חוסר הסימטריה בינינו לבין הערבים בהתייחסות לשטח כבוש 311781
לא רבים אינם מודעים לחוסר הסימטריה בינינו לבין הערבים בהתייחסות לשטח כבוש.
ב-‏1948 היו כפרים ערביים שגורשו באלימות קשה ותושביהן נרצחו, היו כאלו שסתם "דחקו בהם לצאת" באיומים, היו כאלה שברחו מהקרבות, היו כאלה שברחו בגלל הקריאה לצאת ולחזור, והיו גם כאלה שלא נגעו בהם לרעה. כתוצאה מהמלחמה, נשארו בישראל מספר נכבד של ערבים, בעוד אחרים הפכו לפליטים או נכבשו על ידי ירדן או מצרים. מגוון רחב של אפשרויות.
מישהו מדמיין מה היה קורה אילו נוצחנו ? כמה יהודים היו נשארים חיים על אדמתם ?
די אם נסתכל ברשימה הקצרה של הישובים שנכבשו על ידי הערבים: כפר עציון - טבח נורא של אזרחים וחיילים, ניצנים - הרג שבויים, כולל אזרחים, כל השאר שנפלו בידי הערבים - גירוש, שבי והחרבת הישוב (וה"עונש הקל" רק בגלל שמדובר בצבא ירדני "מערבי" יחסית): הרובע היהודי, נהריים, רבדים, משואות יצחק... איפה סכנין או נצרת או טייבה של הישובים היהודיים ?
לדעתי, חוסר הסימטריה הזה הוא אחד הגורמים לכך שקשה לנו לראות את ה"נכבה" של הפלסטינים, קשה ככל שתהיה. כי אילו נוצחנו, לא סביר שהיינו קיימים כדי לזכור את הנכבה שלנו.
הסימטריה והשטח הכבוש 311805
עצם ההכתבה של השיח האובססיבי והבלתי פוסק בשנים האחרונות - על מידת "מוסרניות" של חיילי צה"ל, הנכב'ה (שהיתה או לא היתה) ושאר מרעין בישין, שאדוני תרבות מסוימים מנסים לכפות עלינו הוא כשלעצמו מנסה מבלי שנהיה מודעים לכך לכפות עלינו שינוע תודעתי אל עבר מה שמכנה ארי שביט "מכניזם של משיחיות שמאל-קיצונית רדיקלית".

אני קורא לאנשים הנבונים שביננו לא להכנס למגרשי הדקדנס התרבותי ולוותר מראש על האפולגטיקה שאיננה משפרת ולו במאום
את מצבנו, סיכויי ההשרדות שלנו ובאופן עקיף גם את זה של יריבנו/אויבנו על פיסת הארץ הזו.
הסימטריה והשטח הכבוש 311808
לא על הארי שביט לבדו יחיה האדם, אלא אם כן שם לו את הפופוליזם למטרת חיים. על הפרופסור ליבוביץ' ז"ל שמעת, בחורצ'יק (תיכוניסט, משערני)?
הסימטריה והשטח הכבוש 311860
תיכוניסט? נפלט ממערכת החינוך, משערני (אבל למד לדקלם).
הסימטריה והשטח הכבוש 311852
כשאני קורא אצלך על הדקדנס התרבותי, אני תוהה מהי התרבות בעיניך.
הניסוחים הכאילו שקולים והבאים להראות את הראיה המורכבת שלך (הנכבה-שהיתה או לא היתה), אינם יותר מנסיונות של אקרובטיקה מילולית.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים