גושפנקא לדבריך, דב 29526
לא יודע מה קראתם בעיתונים, או מה ראית בטלויזיה, ישיבת מרכז הליכוד הייתה פחות סוערת באופן משמעותי ממה שתואר.

לצד תיאורים מופלגים כגון ''מהומה ואנדרלמוסיה במרכז הליכוד'' או ''מלחמת מחנות'', ארצה להביא כאן את הצד שלי, כמי שהיה שם, ולהראות שבאופן לא מפתיע בכלל ההתרחשויות האמיתיות תואמות את דבריו של דב במאמרו.
ראשית, לא דובים ולא יער. לא קרב מחנות ולא נעליים. האקשן הכי גדול בישיבת המרכז שלשום אירע כשאחד מאנשי הביטחון חטף מחבר מרכז שלט שהחזיק, וקרע אותו בברוטליות. כתוצאה מכך, יו''ר הועידה צחי הנגבי הורה שלא למנוע מאנשים להפגין בישיבה, כי ''אנחנו לא רוסיה''.
כשנכנסו שרון וביבי (יחדיו) לאולם, נשמעו מחיאות כפיים סוערות ביותר. כשהוצג ראש הממשלה בפני חברי המרכז, מחיאות הכפיים אף התחזקו. ביבי, לעומת זאת, היה זה שזכה לקבלת הפנים הצוננת. נכון, מחיאות כפיים היו שם, אבל בהחלט לא קריאות ה''היידה ביבי'' המסורתיות והידועות. אני יודע מה כולכם קראתם, אך אני מבטיח לכם - חוץ מחמישה אנשים לכל היותר, אף אחד לא קרא ''היידה ביבי'', וגם אלו שקראו עשו זאת עם מבט משועשע על פניהם, כאילו מעין הסתחבקות לזכר הימים הטובים. רק אז, כתומך שרון מאז התמודד בפריימריס, הבנתי כמה נפגע כוחו של נתניהו במפלגה. מהקשבה לשיחות של כמה מחברי המרכז בזמן נאומו של נתניהו, גיליתי שאפילו אנשים שבעבר זיהיתי כחברים מוצהרים במחנה נתניהו, גיחכו בבוז לשמע נאומו שניסה לשכנע אותנו שנתניהו צודק בדרכו. כאילו שאנחנו לא יודעים שדרכו של נתניהו משתנה בהתאם לגחמות האנשים שלו. גם מחיאות הכפיים בסוף נאומו לא הצליחו לסחוף את הקהל לאקסטזה שביבי רגיל אליה, וניתן היה לראות על פניו שהעובדה הזו הפריעה לו.
על כן, ניתן אולי לומר היום שגם מקורביו של ביבי התפכחו מהחלום שנטע בליבם. אותו ''קסם'' כפי שהגדיר אותו דב אכן דועך לו לאיטו, מהסיבה הפשוטה שלמרכז נמאס ללכת שבי אחרי אדם מסויים. המרכז מחפש (חוץ מג'ובים) - דרך ללכת איתה או דרך להתנגד לה. ושרון מספק את הדרך הזו, באחד מן האופנים, לכל אחד ואחת.
גושפנקא לדבריך, דב 29546
מאמרי לא עסק בביקורת על ועידת הליכוד.
פשוט ניסיתי להזהיר מעוד מקסם שווא.
קסם או אמת 29549
האם השימוש שלך בתואר - קסם - מגלה מן ידיעה תת מודעת שמה שהיה לנתניהו להציע מלכתחילה, היה אך ורק אחיזת עיניים מקסימה.

אני מניח שתשובה אפשרית יכולה להיות - סך הכל השתמשתי במה שכולם אומרים מבלי להכנס למשמעות העמוקה של המלה - קסם. אבל לתשובה אפשרית זו ניתן לאמר - הנסיון להתעלם ממשמעות משאיר את הנושא ברמה השטחית ולא מספק תובנות רציניות.

(מיצפטל - הנה דוגמא לתשובה שכותבת את התגובה לעצמה ואת הקונטרה-תגובה שלאחריה)
הוא קוסם 29552
אני מניח שכאן מדובר בקסם במשמעותו הטריבונתית (הטריבונית?)
כמו שצועקים ביציעים של בית"ר ומכבי ת"א.
הוא קוסם הוא קוסם הוא קוסם - הוא קוסם!
להיות קוסם זה להוציא מים מן הסלע.
אין כאן מאחז עיניים, יש כאן מלאכת מחשבת.
כשאתה קוסם - אתה המלך.
קסם או אמת 29591
הכותרת המקורית שנתתי למאמרי הייתה "מנגנון השקט", אבל היא הוחלפה ע"י ארכאה גבוהה יותר ללא שום זכות ערעור :)
לכן אם הושפעת גם מהכותרת, מדובר בתהליכים תת מודעים אצלך ולא אצלי.
אכן השתמשתי עכשיו בביטוי "מקסם שוא". זה ביטוי שסחף משמעויות נוספות למרות "הקסם" שבתוכו.
לא חשבתי כלל על נתניהו על כל התויות שהודבקו אליו כשהשתמשתי בבטוי הזה.
חשבתי יותר על צפיות שיש בצבור למנגנונים שבמחנה שלך (ואל תגיד לי שאתה מהאום. די לי באומניק אחד כאן.), קוראים להם "פתרון".
משהו כמו כרטיס חינם לגן עדן.
קסם או אמת 29597
משהו הטרידני. עיינתי במילון.
ערכאה גבוהה יותר שנתה את כותרת מאמרי. לא ארכאה.
גושפנקא לדבריך, דב 29567
ודאי, ואני התייחסתי לכך שאזהרתך עולה בקנה מידה אחד עם תחושותיהם ופעולותיהם של חברי המרכז. מסתבר, שקסמו של נתניהו מתערער אפילו במעוזו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים