הציבור כן אשם! להפסיק להצביע לשורש הרע 301768
נמאס כבר מהאוביקטיביות המדומה, לא כל הפוליטיקאים מושחטים באותה מידה, יש מפלגה אחת מושחתת בכמה ליגות יותר משאר המפלגות. מדובר, כמובן, ב*ליכוד* ובליכוד בלבד. נכון שגם במפלגת העבודה, במפד"ל, ביח"ד, באיחוד הלאומי או בשינוי יש מושחתים, אבל, שם לא בכמות כזו, ומה שלא פחות חשוב, הם לא משתינים מהמקפצה.

כבר כמה שנים שחברי הליכוד הפחות נאמנים לשלטון החוק, ויותר נאמנים למרכז, לג'ובים, ולעסקאות אפלות, נהנים משדרוג הולך וגובר. לימור לבנת, צחי הנגבי, סילבן שלום, בנימין נתניהו, ישראל כ"ץ, אהוד אולמרט, מדובר בשרים בישראל, שרים. אנשים שבמפלגות אחרות (מישהו זוכר מה קרה לפריצקי, לדדי צוקר, לאריה דרעי) היו נזרקים מכל המדרגות, וכן מקבלים עוד יותר שררה ועוד יותר כבוד. וכמובן, העומד בראש, אריאל שרון. אני עדיין לא מבין איך אדם מושחת ומשחית כזה הצליח לעמוד בראש מפלגה גדולה. זה לא רק האי היווני. הרי עוד כשר שיכון הוא היה מושחת. וזה לא חדש לאף אחד, וכל מגלגלי העיניים ההנדלים צריכים להסתכל על עצמם קודם כל, גם הם הביאו אותו למצב בו הוא ראש ממשלה. הם העדיפו אותו על פני אנשים מושחתים פחות. ואם נזכר רגע באנשים שסולקו מהליכוד, אנשים כמו בני בגין או דן מרידור, אנשים ישרים ומוכשרים, נבין שמדובר בכיוון חד משמעי שקובע מרכז הליכוד.

ואחרי כל זה, למה הציבור אשם? משום שהציבור בחר בליכוד. 40 ממנדטים למפלגה רקובה. יותר מ 990,000 בוחרים שמו מח"ל או כ"ן בקלפי בזמן שהם יודעים על כל השחיתויות, בזמן שהם יודעים בדיוק על כל המושחתים. אף מפלגת ימין לא העזה לשים מועמד חלופי לאריאל שרון.

הפתרון לא טמון בתקשורת (מצחיק שדנקנר ומרגלית מתממים וחושבים שידיעות יתמכו במאבק נגד משפחת מוזס), ולא במפלגות, רק בציבור. נכון שאם נפסיק להצביע ליכוד, השחיתות לא תעלם, אבל הבושה תחזור. רק אם נשכיל להעניש את הליכוד, בלי ציניות ונצלנות בסגנון הפייגלני, פשוט שכל אחד יצביע למפלגה הכי קרובה לדעותיו כל עוד שהיא לא ליכוד (ממילא אין לליכוד דעה ברורה בנוגע לאף סוגיה מרכזית בדיון הישראלי, ואם יש להם דעה, היא למטרות בחירות בלבד).

במשל יותר הלכו העצים למשוח עליהם מלך, הזית, הגפן והתאנה לא רצו, רק האטד הסכים. כאן, הזית, התאנה והגפן רצו, אבל אנחנו התעקשנו למשוח עלינו את האטד.
תודה גדולה!! 301781
* מתגובה 301755
הציבור כן אשם! להפסיק להצביע לשורש הרע 301852
(מה עשו לך רע מצביעי ישראל בעליה? הם ידעו ששרנסקי יתאחד עם הליכוד שניה אחרי הבחירות?)

ומדוע שלא ננסה דווקא שאותם 990 אלף יתפקדו לליכוד ויקדמו את הפוליטיקאים המועדפים עליהם היושבים שם? אין כיום שום מפלגה שתופסת באופן מלא את העמדות של הליכוד, ואני לא חושב שתקום מפלגה שתבסס את עצמה על ההכרזה "אנחנו חושבים כמו הליכוד, רק בלי הלכלוך". מצביע ליכוד שמתון יותר מהאיחוד הלאומי, ימני יותר מהעבודה, מסורתי יותר משינוי וחילוני יותר מש"ס, לא יכול לברוח לשום מקום כרגע בלי לוותר על משהו מהותי לעמדות שלו. אם מצביעי הליכוד יתפקדו למפלגה שלהם ויובילו בתוכה שינוי כיוון, אני חושב שהמצב יהיה הרבה יותר טוב מאשר אם המפלגה הדומיננטית כרגע בישראל תקרוס וקולותיה יפוזרו בין מפלגות כמו האיחוד הלאומי, ש"ס ושינוי‏1.

1 עם כל החיבה המועטה שנותרה לי עוד לשינוי, כרגע אני לא חושב שהם מסוגלים לתפקד כאחת מהמפלגות הגדולות.
הציבור כן אשם! להפסיק להצביע לשורש הרע 301857
(האיחוד היה ידוע עוד במהלך מערכת הבחירות)

אני חושב שאתה קצת מגזים בהשפעה של האייל על הציבוריות הישראלית, יש להניח שההשפעה של התגובה הקודמת שלי על מספר המצביעים בליכוד הוא, ואני מנצל את ההזדמנות להחמיא קצת לעצמי, אפס.

הפוליטיקאי המועדף על חלק גדול מאותם 990 אלף הוא (כנראה) *אריאל שרון*. זה לא עונה לשאלה שלך?

בפוליטיקה אין ואקום. אני משוכנע שקריסת הליכוד (שאני בספק גדול מאד אם תקרה) תשנה את האופי של המפלגות שיהנו ממנה.
הציבור כן אשם! להפסיק להצביע לשורש הרע 301866
כל הכבוד! אתה המוצר הרצוי של המאמץ התקשורתי.

מה עם קצת נתונים כמותיים, אוביקטיביים? כמה אנשים הורשעו בבתי משפט? איזה פרופורציה מתוך חברי מרכז הליכוד זכו לפרוטקציות?

הכיסוי התקשורתי של השחיתות בליכוד הוא עצום. בעקבות כתבות בעיתונות חקירות משטרה מודלפות ומתוקשרות היטב. המון עשן. איפה האש? כן, יש את הגברת שאירחה חברי מרכז בבית מלון. הרשיעו אותה כבר? תגיד לי, אתה באמת מאמין שכנסים מפלגתיים וחוגי בית במפלגות אחרות מתנהלים על בטן ריקה?

ומה בעניין הפשע המאורגן? אולי אתה זוכר ממש בעיתוי שלפני הבחירות התברר ש"גורמים פליליים" עומדים להשתלט על המדינה דרך מרכז הליכוד. נדמה היה שעתיד הדמוקרטיה היה עומד על חודו של סכין. ו... ומה קרה?... לא כלום. עברו הבחירות, והסתיימה תעמולת הבחירות.

אולי אתה זוכר את תקופת כהונתו של בנימין נתניהו כראש ממשלה. הוא עצמו, ליברמן מנכ"לו והנגבי נאמנו היו נתונים בחקירות משטרה בלתי פוסקות בהשראת וחסות התקשורת. זוכר את ה"בטון היצוק"? ו... לא כלום.

כיצד נודע לך שביבי מושחת? הכרות אישית? לימוד יסודי של חומר הראיות נגדו? כנראה שלא.

התקשורת השקיעה מאמץ אדיר כדי לגרום לך לחשוב כך.

אני בשום פנים ואופן לא טוען שאין שחיתות. אני מגנה אותה בחריפות. טענתי היא שתופעת הפרוטקציה, עם כל הכיעור שלה, משקלה מבוטל לעמת הסכנה שבדה-לגיטימציה גורפת של המערכת הפוליטית.
הציבור כן אשם! להפסיק להצביע לשורש הרע 301872
נכון, אני הפסקתי לחשוב לבד כבר מזמן, מזל שיש עוד אנשים כמוך.

"מה עם קצת נתונים כמותיים, אוביקטיביים?" תתחיל בלקרוא את דוחות מבקרי המדינה (אפשר להתחיל מהדו"חות של מרים בן פורת בשנות ה-‏90), תקרא לי לכשתסיים.

"כמה אנשים הורשעו בבתי משפט?" תכף תופיע למטה תגובה של השוטה או הגלילי שמזכירה מי אמר שהוא אף פעם לא יצא זכאי... הרשעה בבית משפט (והיו כאלה הרשעות) היא רק עבור מי שהוכח שעבר על החוק מעבר לכל ספק סביר. אני דורש ממנהיגי המדינה שלי רמה מוסרית גבוהה בהרבה מרק לא לצאת זכאים מחמת הספק, דבוהה אפילו שלא לעבור על החוק. אני דורש מהם להיות ישרים, הגונים וצודקים. אי אפשר להרשיע על כל דבר בבית משפט, בשביל זה יש את משפט הבוחר.

"איזה פרופורציה מתוך חברי מרכז הליכוד זכו לפרוטקציות?" אם יש אחד (ויש הרבה יותר) זה כבר יותר מידי. לא אני צעקתי ללימור לבנת כן שהיא שאלה אותי אם אני רוצה ג'ובים.

"הכיסוי התקשורתי של השחיתות בליכוד הוא עצום" שטויות. הכיסוי התקשורתי של השחיתות בליכוד הוא זערורי.

"כן, יש את הגברת שאירחה חברי מרכז בבית מלון. הרשיעו אותה כבר?" לא המשפט עוד לא הסתיים.

"תגיד לי, אתה באמת מאמין שכנסים מפלגתיים וחוגי בית במפלגות אחרות מתנהלים על בטן ריקה?" יש הבדל בין מי שמשתין מהמקפצה למי שמשתין בבריכה, ושמי שמשתין מהמקפצה מתוגמל על כך, כולם משתינים מהמקפצה, ואף אחד לא הולך לשרותים.

"ומה בעניין הפשע המאורגן? אולי אתה זוכר ממש בעיתוי שלפני הבחירות התברר ש"גורמים פליליים" עומדים להשתלט על המדינה דרך מרכז הליכוד. נדמה היה שעתיד הדמוקרטיה היה עומד על חודו של סכין. ו... ומה קרה?... לא כלום. עברו הבחירות, והסתיימה תעמולת הבחירות." לא כלום? טוב, עם בעיניך המצב כל כך טוב, תמשיך לעצום עיניים ולהאשים את התקשורת.

"אולי אתה זוכר את תקופת כהונתו של בנימין נתניהו כראש ממשלה. הוא עצמו, ליברמן מנכ"לו והנגבי נאמנו היו נתונים בחקירות משטרה בלתי פוסקות בהשראת וחסות התקשורת. זוכר את ה"בטון היצוק"? ו... לא כלום" קראת את הדו"ח של רובינשטיין? זה לא כלום?

"כיצד נודע לך שביבי מושחת? הכרות אישית? לימוד יסודי של חומר הראיות נגדו? כנראה שלא." קראתי את הדו"ח של היועץ המשפטי לממשלה.

"התקשורת השקיעה מאמץ אדיר כדי לגרום לך לחשוב כך" שטויות. התקשורת מגינה על נתניהו, שרון, שלום וחבריהם כמו על אתרוגים.

"אני בשום פנים ואופן לא טוען שאין שחיתות. אני מגנה אותה בחריפות." אתה מגנה אותה בחריפות, רק טוען שהיא, ואני מצטט, "לא כלום"? תחליט.

"טענתי היא שתופעת הפרוטקציה, עם כל הכיעור שלה, משקלה מבוטל לעמת הסכנה שבדה-לגיטימציה גורפת של המערכת הפוליטית." אף אחד לא עושה דה-לגיטימציה של המערכת הפוליטית. למזלנו, הליכוד הוא עדיין לא המערכת הפוליטית‏1. אבל כמי שרואה בכל מי שלא חושב כמוהו כ"מוצר" של "מאמץ" כלשהו, אני לא מצפה שתבין את זה.

1 מה שהזכיר לי, לפני כמה ימים אמר השר לשעבר איתם ששרון מתעלם מתוצאות משעל העם.
הציבור כן אשם! להפסיק להצביע לשורש הרע 301886
אתה ממהר לקבוע אשמה גם כשאין ראיות לאשמה במובן הפלילי. החוק קובע למעשה את כללי משחק הכח הפוליטי. כללי הראיות וסדר הדין נועדו לאפשר דיון הוגן ופסק דין אוביקטיבי ומבוסס.

הכנסת כללים בלתי כתובים חמורים יותר, פוגעת בשקיפות. יש סכנה שכללי אתיקה מעורפלים יופעלו באופן בלתי שוויוני בשרות מטרות פוליטיות.

מרתק אותי איך תמיד מצליחים הליכודניקים להשאיר מאחריהם שובל ראיות המספיק להרשעה תקשורתית, אבל בדיוק קצר מדי צורך הרשעה פלילית, או אפילו הגשת כתב אישום.
הציבור כן אשם! להפסיק להצביע לשורש הרע 301892
שטויות. שקר, למשל, אינו עבירה פלילית, ואני עדיין לא רוצה שמנהיגי יהיו שקרנים. כללי הראיות נועדו לאפשר דיון ופסק דין אובייקטיבי במשפט פלילי, לא בבית דינו של הציבור!

השקיפות נפגעת רק עבור מי שצריך שופטים שיגידו לא מה טוב ומה רע, אני לא צריך, יש לי מוסר משל עצמי.

הליכודניקים מצליחים בזה בגלל שהם לא שמים על התקשורת, בגלל שהם סומכים שתמיד יהיו ירוןים שידעו שהם זכאים והתקשורת אשמה, לא משנה מה העובדות. העיקר שאנחנו תוצר. בכל העולם השפוי העיפו פוליטיקאים שסרחו בלי בתי משפט, ק בגלל דרישת היושר של הציבור. אבל, הי, תמשיך לחיות בתחושה שהתקשורת אשמה, והליכוד בסדר, זה לא שאתה דופק מדינה אחרת מלבד זו שלך.
הציבור כן אשם! להפסיק להצביע לשורש הרע 301895
תשמע, אני מסכים עם סמיילי. גם אם התקשורת באמת יותר מדי נטפלת לליכוד - זה עדיין לא מסביר את הכמות העצומה של ההאשמות נגד הח"כים שלה. החל מכץ עכשיו, ועד לשרון עוד בתחילת שנות ה90. דווקא פרשת המתנות של נתניהו הייתה די מינורית ומקרה קלאסי של ניגוח תקשורתי, ולא ממש ראויה לאזכור.

הערה : הכותב מסכים עם העמדה הכלכלית/מדינית של הליכוד, או במילים אחרות "לא שמאלן".

אותו הדבר אגב גם לגבי ש"ס, שחבריה מועמדים בכל יום שני וחמישי לדין, ואם אתם רוצים לקרוא עוד קצת על מעללי ש"ס - אני ממליץ בחום שוב על הספר של משה פרל, "בעיניים פקוחות".

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים