מה היה חלקה של לה"ב במפעל? 308563
לפי מה שהבנתי, מעורבותכם הסתכמה בחליפת מכתבים.
הייתי רוצה לדעת יותר על מעורבותה של לה"ב בגורל הפגים בישראל.
מתי אמור לקום בנק החלב הראשון והיכן?

אגב, לא כתבתם בשום מקום על העומס הרב על הצוות המטפל בפגיות והצורך בכוח אדם נוסף במחלקות אלה. שיעור הפגים על כל אדם מן הצוות המטפל בפגיות שבארץ הוא מהגבוהים ביותר בעולם.
במקרה... 308565
היום התחלנו לטפל בענין של תקינת כוח האדם בפגיות.
אני אצרף כאן את המכתב שנשלח- ואענה לך בהרחבה בתגובה הבאה:

לכבוד: ‏יום שני 06 יוני 2005
מבקר המדינה
שר הבריאות
ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של כנסת ישראל
חברי כנסת ישראל
סמנכ"ל משרד הבריאות- ד"ר ברלוביץ'
יו"ר איגוד הניאונטולוגים.
מנהלי קופות חולים

הנדון: תקני כוח אדם בפגיות בישראל
א.ג.נ.

כל יום נמצאים 10% מהתינוקות במדינת ישראל בסכנה גדולה.
מצב כוח האדם בפגיות בישראל נמצא בתת איוש שמסכן כל אחד מהם יום- יום.
ראשית- אני מחלק את הבעיה לשתיים- אחיות ורופאים.
בעיית האחיות הינה אקוטית וכל יום נפגעים ילדים רבים עקב מחסור בתקנים.
לפי הבנתי הועברו השנה 25 מליון ₪ כמענק חד פעמי לפגיות. בעוד במקור הם אמורים היו להיות תוספת קבועה לתקציב הפגיות שתאפשר העסקת כוח אדם מקצועי נוסף שיעזור להגן על חיי ילדינו, הפכה התוספת, לצערי, למענק ולכן שימושיה היו אחרים מאשר שימושיה המקוריים.
כמו כן, הבנתי שהועברו כספים מהמחלקות הפנימיות (שתוקצבו בעלות גבוהה מהאמיתית) למחלקות הפגים. זוהי התחלה נהדרת אך לפי הבנתי אף שקל מההעברות לא הגיע לידי הפגיות עקב טענת מנהלי בתי החולים כי למעשה לא קיבלו תוספת תקציב אלא בסך הכול שינו סעיף משם א' לשם ב'.
הנקודה התחתונה היא שוב- הפגיות לא מקבלות אגורה שחוקה למרות שהוחלט על כך.
הנקודה השנייה היא הרופאים. לפי ועדת אמוראי משנת 1988 מקצוע הניאונטולוגיה הינו מקצוע (אחד מתוך ארבעה) שיש לשים עליו דגש כיוון שאנו עלולים למצוא את עצמנו במחסור של רופאים מקצועיים.
יש צורך עז לפתור את בעיות כוח האדם בפגיות כיוון שבכל יום שעובר לא רק שהפגיות נכנסות לגרעון עמוק יותר ויותר אלא ילדינו נפגעים!
אנו מייצגים את ציבור ההורים שילדיהם שרדו את הפגייה ואנו מודעים לכך שיש צורך לפעול במהירות על מנת למנוע כותרות מזעזעות נוספות באמצעי התקשורת, צער וכאב של משפחות רבות והמשך הסבל של אינדוידואלים שהטיפול בהם עשוי היה להיות טוב יותר אילו היו מקצים את המשאבים המתאימים, או לפחות דואגים שהמשאבים יגיעו למקום אליו הם תוכננו.
10% מילדי המדינה נמצאים בפגיה. הפגים מהווים כמעט 50% ממקרי מוות של תינוקות במדינה. האם הכתובת אינה על הקיר? האם דו"ח מבקר המדינה לא היה מספיק מזעזע?
כל רגע שעובר הינו רגע שבו הנטל על המדינה יגבר. מכוני התפתחות, בדיקות מיוחדות, חיסונים ייחודים, אשפוזים ארוכים, מתן דמי נכות, ליווי צמוד ועזרה- כל אלו ניתנים לצמצום לא ע"י הקפאת השירותים להורים והילדים אלא ע"י הגברת תקצוב הפגיות. כל שקל שאתם תשקיעו בפגיות יחסוך לפחות את אותו שקל בשירותים ותקציבים אחרים.
אנא- שיקלו בכובד ראש את הצרכים של הפגים והוריהם והעניקו להם את הטוב ביותר האפשרי, בייחוד לאור העובדה כי הכסף לא יילקח מאחר הזקוק לו אלא ההיפך- תאפשרו לאחרים להשתמש ביותר כספים שיופשרו כאשר אחוז הנזקקים ירד ואיכות הטיפול- תעלה.
בכבוד רב
מלברגר אורן
יו"ר עמותת לה"ב- למען הפגים בישראל
www.pagim.net
עותקים:
נציגי תקשורת נבחרים
עמותת לה"ב- פנימי
במקרה... 308575
''הכסף לא יילקח מאחר הזקוק לו ...'' - כל כסף שהולך לסעיף אחד נלקח מסעיף אחר ובטח נלקח ממישהו שהיה מוצא מה לעשות בו. דומה שמצב המחלקות הפנימיות עוד יותר גרוע ממצב הפגיות.
''אלא ההיפך- תאפשרו לאחרים להשתמש ביותר כספים שיופשרו כאשר אחוז הנזקקים ירד ואיכות הטיפול- תעלה'' - הייתי מציע זהירות בשימוש בטיעון הזה. טיעון זה סובל מעודף שימוש (תאונות דרכים, אקולוגיה). בלי להתיימר להבין ברפואת פגים, הייתי משער שהזרמת כסף לפגיות תנוצל להצלת פגים צעירים יותר ויותר, כך שמספר הנכויות והמוגבלויות יגדל ולא יקטן (זוהי לעיתים קרובות הדינמיקה של התפתחות הרפואה). אם אתה רוצה לתת אמינות לטיעון (לפחות בדיון כאן) נדרשים הסבר מפורט יותר ובפרט חוות דעת מקצועיות של רופאים ותקציבאים של מערכת הבריאות.
תרשה לי לתקן אותך 308579
הכספים לא ינוצלו להצלת פגים קטנים יותר ויותר כי, כרגע, הרפואה מוגבלת ביכולותיה בשבועות 24 ומלטה (למרות יוצאי דופן כמובן) ולכן לא מדובר על תקציבי ענק למחקר. אנו מדברים על הצלת חיים ואיכות החיים של המטופלים.
תקרא שוב את ההסבר הפיננסי שמנמק מדוע הכסף יחסך. רק שני תינוקות חולי נק פחות בשנה יממנו לבדם את בנק חלב האם (ושוב, אני מסתמך על גדולים וטובים ממני). ואם תקח בחשבון שאשפוז בפגיה עולה 1000 דולאר ליום לפחות, תוסיף את זה לחיסכון, תוסיף את ההקלה על הפגיות עצמן וכמו כן על מחלקות הילדים במהלך השנה (פגים ידועים על פי רוב במערכת חיסונית חלשה יותר) ותקבל תוספות לתקציב הבריאות כתוצאה מהקמת הבנק חלב אם.
יש לי רגישות ציבורית מינימלית (או קצת יותר מזה) ולא הייתי מבקש תוספת בעוד ישנם כ"כ הרבה אנשים שזקוקים לדברים אלו ואחרים. כמובן שגם "אנחנו" ברשימה- אבל במידה ויש לי יכולת לחסוך כסף- אבחר בפרויקט הזה כאפשרות הראשונה.
אתה מוזמן להכנס לפורום בתפוז ולדון איתנו בשאר הנושאים ואף בנושאים אלו. אני לא בקיא בהילכות המקום ולא יודע אם שיחה פרטית כמו שלנו מקובלת על רוח המקום. אשמח עם תעדכן אותי בנושא.
אבל בכל אופן- מדובר על חיסכון כספי למערכת. אמנם נדרשת השקעה חד פעמית ראשונית, אבל ההחזר על ההשקעה יגיע עוד באותה שנה ולכן לטווח הקצר מדובר כבר על חיסכון, שלא נדבר על הטווח הבינוני והארוך.
תרשה לי לתקן אותך 308580
כן, זה מקובל. אפשר אפילו להגיד שזו המטרה.
תרשה לי לתקן אותך 308581
תודה על ההסבר.
אני חושב שאחת המטרות של האייל היא לאפשר העלאת שאלות קשות ודיון יחסית נרחב ומפורט בהן. אני לא בטוח שהייתי יכול להעלות שאלה ''לא רגישה'' שכזאת ב''תפוז'' בלי לחטוף מטר ''ברכות''. (לצערי, לא נראה לי ששאלות כאלו עולות היכן שהן היו אמורות להידון, בכנסת).
באופן כללי המטרה שלך נראית ראוייה וחשובה. הדבר המוזר והחריג הוא שבנק חלב אם לא קיים זה מכבר.
ולשאלותיך... 308569
ראשית- על תמעיט בענין של "חלופת מכתבים".
כדי לבצע שינוי עליך לבצע כמה דברים:
1. לאתר את השינוי הספציפי.
2. לערוך מחקר קצר (כמובן אינני בעל מקצוע) ולנסח מכתב עמדה (שמופיע בעצומה), רצוי לאחר בדיקה של בעל מקצוע בכיר בתחום.
3. בדיקה של הלוגיסטיקה האפשרית.
4. פניה למקבלי ההחלטות.
5. מאבק- כי כמו שאתה יודע, שום דבר לא הולך "חלק" כאן במדינתנו, אם בכלל...

אז דבר ראשון- אני מנצל את ההזדמנות להודות לד"ר מירי ליבוביץ' שליוותה אותנו באופן מקצועי וחברי ובלעדיה לא מאמין שהיינו מגיעים כה רחוק.

אתה יודע אלו תשובות קיבלתי בהתחלה? לפעמים בורות שהשאירה אותי בתדהמה מצד הבכירים ביותר בפירמידה. כמו כן- הגשת שאילתות, תיקונן, התעמתות עם תשובות מתחמקות וניהול ויכוח על הנושא מול הבכירים במשרדים השונים על מנת להראות כי היוזמה חיובית.
כמו כן- תקשורת. התקשורת גורמת לדברים לזוז ולציבור להשמיע את דברו- כך היה לפני שנה וחצי וכך שוב לפני כמה חודשים- כאשר יצאנו עם העצומה. אני מניח שלעצומה יש חלק ניכר בקידום הנושא עקב פניות מרובות מהציקשורת ופירסומים רבים בנושא.
מה אנחנו עשינו? את הכל- עד לנקודה שבה הועדה תשב ותחליט איך זה יתנהל בשטח. כאן אנו יכולים להשמיע את דברינו אך לבטח המציאות פרושה לנגד עינהם בצורה אמיתית יותר ועל כן יוכלו לקבל החלטות באופן שאני, ממקום מושבי, לא יכול.
לכן, כמו בכל יוזמה, המטרה היא להביא אותה עד לנקודה שממנה "לוקחים" אותה אותם אנשים שיכולים בחתימה על נייר לגרום לה לקרות בפועל. עד לאותה נקודה- כל העבודה היא שלנו.
אני מניח, כמו שקרה ביוזמה שלנו להארכת חופשת לידה להורים לפגים, שגם ביוזמה הזו הקרדיט שנקבל יהיה נסתר ביותר, אך העיקר הוא השינוי שמתרחש.

כך שאני מאמין ויודע שעשינו המון. שבלעדינו הגלגל לא היה מומצא. לא כעת, בכל אופן. לכן אני גאה לומר שעשינו המון בנושא.
ובנושא השני, תקינת כוח האדם- תקרא את המכתב שצירפתי לך בתגובה הקודמת שלי.
מניח את דעתך?
ולשאלותיך... 309293
תודה על ההבהרה. קראתי את מכתבכם למבקר המדינה, שר הבריאות וכו' ואני שמח שאתם נלחמים ליצור מודעות ציבורית לנושא החשוב של המחסור בכוח האדם בפגיות (וגם בנושא החלב, למרות שזהו נושא משני לדעתי- תחלואת הפגים מתרחשת בעיקר בעקבות התפרצות חיידקים או וירוסים, דבר הנגרם בשל הצפיפות הרבה והעומס בפגיות). אולי באמת הפחתתי בערכה של חליפת המכתבים.
הרי אפילו האגודה למלחמה בסרטן מתקיימת בעיקר מתרומות של אזרחים פשוטים...

מאידך, הייתי מצפה לפעולות נוספות מצידכם: *איסוף* תרומות חלב אם, למשל. אני מניח שהפגיות לא יתנגדו לקבל תרומות חלב אם (לאחר בדיקות מסויימות, כמובן). זה יכול להיות תקדים חיובי בנושא ולהוות תמריץ להקמת בנק החלב.

אגב, הרעיון של בנק החלב קיים גם במדינות אחרות?

הצטרפתי לעצומה שפרסמתם (מס' 474).
עוד דבר שהייתי רוצה לדעת הוא- האם אני, אזרח פשוט (=בן אדם שלא יסכים לשרוף צמיגים בשם כל רעיון שהוא), יכול לעשות דבר כלשהו כדי לעזור לכם במאבק?

"איך דברים יתבצעו בפועל? את זה השארנו למשרד הבריאות"- אינני יודע אם זוהי החלטה נבונה. הצעת פתרון ספציפית לעניינים הטכניים והלוגיסטיים מוכיחה כי חשבתם ברצינות על אפשרות זו וכי בדעתכם לעזור לבתיה"ח לממש את תוכניתכם, ואפילו יכולה לקצר את הזמן עד לקבלת ההחלטה וביצועה- כעין נקודת מוצא ויסוד לתוכנית הקמת בנק החלב.

מתי התוכנית אמורה לצאת לפעול? (אינני דורש, כמובן, יום ושעה, אבל הייתי רוצה לקבל מכם הערכת זמן, גסה ככל שתהיה). אני מקווה מאוד שלא תשכחו במאבקכם את הנגב, וכי המאבק שלכם יישא פרי בקרוב. בהצלחה!
הרבה שאלות ואולי גם הרבה תשובות 309303
נתחיל בענין הפתרונות. אני גם בדיעה לא להשאיר דבר לפוליטיקאים- אבל לשימחתי- לא מדובר בפוליטיקאים. מדובר באנשי מקצוע מהשורה הראשונה שיוכלו לדון בדברים ברמה גבוהה יותר ממני. עם כל הגאוה שלי בהזזת פרויקטים- אני לא חושב שאני יכול לראות את התמונה באותה צורה שלמה כמוהם. לכן גם תשובה שלילית לגבי הקמת בנק חלב אם תתקבל על ידי. אמנם באכזבה- אבל אין לי ספק שאני לא יודע ולא רואה את הכל.
אבל...
נתנו מספר פתרונות אפשריים. חלק ממטרות העצומה היו לבטל את הטיעון כי לא תהיינה תרומות. אפילו מעצומה כזו צנועה ניתן לראות כי אין בעיה של תרומות ומתנדבות.
נתנו מספר פתרונות, משלנו ומשל נסיון קודם בחו"ל, לגבי שינוע ובירוקרטיה של הבנק חלב. האם יקחו אותם? האם הם מתאימים לארץ כמו שלנו (מאפיינים גיאוגרפיים, דמוגרפיים וסוציאלים שונים ממקום למקום)? אין לי מושג, אבל שוב, אני באמת מקווה שתהיה קבלת החלטות נכונה וכנה. אני יודע שגישתם של הבכירים מאוד חיובית (שוב, אחרי עבודת שיכנוע לא קלה כלל) ואני מאמין שהבנק יקום.
מתי? הישיבה היא ביום שני הקרוב- לאחר כמה וכמה דחיות. כנראה הפעם היא כבר לא תידחה. מה הם יחליטו? האם יחליטו שלא להחליט? שוב- נשגב ממני. ביקשתי מקום לנציג מטעמינו ותשב רופאה, אמא לשלושה פגים, חברת עמותה שאני בטוח שתייצג אותנו טוב יותר אף ממני.
כיצד אתה יכול לעזור? את שלך עשית בעצם החתימה. אני גם לא הולך לשרוף צמיגים ואני לא אוהב את הדרך הזו. אם הינך הורה לפג או בעל זיקה כלשהיא- אני אשמח מאוד אם תצטרף לעמותה.
ואחרונה- פעילות אקטיבית לגבי איסוף מנות חלב אם. לי אישית יש בעיה- הרבה יותר קל לי לפעול במקרו מאשר במיקרו. כמו כן- אנחנו קיימים "רק" כחצי שנה (חלק ניכר מהעבודה עשיתי לבדי בטרם קמה העמותה* והשנה הראשונה דורשת המון סבלנות להקמת האירגון עצמו. אני לא חושב שאנחנו בעלי יכולת, עדיין, להפעיל מערך מתנדבים שישנע מנות, יבדוק אותם וכו'. הרי בדיוק בשביל זה אנו פועלים להקמת הבנק.
מה שכן- אנו פועלים להקמת קו תמיכה להורים לפגים. הנגישות לאינטרנט, כמה שגבוהה, לא חלה על רוב רובם של האזרחים, ואנו חייבים "לתת שרות" לכל שיכבות העם- לא רק למי שמצוי בידו מחשב עם קשר לאינטרנט. מבחינתי- זוהי פעילות ברמה גבוה ואני מקווה שעד שנה הבאה נוכל להתחיל לאייש קו שכזה.
מכל הסיבות האלו אני לא חושב שיש טעם ושאנחנו יכולים לקחת אישית את המנות ולשנע. אני מקווה שביום שני נקבל בשורה שתוציא את הרלוונטיות מהצעתך.
ותודה רבה. עשית לי קצת כיף בלב...
הרבה שאלות ואולי גם הרבה תשובות 309311
א. אני מקווה שהעצומה תוכל להראות דעת קהל תומכת בחברה הישראלית. עם זאת, אינני בטוח שהעצומה יכולה להוות אינדיקציה למספר המתנדבות לתרום חלב: למרות שאכן ראיתי מספר מתנדבות פוטנציאליות שחתמו על העצומה, אי-אפשר להקיש ממנה על גודל אוכלוסיית המתנדבות בארץ. רוב החותמים הם גברים/נשים שאינן מניקות, ולכן- עם כל הרצון הטוב, הם לא יכולים לתרום חלב אם. בכל מקרה, אני מקווה שיהיו חותמים רבים לעצומה, ובעיקר נשים שיהיו מוכנות לתרום חלב.

ב. "אם הינך הורה לפג..."- ממש לא. אני עדיין צעיר מכדי להיות אבא. גם אמא אני לא :-)
בן לאח בפגייה נחשב?

ג. הייתי רוצה לדעת באילו מדינות קיים בנק חלב אם כמו זה שברצונכם להקים (אם אינני טועה, שאלתי על כך לפני-כן).

ד."אנו פועלים להקמת קו תמיכה להורים לפגים"- טוב לדעת שאתם פועלים גם בתחומים בהם *אתם* יכולים לקחת על עצמכם את הביצוע ולא להתייבש בהמתנה לישיבות שנדחות כל הזמן. זו בדיוק ה"פעילות מעבר לחליפת מכתבים" שעליה שאלתי. אפילו קבעתם לעצמכם מועד מתוכנן לסיום הפרוייקט. כל הכבוד!

ה. (1) "ביקשתי מקום לנציג מטעמינו ותשב רופאה, אמא לשלושה פגים, חברת עמותה שאני בטוח שתייצג אותנו טוב יותר אף ממני"- אולי זה יהיה רעיון טוב לשלוח גם נציג מהצוות המטפל בפגים, מישהו שבאמת עובד עם הפגים ויוכל להסביר כיצד בנק חלב האם יתרום גם לטיפול שמעניק הצוות בפגיה.
(2) הצוותים הרפואיים במחלקות תומכים ברעיון להקים בנק חלב אם, נכון?

ו."אני מקווה שביום שני נקבל בשורה שתוציא את הרלוונטיות מהצעתך". אני איתכם. מצטרף לדבריך- גם אני באמת מקווה שתהיה קבלת החלטות נכונה וכנה, ושנזכה לראות את בנק חלב האם מוקם בקרוב!
יש בעצומה קישורים למספר בנקים בעולם 309339
הנושא יחסית לא מאורגן עדיין במרמה מספקת בעולם ואולי "מציון תצא תורה".
נציג הניאונטולוגים (רופאי הפגיה) יהיה כמובן בועדה. שוב, לא אני קבעתי את ההרכב אך משיחות עם יו"ר הועדה וראיונות שנתנה גישתה בהחלט בעד הרעיון ואני מאמין (ומקווה) שהצוות שלקחה לועדה- מקצועי. יש דברים שהם מעבר להשיג ידי.
בנוגע לפעילויות? אין סוף. החל מגיוס תרומות למען הפגיות, המשך בדאגה לחניה להורים לפגים בכל בתי החולים, המשך בשינויי תקינת כ"א, הארכת חופשת לידה (שהשגנו), בחינת מצב הפיזיו לפגים, אירוגן יום הפג הארצי, ועוד ועוד ועוד...
הצוותים הרפואיים תןמכים נלהבים ברעיון- לפחות ככול שידי מגעת.
ומספיק להראות אחוז מסויים של תורמות פוטנציאליות כדי להראות סטטיסטיקה- גם אם לא מדוייקת ולא אופיינית. לשימחתי- האחוז המעונין לתרום בעצומה גבוה מאוד ואף אם ננמישך ציפיות- עדיין, מדובר על כמות נכבדה מאוד. אני בטוח שיש כלים אחרים לבדיקת הפוטנציאל, אך שוב, זה דורש משאבים ויכולות שמעבר להישג ידי- לפחות כרגע...
ואמנם טרם קיבלנו לעמותה מישהו שאיננו פג, אך במידה ותרצה לתרום בפועל בדרכים שונות- בהחלט נשמח לדון בכך.
במידה ותרצה- אתה יודע מה המייל שלי- נכון?
לילה טוב,
אני
יש בעצומה קישורים למספר בנקים בעולם 309361
"טרם קיבלנו לעמותה מישהו שאיננו פג" - אולי כדאי שתפתחו את השערים גם לגילאים מתקדמים יותר, נניח עד גיל גן חובה?
יש בעצומה קישורים למספר בנקים בעולם 309393
הוא לא התכוון ברצינות. הוא אומר בעצמו ש"הנושא יחסית לא מאורגן עדיין ב*מרמה* מספקת בעולם."

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים