טקטיקה ואסטרטגיה 31257
לא אומר שידיעה זו אינה מפתיעה אותי במעט, ובודאי, מהכרתי את אלה שעומדים מולנו, הייתי מצפה לקריאות יותר רוויות דם. התמונה המזוויעה של אותו פלשתיני מעזה, שמנופף בקרביו נוטפי הדם של חברו שנפגע או באותו אחר שהשתתף בלינץ' ונופף בידיו מגואלות בדם החיילים הנרצחים בפני הקהל המשולהב, מנחה אותי כל העת, כשאני מנסה לשער איך תפנה המנהיגות שלהם אליהם.
אבל צריך להבין שכל הנושא הזה הוא טקטיקה, וכך צריך להבינו. אני מוכן לקבל את ההנחה שברמה הטקטית ייתכן אפילו שיש ויכוחים בתוכם בין קבוצות הטרור השונות וגם בתוך הקבוצות. לכן אפשר יהיה לשמוע גם דברים מסוג: "הילחמו רק באבנים" וגם פניות מתלהמות ומסיתות לשפיכת דם ממש. סוג האמירות יכול להשתנות גם כפונקציה של האישים שאומרים אותם וגם כפונקציה של הזמן. לחימה ארוכת שנים מטבעה אינה יכולה להיות אינטנסיבית כל הזמן. "גובה הלהבות" (אני משתמש בביטוי שהשתרש לאחרונה),יכול להשתנות בזמן ובמקום, ואפשר שגם יהיו גישות שונות וויכוחים בתוכם, בקשר אליו.

אבל ברמה האסטרטגית אין שום וויכוח אצלם. בתהליך אוסלו הם השיגו מעין מדינה מבלי לתת שום דבר, ובמיוחד מבלי לחשוף איזה שהם תנאים שתמורתם יסכימו לשלום. המדינה הזאת תכליתה לשמש בסיס למאוויים האסטרטגיים שלהם: סילוק סופי ומוחלט של "הישות הציונית" מהאזור. כיוון שמטרה זו לא ניתנת להשגה בטווח קצר, הם התייצבו על מצב של "מאבק" ארוך וממושך, שתכליתו התשה ממושכת שלנו עד לשלב הבא. "המאבק" הוא גורם חשוב באסטרטגיה שלהם. גוויעתו עלולה להשאיר אותם אוחזים רק בחלק קטן ממאווייהם כפי שהגדרתים למעלה, ולמצב זמני שעלול להפוך למצב קבע. מבחינתם הפסקת המאבק כמוה כמות שאיפותיהם המדיניות.
אופן הפעולה של ישראל שהתייצב בימים האחרונים על אינטנסיביות גדולה יותר בפגיעה בראשי הטרור, תוך התקרבות זוחלת לדרגים יותר גבוהים, אמנם רחוק ממה שמציע אחד הכותבים באתר זה (אנוכי), אבל בכל זאת יותר ממה שהיינו רגילים עד כה, גרם אולי להתגנבות חשש ללבם שהמשך כזה מבחינת מאזן הנפגעים וכדומה יפגע במורל שלהם, ויגרום למות "המאבק", דבר שאין הם יכולים להסכים לו בשום פנים ואופן. ייתכן וחשש זה גורם לויכוחים ברמה הטקטית, שאחת התוצאות שלו פרסום "הודאת האבנים" הנ"ל. בכל זאת מדובר בהודאה שמופנית לציבור שלהם, שכמוה לא שמענו קודם לכן. אין הדבר דומה כלל להכרזות "הפסקת האש" היומיות של ערפאת.
ייתכן ומטרה משנית של ההודעה הזאת ("אל תצפו שתוכלו לנצח"), היא להנמיך את צפיות הציבור שלהם לאיזה הישג מדיני בטווח הקצר שאחריו תסתיים הלחימה.
אני חושב שיש מקום להנמיך צפיות כאלה גם בחלק מהציבור שלנו. רבים בתוכנו חושבים שתכלית "המאבק" הפלשתיני הוא השגת איזה שהוא הישג מדיני מסוים בצורה מהירה , ולאחר שישיגוהו תיפסק האלימות. אפשר לשמוע קולות לפיהם הגעת "משקיפים" או איזה שהוא כוח בין לאומי יהווה איזה שהוא "הישג מדיני", שיביא להפסקה מוחלטת של האלימות. יש להזהיר ממחשבות כאלה. מטרתם כאמור מאבק ארוך שנים, וב"גובה להבות" כזה שהאש לא תיפסק.
כפי שקוראי האייל יודעים דעתי היא ש"גובה להבות" מבוקר, בדיוק כזה שהם רוצים אינו משרת את האינטרס שלנו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים