המציאות לא ממש תואמת את הטענות. 309976
ראשית, עובדה שהכותב אינו טורח לציין היא כי חברה ממשלתית רווחית מעבירה דיבידנדים לאוצר, ובמובן זה הטענה כאילו איש מאתנו אינו נהנה מהיותה של חברה בבעלות ממשלתית רחוקה מלהיות מדויקת.

כעת, קח, למשל, את בנק הפועלים. האם בנק הפועלים נוהל גרוע יותר בתקופת היותו בבעלות הממשלה? האם הוא שימש יעד למינויים פוליטיים?

חברת החשמל היא תמיד מטרה נוחה למתקפות. התנאים שם מעצבנים את כולנו, המעורבות של העובדים בניהול מרגיזה, חלוקת הג'ובים מרתיחה. הכל נכון. למרות זאת, עובדתית, החשמל שאנו צורכים בארץ הוא זול למדי בהשוואה בינלאומית - אף שלמדינה אין שום מקור אנרגיה משלה, לא דלק מאובן, לא אנרגיה הידרו-אלקטרית ולא גאו-תרמית. הדבר נובע מיכולתה של המדינה לכפות על החברה התיעלות מתמדת (באמצעות תעריפים שנקבעים בועדת הכלכלה). האם בעלים פרטיים יסכימו לכך? לא בטוח. עובדה היא, שבשנים האחרונות ניסו כמה פעמים להציע הקמה של תחנות כח פרטיות. לא היו קופצים רבים - כי המחיר בו יצטרכו לספק את החשמל לא יותיר להם רווח. אגב, הפרטת חברת החשמל בקליפורניה, למשל, לא רק שלא הביאה לשיפור אלא דוקא גרמה להפסקות חשמל ממושכות בקיץ לפני כמה שנים.

ודבר אחרון: ההתנגדות להפרטה היתה פחותה בהרבה אילו היתה תחושה בצבור שההפרטה אינה אידאולוגיה שיש לממשה בכל מחיר, אלא נסיון להפיק את המקסימום מנכסי המדינה; אם המוכרים היו מנסים להשיג אותו מחיר שהיה מוכר פרטי מנסה להשיג. כאשר מוכרים חברה ממשלתית גדולה, וראה זה פלא - תוך שנה או פחות מתברר שהיא היתה שוה, בעצם, כפליים מהמחיר בו נמכרה - אין פלא שהאהדה לתהליך אינה רבה. כאשר הקונים מקבלים הטבות מפליגות, כאשר תנאי מכרז משתנים רטרואקטיבית כדי לרצות אותם, כאשר חברה ממשלתית נמכרת רק כדי להפוך למונופול פרטי - אל תצפה שזה יעורר אמון והערכה.
המציאות לא ממש פשוטה. 309983
יש ניגוד מעניין בין שתי הטענות הראשונות שלך:

א. כולנו מרוויחים בשל הדיווידנדים.
ב. חברת החשמל מציעה תעריפים נמוכים שכולנו נהנים מהם.

היכן הניגוד? בעובדה שחברת החשמל מציעה תעריפים נמוכים בשל... גרעונות שהיא צוברת, המכוסים על-ידי הממשלה. כלומר, כאן הדיווידנד הוא "שלילי", ועל החשמל הזול-יחסית כולנו משלמים במיסוי גבוה יותר.
המציאות לא ממש פשוטה. 309996
עזוב תעריפים נמוכים (אני גם לא בטוח שהתעריפים נמוכים, וגם משוכנע שהמדינה, כבעלים, אינה מסבסדת לצרכנים את החשמל): חברת החשמל לישראל היא חברה *יעילה* בגורם שמעניין{*} את הצרכן: זמינות השרות. החשמל מסופק בכל מקום ו(כמעט) בכל עת. זהו אתגר טכנולוגי וכלכלי לא פשוט, בעיקר בגלל העובדה שלחברת החשמל הישראלית אין גבוי משכנים (כמקובל בעולם).

{*} כלומר - אמור לעניין אותו. באופן פרדוקסלי מעט, דווקא בגלל קיומו הצרכן לא מודע אליו, ולכן נוטה להתעלם ממנו.
המציאות לא ממש פשוטה. 309997
המדינה לא מסבסדת את מחיר החשמל ישירות, היא פשוט מכסה גרעונות של חח''י. עם זאת, אתה צודק בדבר הזמינות. הנקודה שרציתי להדגיש היא שהיעילות שאולי מסתמנת מתעריפי החשמל של חח''י היא אשליה בלבד.
אין סתירה. 309998
ראשית, הטענה בדבר הדיבידנדים לא התיחסה ספציפית לחברת החשמל. כאשר בנקים שבבעלות המדינה מרויחים, המדינה מקבלת דיבידנדים. מדיניות רשות החברות קובעת שחברות שירות (בזק, חח"י, מקורות וכו') תשלמנה ששים אחוז מהרווח הנקי כדיבידנד למדינה.

שנית, לגבי חברת החשמל, כמה נתונים: החברה, אכן, הפסידה בשנות המיתון במשק: כ-‏54 מיליון ש"ח ב-‏2001, כ-‏229 מיליון ש"ח ב-‏2002. לעומת זאת, ב-‏2003 היא הרויחה 244 מיליון ש"ח, ובתשעת החודשים הראשונים של 2004 הרויחה כמיליארד ש"ח וחצי (מתוך זה, חלק נכבד הוא רווח חשבונאי עקב שינוי שעורי מס). על רווחי שנת 2003 שילמה החברה דיבידנד של 106 מיליון ש"ח.

האוצר אינו מכסה גרעונות של החברה (כאמור, אין כאלה). למעלה מ-‏99% מהכנסות החברה מגיעות ממכירות חשמל.
הנתונים מתוך:
חוב של 40 מליארד שקל. 310062
מול הכנסות של 13 מליארד שקל בשנה, זה לא קצת חריג? (לצורך השוואה, החוב של ממשלת ישראל שווה בקירוב להכנסות שלה במשך שנה אחת וזה נחשב הרבה בסטנדרטים בינלאומיים).
חוב של 40 מליארד שקל. 310068
לא יודע. אינני בקי מספיק בעסקי החשמל כדי לדעת מה נחשב שם למבנה הון נכון. חשמל הוא עסק עתיר הון (השקעות ענק בציוד, כלומר תחנות כוח ורשת), ועסקים כאלה פועלים במקרים רבים ברמת מינוף (חוב) גבוהה. מדינות עובדות בצורה אחרת, ולכן ההשוואה לא רלבנטית. בכל אופן, החוב הזה מגויס באג"ח בבורסה ולא מכיס המדינה. הרצתי חיפוש קטן (elctric company debt) ונכנסתי לדו"ח הראשון שמצאתי שם, של חברת חשמל מפלורידה. ההכנסות של החברה הזו הן כ-‏12 מיליארד שקל בשנה, והחוב הוא כשבעה עשר מיליארד; יחס הרבה יותר טוב משל חח"י, אבל מצד שני היא הפסידה בשנתיים האחרונות למעלה מששה מיליארד שקל - אז מה זה עוזר?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים