סמל (מיל') 291444
אז סימנתי "סמל". למרות שכמו שכבר ציינו לפני, אין דרגה גבוהה יותר מהאזרחות. (כמו שטרחתי לציין באוזני כל מי שהסכים לשמוע, וגם באוזני כמה שלא, בשבועות הראשונים לאחר השחרור)

_____
העלמה עפרונית, בשאיפה לקבל פטור מהסוגריים.
אזרח >< חייל? 294733
לא מדוייק. למעשה, יש שתי דרכים להסתכל על המדרג במקרה הזה:

בהיבט התאורטי, מצד אחד - הצבא כמערכת היררכית כפופה כולה לחייל‏1 אחד הנושא דרגת רא"ל, והוא כפוף לממשלת ישראל באמצעות שר הביטחון. מאחר והממשלה צריכה לקבל את אמון הכנסת, והכנסת נבחרת על ידי אזרחי מדינת ישראל - אזרחי ישראל נמצאים היררכית מעל כל נושא דרגה צבאית.

אך למעשה ניתוח זה (שגם אני שמעתי אלפי - או אפילו עשרות - חיילות וחיילים באס"ק מדקלמים) מפספס נקודה משמעותית אחת - כל חייל במדינת ישראל הוא גם אזרח, ועדיין יש לו זכות להצביע בבחירות. מכאן ברור שגיוסו לצה"ל אמנם מחייב אותו למערכת הצבאית, אך מעמדו כאזרח לא נפגע.

ניתוח יותר ראלי, מצד שני, מתייחס להיבט המעשי - בעת מלחמה, אסון טבע, או כל מקרה אחר בו הממשלה מחליטה על כך, המפקד הצבאי (מפקד המרחב בחזית או בעורף) אחראי על האוכלוסייה האזרחית שתחת שליטתו, והיא מצידה מחוייבת להישמע להנחיות מערכת הביטחון.

בפועל, מדינת ישראל דהיום נמצאת עדיין, מאז 48', תחת הוראות שעת חירום על פי החלטת ממשלה. מה שאומר שגם בתקופות שנראות לנו כשלוות, בלי נחש צפע או פיגועים, כל אזרח כפוף להנחיות מפקד צבאי רלוונטי כלשהו והדרגים שמעליו (אך לא כל חייל אחר בלי קשר לדרגתו).

וכל זאת בלי להביא בחשבון גופים "לא אזרחיים" אחרים, כמו משטרת ישראל, שהנחייותיה (וגם הנחיותיו של כל שוטר בה) מחייבות באופן ישיר וברור כל אזרח.

---------------------------------
1 - ההגדרה המקובלת בעברית למילה "קצין" היא "חייל הנושא דרגת קצונה" (בצבא - מסגן משנה ועד רב אלוף, במשטרה - ממפקח משנה ועד רב ניצב, וכן הלאה בשירות בתי הסוהר, משמר הכנסת, מכבי האש, וכדומה). לכן המילה "חייל" כוללת גם את כל הקצינים והנגדים.
יש דרך שלישית. 294742
כשרק התגייסתי, והגעתי לטירונות, כל מיני מכיות עם שני פסים על הזרוע אמרו לי מה לעשות. והייתי צריכה לעשות את זה.
היום, כל עוד שום צו מילואים לא נוחת לי בתיבה (ואני בספק גדול, גדול מאד, אם זה יקרה בכלל אי פעם) הרמטכ''ל יכול להגיד לי מה לעשות, ואני אשקול אם לעשות או לא. (בסדר, ברור שאם אני נכנסת לשטח צבאי סגור אז יש לו סמכות עלי. כרגע אין לו) גם אלוף פיקוד העורף לא יכול להחליט פתאום שבא לו להגיד לי מה לעשות. כשתהיה רעידת אדמה איומה ונוראה, נדבר.
יש דרך שלישית. 294798
וכאן הטעות שלך. אלוף פיקוד העורף יכול להוציא לך צו מעצר מינהלי (ואף עשה כך בעבר הלא רחוק) ולהכניס אותך למעצר עד להודעה חדשה. (לאחרונה הוא אף הגדיל לעשות והוציא צו מעצר בית מנהלי)
רוצה לדבר על זה?
מדינה מחורבנת. 294884
מדינה מחורבנת. 294935
עוד מילה אחת ואת מרותקת בפסח.
מדינה מחורבנת. 295013
נו, אם אתה חושב שאתה כה מרתק לנערות בשנות העשרים שלהן...
מדינה מחורבנת. 295032
מצטער, רוצה החזר כספי?
מדינה מחורבנת. 295035
הכל באשמת מצב החירום האינסופי (כלומר, זה לא באמת באשמתו, הוא רק הסימפטום.)

תשאלי את ואנונו...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים