דת ממוסדת 290542
אני בוגר מוסדות לימוד דתיים.

אך אני גם "תינוק שנישבה".

לא במובן הרגיל שלו בקונטקסט המקובל.

אלא בדיוק הפוך.

לאחר שלמדתי שם ובאת משם, אני יכול להבין כפליים את כותב המאמר.

כותב המאמר נתקל רק לתקופה של חודש חודשיים בטימטום ובהתנשאות הארכאית של פקידיו של אלוהים.

אך אני מכיר אותם בקליפת האגוז, לפני ולפנים.

ואכן יש להצטער על כך שהדת הפכה לשרך נרמס המנוהל על ידי פקידוני חצר.

ועוד דבר מדהים.

הצורך להביא עד שאתה רווק, בעוד כבר בתעודת זהות כתוב שאתה רווק, והרי לא השתנה הסטאטוס שלך כל כך מהר

אז מדוע צריך לשלם על כך 600 שקל לרב התורן?

די לטירוף. ודי להשנאה העצמית של דתיים כלפי מי שבכלל לא מבין אותם.

מבורכים ארגון צהר שמתאמצים להביא תחליף מרענן.
דת ממוסדת 290568
בקשר לתעודת הזהות, כתוב בה במפורש, שהמצב האישי הרשום בה אינו ראיה לנכונותו, כלומר לא ניתן להסתמך על הרישום בתעודת הזהות לשם וידוא רווקות. בפרט, אני רק אחרי יותר משלוש שנות נישואין טרחתי לעדכן את רישום המצב האישי בתעודת הזהות שלי (יחד עם רישום יורש העצר).
דת ממוסדת 290588
עם כמה נשים נוספות הספקת להתחתן בשלוש השנים האלה?
דת ממוסדת 290599
לא ניסיתי, אבל יש לי תחושה, שאי שם, במרתפי הרבנות הראשית, יודעים שאני נשוי וגם אם הייתי מביא שני עדים כשרים ומציג את תעודת הזהות שלי שבה היה כתוב במפורש ''רווק'' זה לא היה עוזר לי להנשא שוב.
דת ממוסדת 290608
בעצם, כשחושבים על זה - לא ברור למה דורשים עדיין הוכחת רווקות מהגבר. הרי חרם דרבנו גרשום פג כבר.
דת ממוסדת 290617
אז כבר מותר לפתוח מכתבים של מישהו אחר?
דת ממוסדת 290621
זה תמיד היה מותר האדם מהכתבים.
דת ממוסדת 290622
''נפתח בטעות כדי לקרוא את מה שבפנים...''
דת ממוסדת 290602
יש לי זוג חברים שחותנו כדת משה וישראל ע"י רבה רפורמית. הואיל וטרם היו בקפריסין, הם אמנם נשואים, אך זה לא רשום בשום מקום (חוץ מבכתובה שלהם).
תיאורתית, כל אחד מהם היה יכול לגשת לרבנות עם תעודת הזהות שעליה כתוב "רווק/ה".

מצד שני, כל אחד מהם היה יכול לגשת לרבנות עם 2 עדים שהיו משקרים עבורו.
דת ממוסדת 290676
גם לשדוד בנקים אפשר.
דת ממוסדת 290688
לדעת חלק נכבד מהפוסקים, שני העדים שהיו מעידים על רווקות היו מעידים אמת לא רק לגבי הגבר אלא גם לגבי האשה. האמירה ''כדת משה וישראל ע''י רבה רפורמית (או רב רפורמי)'' נסתרת מתוכה.
דת ממוסדת 290889
לא אמת.
הואיל ודי שגבר אומר לאשה "הרי את מקודשת וגו"' בנוכחות 2 עדים, ונותן לה טבעת או שוה פרוטה אחר - אין נזקקים כלל למישהו שינהל את הטכס. היה אפשר לבצעו ללא רב, או לקרוא לשכן ממול.
(והא ראיה - סיפורי בני עקיבא הנזכרים לעיל).
אי לכך ובהתאם לזאת, רבה רפורמית שוות ערך לכל עורך טכס אחר.
דת ממוסדת 290896
חלק נכבד מהפוסקים היו מתירים את מקרי בני עקיבא ללא גט שכן ברור שלא היתה להם שום כוונה להנשא. באותו אופן, ברור שאדם שמביא רב רפורמי לערוך טקס חתונה אינו מתכוון להתחתן כדת משה וישראל. ממילא מעשיו אינם אלא הצגה חסרת משמעות. וכך מורים רבים מרבני ארה''ב, וכך נוהגת הרבנות בארץ לפחות במקרים של עגונות.
דת ממוסדת 290932
אוי, היוהרה, היוהרה...

קושיה: אם יהודי לא דתי (כמוני) היה עורך את הטקס, והנישאים היו מצהירים שכוונתם להנשא כדת משה וישראל, האם היית מכיר בנישואיהם?
דת ממוסדת 290953
איש לא שואל אותי. אני כתבתי מה אחרים אומרים. טענות על יוהרה תפנה אליהם. אבל באמת איני מבין מה הבעיה שלך עם הרפורמים. הם מצהירים בריש גלי שהם אינם מאמינים לא בדת, לא במשה ולא בסגולת ישראל. בוודאי ובוודאי שאינם מאמינים במי שציוונו על העריות ואסר לנו את הארוסות והתיר לנו את הנשואות לנו על ידי חופה וקידושין.

ולגבי קושיתך: נראה ללא ספק שהם היו נחשבים נשואים. השאלה האולטימטיבית היא מה היו עושים אם החתן היה הולך לאיבוד בג'ונגלים של פראגווי. הניחוש שלי הוא שהגברת היתה נשארת עגונה לעד ואיש לא היה מתיר את נישואיה.
דת ממוסדת 290963
כלומר כאדם לא מאמין שבמקרה אימו יהודיה, אני כשר לערוך טקס כאמור; אבל מרגע שאקבל הסמכה לרבנות רפורמית, אפשרות זו אובדת לי...
דת ממוסדת 290964
אין צורך במישהו שיערוך את הטקס. במקרי בני עקיבא לא היה עורך טקס. ממילא אין שום צורך שעורך הטקס יהיה כשר. השאלה היא מה היתה כוונתם של החתן והכלה.

במקרה שלך, כוונת החתן והכלה היתה להנשא כדת משה וישראל. במקרה שבו הם הזמינו רפורמי לערוך את הטקס נראה ברור, בעיני חלק מהפוסקים, שעצם הזמנתו מעידה שלא היתה להם כל כוונה להנשא כדת משה וישראל. כנ''ל אם הם הלכו לעורך דין שירשום אותם בברית זוגיות.
דת ממוסדת 290974
והעובדה שהחתן מצהיר "...כדצ משה וישראל" מעידה כי:

1. הוא שקרן,
2. היהדות לא מוגבלת לאורתודוכסיה בלבד, או
3. הוא לא יודע למה הוא באמת התכוון?

באמת אין צורך שתענה לי. הרי ברור שהוא פשוט תינוק שנשבה.
דת ממוסדת 290976
אם זוג נוצרים (או זוג גברים) מצהירים זה לזו (או זה לזה) כי הם נישאים "כדת משה וישראל" האם הם נשואים?

כל הגדרה שואבת את עוצמתה מכך שיש סמכות לאכוף אותה. במדינת ישראל אין הכרה בחתונה רפורמית הנערכת בארץ, בשל המונופול שהוענק ליהדות האורתודוקסית בישראל, שרואה ברפורמה "לא יהדות". בינתיים היהדות האורתודוקסית מצליחה לשמור על מעמד זה בקרב היהודים במדינה. מה הפיתרון מצד הרפורמים? לעשות לעצמם נפשות רבות ולהפוך למסגרת היהודית הדתית הגדולה ביותר, וכך לרכוש לה מעמד שכזה שהלגיטימיות שלו תהיה ברורה מאליה ואז יוכלו גם להתעלם מזעקות השבר של האורתודוקסיה, שבאות בצורת לעג או בצורת איום. האם זה יקרה? לא יודע. זה עניין של דתיים.
דת ממוסדת 290978
ההנחה מתחילת הדיון היא כי שני המועמדים לחיתון הם יהודים כשרים.

"עניין של דתיים"? הלוואי וזה באמת היה המצב; הבעיה היא של"עניין" הזה יש השפעה ישירה על חיי כל הציבור היהודי, הדתי והלא-דתי כאחד, בישראל.
דת ממוסדת 290982
אם בפגישתו האחרונה עם אריק לפיד היה תובע את החלת הסכם הזוגיות במקום לסחוט כמה מאות מליונים, העניין היה באמת הופך להיות עניין פנימי של הדתיים.
700 מיליון זה כן כסף 291089
הוא דווקא תבע, אבל אמרו לו: "נה בעין. רוצה להיות זה שהכשיל את ההתנתקות?", אז הוא אמר: "טוב נו, תביאו את ה-‏700 מיליון". אח"כ קנו את הסבתא של עודד בן-עמי, והשאר הוא היסטוריה.
דת ממוסדת 290989
כאמור, כרגע מי שקובע במדינת ישראל ''מה זו יהדות'' הוא הזרם האורתודוקסי, שמחזיק במונופול על היהדות במדינה, ולא נראה שזה עומד להשתנות בקרוב. כמחזיקי המונופול, האורתודוקסים פסקו שמי שמתחתן בחתונה רפורמית לא התכוון להתחתן ''כדת משה וישראל'', ואני לא רואה דרך הגיונית לשכנע אותם שלא כך, ולכפות עליהם את זה גם כן נראה לי מוזר - זה אולי פתרון עקום לסימפטום אבל לא לבעיה.

אני כמובן מוכן לחתום בשתי ידיים על חוק שיבטל את הקשר בין נישואין למילאט או לוותר כליל על רישום נישואין. הצרה היא שעדיין אין ככל הנראה רוב לכך בקרב האוכלוסיה בישראל.
דת ממוסדת 290996
לביטול רישום הנישואין אין רוב כי אין תעמולה מספיקה לעניין. יוזמה דתית חילונית משותפת לעניין תזכה בקלות יחסית בתמיכה רבה ובסופו של דבר תנצח את הפקידים המעוניינים בשימור כוחם ואת השמרנים המפחדים שהעולם יתמוטט אם לא יהיה כתוב במרשם האוכלוסין אם האדם נשוי או לא.
דת ממוסדת 290980
"אם זוג נוצרים (או זוג גברים) מצהירים זה לזו (או זה לזה) כי הם נישאים "כדת משה וישראל" האם הם נשואים?"

כמובן שלא. אם האופנובנק נכנס לבנק ואומר שהוא לוקח את הכסף מתוקף סמכותו על פי סעיף 127 לחוק איסור אפיית לילה, תיקון התשכ"ז, האם הוא זכאי לכסף?

------------------------

"כל הגדרה שואבת את עוצמתה מכך שיש סמכות לאכוף אותה."

זהו האסון של מדינת ישראל ונגד זה אני נאבק. יש דברים שהם רעים ואסורים למרות שאיש לא יוכל למנוע אותך מלעשותם ולא תענש על עשייתם. אחד הדברים היותר מרשימים ביהדות זה שאנו משתדלים לחנך את הילדים שלנו בדיוק לעניין זה. לקחת אחריות על החיים שלהם למרות שלא יקבלו שכר ולא יסבלו מחרדת עונש.

-------------------------

אני באמת לא מבין לשם מה המדינה מנהלת רישומי נישואין? אני גם לא מבין מה אכפת לזוג שהתחתן באופן רפורמי או אזרחי אם אני חושב שהוא לא נשוי. אם הם חזרו בתשובה שיתחתנו שוב. וכך אכן עשו אנשים רבים שעלו מבריה"מ.
אם לא, מה הם רוצים ממני? מה אכפת להם מה אני חושב על החתונה שלהם? ומה גורם לך לחשוב שאם פקיד במשרד הפנים יכתוב שהם נשואים זה יעלה או יוריד בשבילו.

אני יכול להבטיחך נאמנה שאני לא אתחיל להתעסק עם מישהי שיש לה בן זוג קבוע, בין אם הם רק יוצאים / לא נשואים / נשואים כדת משה וישראל / או נרשמו אזרחית כנשואים.
דת ממוסדת 291000
ודווקא פה יכולת לכתוב התשכ''ג ללא חשש.
דת ממוסדת 291003
התשכ''ג אינה אלא שנת ההוצאה של הספר ממנו נלקח הציטוט.
דת ממוסדת 291341
"אם האופנובנק נכנס לבנק ואומר שהוא לוקח את הכסף מתוקף סמכותו על פי סעיף 127 לחוק איסור אפיית לילה, תיקון התשכ"ז, האם הוא זכאי לכסף?"

הצלחת להצחיק אותי. לפחות בתחום ההומור אתה מראה הישגיות ראויה לציון.
דת ממוסדת 291368
"אם האופנובנק נכנס לבנק ואומר שהוא לוקח את הכסף מתוקף סמכותו על פי סעיף 127 לחוק איסור אפיית לילה, תיקון התשכ"ז", אזי:
1. אם הסעיף האמור או התיקון מעניקים לו את הזכות לכסף, הוא זכאי לכסף.
2. אם התיקון לחוק הוא תיקון הטעות המצערת שנפלה בהדפסתו, כך שמהמילה "אפיית" נשמטה, למעשה, האות מ' שבתחילתה, ומדובר בחוק "מאפיית לילה" - הרי שאם האופנובנק שייך למאפייה הנכונה, והמעשה נעשה בשעת הלילה, גם אז הוא זכאי לכסף.
3. אם אין כלל סעיף מס' 127 בחוק האמור, ו/או אין בו תיקון לשנת תשכ"ז, ממילא הרישא של טיעונו שקרית, והטיעון תקף. משמע, בכל מקרה הוא זכאי לכסף.
דת ממוסדת 290988
נכון, אבל אם זוג יהודים(1) מצהיר זה לזו כי הם נישאים "כדת משה וישראל", וזאת בנוכחות שני עדים הכשרים לעדות ("כדת משה וישראל"), הרי נוכחותם של אנשים נוספים בטקס, יהיו רב רפורמי, קאדי שיעי או כומר פרבוסלבי, לא מעלה ולא מורידה לגבי תקפותו של הטקס. גם אם בחר הזוג את ליצן החצר לשעשע את הקהל ו/או להזכיר לבני הזוג מה עליהם לומר בכל שלב של הטקס(2), הרי זה ענינו של הזוג (ואולי של קרואיו), אבל אין בו כדי לגרוע מתקפות ההליך.

___
(1) כמובן, כאלו המותרים זה לזו "כדת משה וישראל".
(2) שזה, בעצם, מה שעושה הרב המנהל את הטקס.
דת ממוסדת 290991
מוזר איך פתאום כולם פה הוסמכו לרבנות ולוקחים על עצמם לפרש את היהדות. כשתהיה לך קהילה יהודית עם קהל גדול מספיק שמקבל את הפסיקות שלך, כדי להתחרות ביהדות האורתודוקסית ופוסקיה, תקרא לי.
דת ממוסדת 290992
כשתהיה לי קהילה יהודית עם קהל גדול מספיק שמקבל את הפסיקות שלי, כדי להתחרות ביהדות האורתודוקסית ופוסקיה, כנראה שאהיה עסוק מדי (או ארגיש את עצמי חשוב מדי) מכדי לקרוא לך.
דת ממוסדת 291002
לא נורא, אני אבוא לבד, כדי לקבל ברכה או משהו כזה. בינתיים אני חושב שאפשר להסכים שלפרשנות האורתודוקסית יש משקל וקהל קצת יותר גדולים מאשר לפרשנות של רבי דורון הגלילי.
דת ממוסדת 291036
האירוניה היא שאלו בין הפוסקים הסוברים כמוך (ויש כאלו) הם המחמירים והחרדים ביותר, שמוכנים ללכת עם האמת ההלכתית שלהם עד הסוף בידיעה שהם מסתכנים בפיצולו של עם ישראל.
אגב, אם העדים הסכימו להשתתף בטקס כזה הם אפיקורסים, ובטח שעדותם לא כשרה.
דת ממוסדת 290983
בהצגה רפורמית הוא כנראה שותף בהצגה.
או שמא הוא חבר באגודת צמחונים אוכלי בשר ו/או ליברטאנים בעד שיתוף רכוש של כל תושבי המדינה.
דת ממוסדת 335370
להיפך.
כמדומני, אם אדם לא דתי היה עורך את הנישואין והחתן היה הולך לאיבוד בג'ונגלי פראגוואי, לרבנות היה על מה לסמוך לצורך ביטול הנישואין. בדומה לעד פסול וכו'.
דת ממוסדת 335411
עורך הנישואין הינה פונקציה חסרת משמעות למעט הכבוד ‏1.טל כתב שהזוג הצהירו שהם מתחתנים כדת משה וישראל. קשה לי להאמין שמישהו היה מתיר את הנישואין.

בהארץ הופיע סיפור על טנק שציוותו הלך לאיבוד בחולות סיני במלחמת יום כיפור והכריזו עליהם כחללים. מעניין מה היו הנימוקים. אולי העובדה שלא היו נשואים.

1 הרי היהדות היא אנטי ממסדית.
דת ממוסדת 335425
אז למה לי בעצם כל עניין הנישואין דרך הרבנות?
אם שנינו יהודים כשרים המותרים להתחתן זה עם זה, מספיק שנקיים את הטכס בנוכחות עדים.
לא צריך רבנות.
לא צריך רבנית.
לא צריך דחיפות אף וטמטום נוסח "מתחתנים רק באולם. לא בטבע"‏1.

מה הקשר בין "כדת משה וישראל" לרבנות?

דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 335442
"אז למה לי בעצם כל עניין הנישואין דרך הרבנות?"
- אין לי מושג. ידוע לי על זוגות אשר התחתנו כדת משה וישראל אך לא נרשמו ברבנות או במשרד הפנים. עם לדת הילד הראשון מקבלים הטבות של חד הורית. זה אחלה. עם זאת, לא מקבלים משכנתא לזכאים.

מי שהכניס את המדינה לתוך המעמד האישי של האזרחים שיסביר למה הוא עשה את זה. הדתיים בודאי לא אשמים בזה.

אולי תשאלי את טומי לפיד למה הוא רוצה לחוקק את החוק הדורסני של ברית הזוגיות.

הלאה הכפייה.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 335447
אה, אני שמעתי שמעל גיל 30 בכל מקרה מקבלים משכנתא כמו זוג נשוי.

מדוע חוק ברית הזוגיות יותר דורסני, לגביך, מהמצב הקיים שהוא דורסני בהחלט?
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 335489
אני לא זוכר מי אמר זאת, אבל הוא אמר שאנו צריכים להיות מלאי תודה שהשלטון בזבזני ואנו לא מקבלים את סאת השלטון עבורו אנו משלמים.

איני בקיא במה בדיוק אומר חוק ברית הזוגיות אבל היי סמוכה ובטוחה שהוא מחייב את כולם להרשם, מחלק הטבות למי שנרשם ומעניש את מי שלא נרשם. מי שנרשם מוחלים עליו כל מיני חוקים, והרושם הוא גוף של 27 מינויים פוליטיים לפחות וכר נרחב לחיטט בחיי האזרחים. בעוד לרבנות יש איזשהו אוטונומיה מהשלטון המרכזי, ובכך הוא טיפה מוגבל בכוחו ומאוזן בכוחות שכנגד, ברית הזוגיות הוא עוד זרוע של המשטר המרכזי.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 335504
פשוט לא ייאמן באיזו לוליינות מחשבתית אתה משתמש על מנת ליישב את עקרונות השוק החופשי עם שימור הסטטוס-קוו הדתי. כל הכבוד.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 335794
אני טענתי באיזשהו מקום בעד הסטאטוס קוו הדתי?

אתה כנראה הגבת בטעות לתגובה שלי במקום לתגובה של מישהו אחר.

דעתי ברורה לגמרי:

1) אין למדינה זכות להתערב במעמדו האישי של אדם - לטוב או למוטב. זה כולל כמובן התערבות על ידי נתינת בלעדיות לדתיים או למישהו אחר.

2) אלו שמתלוננים על כפייה דתית ורוצים להחליפה בכפייה אחרת במקום לבטל את הכפייה הם צבועים ורשעים.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336010
1) בבקשה. אז נתחיל בלבטל את סמכות הרבנות על דיני אישות. מצידי אין סיבה שהוואקום שיווצר יתמלא ע"י רישום חובה של נישואין, או כל מערכת אחרת. שיוקרו זכויות אימוץ, חלוקת נכסים וירושה לכל דורש מבלי להתייחס לנישואין.
2) אתה מתלונן על הכפיה המדינית אבל אין לך שום בעיה עם כפיה כלכלית. מבחינתך מי שעובד במשכורת רעב ואינו יכול להתלונן מפחד שיפוטר וימות הוא חופשי ומאושר. אולי גם אתה צבוע ורשע.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336092
1) אין צורך לבטל את סמכויות הרבנות. צריך לבטל את סמכויות המדינה. לרבנות אין סמכויות אלא מתוקף השליחות של המדינה. זהו האסון של הרבנות.

חלוקת נכסים מתבצעת לפי חוזה. אצל היהודים קוראים לזה כתובה. אתה יכול לכתוב בחוזה מה שאתה רוצה.

ירושה נקבעת על פי צוואה. בהעדר צוואה יש לתת את הרכוש לילדים ולא לבן/בת זוג. הכתובה הדתית מכילה בתוכה זכויות ירושה.

אימוץ זה סיפור אחר. אינני עוסקים בדיון זה במקרים חריגים. אני, אגב, נגד אימוץ מוחק עבר של ילדים שיש להם הורה חי.

2) התורה מונעת כפייה כלכלית בכך שהיא מחייבת את הציבור לממן את קיומו של כל בטלן המסרב לעבוד. אם הבטלן רוצה גם לאכול בשר ולשתות יין שיואיל בטובו לעבוד. ממילא, ההוא שמפחד להתלונן עושה זאת מכיוון שחבל לו על המשכורת הגבוהה שהוא מקבל. אם המשכורת באמת משכורת רעב הוא יכול לפרוש מהעבודה ולחיות מנדבות הציבור.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336094
1) אם כך, אין ביננו מחלוקת בנושא זה.

2) אז התורה אינה מתחברת עם שוק חופשי, שכן היא מחייבת מימון של "בטלנים" המסרבים לעבוד.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336144
2) סתם מסקרנות: לדעתך רק "בטלנים" מסרבים לעבוד, או שיש גם בטלנים שמסרבים לעבוד?
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336147
רציתי, כבדרך אגב, למחות על חלוקת העולם של יעקב ל''חרוצים'' שעובדים ומרוויחים כמה שמגיע להם לבין ''בטלנים'' שמחפשים תירוצים לא לעבוד ובוכים על כמות הכסף שהם מקבלים כשהם כן עובדים (מספיק בשביל בית בפרברים, טלויזיה, שתי מכוניות, וכד'). רציתי לעשות זאת מבלי להכנס לדיון בנושא, שכן כרגע אני מתחקר את יעקב על סוגיה אחרת.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336156
תודה.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336160
1) מצויין

2) אם שוק חופשי פירושו שאפילו אם אנשים מתים ברחובות אסור לקחת כסף מהעשירים ולתת לעניים כדי שיחיו, אז התורה אינה תואמת שוק חופשי.

באופן כללי, התורה תומכת בשוק חופשי ודורשת סיבה מאוד רצינית כדי להתערב. סיבות להתערבות הם, למשל, דאגה מינימלית לקיום העניים ‏1, דאגה לחינוך מינימלי של ילדי העניים ומניעת מונופולים.

1 אפילו הבטלנים - אני מתנצל בפני אלו שלא הבינו אותי. לכל אורך הדרך הכוונה היתה *אפילו בטלנים*.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336133
1. הכתובה הדתית מקנה לאשה את הסכום הרשום בכתובה במקרה של גירושין/פטירת הבעל, אלא אם כן היא עשתה מעשים שמונעים ממנה את זה.
לקבל את 200 זוז שאיש לא יודע להעריך בימינו כמה הם, או לחילופין את מה שבית הדין יפסוק לי, נראה לי בימינו קצת מעליב.
דרך אגב, רק הבנים יורשים. ולא הבנות, אלא אם אין בן זכר.

כמדומני (בדין כללי, לא עברי), בהיעדר צוואה הרכוש עובר קודם כל לבן/בת הזוג החי/ה. לפחות ככה נהגנו בפטירת סבי. היית מנשל את אמא שלך, נותן לה את הסכום שבכתובה, ומחלק את הרכוש בינך לבין אחיך?
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336157
1) הכתובה הדתית מקנה את מה שכתוב בה. המינימום הוא 200 זוז, אבל את גם יכולה לדרוש שיכתבו בו 2000000 מליון זוז או דולר אם החתן באמת מעוניין בחתונה. את גם יכולה לדרוש לכתוב בכתובה שתקבלי חצי מהנכסים או שליש מהגמלים. מדובר על חוזה כספי והוא פתוח למשא ומתן לפני החתימה.

בזמנו, סכום של 200 זוז היה סכום מכובד. זה שאנו ממשיכים להשתמש בסכום זה היום הוא בעייתי.

וכי מפני שאני זכר אני אפסיד?

2) זה בדיוק מה שאני מנסה למנוע. נראה לי מטורף שבית משפט ישב וידון בכובד ראש מי היתה אהובתו של מאן דהו. אם יש צוואה יופי. אם יש חוזה נישואין בו כתוב שהם יורשים זה את זה, מצויין. אם אין לא זה ולא זה ובאה גברת וטוענת שמכיוון שהיא חיה עם הנפטר במשך חמש שנים או 500 שנה או מכיון שהוא קידש אותה או חתם על "חוזה נישואין" שאין לי מושג מהו משמעותו הכלכלית היא צריכה לקבל את הירושה, אני לא מוכן לנשל את היתומים מהירושה בגלל זה.
אי אפשר להתייחס אל בני אדם כאל מפגרים. אם הם רוצים משהו שיגידו. אם לא רוצים שלא יגידו.
לגבי הילדים, יש זיקה חד משמעית וברורה שאינה דורשת הוכחה.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336162
נו, אז מבחינת האינטרס של הגברת יש דווקא יתרונות בהתערבות של המדינה במצב האישי - היא רשומה בארכיוני הרבנות ובמשרד הפנים כאשתו (עם אישור תעודת פטירה - כאלמנתו) של מאן דהוא. אגב, באין צוואה, החלוקה לפי המשפט כיום, עכש"י, היא: בעל/אשה - 50% מן העזבון, ו-‏50% מתחלקים בין הילדים.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336173
בכל התערבות של המדינה יש יתרון למישהו. למשל בזה שהמדינה מחייבת אותך לקנות חשמל מחברה מסויימת יש יתרון לעובדי חברת חשמל ולאחד עדי אמוראי.
אבל המדינה אינה אמורה להיות גוף שדואג לאינטרס של אדם אחד על פני חבירו. דבר זה הופך את הכנסת לשוק בו כל מי שיותר חזק מנצח וגומר את הסולידריות בתוך העם. בדרך המדינה הופכת לגוף בירוקרטי מושחת שלוקח אחוזים על ההטבות שהוא נותן.

עד כמה שידוע לי אתה צודק.
מידי פעם בית המשפט גם מתבקש לקבוע מי מבין 2-5 נשים היא הידועה בציבור האמיתית של הסנילי ההוא שנפטר. לעיתים כאשר הבחור בכוונה לא הוריש לעלוקות הללו אף גרוש.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336215
ואתה חושב שהמקרים האלה של 2-5 נשים נפתרים ביתר יעילות ע"י זה שאין שום תיעוד מוסדי לשום צד? ואתה חושב שפתרון באותו סגנון (בתי משפט, השתרכות כל מקרה במשך שנים, ולמעשה, במקרים לא מעטים - חיסול העזבון לשם מימון עורכי דין...) הוא-הוא הראוי גם לכמה עשרות אחוזים מהאנשים, שכיום הם פשוט נשואים כחוק ומוכרים ע"י המדינה? אורח מחשבה מוזר מאוד, עלי לומר, או לפחות כזה שלי עצמי קשה להבין.

וכל העניינים האחרים - הכנסת כגוף ביורוקרטי מושחת שלוקח אחוזים וכו' - סוגיה חשובה בפני עצמה, אבל אינה נוגעת כאן לענייננו, וכשאתה מביא אותה בהקשר זה אינה יותר מסיסמה ריקה. מדובר כאן בזוית של היורשים החוקיים עצמם, שהיא מוסדרת וברורה יותר עפ"י הנהוג כיום מאשר מה שאתה מציע, המהווה קרקע לכאוס.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336219
אצל יעקב השחיתות בכנסת, כמו כל דבר שנוגע איכשהו לקפיטליזם, רלוונטית לכל דבר. גם אם יתנהל כאן דיון על הפרחת עפיפונים, היה'י סמוכ/ה ובטוח/ה שהקפיטליזם/השחיתות יהיו בשביל יעקב אחת מאושיותיו המרכזיות.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336240
1) כמעט כל העסקאות במדינת ישראל נעשות באמצעות חוזים אשר אין להם תיעוד מוסדי. מדהים כיצד אנשים מצליחים לנהל עסקים.

2) לא הבנתי מה זה שאנשים נשואים כחוק עוזר להם. אם אין סכסוך בין היורשים זה בוודאי לא עוזר. ואם יש סכסוך? מה זה יותר טוב מחוזה חתום בו אנשים גילו את דעתם ורצונם. התרופה המרה שאתה מציע (רישום מוסדי על ידי המדינה) כלל אינה פותרת את הבעייה ותופעות הלוואי שלה מספיק חריפות כדי להעדיף את המחלה (אשר התרופה ממילא אינה פותרת).

3) אם הכסף שמבוזבז על הפקידות המסואבת של הרישום המוסדי היה מושקע בבתי משפט מהירים ויעילים, מצבינו היה הרבה יותר טוב.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336246
ואכן רבות מהעסקאות מגיעות לבתי המשפט, ואין צורך לצרף אליהם כל מקרה פשוט של התאלמנות. חצי מן האנשים הנשואים שלא יתגרשו - יתאלמנו, בסיכומו של דבר - ואין צורך שכל אחד ואחד מהם ייהפך ל''תיק''.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336250
מה קורה היום במקרה של התאלמנות? מה האשה צריכה לעשות? ללכת לפקיד (שופט במשכורת ירודה שעל כן רשאי לאחר לעבודה, להוציא החלטות שרירותיות ולזייף פרוטוקולים, אך מצד שני צריך לתת שרות מהיר יחסית לשופט) ולקבל צו ירושה שכל עוד אין לה מתנגדים אין מי שיערער עליה?

אולי יש עו"ד בקהל?
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336258
איזה אחוז מהעסקאות זה "רבות"‏1? (אלו שמגיעות לבתי המשפט כמובן)

1 כדאי גם להחליט מראש איזה אחוז אנחנו מוכנים לקבל כאחוז נסבל/סביר. התחושה שלי שהאחוז בפועל הוא אכן נסבל וסביר, אבל אחכה לנתונים.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336259
אין בידי נתונים מדוייקים.

מכל מקום, רק חלק מהאזרחים (תקן אותי אם אני טועה) חי מ''עשיית עסקים''. רוב האנשים הם שכירים, ועובדה זו מגבילה ממילא את אחוז המגיעים לבתיהמ''ש בסכזוכי עסקאות.

הנישואין הם עדיין (שוב, תקן אותי אם אני טועה) נוהג נפוץ ומקובל - בקרב אנשי העסקים ובקרב השכירים, ואין צורך שכל זוג וזוג, מיליוני אנשים - ייהפכו, כל אחד ואחד מהם, ל''מקרים''.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336267
בקיצור, הקביעה "ואכן רבות מהעסקאות מגיעות לבתי המשפט" אין לה על מה להסתמך? כך חשבתי.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336287
יש, יש לה על מה להסתמך, אבל את הנתונים ה*מדוייקים* עדיין יש למצוא, וזה לא פשוט. הנושא הוזכר בהשוואה עם נושא סטטוס האלמנות, להזכירך.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336299
ברשותך אני אפקפק בקביעה הזו עד שאראה נתונים. יש לי תחושה שהם לא יופיעו. אבל חמור מזה - לא קבענו עדיין קריטריון ל"מה נחשב רבות". אני מוכן לעשות את הצעד הראשון - 10% זה בהחלט "רבות" לדעתי.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336279
רוב מקרי הגירושין מגיעים לבית משפט. זה בערך 20-25% ממקרי הנישואין. שם הדיון מתנהג כמו בשוק, כי הזוג לא חתם על חוזה. אם היה חוזה, רבים מהמקרים לא היו מגיעים לבית משפט כי לא היה בכך צורך.

לגבי אלמנים, איני מבין מה מועיל הרישום. אדם מת. האשה צריכה לפנות לפקיד/שופט כדי לקבל את הכסף. הפקיד/שופט נותן צו ירושה תוך בדיקה עם שאר היורשים מה הם חושבים על העניין. מה עוזר שהאשה רשומה כאשתו?

יש עו"ד בקהל?
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336166
יתר על כן: עצם השימוש ב-‏200 זוז ‏1 מבטיח שלא יעשו שימוש בכתובה.
גם כתיבת סכומים שערורייתיים מביאה לאותה תוצאה.

1 כמדומני זה מה שהיה משלם אדם שהכה את חברו או ירק בפניו והגיע בו הרוק וגו'. אבל אין לפני המקורות ויכול להיות שאני טועה.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336174
הבעיה הזאת שאין לכתובה משמעות היא בעייה דתית חמורה. הרי זה כמעט כאילו שאנשים חיים עם נשותיהם ללא כתובה.

200 זוז אינם העונש על יריקה ואפילו לא על בעיטה או אגרוף. רחוק מכך ‏1. 200 זוז מספיקים לאשה להתקיים למשך שנה. זה סכום די נכבד. היום זה משתווה לכ 20000-30000 ש"ח.

1 עד כמה שידוע לי דובר על דינר עד חמישה דינרים. דינר = זוז.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336193
200 זוז הם הקנס (או ליתר דיוק הפיצויים) על סטירה. על יריקה זה 400 זוז.

"התוקע לחברו, נותן לו סלע; רבי יהודה אומר משום רבי יוסי הגלילי, מנה. סטרו, נותן לו מאתיים זוז. לאחר ידו, נותן לו ארבע מאות זוז. צרם באוזנו, תלש בשערו, רקק והגיע בו הרוק, העביר טליתו ממנו, ופרע ראשה של אישה--נותן ארבע מאות זוז. הכול לפי כבודו. אמר רבי עקיבה, אפילו עניים שבישראל--רואין אותן כאילו הן בני חורין שירדו מנכסיהן, שהן בני אברהם יצחק ויעקוב. מעשה באחד שפרע ראשה של אישה, ובאת לפני רבי עקיבה, וחייבו ליתן לה ארבע מאות זוז. אמר לו, רבי, תן לי זמן, ונתן לו. שימרה עומדת על פתח חצרה, ושיבר את הפך לפניה, ובו איסר שמן; וגלתה את ראשה, והייתה מטפחת ומנחת על ראשה. והעמיד לה עדים, ובא לפני רבי עקיבה; אמר לו, רבי, לזו אני נותן ארבע מאות זוז. אמר לו, לא אמרת כלום: שהחובל בעצמו--אף על פי שאינו רשאי, פטור; ואחרים שחבלו בו, חייבין. הקוצץ את נטיעותיו--אף על פי שאינו רשאי, פטור; ואחרים שקצצו את נטיעותיו, חייבין.
(בבא קמא פרק ח' משנה ו')

מחיה לשנה זה עדיין מעט. בהנחה שיש אמצעים - עצם הרעיון לקבוע קצבה לאשה ואת השאר לוקחים היורשים - וזה לא כמו היום שמקובל שאשה עובדת, זה מעליב.
היום, מצד שני, הואיל והאשה עובדת, אם מה שהיא לוקחת איתה מהגירושין זה מחיה לשנה (תחשוב: זוג מפרק את החבילה. ברשותם דירה ומכונית. הגבר יקח הכל וישאיר בידי האשה 20-30 אלף מחיה לשנה) זה לא ריאלי.
אין פלא שמתעלמים מהכתובה.

הסכם קדם נישואין יכול לפתור את העניין, אבל רוב הזוגות לא אוהבים לעסוק ב"מה יקרה אם" בערב חתונתם. אילולי ההתעקשות הטפשית על כתובה בארמית ‏1 אנשים היו מתרגלים לעסוק בזה, לא חותמים סתם ואז אולי לכתובה היה ערך.

1 אני, כמובן מבינה מה כתוב שם, אבל רוב האנשים לא.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336229
נכון, ובפועל, מה שהיה קורה באותם זמנים זה שהאלמנה, לעיתים קרובות מבוגרת ולא בעלת נתונים לעבודה (אפילו יותר גרוע משוק העבודה של ימינו) - היתה תלויה בחסדי ילדיה הבוגרים, למגורים, למזון, לטוב ולרע (יעקב אולי היה מתאר את זה כאיזה משהו נורא נחמד שמילים מחממות-לב ממחלקת ''קהילה'', ''מעגל משפחתי'' וכאלה, מופיעות בו לפחות פעמיים-שלוש. באופן מעשי זהו קיום נורא).
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336238
הדיון הולך לכיוונים אנאכרוניסטיים בטירוף. אין ספק שמצב האלמנה היה רע. אבל לא בגלל שבעלה המליונר זרק אותה בחוסר כל, אלא מכיוון שבעלה ברוב המקרים היה רחוק מלהיות מליונר.

שמעתי סיפור על אשה שכל חייה הסיתה את הוריה נגד אחותה ודאגה להעביר לידיה ולידי ילדיה את כל הנכסים של הוריה, תוך השארת אחותה ללא ירושה. הילדים שלה למדו ממנה איך צריך להתנהג ולעת זקנתה הזניחו אותה לנפשה. אחותה הצעירה שסבלה ממנה כל חייה מכרה נכס בודד שהצליחה איכשהו להשיג בהסתר מהוריה, כדי להכניס את האחות הגדולה למוסד מכובד.
אז מה המסר? שהעולם לא כל כך פשוט.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336248
הכרתי אשה שבלעה זבוב,
זה די עצוב, לבלוע זבוב -
אך מה זה חשוב?

הכרתי אשה שבלעה פיל,
זה לא רגיל, לבלוע פיל -
אז מה זה מועיל?

ובאמת, מה קשור כאן הסיפור על האשה שהכרת ושאני לא הכרתי? העולם איננו פשוט, על כך אנו מסכימים - ואין טעם להחזיר עכשיו, במאה העשרים ואחת, זמנים אפלים וחשוכים - ולסבך אותו עוד יותר.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336251
הביקורת שלך על ההסדרים שנהגו אז מתעלמת מהמציאות הסוציולוגית אז.
ומי שגר בבית זכוכית לא ראוי שיזרוק אבנים.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336294
לא, אינני מתעלמת מן העולם-של-גברים דאז, שהיה גרוע למחצית המין האנושי הרבה יותר משהוא גרוע בשבילה כיום. אני עצובה מכך שיש החושבים שהסדרים הנושנים ההם טובים - לו חלקית, כפי שעולה מטענותיך (''לא צריך מלחמה גדולה, רק לשכנע שיעשו צוואות...'', וכיו''ב) - גם לזמננו.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336307
דברי לא הובנו.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336317
הנוסח המקובל הוא ''דבריי הוצאו מהקשרם''.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336426
האמת היא שמזמן איבדתי את הקשר לנושא הדיון ואין לי מושג כבר על מה אנו מתווכחים. אני מציע שמישהו יציג טענה ואני אענה אם הנושא מעניין אותי.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336242
ראשית, תודה על התיקון אני מודה בטעותי.

שנית, האשה קבלה בכתובה שלה את מה שהיא הכניסה. היא גם היתה רשאית לאמר איני ניזונית ואיני עושה. מה שהכתובה באה לסדר זה לא העברת רכוש האישה לבעל אלא כיצד משערכים את הערך של ניהול הבית על ידי האשה כאשר הבעל יוצא ועובד. האם באמת מגיע לה 50%? והיום כאשר הבעל אמור לתת 50% מניהול הבית? מה ההגיון בחזקת השיתוף? אולי עדיף משהו אחר? אם המדינה לא תכפה פתרונות משלה ללא שום צורך, אלא תאפשר לצדדים לגבש הסכמים מרצונם החופשי, נוכל לדעת מה יותר טוב.

הבעיה של הכתובה אינה הארמית, אלא שהיא הפכה מחוזה שנועד להסדיר את מה יקרה אם לעוד חתיכת טקס. התורה מחייבת את הזוג לשבת ולדון בכובד ראש לפני החתונה מה יהיה אם. זה לא נעשה היום, וזה חמור מאוד.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336230
"וכי מפני שאני זכר אני אפסיד?"

לא הבנתי את המשפט הזה. כוונתך היא שלא לקבל ירושה רק מפני שאת נקבה - זה כן בסדר?
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336236
הדברים לא כל כך פשוטים. לפעמים הזכר מרוויח ולפעמים מפסיד. צריך להבין את הדברים אל מול המציאות החברתית-כלכלית.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336245
תשובה שאינה אומרת דבר.

האם לדעתך יש להחזיר בפועל את החוק לפיו רק בנים זכרים יורשים? כן, החיים הם מורכבים, זה ידוע לי, ובכל זאת היושר המינימלי מחייב לענות לשאלה הזאת באחת משתיים: כן או לא?
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336247
1) אם אתה רוצה להוריש את רכושך באופן שווה לבנים ולבנות איש לא ימנע זאת ממך. אתה רשאי לרשום צוואה וכל בי"ד רבני יכבד אותה.
לעומת זאת, אני לא יכול להשכיר את שרותי העבודה שלי ב 15 שקל לשעה למרות רצוני.

בעוד ההלכה באה להציג מה יש לעשות כאשר אדם לא הביע את רצונו, השלטון של המדינה הטוטליטרית פועלת מפורשות נגד רצונו של האדם.

2) הצגת הדברים כאילו הבנות לא ירשו אינה מדוייקת. הבנות ניזונו, וכאשר האבא לא היה מהעשירון או האלפיון העליון, זה אמר שרק הבנות קבלו כסף.
אבל אכן כן, החברה אז היתה אחרת לגמרי מאשר היום. יש צורך למצוא הסדרים אחרים אל מול החברה שהשתנתה. אך אין צורך לפתוח על זה מלחמה גדולה. כל מה שאתה צריך לעשות זה לשכנע אנשים לכתוב צוואה.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336253
1.למה לא?
מי מונע בעדך להשתכר 15 ש"ח לשעה?

2. הבנות לא יורשות. הן ניזונות. בית הדין פוסק להן כמה שלדעתו מגיע להן. זו לא ירושה.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336271
1) החוק רואה בחוזה של עבודה תמורת 15 ש"ח לשעה מזימה אפילה שיש להגן עלי מפניה. לכן, עלינו לעבוד שחור בתקווה שאני לא אתבע אח"כ את המעסיק שלי בבית המשפט עבור כל הכסף שהוא חייב לי. בתור מעסיק אני אוותר על התענוג.

2) אבל ייתכן שאצל רוב המשפחות מהמעמד הבינוני עד נמוך זה היה אוכל את כל הכסף ואח"כ לא היה מה לרשת.
אני פורש מהעניין האנאכרוניסטי הזה. ההסדרים החברתיים היו אחרים ועל כן הדינים היו אחרים. למי היה יותר טוב? - היו להם אחוזי התאבדות יותר נמוכים אבל הם סבלו יותר ממלריה.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336288
אני מניחה שאתה סבור שניתן להתקיים ממשכורת חודשית של 2640 ש"ח לחודש ‏1.

1 לפני ניכוי ביטוח לאומי.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336312
אני מניח שבני אדם הם לא אדיוטים שצריכים שאת תנהלי להם את החיים. זכותם להחליט לעצמם מה הם בוחרים לעשות, כולל לבחור האם לעבוד במשכורת שלא ניתן להתקיים בו. סיבות שזה יהיה כדאי כוללים:

1) רצון לצבור נסיון
2) נכה המעוניין להשתלב בעבודה מסיבות של מציאת סיפוק בעבודה
3) בחור צעיר הגר אצל ההורים.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336323
1. מתוך שיחה עם מרצה שהיה לי, שהיה בעל חברת היי-טק:
"אל תציעו לעבוד בחינם בשביל הניסיון. מי שבא אלי ומציע לי לעבוד חינם אני לא לוקח אותו. אם אתה מכבד את עצמך, אתה תדרוש שכר. אולי תהיה מוכן להתפשר בשביל הניסיון, אבל עדיין תדרוש". הוא גם אמר לנו שככל שדורשים יותר, נראים יותר מקצועיים.
2. גם נכה המעוניין להשתלב בעבודה וגו' ראוי לשכר הולם.
3. כנ"ל גם בחור שגר אצל ההורים. איך בדיוק הוא יעזוב את ההורים, יום אחד, אם הוא מרוויח שכר שלא מאפשר לו לעזוב אותם? ולשאת אשה? ולגדל ילדים?

מה פסול מצאת בחוק שכר המינימום ‏1 שאתה עולה על בריקדות לביטולו?
ומה האינטרס שלך בעניין? האם אתה מעסיק עובדים בשכר מינימום ועינך צרה בצרור השקלים הנקוב שעליך לשלם להם?

1 שאף הוא מספיק בדוחק לקיום
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336324
השאלה על האינטרסים אינה במקומה.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336422
1. גם אם המרצה צודק, יש מקרים שבהם אדם בכל זאת צריך להסכים לשכר נמוך. לא כל אחד הוא איש היי טק. בנוסף, יש כאלו שחושבים אחרת.

2. הוא ראוי לשכר המתאים לתרומתו לעסק, ובהתאם לעבודה שהוא יכול למצוא. רוב המעסיקים יעדיפו בתנאי שכר שווים אדם בריא ונאה. בעסה. האם בגלל זה הנכה צריך להדחק החוצה מהחברה?

3. לאחר כמה חודשי נסיון המעסיק מגלה שהעובד לא שווה לו גם את הפרוטות העלובות שהוא משלם או שהוא מגלה שכדאי לו לשמור על הבחור שהוא לא יברח למקום אחר. הבעייה היא להכנס לשוק, כאשר יש אלפי אנשים אשר בנתונים היבשים עולים עליך. רק נסיון ייתן לך את היכולת להוכיח שכדאי להעסיק אותך.

הפסול שמצאתי בו הוא שבניגוד לכפייה בענייני נישואין של התורה, הקובעת רק נורמה לאלו שלא אומרים אחרת, חוק שכר מינימום ואלפי הכפיות האחרות של המדינה (ע"ע גרמניה), אינן מאפשרות לבן אדם לבחור אחרת.

אין לי אינטרס בעניין חוץ מהדאגה לעניים ולמסכנים אשר מעוניינים לעבוד והחוקים של המדינה מונעים זאת מהם.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 337941
1. יש הבדל בין לא *להציע* לעבוד בחינם לבין לא *להסכים* לעבוד בחינם; הראשון הוא עמדת פתיחה במו"מ, השני עמדת סיום.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 337977
אם אתה עובד חינם, זה לא ממש משא ומתן.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 337981
אתה יכול להסכים לעבוד בחינם, לאחר משא ומתן.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 338086
אאל"ט (איפה המשפטנים כשצריך אותם?), *אתה* יכול להסכים לעבוד בחינם. זה עדיין לא פוטר את המעסיק מהחובה לשלם לך.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 338102
זה תלוי. נדמה לי שעדיין אפשר להתנדב, לא?
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336256
"אם אתה רוצה להוריש את רכושך באופן שווה לבנים ולבנות איש לא ימנע זאת ממך. אתה רשאי לרשום צוואה וכל בי"ד רבני יכבד אותה.
לעומת זאת, אני לא יכול להשכיר את שרותי העבודה שלי ב 15 שקל לשעה למרות רצוני."

לא הבנתי את הקשר בין שני חלקי הפיסקה ומה שייכים כאן שרותי העבודה שלך.

"בעוד ההלכה באה להציג מה יש לעשות כאשר אדם לא הביע את רצונו, השלטון של המדינה הטוטליטרית פועלת מפורשות נגד רצונו של האדם."

אם ההלכה מציגה זאת כך שיש להוריש רק לבנים זכרים ולא לבנות נקבות - זה רע וזה לא "מה שיש לעשות". אם רצונו המפורש של אדם הוא לא להוריש פרוטה לבנותיו אלא רק לבניו - ביכלתו לעשות זאת באמצעות צוואה, והמדינה, בכל אופן מדינת ישראל (בגרמניה, למשל, החוק הוא שונה) - "טוטליטרית" ככל שתהיה - מקיימת את רצונו האנטי-דמוקרטי, אנטי שוויוני, אפילו לאחר מותו.

"הצגת הדברים כאילו הבנות לא ירשו אינה מדוייקת. הבנות ניזונו..."

איך הבנות ניזונו? - קרוב לודאי שאו מחסדי אחיהם, או שהאחים השיאו אותן, ברצונן או שלא ברצונן, ע"מ שמישהו אחר (אלמן זקן, למשל. כן, הדיון הולך לכיוונים אנכרוניסטיים... ואמיתיים. בחברות מסויימות, ממש כאן לא רחוק מאיתנו, ולפעמים בחוגים מסויימים אצלנו - זה כך גם כיום) יפרנס אותן.

"וכאשר האבא לא היה מהעשירון או האלפיון העליון, זה אמר שרק הבנות קבלו כסף."

- אתה מוכן לפרט?

"אבל אכן כן, החברה אז היתה אחרת לגמרי מאשר היום. יש צורך למצוא הסדרים אחרים אל מול החברה שהשתנתה. אך אין צורך לפתוח על זה מלחמה גדולה. כל מה שאתה צריך לעשות זה לשכנע אנשים לכתוב צוואה."

לא, תודה, אפילו את העניינים הפרטיים שלי קשה לי לסדר. למרבה המזל אנחנו חברה קצת יותר מתוקנת והמדינה דואגת לאזרחיה, אפילו כשהם ממין נקבה.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336274
מה החוק בגרמניה?
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336290
עפ"י החוק הגרמני וגם עפ"י החוק האוסטרי, המדינה פוסקת אחוז יחסי מן העזבון לקרובים מדרגה ראשונה (בעל/אשה, ילדים, זכרים ונקבות) - גם אם הנפטר עצמו לא ציווה להם דבר.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336301
אה, נראה שלא ניסחתי את העניין באופן ברור די הצורך: לא רק במקרה שהנפטר לא ציווה, לא השאיר צוואה וכיו"ב. גם אם טרח וכתב בצוואתו: "אני מוריש מחצית מרכושי למעון לחתולים עזובים ע"ש פיצי, ואת המחצית השניה הנני מצווה לגברת חנה שיגולה, ואילו לאשתי ולשני/שתי בניי/בנותי איני מוריש, אף לא פרוטה אחת..." - החוק הגרמני/אוסטרי מעביר אחוזים מסויימים מן העזבון לשלושה שלא זכו, למרות המצויין בצוואה. משהו עם "קול הדם", עכש"ז.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336316
וזה מה שאני רציתי להפיק מהדיון הזה שלא הייתי צריך להכנס אליו.

התורה אומרת שאדם צריך לתת את כספו ליורשיו ושזהו הדבר הטוב. היא מחנכת לעשות זאת וכועסת על מי שלא עושה זאת. אבל היא מאפשרת לאנשים את החופש לעשות בחייהם כרצונם, כי יש לה כבוד לבני אדם.
גרמניה לעומת זאת בזה לבני אדם ועל כן דואגת שהם יעשו את הטוב בכפייה.

ואני וביתי נעבוד את ה'. (יהושע כד)
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336320
מיהם יורשיו? בנים זכרים? בנות ניזונות? ומה עם הגברת?

"בזה לבני אדם ועל כן דואגת שהם יעשו את הטוב בכפייה." - יש כאן איזו סתירה פנימית.

איך התורה כועסת?

האם גם להלל המקל, המתיר לאיש רעב שלא קיבל את הגפילטע פיש בזמן, לגרש את אשתו - יש כבוד לבני אדם? ומה עם בנות חוה? אה, המציאות הסוציולוגית ההיא.

עכשיו בגלל מר בילינסקי אצטרך לדפדף בעשרות גליונות "עורך הדין", על מאות הפרסומות שבהם ("בסט רהיט, הנחה לחברי לשכת עורכי הדין"), ולעולם לא אישן עוד.
דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית 336424
1) מישהו זוכר אם היה נסיון של הרבנות לתקן שגם הבנות יורשות?

2) הכפייה נובעת מבוז עמוק לבני אדם. אם אתה מעריך בני אדם אתה מדבר איתם ומנסה לשכנע. אם אתה בז להם אתה מפעיל כפייה. מכיון שאנו בזים לרוצחים ואנסים אנו מפעילים נגדם כפייה. בעולם הסוציאליסטי בזים גם לעובדים וכופים עליהם ביטוח בריאות, בזים לעובדים וכופים עליהם לתרום ל"הבימה" וכו'.

3) התורה אומרת שהדבר לא ראוי. סליחה על הציוריות הבלתי ראויה שלי.

4) זה לא היה רבי עקיבא שאמר שמצא יפה הימנה?
האם עדיף להכריח אותם להמשיך לגור ביחד? נראה לך שיצא מזה משהו טוב?
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • האייל האלמוני
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • יעקב
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • האייל האלמוני
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • יעקב
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • האייל האלמוני
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • יעקב
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • ערן בילינסקי
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • יעקב
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • ערן בילינסקי
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • יעקב
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • ערן בילינסקי
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • דורון הגלילי
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • יעקב
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • נועה ו
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • האייל האלמוני
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • חשמנית על מונית
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • שוטה הכפר הגלובלי
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • יעקב
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • שוטה הכפר הגלובלי
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • דורון הגלילי
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • שוטה הכפר הגלובלי
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • יעקב
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • האלמוני/חשמנית על מונית
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • יעקב
  דת ממוסדת על ידי מדינה טוטליטרית • עוזי ו.
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  דת ממוסדת • דובי קננגיסר
  דת ממוסדת • יעקב
  דת ממוסדת • דובי קננגיסר
  דת ממוסדת • האייל האלמוני
  דת ממוסדת • יעקב
  דת ממוסדת • האייל האלמוני
  דת ממוסדת • יעקב
  דת ממוסדת • דובי קננגיסר
  דת ממוסדת • האייל האלמוני
  דת ממוסדת • דובי קננגיסר
  דת ממוסדת • האייל האלמוני

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים