גם במה שהמבוגרים בוחרים לקנות. למשל, ''מיין קאמפף'' אסור להפצה בגרמניה.
למה רק לילדים?! 288373
וגם בישראל, לא?
למה רק לילדים?! 288378
נדמה לי שדווקא לא. יש, למיטב ידיעתי, מהדורה מדעית של תרגום חלק מהפרקים לעברית, המשמשת חוקרים באוניברסיטאות, אבל ככל הידוע לי לא נעשה מעולם ניסיון להפיץ במדינת ישראל (ובכוונה כתבתי "מדינת ישראל", לך תדע מה הלך אצל הטמפלרים) תרגום, או את המקור, של "מיין קאמף" באופן מסחרי. מישהו מעוניין לאתגר את המערכת?
למה רק לילדים?! 288444
פרקים מתוך ''מאבק'' בעריכת משה צימרמן ועודד הילברונר ובתרגום דן ירון. התרגום הוא רק לחלק קטן מהכרך הראשון.
למה רק לילדים?! 288377
אכן כך. האם אתה חולק על ההשערה הזו, ולמה? לי היא נראית הגיונית.
למה רק לילדים?! 288470
"אכן כך. האם אתה חולק על ההשערה הזו, ולמה? לי היא נראית הגיונית."

אם תבחין בין ידע ביוגרפי, שבו אדם אכן יודע על עצמו יותר משהוא יודע על אחרים, לבין ידע הקשור לאופי או טיב כללי, השקפתך עשויה להשתנות.

לרוב בני האדם הערכה מציאותית למדי לגבי בני אדם אחרים, גם אם לעתים היא מנוסחת בפשטנות רבה. לגבי עצמם, אנשים נוטים לבלוע כפיות גדושות למדי של הונאה עצמית. לדוגמה, רוב בני האדם יחזיקו בדיעה ביחס לרוב אחיהם שהם חסרי חוש הומור, ספונטניות ורגישות. ביחס לעצמם, לעומת זאת, כמעט כולם יסברו שהם דווקא מחוננים בתכונות אלו ובנוסף, אף אחד לא מבין אותם כמו שצריך.
למה רק לילדים?! 288496
לא דיברתי על היכולת לבחון תכונות אופי (שכמובן, נתפסות בצורה סובייקטיבית גם אצל האדם וגם אצל אלו שבוחנים אותו) אלא על היכולת לדעת מה מזיק לך ומה לא. אם לדעתך אדם יודע מה מזיק לו (שלא בתחומי הרפואה, למשל) פחות טוב משיודעים הסובבים אותו, אולי משטרת המחשבות היא לא רעיון רע כל כך.
למה רק לילדים?! 288522
דומה כי ההמשך הפארודי שלי בתגובה 288226 לדיון בעל הארומה הפשיסטית החביבה בועדת הכנסת התקבל ברצינות רבה יותר מדי...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים