חידה 289247
נניח...

שלקחתי את בחירת ליבי לגן הארועים החביב עלי בנוכחות שני עדים, אמרתי לה את מה שאמרתי, שמתי טבעת וצילמתי בוידאו את כל הטקס.
שלחתי את הDVD לרבנות וביקשתי אישור נישואין.
מה יקרה ?

הניחוש שלי: יכריחו אותנו להתגרש אבל לא נהיה נשואים.
חידה 289260
קודם כל יש צורך לבדוק אם אתם יכולים להתחתן. אם אחד מכם אינו יהודי והשני יהודי, אין לכם שום אפשרות להתחתן גם אם תתן לה מאה טבעות ויהיו שם מאה עדים.
אם שניכם אינכם יהודים העניין לא בדיוק מעסיק את הרבנות.
אבל גם אם שניכם יהודים יש צורך לבדוק:
האם אתם במקרה אח ואחות, אב ובתו?
האם יש לה אחות שהיית נשוי לה והאחות היתה בחיים בעת החתונה, או לחילופין האם היא היתה נשואה לאחיך והוא לא מת עליה בלי בנים?
האם היא היתה נשואה לאחר בעת הטקס?
בכל המקרים הללו אינכם נשואים ואיש לא ידרוש מכם להתגרש.

אבל אם הנישוואין כשרים, ואתה או זוגתך רוצים אחר כך להתגרש, בוודאי תצטרכו גט, אלא אם יתברר שלא התכוונתם להתחתן כדת משה וישראל, למשל שעשיתם את העניין דרך שחוק או שהבאתם רפורמי שמתחזה לרב. במקרים אלו יש כאלו שידרשו גט לחומרה ואחרים ישלחו אתכם חופשי בלי גט.

תמונה אחת שווה יותר מאלף מילים אבל לפעמים לא רואים את כל התמונה.
החמצת את העניין 289265
שנינו יהודים טובים וכשרי חיתון, למרות ההערות הסרקסטיות ‏1.
השאלה המהותית היא: האם שני יהודים טובים מצאו מסלול עוקף רבנות להתחתן? האם אני יכול להתחתן בלי לעבור את מסכת הגועל נפש ברבנות‏2?

1 רפורמי שמתחזה לרב: לא זכור לי איפה כתוב שצריך "רב" לקידושין. צריכים שני עדים. ובנוסף, יש רבנים רפורמים שעברו סמיכה מצויינת.
דרך שחוק: אני רציני לגמרי.
ענייני גילוי עריות וכו': אין.

2 יצא לי להעיד על רווקותם של שניים מחברי. נדרשתי לשים כיפה ולשמוע את משנתו של הרב בעניין "הביזיון שבהסרת הלאום מתעודת הזהות" (כך!) לפני שכבודו הרשה לי לחתום. גם את האישה הכריחו לעבור הדרכת כלות מבזה וארוכה. אשמח אם יאירו את עיני: היכן במקורות נכתב דבר מה על הדרכת כלה? זו בדיוק הסיבה שאני מחפש מודל של חתונה יהודית בלי נוכחותם של פקידי רבנות מגעילים.
החמצת את העניין 289278
בשביל מה אתה רוצה להתחתן? אם אתה רוצה לעשות זאת לשם המצווה אזי תוכל למצוא רבנים רבים שישמחו לעזור לך בשמחה ובחפץ לב. יש כאלו שעושים זאת בשכר ואחרים בחינם. יש את ארגון צהר למשל.

אם המטרה היא לקבל הטבות מהמדינה אז בפעם הבאה שאתה מצביע תצביע בשביל מפלגתו של ירדן אשר תוציא את הבזיון של רישום המעמד האישי בתעודת הזהות.
חידה 289297
יעקב, נישואים רפורמיים תופשים ועוד איך מבחינת הרבנות ומי שהתחתן בנישואים כאלו ורוצה להתגרש צריך לעשות זאת דרכה. תמיד.
חידה 289302
יעקב לא כלל את הנישואים שנערכו על ידי רב רפורמי ברשימת אלו שאינם תקפים.
חידה 289306
כללתי אותם תחת יש דעות. הכוונה היא כמובן לא רק שרב רפורמי היה שם אלא שהוא ניהל את הטקס ובכך הראו משתתפי הטקס שאין להם כוונה להתחתן כדת משה וישראל.
חידה 289261
אל תהיה כל כך בטוח. אני לא רב, אבל יכול להיות שדווקא תוכרו כנשואים, ואם לא, אז תהיו כמו יגאל עמיר ולריסה טרימבובלר - מקודשים, אבל לא נשואים.
חידה 289266
מה ההבדל?
חידה 289268
זה מה שכותבים בוויקיפדיה: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A0%D7%99%D7%A9%D7%9...
חידה 289870
היו מקרים כאלה. הם נקראים ''נישואין פרטיים''. ישנם סייגים השוללים את חוקיותם של הנישואין, אבל ברבנות ידרשו גט ''מספק'' או ''גט לחומרא'', בשל ה''חזקה שאין אדם עושה בעילתו בעילת זנות''.

אפשר לקרוא עוד בספרו של פנחס שיפמן, ''דיני המשפחה בישראל''.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים