למתחילים 314274
גוף הידע הנוצרי שלי קרס: חשבתי תמיד שהקתוליים הם הקיצוניים והפרוטסטניים הרבה פחות. אז לא ככה?
We are the spanish inquisition! 314280
זה תלוי מן הסתם איך אתה מגדיר ''קיצוניות''. הקתולים כבר מזמן לא מענים אף אחד על הסד או בעזרת בתולת הברזל. חלפו ימי האינקוויזיציה.
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314285
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314288
יש לחלק מהם נטייה לקרב את סוף העולם, ארמגדון וכל זה. אם אתה רואה כינוס של פרוטסטנטים באזור מגידו, זה הזמן להתחיל לדאוג. נדמה לי שהם גם המובילים בפיצוץ מרפאות המספקות שירותי הפלה לנשים בארצות הברית, בעוד הקתולים מסתפקים במחאות שקטות יותר.
תודה 314297
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314309
מה, הפרוטנטנטים מעורבים יותר מהקתולים בהתנגדות להפלות? זה נשמע מוזר.
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314315
למה?
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314322
כי איכשהו היחס להפלות מתקשר לי ליחס לגירושים... לא יודעת.
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314317
לי דוקא נשמע טבעי שהפרוטסטנטים יותר מעורבים במחאות מכל סוג.
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314321
זה רק בגלל שאתה מאמין בכל השטויות האלה של ''שפה טבעית'' וכאלה.
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314376
גם וגם. ישנם מאות ארגונים שמתנגדים להפלות בארה"ב, והם גם קתולים וגם פרוטסטנטים.

לגבי אמצעי מניעה, תלוי את מי שואלים. ישנם זרמים פרוטסטנטים שמאשרים אמצעי מניעה מסויימים ושוללים אחרים. גלולות והתקנים תוך רחמיים נמצאים ב"שטח האפור" של אמצעי המניעה עבור פרוטסטנטים. ישנו פחות או יותר קונצנזוס על האיסור להשתמש בגלולת ה"בוקר שאחרי" וגם ב-RU 486, והם מפעילים לחצים אדירים על ה-FDA להוציאן מהשוק.
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314380
תודה.:)
אצל מי היית אומרת שההתנגדות גדולה יותר?
והאם גלולות ואמצעי מניעה תוך רחמיים מקובלים על הקתולים - או להיפך, אסורים בתכלית?
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314400
Religious catholics ban all usage of contraceptives; naturally, pills, IUDs, any hormonal method, and also barrier methods like condoms and diaphragms. The only contraceptive method which is not in itself forbidden in Catholicism is natural rhythm method, of abstaining from intercourse during ovulation.
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314410
תודה. זה באמת מתאים יותר לאופן שבו אני תופסת את הקתולים.
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314498
מומלץ מומלץ מומלץ: ספרה המצויין של קריסטין לוקר על פעילות בעד ונגד הזכות להפלות. הספר, אמנם משנות השמונים, אבל עדיין מאוזן ומצויין:

והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314501
בהקשר זה: בסוף המאמר הזכרתי את החבר'ה שחילקו עלונים בגנות בילי גרהם; באתר שלהם ‏1 הם טוענים, בין השאר, שגרהם הוא ליברלי מדי בנוגע להפלות - לדעתו זה בסדר להפיל אם ההריון הוא תוצאה של אונס או גילוי עריות, אבל לדעתם לא.

1 סעיף II ב- http://www.atruechurch.info/graham.html
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314534
...ובשלב הבא אני רואה אותם מטילים סנקציות על נשים שאינן יולדות מסיבה כלשהי, למעט עקרות מוכחת...
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314379
הפרוטסטנטים הקיצוניים גם מובילים את המאבק נגד זכויות הומוסקסואלים ולסביות בארה"ב, נגד הרחבת הזכויות החברתיות, ובעד תמיכה מקיר לקיר במלחמה בעיראק.

חשוב לציין שיש הרבה סוגים של פרוטסטנטים, ואנחנו מדברים כאן על הזרמים האבנגליסטים הקיצוניים, שכוחם הולך ומתחזק בארה"ב והם שהביאו לבחירתו של בוש תוך פעילות פוליטית נמרצת.

מהסיבות שערן מציין, האבנגליסטים גם תומכים בישראל - לא כל כך מאהבת מרדכי, כמו מכמיהה לביאת ה-RAPTURE ולשובו של ישו על פי ה-REVELATIONS. המלחמה בארץ הקודש נתפסת כמלחמת גוג ומגוג שתקדם את שיבת ישו ואת יום הדין. תופעות שנלוות לזה הן חיבה לפולקלור יהודי וישראלי, ביקורים בישראל וחגיגת סדר פסח בנוסף לחגים הנוצריים בכמה חוגים.
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314398
אמנם אנחנו תמיד זוכרים את ההעלאות על המוקד של כופרים על ידי האינקויזיצהי, אבל נדמה לי שקלוין בז'נבה היה יכול ללמד את הקתולים מה זה להעלות כופרים על המוקד.
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314545
אאל"ט חלק מן המעטים שהורשעו ברצח וחבלה בנושא ההפלות היו דוקא קתולים אדוקים. יתכן שיש כאן טעות אופטית. האופי הצעקני והטלביזיוני של האוונגליסטים אולי מושך אליהם יותר תשומת לב, אבל דוקא התנגדותה הממוסדת והעיקשת של הכנסיה הקתולית (אפילו בארה"ב הפרוטסטנטית) היא המסוכנת ביותר. (אחרי הכל זו אולי הכנסיה הגדולה ביותר). (באמל"ט יש דוקא כמרים קתוליים רדיקליים בנושאי נישואי כמרים, הפלות, אמצעי מניעה וסוציאליזם).
אפרופו, המטיפים הטלביזיוניים, מה שיובל מתאר אינו מפתיע במיוחד. ידוע שיש כאן מכונה משומנת של איסוף כספים. ויתכן שכדבריך שורשי העשב של התנועה האוונגליסטית הם פחות מזוייפים. יחד עם זאת השאלה המעניינת אותי, הוא מהו המשבר הגדול בחברה האמריקנית שהפך את התנועות הקיקיוניות העוסקות בציד פתאים לתנועות המוניות המשפיעות על בחירת הנשיא בארה"ב?
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314571
סוציאליזם? מדוע? משום שהוא דוחה את הדת?
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314578
הכנסייה רואה או ראתה במרקסיזם את השטן הגדול. ואני חושב שכמרים קתוליים באמל''ט מנסים להזדהות עם התערובת של קתוליות, פאגאניות ומרקסיזם הנפוץ מאוד בפרט באוכלוסיות אינדיאניות. כמוכן זו כנראה תוצאהשל המצב החברתי הקשה שם.
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314581
"ואני חושב שכמרים קתוליים באמל"ט מנסים להזדהות עם התערובת של קתוליות, פאגאניות ומרקסיזם הנפוץ מאוד בפרט באוכלוסיות אינדיאניות."
משפט קצת מבלבל, לא? לא הבנתי.
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314610
אנסה שוב. אמריקה הלטינית היא כמעט לחלוטין קתולית. בעיקרו של דבר זה הושג ע''י כך שהכנסייה הספרדית ספחה לתוכה הרבה מן המסורות העממיות שהביאו איתם האינדיאנים והעבדים השחורים. למשל במקסיקו חוגגים חג לכבוד הבתולה מגואדלופ שהיא גם הבתולה מרי אבל למעשה מדובר באלילה אצטקית או מאיה. מדובר בתופעה הנפוצה בכל דר' אמריקה. המדובר כמובן בתקופות של קנאות שמרנית טהרנית (שריפת כלים דתיים, חרמות ונידויים) המתחלפות עם תקופות של סובלנות ואינטגרציה. במאה העשרים נוספו קדושים חדשים בדמותם של צ'ה גווארה, פידל קסטרו, זפטיסטים לדורותיהם ועוד מנהיגי גרילה מרקסיסטים וגם מאואיסטים. הכמורה הקתולית המקומית, לפחות חלקים ממנה (שהיא די ענייה, בודאי יחסית לכנסיה האירופאית) די מעורבת עם הקהל שלה ומזדהה איתו(היסטורית אפשר לקרוא על הבישוף דה לאס קאסאס, הנחשב קדוש במרכז אמריקה). בקרב כמרים אלו יש מדי פעם כמרים מורדים המביעים תמיכה בנישואי כמרים, באמצעי מניעה ואפילו בתנועות מרקסיסטיות. הכמרים האלו לפעמים מוחרמים מנודים ומגורשים מן הכנסייה ובפעמים אחרות מתפייסים איתם ומחזירים אותם לקהילותיהם.
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314641
תגובה 110307
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314664
Very true. Also, some of the combinations of Catholicism and Paganism stem from Catholicism spreading onto countries with a very rich Pagan tradition. And indeed, South America, where I lived for many years, is very much like what you describe, and the clergy is more flexible.

Another thing, I believe, that makes Catholicism more susceptible to a mixture with Paganism is the fact that it's a much more festive and ritualistic relgion than Protestant traditions.

I strongly recommend the fabulous film "El Crimen del Padre Amaro" to anyone curious about the Church in Latin America. Granted, things everywhere are not as grim as they are in the film, but nevertheless it opens a window to these dilemmas and issues, and particularly to the life of Catholic clergy:

http://www.imdb.com/title/tt0313196/
והפרוטסטנטים? במה הם קיצוניים? 314667
That is the 64,000 dollar question! Oh-so-many people have been trying to figure this out and put it in context; after all, there had been evangelical Christianity, albeit less of a "born-again" movement, before the previous few rounds of election. This version of the new right provides a platform of opinions about family structure and sexuality, economy, foreign policy, welfare and crime control. As to the latter, I can supply a partial answer; the movement toward severity in crime and the broad support of the death penalty by the New Right here feels sometimes like the swing of a pendulum, a reactionary move to the rehabilitative efforts of the 1960s and 1970s. But of course there is more than just that.

מי אמר שימי האינקוויזיציה חלפו? 314391
ומהיכן בא אפיפיורינו החדש? ומה זה "המשרד לענייני דוקטרינת האמונה"? בסה"כ שם חדש למוסד ישן ומפואר‏1.
__________
1 בראשיהם של הרבה מפורסמים וקדושים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים