עוד פעם העריכו ? 295088
אני מתחיל לחשוב שמונעים את יציאתו לא כדי למנוע ממנו לספר מה *יש* לנו, אלא מה *אין* לנו.
הם עוד עלולים לגלות ש"האופציה הגרעינית" היא אולי גניבת הדעת הגדולה בהיסטוריה, מעין דחליל גדול במיוחד.
עוד פעם העריכו ? 295090
בדיוק הדבר הראשון שעלה גם בדעתי לאור הידיעה הזאת. מצד שני - זה לא לגמרי הגיוני - בכל זאת הוא סיפר את הסיפור במקור לניו יורק טיימס...
סאנדיי טיימס 295098
סאנדיי טיימס 295119
כשבארץ יום ראשון, איזה יום זה בניו יורק?
סאנדיי טיימס 295130
שבת או ראשון, אבל הסאנדיי טיימס יוצא בבריטניה.
עוד פעם העריכו ? 295137
ונניח שאכן יש דברים שהוא לא סיפר בזמנו, הרי הם מזמן, לפחות אם היינו חיים במדינה נורמלית, היו צריכים ליהפך ללא רלוונטיים.

כל העסק העכשווי הזה עם ואנונו מריח יותר מדי מסאדיזם, וזה מזכיר איך בתקופת שחרורו, לפני כשנה, המתה כל המדיה רעיונות וכלים כיצד להשאירו מאחורי סריג ובריח.
עוד פעם העריכו ? 295153
נכון מאוד. גם לדעתי הסיפור הזה מריח מהתעללות נטו. כמו גם כל השנים שהוא בילה בבידוד וכיו''ב. אין שום דבר שמצדיק את זה.
למען יראו ויראו 295161
דווקא יש. אלמנט ההרתעה.
למען יראו ויראו 295190
אבל בשביל ישנו (כנראה) הכור.
בטח שיש 295270
קוראים לזה בגידה, ברוב מדינות העולם היו יורים בו בכיכר העיר (את הרוזנברגים כבר שכחתם ? גם באישתו ירו בלי יסורי מצפון). הוא קיבל את העונש והמדינה בשמחה היתה שוכחת מקיומו אם לאחר הריצוי הוא היה עומד בשקט בתנאים המגבילים שהוצבו בפניו (גם ע"פ חוק). הוא התעקש לבלבל במוח ולהפר את תנאי שיחרורו (כל אסיר שמשוחרר מהכלא הוא עדיין אסיר ברשיון ע"פ החוק הישראלי. מותר לבית המשפט להטיל עליו מגבלות, קל וחומר כשמדובר באדם שיודע דברים על בטחון המדינה), מדינה מתוקנת לא היתה סובלת 21 הפרות אלא זורקת אותו לכלא אחרי הראשונה.
הסיבה היחידה שהוא לא נמצא בגולה עם כדור בראש היא העובדה שהוא (היה) יהודי, כאילו משלנו. מי שמכיר את סיפור תותח העל יודע שגם אזרח מערבי (קנדי) אין לממשלה שלנו בעיה להרוג, והעולם שותק.
נ.ב. הוא עדיין יודע דברים, מישהו פשוט צריך לשאול אותו את השאלות הנכונות (סתם דוגמה מפגרת - מה עובי הקירות בכור, איזה סוג של בטון, לא נראה לי ששינו את זה בשנים האחרונות). יש הבדל בין סיפור לעיתונאי לבין דיבוב (ויש גורמים שבשמחה יתפסו אותו וידובבו אותו) מול חוקר שיודע מה הוא מחפש.
בטח שיש 295277
סיפור הרוזנברגים, למיטב זכרוני, היה בשנות החמשים. את פולארד, השבח לאל, לא הוציאו להורג. וככלל - באמריקה יש הוצאות להורג, בישראל - רק לנאצים ועוזריהם.
וככלל, לא ממש ברור שישראל לא הייתה מעוניינת שמישהו ידליף את סיפור הכור. איזה הרתעה יש בכור שאיש לא יודע עליו? זה גם הדבר היחידי, נדמה לי, שיכול להסביר את ההתנהלות המשונה ביותר של המוסד בעניין ואנונו, כולל בהחלט הפרות המשמעת הרבות שלו שלא עוררו תגובה רצינית. מאוד לא ברור אם לא "השתמשו" בו באיזה מובן.
ומהו סיפור תותח העל והקנדי המחוסל?
בטח שיש 295281
בטח שיש 295288
מעניין, לא היכרתי.
בטח שיש 295287
אני די בטוח שהרוזנברגים הוצאו להורג בכיסא החשמלי.
תלהק 295290
באמת קוראים לך קהלת?
לא 295373
בחרתי בשם מתוך חיבתי לספר, כמו גם למשמעות הכינוי (של שלמה המלך ע''פ המסורת) שפרושו דובר בקהל או מקהיל קהילות.
לגבי השאלה של עונש מוות לפולארד, כמובן שאני תומך בשיחרורו המידי, כי הוא אחד משלנו, וחלילה מלפגוע בו. אבל גם מעבר לסובייקטיביות שלי, מהפרטים המעטים שידועים לי, ארה''ב השתמשה בכמה טריקים מלוכלכים כדי להרשיע אותו, מינו לו עורך דין שפעל למעשה נגדו, השיגו הרשעה על סמך ראיות לא חוקיות והודאה שנחתמה על בסיס עיסקת טיעון של חמש שנים בכלא, עיסקת טיעון שהשופט ביטל (ונטען שאם הוא לא היה מודה, בעצת עורך דינו, הוא לא היה מורשע). אבל אין לי ספק שאינני מכיר ולו את קצה הפרשה ולכן אינני יכול לשפוט מה ראוי. כמובן שהדין לגבי מי שמרגל עבור ידיד ועבור אוייב אינו אותו דין (לראיה תחנת הריגול האמריקאית השוכנת לבטח ליד מייק'ס פלייס בטיילת).
לא 295419
אז לא נראה שאתה קהלת, אולי בטיח. גם ואנונו לא עבר תהליך חוקי מי יודע מה, חטפו אותו ממדינה זרה, לא? עכשיו חשפת את הראיה האינטרסנטית שלך כי אם מי שריגל כנגד המדינה שלו ראוי לעונש מוות אז גם פולארד, כמו הרוזנברגים צריך ללכת לעמוד התליה. אגב, זה נכון שגב' רוזנברג זוכתה לפני כמה שנים?
לא 295422
ככל הנראה: http://en.wikipedia.org/wiki/Ethel_and_Julius_Rosenb...
לא 295432
טענתי לאובייקטיביות באיזה שהוא מקום ? בתור חבר נאמן לעם היהודי אני רואה את טובתו בראשונה. מעבר לכך הנימוקים שהעלתי מראים שיש צורך להתחשב במרגלים מסוגו של פוךארד, משום שהנזק שגרמו הוא מועט ביותר, אם בכלל. גם לארה"ב יש אמצעים לא חוקיים בארץ, שאיננו פועלים נגדם (יד לוחצת יד).
מעבר לכך, איזה חוק ישראלי אוסר עלינו לחטוף נתינים של מדינתינו אנו, ממדינה זרה לצורך העניין ? (להזכירך תקנות חירום פועלות בארץ ומתירות למעשה כל דבר בצו אלוף). כמו כן ראוי לציין שבארץ, בניגוד מוחלט לארה"ב, מעצר לא חוקי אינו מונע משפט, וענונו יכל להגיש תביעה במידה והוא חשב שחטיפתו נעשתה בניגוד לחוק (אולי גם ראוי להזכיר שהוא חתום שו"ס), בארה"ב ראיות לא חוקיות אינם מובאות בפני המושבעים וגם רוצח שנעצר שלא כדין ישוחרר ובמידת הצורך יעצר שוב לצורך משפט.
לא 295449
אין ממש סימטריה ביננו לבין ארה''ב. כל מי שייתפס מרגל למען ישראל (או אפילו רק יחשד בריגול) על אדמת ארה''ב צפוי לפרשת פולארד, אבל ההיפך אינו נכון. ארה''ב מבצעת ריגול אלקטרוני ואחר באופן מסיבי בארץ הקודש, וחוץ מלהיות מודעת לבעיה ולרמוז בעדינות מדי פעם, ישראל לא תהפוך אף מרגל אמריקני לפרשה.
בטח שיש 295295
אז אני מבין שאתה תומך בעונש מוות לפולארד?
עוד פעם העריכו ? 295202
יש דברים שאי-אפשר להפוך ללא רלוונטיים (או שלהפוך אותם ללא רלוונטיים יגרום יותר נזק מלחשוף אותם לעולם)...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים