עמותת "משפחה חדשה" היא הכתובת! 289255
לכל זוג חילוני שאינו רוצה להיתקל ביחס שכזה.
אגב, נישואי קפריסין לא היו עוזרים לך במאומה, כי אם חס וחלילה הייתם מגיעים לכדי גירושין, הייתם חייבים לעבור מסכת התעללות של הרבנות. ככה זה בישראל.

לכן, בעמותת "משפחה חדשה" אפשר "להתחתן" אזרחית.
אנחנו עשינו את זה ונפתרו כל בעיותינו.
נישואין - האתגר. 289263
לא הבנתי מה קשורה הרבנות להתעללות שעוברים בני זוג במקרי גירושין. את ההתעללות עושה אחד/אחת מבני הזוג לשני/ה או שניהם זה לזה והרבנות, בית המשפט, המשטרה ולצורך העניין גם עמותת משפחה חדשה הם רק כלים בידי בני הזוג לביצוע ההתעללות.

לבעייה זאת אין כל כך פתרון, חוץ מלברר היטב עם מי מתחתנים לפני החתונה ולארגן חוזה נישואין שיסדיר את העניינים בצורה ברורה מראש.
אולם גם זה איננו פיתרון מכיון שבתי המשפט לוקחים לעצמם את הזכות לקבוע את הסדרי הראייה והמזונות של הילדים ללא קשר להסכמות ישנות של ההורים. כך שהכפייה החמורה ביותר בנושאי משפחה איננה של בתי הדין אלא של בתי המשפט.
עמותת "משפחה חדשה" היא הכתובת! 293101
בעיני זה פתרון טוב יותר גם בפרספקטיבה יהודית. אני אמור לעמוד בחופה בעוד כחודש אי"ה ועל אף חילונותי הגמורה חשוב לי שטקס החתונה שלי יהיה יהודי. אני מדגיש: טקס יהודי לחלוטין וחילוני לחלוטין.

הצעד הראשון בעיצוב אירוע כזה הוא הבנת המהות והקונטסקט של האלמנטים השונים שמרכיבים את הטקס המסורתי. וכשיורדים קצת לעומק הדברים, מבינים עד כמה מגוחך המצב שבו מי שמשמר באופן אורתודוכסי כל כך את צורתו של הטקס המסורתי הוא דווקא החילונים.

כך, למשל, הכתובה: טקסט שנכתב בבסיסו בעברית אך כידוע הוא נקרא בארמית בחופה. הוא תורגם לארמית בתקופת בית שני ע"י אנשים שרצו שיבינו מה הם קוראים (זו הייתה השפה השגורה כאן). מאז הוא נותר כך והיום, כששבו לדבר בעברית ממשיכים להקריא אותו בארמית לטובת קהל המשפטנים שבקהל. המהלך שנועד להבהיר את הטקסט התקדש באופן פרדוכסלי שמותיר אותו לא מובן.

העניין הוא שהשמרנות הזו אינה אלא ביטוי של ניוון. מי שרואה את הטקס כשלב הכי עצוב וסתום בערב וכחוויה "שיש לעבור אותה בשלום" לא יתעניין במה שיש בו. הוא יהיה הראשון - כמו שדובי מצהיר - שיוותר עליו בדורות הבאים. זו כמובן זכותו.

האלטרנטיבה היהודית חילונית היא העניין במהותו של הטקס תוך ניסיון להתאים, לעדכן ולהעניק לה צורות חדשות וקומוניקטיביות.

אני לא חושב שאפשר לשכנע אנשים כמו דובי (מזל טוב, אגב) מדוע אדם צ ר י ך לקיים טקס יהודי. בדיון הזה תחת מגבלות החשיבה הנתונות, לאנשים כמו יעקב - עם כל הרצון הטוב - אין הרבה סיכוי. הגישה הדתית החליפית של הבחור ההוא שאיחל לחילונים היהודים להיעלם עם ההיסטוריה, אפקטיבית יותר בהתמודדות עם תחושות הזעם והחרדה שדבריו של דובי מעוררים בהם.

האתגר האמיתי של יהודי חילוני כמוני הוא להסביר מדוע
כ ד א י להישאר יהודי בעת הזו שבה הזהויות הקולקטיביות למיניהן הולכות ונמחקות בקרב חילונים שאופקיהם רחבים.
עמותת "משפחה חדשה" היא הכתובת! 294248
הא?

למיטב ידיעתי נישואין אזרחיים פשוט לא מוכרים ברבנות, וזהו. זוג שנישא בטקס אזרחי לכן כלל לא נחשב כזוג נשוי על-פי הדת הרבנית, ועל כן בעתיד גם לא יזדקק לשום אישור מהרבנות כדי להתגרש. היש מסכת התעללות אחרת, שאיני יודע עליה?
עמותת "משפחה חדשה" היא הכתובת! 294249
הלוואי שזה היה כל כך פשוט. בפועל, הרבנות יכולה לקבוע שהיה בטקס האזרחי או בחיים המשותפים די כדי לחייב, מבחינת היהדות, סוג של גירושין (יש משהו כזה שנקא "גט לחומרה" וכו'. ראו למשל http://www.tekes.co.il/legal.html ). חוץ מזה, אין מוסד אזרחי בישראל שיכול לאשר גירושין אזרחיים, כל זאת בשל העובדה שהמדינה מסרה את כל נושא הנישואין והגירושין לידי העדות הדתיות בישראל.
עמותת "משפחה חדשה" היא הכתובת! 294252
אין דרך לברוח מהצרות של גירושין, חוץ מלבחור בן או בת זוג שלא ינצלו את כוחם לרעה.

כל ענייני המזונות של הילדים שייכים בלעדית לבית משפט לענייני משפחה. המשמורת של הילדים יכול להיות בידי בית המשפט והוא ישמח לאמלל אותך.

וכמובן המשטרה תשמח לקבל תלונות שווא ולעמוד מנגד כשתתלונן על הצד השני.
עמותת "משפחה חדשה" היא הכתובת! 294360
הבעיה הזאת תיפתר ברגע שיפריטו את המשטרה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים