הערה קטנה 29970
כשאתה כותב ''הרעיון שהעלה בספר הוא מקורי, פשוט ומעניין'' אפשר להתרשם כאילו קרייטון הוא אבי הרעיון.

מהמשך המאמר עולה שאתה יודע היטב שלא כך הוא. הרעיון הזה הוצע ונחקר לפני כעשור (אינני זוכר בידי מי).
בידי אדם בשם צ'רלס פלגרינו 29972
שכתב כמה ספרי מד''ב משל עצמו ( אם כי הוא בוודאי בועט בעצמו היום על שהוא לא כתב את פארק היורה בעצמו כך שכל הכסף עבר לקרייטון ). הוא גם כתב כמה ספרי מדע פופולארי לא רעים בכלל.
בכל אופן, אני מנסה לחשוב אם ניתן למצוא בספרות המד''ב דוגמאות קודמות של שיחזור ושימור מינים נכחדים של בעלי חיים. לא מזמן גיליתי בחוברות של כתב עת נדיר מעין כמוהו לקומיקס בשם ''נמרוד '' שיצא בעברית בשנות החמישים , סיפור על הקוסם מנדריק קרניים מיוחדות שאותן ממציא מדען גורמות ל''אבולוציה הפוכה '' ומינים מודרניים נהפכים לאבותיהם הקדומים ולטאה מודרנית הופכת לטי רקס וכמובן גורמת לנזק גדול.הסיפור מזכיר מאוד את ''העולם האבוד '' של קרייטון.
זהו ככל הנראה נושא שאכתוב עליו יותר בעתיד בגלל חשיבותו העצומה.
בידי אדם בשם צ'רלס פלגרינו 30010
מזכיר לי את הסרט ''האחים סופר-מריו'' מלפני כמה שנים. יש שם איזה קטע עם מכשיר אבולוציה שהופך קבלן מרושע לשימפנזה...
בידי אדם בשם צ'רלס פלגרינו 30020
מסכנים כל יתר השימפנזים...

אחרי-הכל, אנו בני-האדם מהוים, ללא-ספק, הידרדרות אבולוציונית קיצונית (מסקנתי לאחר קריאת עיתון והאזנה לחדשות) - זן מזורגג...
רע לך? אתה חושב שאתה מזיק? 30050
אז פטור את העולם מעונשך.

הנח לשאר, שחיים בשלום עם עצמם וסביבתם לחיות בשלווה.
חזור לעצים, אם אתה רוצה.
ולמרות הכל: הלוך יהלכו ! 30860
ידיעה מעניינת בעיתון "מקור ראשון" של היום .
מדען בן ימינו מציע טכנולוגיה גנטית חדישה לשחזור די אן איי קדום של בעלי חיים וצמחים בני ימינו כדי להחזירם למוצאם המקורי מלפני מליוני שנים. וזאת על ידי ניצול העובדה שגנים של עופות ושאר בעלי חיים בני ימינו
דומים ואפילו במקרים מסוימים זהים ! לגנים של אבותיהם הקדומים וכך לשחזר מינים שנכחדו לפני מליוני שנים. וכך למשל לשחזר די אן אי של דינוזאורוס מהדי אן אי של ציפורים שהדינוזאור הוא אביהם הקדמון.
השבוע הציע דיויד שטרן פרופסור לביולוגיה התפתחותית מאוניברסיטת פרינסטון שבארה"ב להתחקות אחר התפלגות ענפי העץ האבולוציוני של בעלי כנף בני ימינו וזאת כדי להגיע לאותו צומת גנטי בתולדות האבולוציה שבו הפכו הדינוזאורים לציפורים.
"עוד במאה שלנו תוך חמישים עד מאה שנה , נוכל לשנות את הדי אן אי של עוף כך שהוא יראה יותר כדינוזאור" אמר שטרן במסיבת עיתונאים השבוע.
שטרן קובע שיש גודש של מידע המראה עד כמה הגנים המודרניים קרובים ואפילו זהים למינים קדומים שכבר נכחדו לפני מליוני שנים. "אנחנו מבינים כיום איך אותם גנים זהים הקיימים ביצורים בני זמננו, יוצרים בכל זאת בעלי חיים שונים כל כך זה מזה, כמו עוף ולטאה או בני אדם ושימפנזה שמכילים את אותם הגנים בינהם. הבנה כזאת תעזור לנו בניסיון לשחזר את אבות אבותיהם הקדמוניים של עופות שנראים כמו דינוזאורים. כל מה שצריך לעשות הוא לשנות את דרך ההתבטאות של אותם גנים במהלך ההתפתחות, למשל להאריך או לקצר עצמות . מה שאנו מחפשים הוא הבנה בסיסית של פעילות הגנים במהלך ההתפתחות, בקשת רחבה מאוד של אורגניזמים" הסביר.
לפי מאמר שפורסם באחרונה ב"ניו סינטיסט" קבוצת חוקרים באוניברסיטת קליפורניה הצליחה ליצור עוברי עוף עם מקור קצר מהרגיל שהכיל ניצני שיניים, כמו אצל אבותיהם קדמוניים הדינוזאורים.
המסקנה : שחזורם של בעלי חיים קדמוניים יהיה אפשרי לביצוע כבר בשנים הקרובות. ללא צורך להשתמש בטכניקות הספציפיות של פלגרינו וקרייטון ב"פרק היורה".
ואגב מעניין שזאת שיטה הדומה לשיטה המתוארת בסיפור הקומיקס על מנדריק הקוסם שגם בו מוחזרים בעלי חיים מודרניים לצורה של אבותיהם המקוריים מלפני מליוני שנים.
ואפשר להיזכר גם בספר ובסרט "מצבים משתנים " שבו מדען חוזר להיות אדם קדמון הודות לניסוי שהוא מנהל על עצמו.
ולמרות הכל: הלוך יהלכו ! 30880
תקרא שוב את הפסקה הלפני אחרונה במאמר שלי.
בכל אופן, זו אינה שיטה גנטית פרופר אלא עבודת ביואינפורמטיקה מתישה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים