מה זה לראות? 290755
כשהיינו ילדים, שאלנו את עצמנו מה זה לראות. היום אנחנו כבר לא שואלים. אנחנו רואים וזהו. נזכרתי בתגובה שנכתבה כאן לגידי, למה הוא בכלל טורח לטייל בחו"ל אם בשבילו זה אותו דבר. האם ראיה היא רק דרך העיניים? האם אין עוד אפשרות לראות? לפעמים אנחנו שמים את הדעות שלנו בתוך הדבר, וחושבים שאנחנו רואים את הדבר עצמו. אבל לא כך הדבר. אנחנו שבויים בתוך סטיגמות וגישות שלנו לדבר עצמו, עד שאנחנו לא רואים את הדבר באמת. גם בני אדם.

כמה פעמים שמענו את עצמנו אומרים 'אני מכיר את זה' 'שמעתי על זה', ובכך סוגרים את עצמנו. שמים על עצמנו כיסוי בעיניים. ומחליטים לא לראות. גם כשיש לנו עיניים.

חשבתי על זה שישנן כמה משמעויות למלה 'ראיה' בעברית: להסתכל - מלשון ס.כ.ל, להתבונן - מלשון בינה. ולהשקיף - השקפה.. ומה זה אומר. שאלה שכדאי לנו להפנים אותה ולחשוב עליה.

מהי ראיה אמיתית בעצם? למה מי שהוא רואה קצת שונה נקרא 'מוגבל'. אולי אנחנו אלה שמוגבלים בראייתנו. והם רואים את העולם בצורה קצת יותר עמוקה מאיתנו.אולי לאלה שרואים קצת שונה, קל להם לראות יותר לעומק את העולם. ואנחנו מוגבלים בחושים פיזיים. אני פשוט שואלת את השאלות. כדי לא לסגור את עצמי בתשובות. נקודה למחשבה.
בתגובה לאיילת. 294297
היי
קודם כל תודה על תגובתך. באמת שאנחנו תמימות דעים וכל מה שכתבת הוא חלק נכבד מאוד מצורת החשיבה בה אני מאמינה ופועלת.

אך מלבד כל מה שכתבת, ישנה בכל זאת מגבלה מסויימת - לעתים מאוד כואבת ולעתים יש לגביה פיצוי.

אני ניסיתי להתבונן היטב לתוך נפשו עד כמה שיכולתי, ונדמה לי שקלטתי התמרמרות בשל אותן הסטיגמות החברתיות נוסיף כאב ו/או אשמה על העולם ועל בכלל.. ובצדק, כנראה..

בסך הכל הבעתי את רצוני הכן והאנושי לעזור.
וזה בסדר, אין לי כוונות לכפות את יכולותיי על שאינם רואים עצמם כזקוקים. לכן גם ירדתי מכל הנושא, כשהבנתי שכנראה נגעתי במקומות שהם טאבו.

שיהיה לכולנו חג שמח.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים