בנוגע להפרטות 310011
1. עד כמה שאינני רואה צורך בלממן בעלי תפקידים בכירים, אני כן מוצא כי אי הפרטה מחזק את אירגוני העובדים. האם ה"מפעל" מבצע דבר אשר אינו לרוח העובדים, במקרה שהמפעל הוא תחת ממשל, יציאת העובדים היא נגד הממשל. באם ישנן הרבה שביתות כאלו, על הממשל לבחן את עצמו מחדש. הפרטה מרחיקה את הממשל מהעם ובאם ישנם תנאים לא נאותים לעובדים, הם מושכים את הכתפיים ונאנחים בחוסר יכולת. כך מתרחקת המדינה הסוציאלית מהישגם של האזרחים.

2. בנוגע ספציפית לחברת החשמל - לא פעם נאמר כי חברת החשמל היא מונופול חיובי. מונופול חיובי הינו עסק שככול שהוא מייצר יותר, כך המוצר שלו זול יותר לצרכנים. באם יפתחו את הזכויות לייצור חשמל לגורמים נוספים בשוק, אנו נשלם יותר.
לא מונופול חיובי 311021
אתה מתכוון למונופול טבעי:
כאשר העלויות הקבועות של החברה כל כך גבוהות כך שהשוק לא מספיק גדול לקיים 2 חברות (כי לא יהיו מספיק הכנסות עבור כל חברה לכסות את העלויות הקבועות שלה.

נאמר שגודל השוק הוא 200 ש"ח ולצורך הפשטות אין הוצאות משתנות.
עלות קבועה להפעלת חברה (ציוד ומחשבים נאמר) הוא 130
במקרה זה חברה אחת תרוויח 200 פחות 130 שווה 70.

אם יהיו 2 חברות שיתחלקו שווה בשווה בשוק אז כל אחת מהם
תפסיד 100 פחות 130 שווה 30.

בכל מקרה גם אז אין מניעה להפריט את החברה הזו כאשר הממשלה מפקחת על תעריפיה וקובעת יעדים מציאותים לבעלים.
לא מונופול חיובי 312071
יותר מכל דבר אחר המדינה נכשלה ונכשלת בפיקוח. לפעמים יש רושם שהיא עושה זאת בשמחה ואולי אף בכוונה. בכל אופן הכישלון הוא בנוגע למשק הציבורי על הפוליטיקאים הבוחשים בו ועל אחת כמה וכמה בנוגע לשוק הפרטי על בעלי ההון שמצפצפים על כולנו.
לא מונופול חיובי 312093
אז אם המדינה כזו שלומיאלית/מושחתת, למה להתיר לה לנהל בכלל משהו?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים