''דמוקרטיה כצורת השלטון של המעמד הבינוני'' 308065
האם אתה עומד מאחרי הכותרת?
אם כן, זאת להבדיל מאיזו צורת שלטון שאינה של המעמד הבינוני?
''דמוקרטיה כצורת השלטון של המעמד הבינוני'' 308081
לא ב-‏100%. כמו כל כותרת, היא לא יכולה לתאר את המציאות כולה. אבל אני כן חושב שדמוקרטיה יציבה ומתפקדת דורשת קיום של מעמד בינוני גדול וחזק מאוד שיש לו הן את ההשכלה והן את המשאבים הנדרשים לקיום פעילות ציבורית-פוליטית פרודוקטיבית. פרודוקטיבית במשמעות של יכולת לפעול למען טובת הכלל באופן החורג מפעילות פוליטית שמטרתה לסדר לאחיינית עבודה כפקידת ראש מחלקת הוצאת כספי ציבור ד' בעירייה, אחרת לא יהיה לה איך לשלם משכנתא.
דמוקרטיה "רגועה" דורשת פעילות ארוכת טווח של ציבור מיודע לזכויותיו, בעל אורך נשימה המאפשר לו לתמוך במהלכים לטווח לא מיידי ובעל משאבים שאינם מאפשרים לקנות אותו בשוקו ולחמניות. דמוקרטיות במדינות שאין להן מעמד בינוני דומיננטי הדמוקרטיה משמשת בד"כ ככסות לשלטון אליטות של כסף/כח/פשע בהמון החי על קצה קו הקיום או לשלטון אנרכי שהוא שלטון בשם בלבד.
אני חושב שהקשר בין מבנה השלטון לרזרבות המשאבים שהמדינה מפיקה הוא דבר שאין צורך להוכיחו. פלוטוקרטיה או אריסטוקרטיה מתקשות להתקיים עם מעמד בינוני חזק ללא גלישה לדיקטטורה של כח.
''דמוקרטיה כצורת השלטון של המעמד הבינוני'' 308129
מסכים עם הדברים, רק שהכותרת מרמזת על יותר מזה - כלומר לא רק שהמעמד הבינוני יצר ומתחזק את הדמוקרטיה, מה שנכון, אלא שהוא גם דואג להשאירה בידיו ולשלוט באמצעותה על שאר תשע מאות עשרים וארבעה המעמדות האחרים. בתקופה בה אינטלקטואלים משועממים ממציאים מבני שליטה, מנגנוני הגמוניה וביצור אליטות, הביטוי שבכותרת משך את תשומת ליבי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים