איזה פופוליסט עלוב. 312495
האם רמטכ"ל צריך להתעסק בכאלה זוטות?
האם היה עוסק בזה אם העניין לא היה דולף לתקשורת?
האם ראש אכ"א כבר לא מספיק טוב להחליט בסוגיה?
ואם הרמטכל יורד לכאלו רמות מעניין במה עוסקים קצינים בדרגת סגן אלוף.

אבל חייבים להודות שרא"ל חלוץ הוא אחלה מנהיג, מעניין יהיה לראות אותו בפעולה מול פרס (בפריימריס של 2010 במפלגת העבודה)
פופוליסט עלוב ? 312541
* האם רמטכ"ל צריך להתעסק בכאלה זוטות?
כן. הרמטכ"ל צריך לקבוע מהי גבול אחריותו של קצין כאשר אחד מפקודיו נהרג. בעבר, אחריות זו הורחבה גם ללא-פקודים שהיתה לקצין אפשרות למנוע את פגיעתם (משפט רולטת הרשת). בודאי שקצין שחוגג עם חייליו במסיבת סיום (במימון היחידה), צריך לפקוח עין ולמנוע התנהגות מוגזמת מדי.

* האם היה עוסק בזה אם העניין לא היה דולף לתקשורת?
אני מעריך שכן. ראשית, העניין לא "דלף" לתקשורת, הוא הוצג מיד ללא נסיון הסתרה (קשה בימינו להסתיר נסיבות מוות במסיבה של חייל)

* האם ראש אכ"א כבר לא מספיק טוב להחליט בסוגיה?
לטעמי, תחום האחריות של קצין על פקודיו -במיוחד במקרה של חיים ומוות- הוא מספיק חשוב כדי להקבע ברמה הגבוהה ביותר. זה לא עניין שלישותי או טכני. אם היו מתגלים בצוות שישה מקרים של שימוש בסמים קלים, ראש אכ"א מספיק טוב בשביל להחליט אם הקצין היה צריך לדעת או לא. זה לא המקרה דנן.

* ואם הרמטכ"ל יורד לכאלו רמות מעניין במה עוסקים קצינים בדרגת סגן אלוף.
אישית, אני זוכר כמה סגני אלופים שהתעסקו בזוטות פחותות מאלו: האם לחיילים יש אוכל בבית, מה הבעיות שלהם עם החברה, למה הם צריכים אישור עבודה, במה עובדים ההורים, איך אפשר לעזור להם להשלים בגרות, ולמה הם צריכים לשרת שלוש שנים בגדוד שריון, בתנאים רעים, כאשר חצי מהחבר'ה בשכונה לא משרתים ועובדים כדי לפרנס את הבית.

לא *כל* קצין בצה"ל הוא מושחת, פופוליסט, פוליטיקאי ושקרן, אם כי גם כאלו יש.
פופוליסט עלוב ? 312782
ראשית תודה על התיחסות עניינית ומנומקת.

אני מבקש להתייחס לסוגיית האצלת סמכויות משום שלדעתי אחת הבעיות הניהוליות בישראל היא מעורבות יתר של דרג בכיר בהחלטות מקצועיות של דרגים נמוכים. לדעתי הדבר נובע משכרון כח "מעיין מנהיגות יתר". יצחק רבין כראש ממשלה נהג לתחקר חיילים לאחר מבצעים של צהל בצפון - כנראה שכל שרשרת הפיקוד בין שני הסמלים לרמטכ"ל לא היתה מוכשרת מספיק.

דן מרידור התפטר (18.6.1997) על רקע מחלוקת עם ראש הממשלה דאז (בנימין נתניהו) שהתעקש לכפות את דעתו בנושא שהוא בסמכות שר האוצר (גובה רצועת הניוד).

כאשר מנהל של חברת ענק יורד לפרטי פרטים ועוקף את הממונים הישירים הוא מזניח את עבודתו יוצר מערבולות ו/או התנהלות של ראש קטן: "אם הבוס מתעקש להחליט בכל עניין, למה אני צריך לשבור ת'ראש - זאת הרי האחריות שלו... "

רמטכל טוב צריך לאפשר לאלופים חברי המטכ"ל לפעול כ"א בתחומו. כנ"ל ראש ממשלה ביחס לשרים.

הרמטכל הנוכחי הוא אדם מוכשר מאד אבל גם יהיר מאד עם אינטיליגנציה ריגשית השואפת לאפס (כמו אהוד ברק), וכמוהו הוא משתמש באמירות פופולריות בכדי לטפח דימוי קצת יותר אנושי. לדעתי בלא הצלחה רבה.
סתם הערה קטנה 312897
ללא קשר לנושא המרכזי של תגובתך, מפריע לי שכל אחד מרשה לעצמו, כאילו היה פסיכולוג, לשפוט את אופיו של אדם רק בגלל שהוא דמות ציבורית. מי שמך להגיד שלרמטכ"ל "יש אינטיליגנציה רגשית השואפת לאפס"? מילא יהיר, אפשר להסיק את זה על סמך תגובותיו בעיתונות. אני חושבת שזה מאוד מעליב, להדביק תואר כזה לאדם שגם אם הוא מפורסם, אתה בקושי מכיר אותו.
סתם הערה קטנה 313157
בן אדם שאמר את מה שאמר דן חלוץ על הפצצת איזורי מגורים צפופים מהאוויר - האינטליגנציה הרגשית שלו כבר הפסיקה, לדעתי, לשאוף לאפס: היא מימשה בגדול את שאיפתה זאת.
סתם הערה קטנה 313162
היי לונה . נכון זה לא יפה, אבל בלתי נמנע.
חשוב להבין את אישיותם של אנשי ציבור בכדי לדעת כיצד להתיחס לדבריהם. ובאשר לאינטיליגנציה רגשית אחדים כבר הקדימו אותי בהוכחה משכנעת שזה כנראה נכון.
סתם הערה קטנה 313191
איזו הוכחה משכנעת? ולא, המשפט האומלל שהוא אמר על הפצצת אזורי מגורים לא משכנע אותי. כל פעם שעולה שמו של דן חלוץ, לא משנה איפה ולא משנה מה, חוזרים על ההתבטאות האומללה הזו. אני לא אומרת שזה משפט הומני ואנושי, אבל כל אחד לפעמים אומר דברים שהוא מתחרט עליהם. אז משפט אחד לא משכנע אותי.
סתם הערה קטנה 313195
אני דווקא חושב שהמשפט הזה הוא דוגמא מבורכת לחשיבה צלולה. הזמן להתחבטויות נפש באשר למשימות מסובכות מבחינה מוסרית הוא לפני שהן מתחילות, והדיונים צריכים להערך בצורה מסודרת על הקרקע. באוויר, אחרי שהוחלט להטיל פצצה במקום מסויים והטייס הסכים לכך, אין שום זמן וטעם להרהורים נוגים.
"מה אתה מרגיש כשאתה מטיל פצצה על בית" - היו מתפשרים על פחות מ"אני שוקל את הדברים לפי תורת המוסר מאפלטון עד קנט, עובר בזריזות על מגילת העצמאות כדי לקבל השראה, וקורא את הספר האחרון של ביילין כדי לגלות מי אשם בכל זה"?
סתם הערה קטנה 313198
לשמעון פרס היתה תקופה שבה בראיונות היה מספר שלפני החלטות חשובות היה הולך להתייעץ עם עמוס עוז אא''ט.
סתם הערה קטנה 313218
המשפט הזה לא נאמר בזמן ההפצצה. הוא נאמר בראיון עיתונאי. בתור שכזה, אני חושב שקשה להגדירו כדוגמא מבורכת לחשיבה צלולה.
סתם הערה קטנה נוספת 313221
המשפט הזה נאמר בראיון עיתונאי, של מפקד שהפקודים שלו ספגו ביקורת ציבורית קשה על חוסר המוסריות _שלהם_.
חלוץ נשאל מה מרגיש טייס *בעת הטלת הפצצה*. לא לפני, לא אחרי. במזמן ביצוע המשימה. הוא לא נשאל "מה מרגיש טייס אחרי ביצוע הפקודה שקיבל".
אז לא שהמשפט הזה היה דוגמא ומופת לרגישות, וכנראה שיש דרכים טובות יותר לגבות את הפקודים שלך ולהעביר להם מסרים מאשר דרך "הארץ", אבל צריך גם לזכור את ההקשר.
סתם הערה קטנה 313223
אכן, אמירת אמת בראיון עיתונאי משולה לקפיצת ראש. המרואיין צריך להבין שהבריכה ריקה.
סתם הערה קטנה 313291
"דוגמא מבורכת לחשיבה צלולה"? - דוגמה צלולה לחשיבה צבועה. יפי הנפש של הימין מבטחים לנו שמפקדי צה"ל חושבים מליון פעמים ועושים כל מה שבידי אדם לעשות כדי למנוע קרבנות חפים מפשע והנה פי הסוס מגלה לנו שקרבנות כאלה לא מפריעים לו לישון.
נכון, מדובר על לאחר מעשה, וזה מאפשר לך להיתמם ולשער כי לפני המעשה הוא לא יושן בכלל. אפילו לגבי "לאחר מעשה", נראה שבמסורת היהודית היו כאלו שחלקו עליך - "מעשה ידיי טובעים בים, ואתם אומרים שירה?".
סתם הערה קטנה 313295
שאלת הכתב היתה מה הוא מרגיש כשהוא משחרר את הפצצה, ולא אחרי שהתברר שנפגעו גם חפים מפשע. אחרי כל התלבטויות, הדיונים והתכנונים, בזמן ביצוע המשימה אין מקום לרגשנות מזוייפת בנוסח "הריני מוכן ומזומן להטיל פצצה זו כדי לפגוע ברבי מחבלים מדרגה 7 ומעלה בלבד".
סתם הערה קטנה 313326
לדעתי אתה טועה. בזמן ביצוע המשימה יכולים להיאסף נתונים שאמורים לגרום לאדם קצת יותר מוסרי להחליט שלא לבצע, גם בשנייה האחרונה.
סתם הערה קטנה 313347
בוודאי. זו הסיבה ששולחים טייס ולא טיל מונחה. אבל אם יש איזושהי התלבטות מוסרית בזמן הלחיצה על הכפתור האדום, המערכת נכשלה - מדוע לא חשבתם על הדברים החשובים האלה בנחת, על הקרקע?
סתם הערה קטנה 313363
ומה עדיף? שהמערכת תיחשף בערוותה - או שייהרגו הרבה יותר מדי חפים מפשע?
סתם הערה קטנה 313570
אולי יש כאן אי הבנה. אני מניח שהדיונים המתאימים כן נערכו, ושהטייס שאמור להטיל את הפצצה שותף להם (בדרך זו או אחרת); ולכן כשהוא מגיע לרגע הלחיצה על ההדק, כל ההתלבטויות כבר מאחוריו.
סתם הערה קטנה 313574
נראה לי שאתה טועה. הטייס מקבל את ההנחיה הסופית, ובכל מקרה - הוא יכול אחר כך לראות בשטח משהו שלא ידעו במודיעין המוקדם.
סתם הערה קטנה 313580
טוב. נניח שהטייס היה שותף לתהליך, מבין את המשימה, מסכים שצריך לבצע אותה, טס מעל למטרה ולא מזהה שום מידע חדש רלוונטי. מה הוא צריך להרגיש במקרה כזה בזמן הלחיצה על הכפתור?
סתם הערה קטנה 313584
אם המשימה שהוא הסכים לה הייתה להטיל פצצה על רובע מגורים צפוף? איך הוא יכול להרגיש משהו? הרי אין לו האיברים המתאימים להרגיש בכלל.
סתם הערה קטנה 313585
נראה לי שבימינו לא מטילים פצצות על ''רובע מגורים צפוף'' אלא לכל היותר על ''בניין מגורים צפוף''.

(אין לי את האיברים המתאימים להגיב ברצינות להודעה הזו).
סתם הערה קטנה 313586
בית המגורים הצפוף נמצא ברובע מגורים צפוף.
סתם הערה קטנה 313587
אם כך, הטייס באמת פסיכופט: הוא מטיל פצצה על עיר צפופה! אין לו לב!
סתם הערה קטנה 313602
או על מדינה צפופה...

בעצם כל כדור הארץ נהיה דיי צפוף בשנים האחרונות, אין כבר איפה להטיל פצצות בשקט...
סתם הערה קטנה 313607
הוא לא חייב להיות פסיכופט: הרוע הוא בנאלי.
סתם הערה קטנה 313590
יש לך אולי השערה למה החליטו בכל זאת להטיל את הפצצה?
סתם הערה קטנה 313596
ממה שהבנתי, הערכת המודיעין הייתה מוטעית.
סתם הערה קטנה 313599
כשהטייס "הסכים להטיל פצצה על רובע מגורים צפוף", עוד לא ידעו שהערכת המודיעין מוטעית. באותו זמן, למה החליטו לדעתך להטיל את הפצצה?
סתם הערה קטנה 313600
זה מסוג השאלות שצריך בהחלט לשאול את הצבא. למה, לדעתך, החליטו לירות כדורים חיים על המפגינים הערבים באינתיפאדת אל אקצה באום אל פחם וסביבתה?
סתם הערה קטנה 313601
זו לא חוכמה להתחמק מתשובה אחרי תגובה 313584.
סתם הערה קטנה 313606
אתה יודע, מעולם לא הבנתי את הנוהג הזה הנפוץ בתקשורת - לשאול שאלות מסוג זה. מה עומד מאחוריה? האם אני אמורה להניח שכל מה שנעשה - נעשה לטובה? או לפחות, שהייתה בו כוונה טובה? שהייתה מאחוריו מחשבה מעמיקה ונכונה, או לפחות נכונה במסגרת מה שידעו באותו רגע? אני מבטיחה לך נאמנה שלא הייתי שם, אינני מכירה את הנפשות הפועלות, ולו זה היה תלוי בי לא היו מטילים את אותה פצצה.
סתם הערה קטנה 313609
דווקא מה שלי חסר בתקשורת זו הסתכלות יותר רחבה.
לדעתי, לפני שאת חורצת דינו של מישהו כתת-אדם, את אמורה לפחות לנסות לראות את התמונה השלמה.
את לא יכולה לדעת מה היה קורה אם היית שם, כיוון, שכמו שאת בעצמך אומרת, את לא יודעת מה היה שם, ואני רוצה להאמין שמי שכן צריך להחליט מסוגל לחשוב ביותר ביטים משחור / לבן.
סתם הערה קטנה 313611
הראי לי את התמונה השלמה.
סתם הערה קטנה 313614
אני לא יודעת את התמונה השלמה. לכן אני גם לא קוראת לאף אחד בשמות.
סתם הערה קטנה 313375
לא קראתי את הראיון המקורי איתו, אבל האם אין יסוד להניח שהוא פשוט לא הבין את השאלה?
סתם הערה קטנה 313404
אולי. אבל אם כן, מצב הבנתו לא מספיק לתפקיד של שר ביטחון, חוששתני.
סתם הערה קטנה 313569
למה?
סתם הערה קטנה 315954
למה מה?
בניסיון להתחקות אחר המקור לתשובתו זו, היה אפשר לקחת בחשבון גם את האפשרות שהוא פירש את המילה "מרגיש" כאילו היתה "חש".
סתם הערה קטנה 319162
מה ההבדל בין "מרגיש" ל"חש"? אם כוונתך שהוא פירש את השאלה כעוסקת בתחושה פיזית בלבד (לדעתי הדו-משמעות קיימת בשתי המילים), אז זה נראה לי בלתי סביר בעליל, ומסוג האי-הבנות שנפתרות יותר מהר ובקלות.
האצלת סמכויות 312969
שמחתי על המשפט הראשון בתגובתך. זוהי אחת מן הסיבות שאנחנו באייל ולא במקום אחר...

ולעניין: אני מסכים איתך בעניין ביזור הסמכויות והאצלתן, ובעניין זה צבא ההגנה מחזיק בכמה עמדות נכונות: האימרה המפורסמת "כל מ"כ גנרל", והגדרת הפיקוד כ"מבוזר" ‏1 שמעניקות למפקד הזוטר חופש פעולה מלא בעת ביצוע משימתו.

חיתוך שרשרת הפיקוד בעת ביצוע תחקור יכולה להיות נכונה, לפעמים, אם הדרג הממונה הגבוה רוצה לקבל תחושה של ההתרחשויות בדרגים הנמוכים, ובודאי לא כנוהג כללי. אני מתאר לעצמי שרה"מ המנוח לא נהג לתחקר כל מארב, אלא רצה להבין מהו הלך הרוח בקרב חיילי צה"ל בנקודה ספציפית. אבוי לנו מפיקוד בכיר מנותק שאינו מכיר את הלך הרוח אצל החיילים הזוטרים, כפי שמקובל בצבאות הענק הזרים. פניה כזו מאפשרת גם לחייל הפשוט להגיד את אשר על ליבו בנושאים כלליים ואסטרטגיים, שבהם אין לו אוזן קשבת אצל מפקד המחלקה או הפלוגה ‏2.

לעניין המקרה דנן, אני חושב שאנו חלוקים בנקודה אחת: מיהו הממונה על התנהגות הקצינים בצה"ל והגדרת תחום אחריותם. אני סבור שזהו נושא ראשון במעלה, שעל הרמטכ"ל עצמו לעסוק בו הן על ידי קביעת הכללים והן על ידי מתן דוגמא אישית. לטעמי, ראש אכ"א לא רלבנטי לנושא, משום שהוא עוסק ביישום מדיניות כ"א ברמה הטכנית בלבד.

1 במקור "פיקוד מבוזר מוכוון מטרה".
2 אני זוכר כדוגמא ביקורים של קצינים בכירים מאד בחיל החימוש בפלוגת הטנקים בה שירתתי. לאחר שבירת קרח קצרה, התחילו חיילים רבים להעלות הערות תכנוניות על מבנים מסויימים בטנק כמשתמשי קצה. לעומת זאת, זה כנראה לא טבעי לגשת למפקד הישיר ולהעיר לו על מבנה בעייתי בטנק, כי זה נראה כורח המציאות ולא בר שינוי על ידי המפקד הזוטר.
האצלת סמכויות 313163
אני מסכים בעניין ביזור הסמכויות והאצלתן ויתרונו היחסי של צבא שמרבית חייליו יכולים למלא באופן חלקי את תפקידו של מפקדם הישיר במידה רבה של הצלחה. זוהי ''התערבות מלמטה למעלה'' וגם לדעתי זה מצב רצוי.

המחלוקת בינינו (להבנתי) היא בסוג המעורבות. אני מעדיף לראות ברמטכ''ל מנהל בכיר ומיומן של מערכת היררכית, ולא מנהיג ''רוחני הנותן דוגמא אישית''. ממילא הרמטכל הנוכחי לא הוביל חילים בקרב. כטייס הוא זאב בודד ואין ביכולתו להביא לצה''ל את רוח ההקרבה והמסירות של הרמטכל המנוח רפאל איתן, שעבר את כל התפקידים ממ''כ מ''פ, מג''ד מח''ט וכו'.
האצלת סמכויות 313249
* אני מעדיף לראות ברמטכ"ל מנהל בכיר ומיומן של מערכת היררכית, ולא מנהיג "רוחני הנותן דוגמא אישית".

גם אם אקבל את עמדתך (ואיני רואה מה עניין רוחני לדיון), מנהל בכיר ומיומן הוא בדיוק מנהל שמגדיר את הסטנדרטים הנדרשים מהקצין. אחד מתפקידי המנהל הבכיר הוא להגדיר בצורה ברורה את תחומי הסמכות והאחריות של בעלי התפקידים במערכת, על מנת ליצור אחידות בארגון ובהירות בנוגע למה שנדרש מממלאי התפקידים.

הבט לדוגמא ברופא המבצע הליך רפואי בצורה בעייתית. נניח, מבצע פעולה שאינה בסמכותו משום שלא היה רופא בכיר ממנו בבית החולים באותו רגע. צריך להחליט האם הפעולה שנקט היתה סבירה, ואין לכך תקדים ברור. לדעתי זוהי החלטה של מנהל בית החולים, ראש המערכת ‏1, ולא של מנהל המחלקה או האגף. הסיבה לכך היא היות ההחלטה עקרונית ונוגעת לכל הרופאים בבית החולים שיכולים להיות במצב דומה. זוהי החלטה עקרונית, ערכית ומקצועית, שנמצאת רק בסמכותו של ראש המערכת.

נניח שבאותו השבוע היתה מסיבת סיום של יחידה בחיל האוויר, יחידה בחיל הים ויחידה בזרוע היבשה. בשלושת המסיבות אירע האסון שקרה ביחידת ההנדסה. האם אתה מצפה שכל ראש זרוע יחליט לבדו מהי האחריות המוטלת על מפקד הצוות? האם תהיה מוכן שהגדרת מקצוע הקצונה תהיה שונה בכל מקום בצבא?

1 אולי מנכ"ל משרד הבריאות; איני בקיא בצורתה של המערכת הרפואית.
כמובן 313374
בכל יחידה קיימת דרישת אחריות שונה מהדרג הפיקודי, ביחידה אחת בה שירתתי הוצאתי לבד פעילויות ונשארתי אחראי בודד על מוצב, לאחר מכן בתפקיד זהה ביחידה אחרת לא הרשו לי לפרוק את הנשק של עצמי לאחר שמירה (בסיס של מפגרים, אין מה לעשות).
דינו של קצין שמפקד על לוחמים כדרג פיקודי עליון בשטח (מה שהרבה מאוד פעמים קורה כבר בדרג מפק''צ) לא דומה לדינו של קצין שמפקד על חבורת ג'ובניקים כשמעליו ארבעה דרגים נוספים של פיקוד בבסיס והאחריות שלו כלפיהם היא מנהלית בלבד.
כמובן? 313379
* "בכל יחידה קיימת דרישת אחריות שונה מהדרג הפיקודי"

מסכים. אבל קיימות מספר דרישות כוללות, ברמות שונות עבור חיילים, מפקדים וקצינים בכל יחידות הצבא. דרישות אלה מנוסחות במספר מסמכים, החל מהוראות הפיקוד העליון ופקודות מטכ"ל וכלה בקוד האתי המחולק לכל חייל.
התותחן בטנק בעזה והזמרת בלהקת פיקוד העורף מחוייבים - במידה שווה - לאמינות, ללבישת מדים אחידים ולאיסור ראיון לכלי תקשורת. מפקד מחלקת הטנקים של התותחן האמור וקצינת הזמר בלהקה אחראים - במידה שווה - לבדוק שפקודיהם במצב נפשי תקין, שאינם מגלים סימני מצוקה ומפזרים רמזי התאבדות.

התסכים איתי שהרמטכ"ל רשאי - וצריך - להכריע בשאלת אחריות המפקד לחיי פקודיו בשעת פעילות משותפת בחופשה ?

בתמורה, אסכים אתך שהרמטכ"ל רשאי - אך אינו צריך - להחליט האם פורק הנשק יהיה רב-טוראי או סמל.

יש עסק ?
ומה אם 313449
ומה אם קצין עם עודף מוטיבציה יחליט לקחת את הדברים כלשונם, וביציאה הבאה למועדון בת"א, כשהוא יראה את אחת הפקודות שלו, הוא ימצא לנכון להגיד לה כמה לשתות וכמה לא לשתות ? הרי הוא מפקד שלה גם אם מדובר באירוע שלא אורגן במסגרת מחלקתית.
סגל שנשאר סגל באירועים מחוץ לצבא, ימצא את עצמו מחוץ לאירועים. זה נחמד כשהסגל שותף למסיבת סוף מסלול, אבל אם קיים החשש שהם עלולים לנסות לחלק הוראות (הרי לא כתוב לאדם על המצח "אני שותה היום למוות", מן הסתם הרבה השתכרו ורובם המוחלט בסדר) הם פשוט לא יוזמנו, מה שיפגע בגיבוש של היחידה (פחות רלוונטי בסוף מסלול, אבל ניחא) ולא יוריד את מספר הקורבנות.
לגבי רמת האחריות של המ"מ והקצינה, אין דמיון בכלל. מ"מ של מחלקת טירונים הוא קצת מעל אלוהים, כי לאלוהים סוגדים כשהמ"מ מחליט ולמ"מ כל הזמן. הוא קובע בשטח מה יקרה, אולי אחרכך החייל יוכל לנסות ללכת לקב"ן, אבל במשך שבועות ארוכים הוא הסמכות העליונה והאחריות שלו בהתאם. לעומתו חבר שלי ביחידה מאוד חשובה אבל עורפית, גילה לתדהמתו בקורס קצינים שהוא צריך לעדכן את המפקד שלו כשהוא הולך לרופא (בטירונות הוא לא חלה), כי ביחידה שלו חייל שמחליט להעדר מסיבה רפואית לא מודיע על כך למפקד, אלא לכל היותר מראה אישור בסוף החודש (כדי שלא יקחו לו יום חופש).
אותה קצינת זמר היא לא הסמכות העליונה, חיילת (או חייל) שמרגישה שקשה לה בלקה או בחיים יכולה לפנות להרבה גורמים בבסיס וגם באזרחות, לכן בהכרח האחריות של הקצינה קטנה יותר. היא נמצאת תחת עינה של הקצינה חלק קטן בהרבה מהזמן ובמסגרת אינטנסיבית פחות, לכן גם היכולת של שלה לגלות בעיות קטנה יותר. נכון שבאופן אידאלי גם היא צריכה להיות אחראית ברמה הגבוהה ביותר, אבל זה לא פרקטי.
איזה פופוליסט עלוב. 313156
"האם רמטכ"ל צריך להתעסק בכאלה זוטות?"
טוב, מדובר ברמטכ"ל שמתעסק אפילו ב"דחיפות קלות במטוס".

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים