תשע שנים? 291395
לא קצת מוגזם? הוא קיבל עונש שמקבלים אנסים ושודדים.

אגב, לגבי התהייה אם באמת יש אנשים שקוראים את הספאם. קראתי פעם כתבה על ספאמר שנתפס ‏1, והוא טען : "אם תשלח מיליון דוא"לים בסוף תמיד יהיו 500 אידיוטים שיקנו".

1 - לצערי לא זכור לי איפה, והציטוט הוא מזכרוני בלבד כך שהמספרים כנראה לא נכונים.
תשע שנים? 291402
חישוב זריז:

האיש שלח 10 מיליון הודעות דואל ליום.

בוא ונניח שרק 3 מיליון מתוכם הגיעו לכתובות פעילות.
נניח גם שרק מיליון בודד שרדו את מסנני-דואר-הזבל למיניהם. נמשיך ונניח שרק חצי מהמיליון (כלומר, רק 5% מסך כל הזבל שהאיש ייצר) הגיעו לתיבות דואר של עובדים בחברות עסקיות.

אם נניח שלעובד לוקח שניה אחת בממוצע לזהות הודעת דואר זבל ככזו ולמחוק אותה, מדובר בבזבוז כולל של כ-‏140 שעות עבודה *ליום* לחברות ברחבי העולם. נניח הנחה שמרנית לפיה השכר של עובד בעבודה משרדית מול מחשב, שיש לו גישה לדואר אלקטרוני, היא $20 לשעה; האיש גרם לנזק כולל של 2800 דולר ליום, או *מעל מיליון דולר לשנה*, למעסיקים במשק, וזאת בפעילות לא-חוקית.

כל זה בהערכה שמרנית, ומבלי לתמחר את זמנם של מי שאינו עובד. בנוסף, לא לקחנו בחשבון מקרים בהם עובדים טעו והתייחסו לדואל כאל רציני, ובזבזו זמן בשלו; עלות רוחב-הפס לחברות שקיבלו את כל הזבל הזה; מקרים בהם הדואל כלל פרסומות למוצרי תוכנה שהובילו לנזק במחשב, ובשל-כך לעלויות התקנה מחדש ואף לעלויות אובדן מידע; ועוד ועוד.

אבל אלה, כמובן, רק תירוצים: הסיבה האמיתית היא, כמובן, "למען יראו ויראו". למרבה הצער, אני חושש שזה ממש, ממש לא יעזור מבחינה זו.
תשע שנים? 291403
ממתי זה תפקיד החוק במדינה להגן על אנשים מבזבוז זמן? ואם זה תפקידו, מה דינה של מיקרוסופט, שתוקעת לי את המחשב כל פעם מחדש?
תשע שנים? 291407
מילות המפתח בהודעה לעיל הן "בפעילות לא-חוקית". אם החוק רצוי או לא, זו כבר שאלה אחרת; אני רק ננתי אומדן לנזק שהאיש גרם.
תשע שנים? 291412
אני לא משפטן, אבל נראה לי שבמשפט הפלילי ''הנזק שהאיש גרם'' אינו רלוונטי, אלא ''חומרת המעשה''. במשפט האזרחי, המצב הפוך.
291442
אני גם לא משפטנית, אבל גם במשפט הפלילי יש משמעות לנזק.גם בעבירה עצמה, ובטח ובטח, שבהחלטה על מתן העונש. (העונש על גרימת חבלה, שונה מהעונש על גרימת חבלה חמורה, למשל) אפילו לפי ההגיון - במידה מסויימת המעשה חמור יותר אם נגרם יותר נזק, לא?
291459
כן, במחשבה שנייה, נראה לי שאת צודקת.
לפום צערא אגרא 291473
נדמה לי שבארץ מתייחסים לסדרה של פשעים פחות-או-יותר כאילו הם היו פשע אחד, בעוד שבארצות-הברית כל פשע נדון בפני עצמו והעונש עליהם מצטבר. (האדם שנשפט לעונש המאסר הארוך ביותר הוא דוור שקיבל ארבע שנים על כל מכתב שלא הגיע ליעדו, כפול משהו כמו ארבעים אלף).

אולי מישהו שמבין במשפטים‏1 ירצה להרחיב.

1 מהסוג שלא צריך להוכיח
לפום צערא אגרא 291482
מסקרן. נשמעת כמו ארץ מטורפת. אני לא דוור, אבל אני שמח להיות לא-דוור בישראל מאשר לא-דוור בארה''ב.
לפום צערא אגרא 291489
עדיף לחיות במדינה שבה מי שאנס 25 בחורות קיבל 25 שנה בכלא (שנה מאסר על אונס...).
לפום צערא אגרא 291511
הנה מקום בו המדע יוכל סוף סוף להיות לעזר: למצוא דרך להאריך את חייו של האנס כך שנוכל לתת לו 25 שנה על כל אונס בנפרד ושלא במצטבר.
לפום צערא אגרא 291521
בינתיים נסתפק בעובדה שלבחור בשנות ה 20 לחייו עדיין אפשר לתת קצת יותר מ 25 שנה ושהוא עדיין יצליח לרצות את מלוא עונשו.
סוג חדש של המתות חסד 291822
יהיה ניתן לקצוב את חייו של האנס, במקרים של התנהגות טובה?
(או אולי לשטח לו את הקו, זמנית, ביציאה לחופשות?)
סוג חדש של המתות חסד 291959
לא יעלה על הדעת לקצוב את עונשו. אם, כפי שהוצע כאן (תגובה 291489), הפושע יושב מספר שנים מדויק על כל אונס, יוצא שאם תשחרר אותו לפני הזמן על התנהגות טובה, יהיו פשעים שעליהם הוא לא ישלם שום מחיר.
סוג חדש של המתות חסד 291966
אני יודע שההתחלה הזאת נשמעת רע ‏1.

אבל היה פעם פרק בסטארטרק בו לאחת מתרבויות החייזרים הייתה דרך מעניינת להעניש אנשים. הם היו מחברים אותם למכונת מציאות מדומה, ובשעתיים הם היו דוחסים 20 שנים של כלא קשה. האדם היה מתעורר עדיין צעיר, אך עם החוויות שהוא עבר חקוקות מאוד חזק בזכרונו.

1 - אני לא סטארטרק גיק, נשבע.
the EVIL captain Kirk 292032
רציתי להגיד את זה אבל פחדתי שיחשבו שאני סטאר-טרק.

לחובבי הז'נר:

the EVIL captain Kirk 292033
גיק, סטאר-טרק גיק. משהו השתבש בשדה הכוח שלי.
the EVIL captain Kirk 292058
שדה הכח שלך? קרי, השדה שמחזיק את הנוירונים כדי להאט את מנוסתם?
the EVIL captain Kirk 292061
משהו כזה. כמו שאישתי אומרת:
הנוירונים שלי יורים אחד על השני.
the EVIL captain Kirk 292071
אני מקווה שהם משתמשים בכדורי סרק.
לפום צערא אגרא 292762
Not necessarily, Uzi. The difference you see is more a matter of policy than it is a matter of law. One *could*, theoretically, be tried for each crime separately in Israel as well, but part of the defense attorney's job is to do "tzeruf tikim" as part of a plea bargain, so that the person gets tried only once. The benefit for the prosecution is that it saves time and public expenses. The plea bargain is often reflected in a more parsimonious articulation of the indictment - rather than including a list of crimes, it might have only one count summarizing all the offenses.

In the US, the whole bargaining method is more formally built into the system, and is reinforced by official sentencing guidelines. Therefore, I suspect there are prosecutorial regulations that don't provide negotiating prosecutors with the freedom that Israeli prosecutors may have in bargaining with defendants.
לפום צערא אגרא 292811
אני מבין שמדובר במדיניות משפטית ולא חוק; גם בישראל, מחבלים בדרך כלל נשפטים לעונשי מאסר מצטברים ולא חופפים (ולמרות שמדובר שמערכת השיפוט הצבאית, האפשרות קיימת בשתיהן).
השאלה היא האם ההבדל באמת נובע רק מהסדרי טיעון, או גם (בעיקר?) ממסורת שיפוטית שונה. אם מחפשים הסבר פשטני, אני הייתי מתמקד ברחמנות של שופטי ישראל, לעומת חוסר הסובלנות האמריקאי כלפי מי שעובר על החוק.
תשע שנים? 291438
האפיפיור המנוח היה נגד שימוש באמצעי מניעה, נכון ?

ניסית פעם להעריך כמה אנשים נדבקו באיידס בגלל ההתנגדות הנחרצת הזו לאמצעי מניעה ?
תשע שנים? 291474
ניחוש שלי: לא הרבה.

יש חפיפה מעטה מאד בין קבוצת הסיכון לאיידס לבין הקבוצה שעושה מה שהאפיפיור אומר לה לעשות.
תשע שנים? 291480
כמה זה "לא הרבה" ? עשרות ? מאות ?
תשע שנים? 291483
לא צריך כאן חפיפה כזאת. מספיק שלאפיפיור יש השפעה רצינית על ההסברה לציבור. למשל, הכמרים באפריקה או באמריקה הלטינית הם בד''כ קתולים, והם מהווים סמכות כלפי האוכלוסייה.
תשע שנים? 291496
האם ההתנגדות הזו אינה חוקית?

(*מוסרית*, הייתי שולח אותו כעת לבילוי לא קצר ב-Purgatory הנוצרי).
תשע שנים? 291554
אי אפשר רק להצמד לעניין החוקי. הנקודה שלי היא שאי אפשר "לחבר" הרבה מאוד חלקיקים של מעשה לא מוסרי/לא חוקי לכדי מעשה לא מוסרי/לא חוקי אחד גדול. כלומר אפשר, אבל זה מאוד בעייתי. אם אתה מחזיר דברים לפרופורציה לרגע, הבחור הולך לשבת תשע שנים בכלא בגלל שהוא "פגע" בכל האנשים האלו - בכל אדם שהוא פגע כך, הוא בסה"כ בזבז לו כמה שניות מהיום. אני בטוח שאפשר למצוא עוד הרבה דברים שגורמים לבזבוז כזה של כמה שניות של עבודה בכל יום אצל הרבה מהאנשים הללו.
תשע שנים? 291569
לא מדויק – אם תסתכל ברמה של תאגיד, הרי שבבעלי החברה "WeAreBig" הוא פגע במידה לא מועטה (על-ידי המון פגיעות "קטנות" בעובדי החברה).

הפגיעה הישירה באדם יחיד יכולה גם היא להיות חמורה בהרבה: אם מישהו מחק דואל חשוב מלקוח בגלל שטעה וחשב שמדובר ב-spam, או בגלל שהפילטרים טעו, הרי שהנזק המיידי יכול להיות אדיר.

ה-spam הפך להיות בעייה אמיתית, שגורמת לנזקים אמיתיים. הרעיון כאן הוא להטיל על האשמים עונשים אמיתיים בניסיון לפתור את הבעיה. עם זאת, אני לא בטוח שתשע שנים דווקא הוא העונש הראוי, ולמעשה אני מאוד בספק אם להרתעה תהיה תועלת כלשהי.

בדומה לרדיו הפיראטי, שלדעתי הדרך הנכונה להלחם בו היא לקנוס בקנסות ענק מי שמפרסם בו, ולא את מפעילי התחנה דווקא, כך גם כאן, לדעתי יש לרדוף אחר הלקוחות של אותו אדם – החברות שמנסות לפרסם בעזרת spam.
תשע שנים? 291611
טוב אני מסכים עם המסקנה הסופית, ככה שאני לא מוצא טעם להתווכח עם השאר.
תשע שנים? 291513
כן, אבל בשנה, מן הסתם הוא עבר על כל אוכלוסית בעלי הדוא''לים לפחות ארבע פעמים.
תשע שנים? 291518
איך זה משפיע על סך-כל הזמן שבוזבז (=הנזק שנגרם)?
תשע שנים? 291527
פילטרים
תשע שנים? 291533
הנחתי מלכתחילה 90% הצלחה לפילטרים באופן כולל – הנחה אופטימית למדי.
תשע שנים? 291536
טוב, אז לא. עדיין המספר של עשרה מיליון דוא''ל שונים ליום במשך שנה נראה לי מופרז.
תשע שנים? 291538
כלל לא: האיש פעל כ"ספק משלוחי ספאם", כלומר, הוא שלח ספאם עבור גורמים רבים ושונים. (לכן גם פילטר פשוט של חסימת השולח, או הנושא, וכו' לא היה עובד).

משלוח ספאם כיום הוא משימה לא פשוטה, בשל מנגנוני הגנה שונים של ספקי דואר; מרבית החברות המעוניינות לפרסם עצמן כך לא מסוגלות לבצע זאת, טכנית, והן פונות לברנשים כמו הנ"ל לביצוע הפרסום.
תשע שנים? 291542
נכון.לפני כמה זמן בניתי פילטר שבודק את הימצאות המילה "ניגריה" בדוא"לים ודוחף אותם לפולדר. מה גדולה היתה הפתעתי כשמצאתי שם גם מספר דוא"לים מקבוצת דיון שאני מנוי עליה. הסיבה היתה המשפט הזה:

Don't worry about filling my in box. Any email that doesn't promise me $100M if I just send $5000 to Nigeria is good email!

תשע שנים? 291548
מה יש לך עם ניגריה?
תשע שנים? 291580
שוברים שתיקה 291629
אי אפשר בלי זה:
father Will U. touchme מומלץ ביותר.
שוברים שתיקה 291638
אני ממליץ על הדיאלוג של צ'אונג פיו עם ג'קי טריהורן: http://www.ebolamonkeyman.com/cheung.htm (בעקבות "ביג לובובסקי")
תשע שנים? 291694
האמת שבשל מנגנוני הגנה שונים של ספקי דואר, משלוח דואר כיום הוא משימה לא פשוטה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים