הבדלים 2898
רק רציתי לציין נתון מעניין - 60 בעד ו-‏53 נגד, בהצבעה בה הפסידה הקואליציה והממשלה.

לבנימין נתניהו היה טריק חוזר - בכל פעם שהוא ראה שהקואליציה הולכת להפסיק בהצבעה, הוא הורה לחברי האופוזיציה לא להצביע. למה? כי "החוק עבר עם 40 תומכים והימנעות של שאר חברי הבית" נשמע הרבה יותר טוב מאשר "החוק עבר עם 40 תומכים ו-‏37 מתנגדים" - הממשלה לא הפסידה, כי היא סירבה להשתתף במשחק. ואסור, אבל אסור, להפסיד.

אני לא יודע מה איתכם, אבל אותי החזרה לשיטה הישנה מעודדת מאוד. אולי יש תקווה לפוליטיקה הישראלית (ואולי, בהתחשב בעובדה ששרי ממשלה מאשימים את יוסי שריד בכך שש"ס הצביעה נגד הקואליציה, אין).
הבדלים 2905
לפני כשבוע, ש"ס הצביעה אי אמון בממשלה. על פי חוק, שריה נחשבו כמי שמתפטרים מהממשלה, ברגע שהצביעו נגדה. על פי התקדים שטבע נתניהו, ראש הממשלה לא העיף אותם מהממשלה כעבור 48 שעות. ואם הוא מתרפס כלפיהם, ולא ממלא את לשון החוק, למה הוא מצפה? ודאי שהם יצביעו נגדו, מה יש להם להפסיד? ודאי שהם לא יתמכו בהחזרת הגולן - הציבור שלהם ימני מאד. ש"ס בממשלה לשם אופורטוניזם בלבד. שיזרקו אותם ויקימו ממשלה צרה, עם שינוי והערבים, או שילכו לבחירות - אבל כך אי אפשר להמשיך.
הבדלים 2918
ש"ס במקרה הזה מצביעה לפי האינטרס הברור שלה. היא לא יכולה להרשות לעצמה הסכם שלום מכיון שהבחירות הראשונות שיערכו לאחריו ויסובו סביב הנושא הכלכלי-חברתי (כמו שמקובל ברוב מדינות במערב) יכו בה מכה קשה. במילא מה זה אכפת לה - הבוחרים שלה לא מתים בלבנון ולא ימותו במלחמה. להיפך: יותר מלחמה, פחות חילונים ודתיים-לאומיים. הנושא הביטחוני משמש "לחם ושעשועים" עבור הציבור הלא-חרדי ומסיח את דעתו מהבעיות החברתיות-חוקתיות החמורות מאד שיש במדינה, וש"ס לא יכולה לאבד את זה.
זוהי "ראל פוליטיק" במיטבה, זוהי בעייה של רוב הציבור במדינה שהוא לא מתקומם נגדה ישירות. לא יהיה אף-פעם שלום בממשלה הנתמכת ע"י ש"ס.
כמו שאמר שלום חנוך, הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם - בדם.
הבדלים 2933
למען האמת, אחוז ניכר מבוחריה של ש''ס כן משרתים (או שירתו) בצבא. בנוסף, אם יש מפלגה שהנושא החברתי בראש מעייניה (לפחות לכאורה), זוהי ש''ס.
בקיצור, שנאתכם לכל דבר שחור עיוורה את עיניך במקרה הזה - מה שכתבת יכול להיות נכון על המפלגות החרדיות (למשל אגו''י), אבל לא בהן תלויה הממשלה. על ש''ס זה לא באמת תופס.

אני מסכים עם יוסי, דרך אגב, שש''ס עושה ככל העולה על רוחה. זה די משפיל, מבחינתו של ברק, שהדבר ה י ח י ד י שהוא מקבל מש''ס היא את תמיכתה בממשלה בהצבעות אי-אמון, וגם תמיכה זו היא בעירבון-מוגבל מאוד לאחרונה (וראה את הדרך המשפילה בה אלי ישי אמר שעובדיה יוסף נעלה על ברק בכל בחינה, כולל בניהול המדינה)
הבדלים 2934
אין מפלגה יותר אנטי חברתית מש''ס. האנשים האלה דואגים לכך שהבוחרים שלהם ישארו עניים ונבערים - אחרת, אחרי הכל, הם לא יצביעו ש''ס. הם עושים רעש לפני כל תקציב, במיוחד כדי לסחוט עוד כספים לרשת החינוך שלהם, והם מתלוננים ללא הרף על קיפוח - אבל הם הצביעו נגד או נמנעו בהצבעה על כל הצעת חוק חברתית. במיוחד זכורה התנגדותם לחוק הדיור הציבורי.

וכן, יש הרבה חיילים ש''סניקים. אני בכלל לא בטוח שזה דבר טוב, אבל יש.
הבדלים 2942
ש''ס היא המפלגה החברתית ביותר בכנסת. רק השבוע הגישה ועדת חקירה פרלמנטרית בראשות דוד טל מש''ס (ביוזמתו ובראשותו) דו''ח והמלצות לשיפור מצב מערכת הבריאות, לתוספת תקציבים לבריאות, נגד האוצר ובעד ''החברה''. בטח תגיד שזה בגלל שבניזרי שר הבריאות והוא מקים בסתר ישיבות בבתי החולים או איזו דמגוגיה חלולה אחרת - אבל לא רן כהן (שדאג לקיבוץ בית השיטה ומימן לו העברת מפעל לבית שאן) ולא ברק (שהשתתף בפארסה הזו נוסח סלאח שבתי) דואגים לחולים ולחברה. ש''ס כן. של נעליך ואל תלכלך סתם - זה שהם חרדים לא הופך אותם ללא חברתיים. הם אולי ספרדים, חרדים ונבערים, ואתה אשכנזי, חוזר בשאלה ואינטלקטואל גדול, אבל חברתי אתה לא. הם כן.
הבדלים 2946
אכן, ש"ס מפלגה חברתית מאד, שדואגת לכולם. למשל, היא נורא דואגת לציבור החרדי שלא יפגע ממראה קונדום בפרסומות ליום האיידס. היא גם נורא דואגת להומוסקסואלים וללסביות. בניזרי בעצמו אמר שהוא מוכן לממן להם טיפול במחלקות סגורות. בעצם, הם יותר מודאגים מדואגים, עד כדי כך שהם האיום הרציני ביותר לחוק היסוד: חופש העיסוק.
כשחושבים על זה, ש"ס נורא דואגת. לכיס שלה.
הבדלים 2945
אכן, תיקון נכון. 10 מתוך 17 המנדטים של ש"ס מתבססים על לא-חרדים.
אבל עדיין - הגרעין הקשה של ש"ס, שמהווה את ההנהגה, הוא כן חרדי (או פרו-חרדי בהשקפתו) וכמפלגה לש"ס עדיין עדיף המצב שבו הבעיה הבטחונית מעוורת את עיני רוב הציבור מבעיות של שחיתות, אפליה ושנאה בעם. רוב הציבור דוחה את הטיפול בבעיות אלה ל"אחרי השלום" בלי לשים לב שזה משהו מקביל ל"אחרי המשיח", וש"ס (ושאר שחיתויות!) חוגגות בינתיים.
הבדלים 46802
אני חושבת שאם הדתים לא מתחילים לשרת בצא כמו כולם, אז הזכות שלהם להצביא יורדת! אני יודעת שיש חלק מהדתים שאכן מתגיסים וזה יפה מאוד, אבל מי שלא צריך להוריד לו את זכות הבחירה! אם לא יכולים לשבת בצד כמו מלכים בזמן שאנשים נהרגים ומשפחות בוכות!
זה לא הולך ככה...
הבדלים 2975
מי שהצביעו בעד הצבעת אי-האמון היו הח"כים של ש"ס ש*אינם* בממשלה. השרים וסגני השרים לא השתתפו בהצבעה, ובכך אין כל בעייה מבחינה "חוקית".

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים