מקצועות לימוד ''לא נדרשים'' 301376
דבר ראשון אני מתנצל על כך שאני כותב את שאלתי כאן, אך מאחר ובפורום זה נמצאים ממכובדי כותבי האייל ואני באמת מעוניין בתשובה אינטלקטואלית....

השאלה שלי פשוטה:
לאחרונה יותר יותר שומעים על כך שבעקבות קיצוצים בתקציבי החינוך (הן במוסדות להשכלה גבוהה והן בבתי-הספר) מקצועות לא "תכליתיים" יורדים מחומר הלימוד (הגדרה מעט בעייתית אך כולם מבינים את העניין נכון ? נניח היסטוריה גרמאנית של המאה ה-‏12) .
פקולטות שמלמדות מספר מצומצם של תלמידים במקצועות כאלו מפאת הצמצום נסגרות. וכל שועי הארץ והפרופסורה הגבוהה מזדעקים בטענה שמי שטוען שמקצועות כאלו לא חשובים הוא הדיוט גמור.
מאחר שאני לא רוצה להיות הדיוט גמור... אבל בכל זאת, למה המקצועות הללו באמת חשובים ??

שוב מתנצל על כך שזה במאמר זה.
מקצועות לימוד ''לא נדרשים'' 301377
בקיצור נמרץ: המקצועות האלה (והרבה אחרים שאינם "מעשיים") הם לא "באמת חשובים". עיונים בשירת ביאליק לא תביא מזור למחלת הסרטן. מה שבאמת חשוב, זאת האפשרות ללמוד אותם, ועצם הלימוד.
מקצועות לימוד ''לא נדרשים'' 301407
האפשרות ללמוד אותם קיימת תמיד כל עוד אנשים יתעניינו בזה.
ועצם הלימוד = הוא עצם הלימוד של כל דבר.

למה מדינת ישראל צריכה להשקיע את כספה באותם אנשים שמתעניינים בזה אך לא "יחזירו" למדינה את התשלום ?
מקצועות לימוד ''לא נדרשים'' 301389
אני חושב שחלק גדול מהחשיבות של לימודי היסטוריה היא ביכולת שלנו לראות שדפוסי החברה, המושגים והרעיונות שאנחנו אוחזים בהם היום אינם הכרחיים, ולראות כיצד הם התפתחו. הידע הזה מאפשר לנו לבחון אותם בצורה ביקורתית. למשל, השאלה שלך יכלה להופיע רק על רקע השאיפה לפרודוקטיביזציה של היהודים מאז תקופת האמנציפציה ועד א.ד.גורדון, על רקע האלהת תרבות העבודה והמלאכה מאז המהפכה התעשייתית, ועל רקע התרבות הקפיטליסטית. אני סתם מחרטט, כמובן, אבל אני מתכוון לומר שראיית התרבות שלנו על רקע ההיסטוריה מאפשרת לנו לראות את הנחות היסוד שלנו ולהיות ביקורתיים כלפיהן.
מקצועות לימוד ''לא נדרשים'' 301418
כמובן - אך האם אתה יכול להעלות טיעון ענייני לכל מקצוע לימוד באשר הוא ?

לימודי שפת סנסקריט העתיקה ?

לימודי ספרות סלווית של במאה ה 16 ?

וכו' וכו' וכו'
מקצועות לימוד ''לא נדרשים'' 301432
אני לא חושב שצריך להצדיק כל מקצוע בנפרד. המקצועות האלה הם דרך לראות פנים שונות בהוויה האנושית, וכך להרחיב את העולם שלנו ולהגדיל את היכולת שלנו לבחור. חוץ מזה, למה תרומה לחברה בצורה של שיפור המיקרוגל הביתי חשובה מתרומה לחברה בצורה של העשרת עולם הרוח שלנו?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים