הבעיה הדמוגרפית 301239
באוניברסיטת חיפה התקיים היום כנס אקדמי תחת הכותרת "הבעיה הדמוגרפית והמדיניות הדמוגרפית של ישראל". משתתפי הכנס דנו בהערכות כי בתוך כמה עשורים עלולים היהודים לאבד את הרוב הדמוגרפי במדינת ישראל לערבים. השתתפו בו מומחים לדמוגרפיה, בהם הפרופ' סרג'יו דה לה פרגולה מהאוניברסיטה העברית ופרופ' ארנון סופר מאוניברסיטת חיפה.
כמה עשרות סטודנטים הפגינו במחאה על קיומו של הכנס וניסו לחלק לבאי הכנס תעודות עם הכיתוב "גזען מורשה", שבהן נכתב: "נושא תעודה זו סיים בהצטיינות קורס בגזענות מתקדמת באוניברסיטת חיפה".

"הארץ": http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?co...
הבעיה הדמוגרפית 301240
אה, ושכחתי: במסגרת הכנס היה עימות בין פרופ' וסרג'יו דה לה פרגולה, פרופ' אמנון סופר ופרופ' יואב גלבר לבין יורם אטינגר לגבי שיעור גידול האוכלוסיה בקרב הפלסטינים. אטינגר טען כי הפלסטינים "מנפחים" את הנתונים על גודל האוכלוסייה. ראו פירוט שם.
הבעיה הדמוגרפית 301347
לפני שנתיים שלוש פרסם המכון ללימודים אסטרטגיים (כמדומני, כך זכור לי השם) את מסקנת אחד החוקרים העובדים בו, שהשיטה הנכונה ביותר לשמירת הרוב היהודי בארץ היא מתן שוויון אזרחי מלא לערבים תושבי ישראל. אני לא מצליח להבין איך הפתרון הזה לא די ברור לממשלות ישראל. נראה לי שחוסר הבנה זה הוא האינדיקציה הטובה ביותר לרמת הגזענות הכללית כאן.
הבעיה הדמוגרפית 323274
ועוד למדורת השד הדמוגרפי:
"רב יישום תוכנית ההתנתקות, מעלה בדיקת "הארץ" כי לראשונה ירד שיעור היהודים המתגוררים בשטחים שבשליטת ישראל אל מתחת ל-‏50% - ועומד כיום על קצת יותר מ-‏49%. הבדיקה מסתמכת על נתוני גופי הסטטיסטיקה הרשמיים בישראל וברשות הפלשתינית. לפי הנתונים, בעקבות יישום תוכנית ההתנתקות יגדל שיעור היהודים שיתגוררו בשטחים שתחזיק ישראל ל-‏56.8%. לטענת הדמוגרף הפרופ' סרג'יו דלה-פרגולה, שיעור זה יבטיח כי ב-‏20 השנה הקרובות יהיה רוב יהודי מוחלט.
[...]
מגמת השחיקה ברוב היהודי החלה בבירור ב-‏1967, בעקבות מלחמת ששת הימים. העלייה ההמונית מברית המועצות לשעבר הביאה להאטה במגמה, אך לא לעצירתההמוחלטת.

כיום, במצב שבו העלייה לישראל כמעט אפסית, עומד קצב הגידול של האוכלוסייה היהודית על כ-‏1.5% והוא נמוך בכמחצית מקצב הגידול של האוכלוסייה הפלשתינאית והערבית-ישראלית."
הבעיה הדמוגרפית 323277
"לפי הנתונים, בעקבות יישום תוכנית ההתנתקות *יגדל* שיעור היהודים שיתגוררו בשטחים שתחזיק ישראל ל-‏56.8%."
אחוז ממה?
הבעיה הדמוגרפית 323290
אני מניחה מקריאת המאמר שמדובר באחוז ממספר התושבים.
הבעיה הדמוגרפית 323294
איך היהודים יכולים להוות למעלה מ-‏50% מתושבי השטחים? ובעיקר, איך ייתכן שאחוז היהודים בשטחים "יגדל" כתוצאה מההתנתקות?
הבעיה הדמוגרפית 323297
הניסוח שם בהחלט לא ברור, אבל נראה מהמאמר שהם משתמשים במונח "שטחים שבשליטת ישראל" להבדיל מה"שטחי הרשות הפלסטינית" (כך שהכוונה כנראה לישראל מינוס שטחי הרשות), בנוסף להתייחסות כללית ל"שטחים שבין הירדן לים".

או בקיצור- הניסוחים שם לא מאוד מדוייקים או ברורים, כך שהמילה "שטחים" לאו דווקא מתארת את שטחי יו"ש/עזה.
הבעיה הדמוגרפית 323302
אהה. הבנתי.:)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים