סילבן שלום כדמגוג ומטעה 2883
ההסבר של סילבן שלום להצעת החוק שלו הוא דמגוגיה צרופה. במה דברים אמורים ? החוק קובע כי הצעת ההסכם עם סוריה תעבור במשאל העם רק ברוב של בעלי זכות הבחירה , במקום ברוב של הבוחרים בפועל. ההסבר של סילבן שלום : כשם שבכנסת רוב מיוחס הוא של 61 קולות (רוב מתוך 120 מצביעים פוטנציאלים , ולא בהכרח מתוך המצביעים בפועל) כך נכון שיהיה לגבי משאל העם. הצעה זו היא זריית חול בעיני הציבור. המשטר שקיים במדינת ישראל (ובעצם בכל משטר דמוקרטי בן ימינו) עובד בשיטת שלטון הנציגים. אנחנו בחרנו את חברי הכנסת , הם מייצגים אותנו בהצבעות , בחקיקה ובכל היבט פרלמנטרי אחר. חברי הכנסת מקבלים משכורת ותנאי עבודה (לא מבוטלים כלל , אגב) כדי להגיע שלוש פעמים בשבוע למשכן ולייצג אותי שם. אני עובד במקצוע שלי , והם במקצוע שלהם. מה הקשר בין הצבעתם של אנשים שהפרלמנטריזם הוא מקצועם ובין הצבעתי , עליה אינני מקבל כל גמול (פרט אולי ליום חופש) ?
על פי שיטתו של סילבן שלום , אחי הצעיר ששוהה בטיול באפריקה נמנה באופן אוטומטי עם מתנגדי ההסכם (אני לא בטוח שהוא מודע לנטייתו החדשה , כפי שסידר לו מר שלום). אנשים בחופשה , שליחות (פרט לשליחים מטעם המדינה) או כאלה שגרים בחו"ל אבל בעלי אזרחות ישראלית מצביעים עם המתנגדים בעל כורחם.
ורק על על מנת להסיר ספקות : אני תומך שמאל , תמכתי באהוד ברק בבחירות האחרונות (וככל הנראה אתמוך בו גם בבאות) ואף על פי כן אתנגד להסכם השלום ככל הנראה (באם המצב ישאר כפי שהוא מסתמן עכשיו). יש דרכים להתנגד להסכם. דרכו של מר שלום אינה מקובלת עלי.
סילבן שלום כדמגוג ומטעה 2886
אם כי כעקרון אני תומך בחוק זה, אין ספק שמורן מעלה פה שאלה מעניינת.

אולי הטוב ביותר היה לנסח את החוק בצורה כזאת המחייבת רוב של בעלי זכות ההצבעה שיש להם יכולת להצביע, מה שכמובן היה יוצר בעיה טכנית ולוגיסטית לא קטנה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים