המוח האנושי והמוח האלקטרוני. 296601
האנלוגיה שלך בין זכרון קצר טווח וארוך טווח לבין זכרון ה-RAM והכונן הקשיח היא יפה. אנלוגיה זו מעוררת בי את השאלה האם במוח האנושי הזכרון ארוך הטווח וקצר הטווח נמצאים באתרים שונים? האם מישהו יודע את התשובה לכך?
בלי קשר לתשובה לשאלה הנ"ל, ברור שהמוח האנושי שונה מהותית מן המוח האלקטרוני. לדוגמה מרגע שתפסיק להשתמש במספר הטלפון שלך (הנמצא בזכרון ארוך הטווח שלך), תוך זמן די קצר יש סיכוי רב שתשכח אותו. במוח האלקטרוני, מספר הנמצא בכונן הקשיח עשוי להעלם במהלך הזמן אך הדבר ככל הידוע לי אינו תלוי במידת השימוש במספר. הבדל נוסף הוא שזכרון ה-RAM נקרא קצר טווח מכיוון שהוא נמחק כאשר מידע חדש דורס מידע ישן או כאשר מנתקים את אספקת הזרם לזכרון. במוח האנושי, זכרון קצר טווח נמחק לא משום שמשהו בא במקומו אלא משום שלא השתמשת בו (אני לא בטוח בנקודה זו. נדמה לי שתחת היפנוזה ניתן לעלות זכרונות קצרי טווח וזה יכול להוכיח את הטענה הנ"ל). לכיבוי הזרם אין מקבילה במוח הביולוגי.
המוח האנושי והמוח האלקטרוני. 296610
"זיכרון קצר טווח נמחק לא משום שמשהו בא במקומו אלא משום שלא השתמשת בו"? זה נשמע מוזר. או שההגדרה המחשבית לא מתאימה כאן.
המוח האנושי והמוח האלקטרוני. 296615
אכן. האנלוגיה המחשבית לא תופסת כאן. הזכרון הביולוגי מתחזק ככל שאתה משתמש בו ולהיפך (זה נקרא עקרון HEBB או משהו דומה).
המוח האנושי והמוח האלקטרוני. 296619
אנשים מדברים באופן כללי של שלושה סוגים של זיכרונות, או איכסונים. (1) זיכרון איקוני לטווח של בערך חצי שניה שבו נרשם המידע החושי - ויזואלי או שמיעתי. (2) זיכרון לטווח קצר שאורך בערך כחצי שניה ובו אפשר לאכסן 7+-2 "דברים" (חפש תגובה ישנה שלי על הניסוי המופרסם של מילר והשלכותיו ההיפתטיות על כל מיני דברים בתרבותינו שנספרים בשביעיות). (3) זיכרון לטווח ארוך שאיננו מוגבל בזמן וכמות.

מה שזה אומר שהאנלוגיה למחשבים טובה רק בע"מ בהחלט - אל תישכח שעד שנות החמישים-שישים השתמשו באנלוגיות שונות.

מה עוד שהחלוקה הזו איננה החלוקה היחידה ויש מודלים אחרים לזכרון, ומה שכנראה קורה זה עירבוב של כמה דברים ביחד.
המוח האנושי והמוח האלקטרוני. 296637
לא הבנתי: 1. מהו זיכרון איקוני? 2. זיכרון לטווח קצר - "בערך כחצי שנייה"? איזה סוג דברים אנחנו זוכרים רק לחצי שנייה? או שהכוונה היא שהאירוע הנזכר התרחש בחצי שנייה? 3. על איזה מילר אתה מדבר? 4. זיכרון לטווח ארוך "איננו מוגבל בזמן ובכמות"? יש דבר כזה?
המוח האנושי והמוח האלקטרוני. 296676
מדובר במודל ישן של הזיכרון, 3 רמות, זיכרון לטווח מיידי, לטווח קצר ולטווח "האינסוף". זכרון מיידי הוא חישתי, למשל איקוני (שנקלט על ידי חוש הראיה) לדוגמה, ראית מספר שורות מספרי לוטו להרף עין, אינך מסוגל לומר בעצמך אלו מספרים אלה, אם אציג לך מיד אחרי העלמתם (ראית אותם לפסיק שניה) 3 שורות מספרים, תוכל לזהות את זו של הלוטו, אם אשתהה יותר מפרק זמן מזערי (עד 3 שניות כמדומני) לא תוכל לזהותם. זכרון לטווח קצר, ראית מספר טלפון זכרת אותו 3-15 שניות שבהן חייגת, ואח כך הוא נמחק מבחינתך. זכרון לטווח ארוך, כל מה שמעבר לטווח הקצר, יש הטוענים שהוא מתקיים "לנצח". מודל זכרון ששימש לאחר מודל 3 המאגרים שהוצג פה על רגל אחת ועם מקום לטעויות, מודל רמות העיבוד שמתייחס לזכרון כתהליך.
המוח האנושי והמוח האלקטרוני. 296693
תודה.
מילר ומספר הקסם 7 296754
תגובה 232624

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים