310093
עבורך הפרטה היא רק "העברת בעלות בנכס המוחזק בידי הממשלה לידי גורם פרטי", כאשר עבורי ועבור חלק מקוראי מאמר זה הפרטה היא גם outsourcing. למרות שאני מכיר את ההגדרה המצומצמת הזאת, אני בוחר שלא להשתמש בה. המושג הפרטה הוא מושג נרחב אשר לא קשור רק לנושאי כלכלה. לצמצם אותו לכלכלה ועוד לתחום אותו כמו שאתה מציע, זו אפשרות אחת. יש אפשרויות אחרות. אני חושב שבהחלט ניתן להשתמש בדוגמת "שירותי האשפה" כהפרטה של השירותים הניתנים על ידי העירייה.

ולעצם העניין, חברת מקורות היא לא ספק המים העיקרי במדינת ישראל. בכמה איזורים בארץ המים מסופקים על ידי גורמים שלא קשורים לחברת מקורות. בדרך כלל על ידי הרשויות המקומיות עצמן. בחלק מאותם מקומות איכות המים מזעזעת.
במקומות בהם מקורות מספקת את המים, התושבים מקבלים מים בתעריף יחסית זול למדינות מערביות אחרות. מי שעושה את הקופה על חשבון הציבור הן הרשויות המקומיות שקונות את המים ממקורות. הרשויות המקומיות מכפילות את התעריף בו הן קונות את המים ממקורות.
האם הפרטה תייעל את העסק? לא יודע. האם הפרטה תתן שירותים ראויים לאזרח? לא יודע. על סמך המקומות בהם המים מסופקים שלא על ידי מקורות, לא נראה שהתשובה תהיה חיובית.

אני לא בטוח שהפרטת תשתיות כמו מים וחשמל היא נכונה. המקרה של החשכת קליפורניה מעמידה בסימן שאלה את סוגיית ההפרטה של תשתיות אלה.
310233
האם יש תחרות בין ספקים שונים באותם איזורים בהם המים לא מסופקים ע"י מקורות?

לגבי החשכת קליפורניה, נאמר כאן בדיון שלמעשה היתה זו החשכה מבוימת כדי לגרום לביקוש גובר והעלאת המחירים. ניתן למנוע זאת ע"י חוק הקובע, כי ספק חשמל ישלם קנס גבוה ללקוח על כל שעה של הפסקת אי-שירות. זה גם יטפל בבעיית הזמינות-חשובה-יותר-ממחיר שהוצגה כאן קודם.

עם זאת, איני משוכנע שהפרטה מלאה של חברת החשמל היא הפתרון הנכון. מה לגבי מודל של הפרטת תחנות הכוח בלבד? המדינה (ורק היא) תקנה חשמל מתחנות הכוח, דרך הגוף השלדי שישאר מחח"י, במחיר שיקבע מראש. ככל שניהול תחנות הכוח ותפעולן יהיה יעיל יותר, בעלי התחנות ירוויחו.
אין ממש תחרות 310393
אין ממש תחרות. באותם מקומות שהמים לא מסופקים על ידי מקורות, בארות המים שייכות למועצות המקומיות או לגופים פרטיים שיש להם בעלות היסטורית. בהוד השרון, למשל, יש חמש אגודות שיתופיות שיש להן בעלות על הבארות. הן מספקות את המים לרשות המקומית.
תחרות קיימת כאשר יוצא מכרז לטיפול באחת הבארות, למשל כשרוצים לזקק את המים מניטרוגנים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים