הבחירות האחרונות בבריטניה 307758
בבריטניה, כידוע, מונהגות בחירות איזוריות, כך השמדינה מחולקת למעל 600 אזורי בחירה, ברובם כ 10-40 אלף מצביעים, כאשר כל אזור שולח נציג אחד לפרלמנט.

פעמים רבות ההכרעה במחוז מתרחשת בהפרש של מאות קולות בלבד.

בסופו של דבר הלייבור שקיבלו 35.3% מקולות הבוחרים - קיבלו 55% מהמושבים בפרלמנט (כלומר רוב מוחלט).
לעומת זאת השמרנים שקיבלו 32.4% מקולות הבוחרים (הפרש זעום לכל הדעות) - קיבלו רק 30% מהמושבים בפרלמנט.
הייצוג של שאר המפלגות בפרלמנט הוא כמחצית מחלקן היחסי בקולות המצביעים.

-בסיכומו של דבר, תאורטית, מפלגה יכולה לקבל רוב מוחלט בפרלמנט גם עם רק 25%+1 מהמצביעים הצביעו לה.

ועכשיו תוסיפו לזה את העובדה שמחוזות הבחירה לא קבועים והפרלמנט משנה אותם (מאחד/מפצל/יוצר מחוזות חדשים) מפעם לפעם (תאורטית הוא יכול לשנות אותם באופן קיצוני לטובת המפלגה שכרגע נמצאת בשלטון ובעלת רוב מוחלט בפרלמנט).

לי, בתור צופה מבחוץ, זו נראית שיטת בחירות מעוותת לחלוטין,שמביאה לכך שהפרלמנט לחלוטין לא ייצג את עמדת רוב הציבור (דמיינו לעצמכם שהמפלגות שקיבלו יחד 65%(!) מקולות הבוחרים רוצות ליצור קואליציה נגד מפלגת השלטון, הן עדיין במיעוט ויש להן רק 45% מהפרלמנט!! הלא זה אבסורדי לחלוטין)וקשה לי להבין איך הדמוקרטיה בכלל ממשיכה להתקיים שם בתנאים הנ"ל.

ובכל זאת זו היא "אם הדמוקרטיות", המדינה הדמוקרטית אולי הותיקה והיציבה ביותר וסמל לאיך דמוקרטיה צריכה להיות בעיני רוב העולם.

אז מה לעזעזל הולך פה? איך העסק הזה מצליח לעבוד?
הבחירות האחרונות בבריטניה 307780
יש להם משהו שאין לנו: "This is not done".
הבחירות האחרונות בבריטניה 307899
(אל תאמין לעוזי, עושים גם עושים).

השיטה נועדה לתת משהו שונה ממה שאתה רגיל לצפות משיטת בחירות. הרעיון הוא לא לתת ייצוג פרופורציונלי מדוייק, אלא לאפשר משילות גבוהה - והדרך הכי טובה לעשות את זה היא לייצר רוב. זה בדיוק מה שעושה השיטה הרובנית.

טוב, בסדר, אז גם מה שעוזי אמר עוזר קצת.

אה, וגם עוזר אם לא כל כך מכירים את הרעיון של קואליציה.
הבחירות האחרונות בבריטניה 390674
ואכן בבריטניה רצות הצעות לשנות את השיטה. השיטות הללו הן שיטות בעלות סיבות היסטוריות; באנגליה למשל, היה פעם צנס רכוש לזכות הצבעה. אינני חושב שאם היתה קמה היום מדינה מסויימת, היא היתה מחליטה על שיטה רובנית. אפשר לתכנן שיטת בחירות מורכבת שבקטע מסויים היא רובנית. אינני חושב שיהיה לממשלה מסויימת קל למשול בעזרת שיטה שתסלק מהמפה הפוליטית קבוצת אוכלוסיה אוטנטית שלמה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים