314878
קריאה לסטטיסטיקאים שביננו: מה הסיכוי שהפיצוצים ברכבת התרחשו כתוצאה מתקלה טכנית, ואילו באוטובוסים - כתוצאה ממעשה טרור? ומה הסיכוי שאין קשר בין אלה לבין הכרזתה של לונדון אתמול כמארחת המשחקים האולימפיים?
314879
ואני שאלתי את עצמי: האם אל-קאידה הכינה מראש גם תשתית לפיגועים בפריז, במקרה שהם היו זוכים באירוח.
314883
כנ''ל. וגם בניו יורק, מוסקבה ומדריד.
כנראה שלא 314893
הארגון של הכנת פיגוע משולב הדורש תכנון ארוך טווח בכמה מהערים החשובות בעולם נראה לא סביר, אלא אם כן בן לאדן הצליח להכניס סוכנים לוועד האולימפי והמשחק היה מכור מראש...

הכינוס של הג'י 8 נראה כיעד המקורי על פי ההגיון הבריא אבל לך תדע.
חופש דת רק לדתות החופשיות 315328
כשאין אבטחה, בכלל לא בעיה להניח חמישה תיקים עם חומר נפץ במקומות שונים. לדעתי מאות "תיקים כאלו" ממתינים בבירות רבות באירופה להוראה לאיזה שעה מחר לכוון את השעון והיכן להניח את התיק.

זה לא מסובך בכלל, וחמור מזאת, שום F15 משוכלל עם שמונה מאות מחשבים ואלף טילים לא יכול להתמודד עם תיק קטן שעון וחצי קילו חומר נפץ. את זה המוסלמים הבינו והאמריקאים עוד לא.

יש רק אמצעי אחד יעיל (חוץ מלהציב מגנומטרים ומכונות שיקוף כל מטר) להבין שזאת מלחמת תרבות ולפגוע בנשק שלה:
לפוצץ את המסגדים בלונדון (מההריסות אפשר לבנות נמל ימי בעזה)
חופש דת רק לדתות החופשיות 315331
כן, נכון. כניעה היא תמיד פתרון יעיל.
חופש דת רק לדתות החופשיות 315346
נראה לי שכניעה היא דוקא סוג הרמאות העצמית של האירופים הסבורים שהזמן, הקידמה ואורח החיים האירופי ישנו את האיסלם.

מה הפתרון שלך?
חופש דת רק לדתות החופשיות 315364
"מה הפתרון שלך?"

אתה מחפש פתרון סופי או פתרון אחר?
חופש דת רק לדתות החופשיות 315337
אפשר גם להקים מחנות ריכוז לכל המוסלמים, זה גם יהיה יעיל.
חופש דת רק לדתות החופשיות 315349
אכן ניחנת בהגיון משובח.
לדעתי מוטב להרוס כמה מסגדים באירופה וארה"ב (ובישראל)
מלנהל מלחמה יקרה וחסרת סיכוי בעירק, להרוג אלפים, ובסוף לברוח עם הזנב בין הרגליים, כשכל אותה העת האיסלם מכה לאירופאים בבטן הרכה.

מעניין שדוקא חילונים כ"כ ממהרים להגן על "מקומות קדושים", כאילו המסגדים יותר קדושים וחשובים מחיי אדם.

למה לבטון ברזל וזכוכית שמחוברים יחד כבניין יש יותר זכויות להתקיים כבית כנסת מסגד או כנסיה מאשר כבנק בית חולים או תחנת רכבת? אולי משהו יועיל להסביר לי. (מעניינת אותי במיוחד דעתו של הקורא ד.ק)
חופש דת רק לדתות החופשיות 315352
מה אתה רוצה להשיג באמצעות הפגזה של מסגדים, חוץ מהשפלה של המוסלמים שעבורם המקומות הקדושים אכן שווים יותר מחיי אדם.

המלחמה בעירק הצליחה להפיל את שלטונו המושחת של סדאם חוסיין, אני לא רואה איך הפגזה של מקומות קדושים יכולה להפיל דיקטטור מוסלמי. פעולה מהסוג הזה רק תחזק שליטים דיקטטורים.
בעיית השליט 315359
מבלי להתייחס להצעות היצירתיות לעיל, מי הוא למשל לדעתך דיקטטור מוסלמי ומה יקרה אם הוא יופל?
חופש דת רק לדתות החופשיות 315411
מה רע במהשפלה של המוסלמים שעבורם המקומות הקדושים ל ה ם אכן שווים יותר מחיי אדם.

המקומות הקדושים לנו - בני תרבות המערב הם מוסדות פיננסיים, תחנות רכבת, תקשורת חופשית, מסעדות ומקומות בילוי. והם לא חסים על מה שיקר לנו.

הריסת מקומות קדושים למוסלמים באירופה (למשל מסגד בלונדון) תמנע ותקשה התארגנויות טרוריסטיות ויותר מכל תפגע במוסלמים בנקודה הרגישה שלהם. אירופה נלחמה מספר פעמים בהצלחה כנגד כיבוש ערבי איסלמי.

כעת משתמשים המוסלמים בפתיחות האירופאית ובליברליות שלהם כדי לקדם את האיסלם באירופה.
אני לא חושב שיש ''תוכנית השתלטות'' אבל קיימת מגמה של איסלמיזציה והקצנה בקרב מהגרים מארצות ערב לאירופה, בניגוד למתינות שמאפיינת מהגרים אחרים (הינדים למשל).

אם לא יבינו האירופים שזאת מלחמת תרבות וינקטו בפעולות שיבהירו לעולם האיסלמי שאירופה היא טריטוריה נוצרית, תהיה אחריתם מרה.
חופש דת רק לדתות החופשיות 315447
מה שקדוש לי הוא שאצלי לא מפוצצים סתם דברים.

לכן פיצוץ המסגד בלב עירי יפגע גם בערך שמקודש למתפללים במסגד וגם בערך שחשוב לי.
חופש דת רק לדתות החופשיות 315449
אתה עושה משחק לא הוגן. אתה רוצה לפגוע במקומות הקדושים של מספר גדול של מוסלמים בטיעון ש*הם* לא חסים על מה שיקר לנו. אבל אותם מוסלמים שאתה פוגע בהם הם לא אותם מוסלמים שמתשמשים בטרור אלא חפים מפשע ( ואני אפילו לא מזכיר את הנזק שיכול להגרם מתחושת ההשפלה וממעשי נקם )
חופש דת רק לדתות החופשיות 316063
נכון. זאת ענישה קולקטיבית וזה לא צודק אבל אין ברירה. הזכות לחיים ולביטחון חשובה בעיני מזכות התפילה המשותפת במסגד.
מוסלמי יכול להתפלל גם בבית או בפינה מוצנעת במקום העבודה שלו בלונדון. אין שום בעיה עם זה .

לגבי חפים מפשע. עצם העובדה שחברה אינה נלחמת ברצחנות וברוע הופכת אותה לשותפה לכלל עבירה. ע''ע התיחסות בנות הברית לאוכלוסיה אזרחית בגרמניה וביפאן. אני כמובן נגד הפצצת ערים והריגה בלא הבחנה, אבל במלחמה יש חוקים אחרים.

זאת השגיאה היסודית של מקדשי הדמוקרטיה וזכויות האדם. שיטה זו עובדת רק בתנאי ששורר שלום או ''עימות רגוע'' ולא מתאימה למאבק מול רוע ללא גבולות.

הריסת מקומות תפילה אינה מעשה נחמד אבל אם תגרום להרתעה ותמנע התארגנויות טירור זה עשוי להיות פתרון כדאי.
ובכל מקרה מסגדים אפשר לבנות מחדש. חיים אי אפשר להחזיר.
חופש דת רק לדתות החופשיות 316074
"עצם העובדה שחברה אינה נלחמת ברצחנות וברוע הופכת אותה לשותפה לכלל עבירה."
איך בדיוק אתה רוצה שהמוסלמים החיים באנגליה יילחמו ב"רצחנות וברוע"?
רפש השתיקה וקולקטיביות האחריות 316169
בתור התחלה, שבמקום להשתתף בהפגנות כנגד הבאת הדמוקרטיה לעירק ולקרוא לבוש ולשרון רוצחים, שיפגינו מול השגרירויות של סודאן, על רצח עשרות אלפי המוסלמים השחורים בה ע''י השלטון ויכנו את מנהיגה בכינויים דומים, או כנגד הכיבוש הסורי בלבנון או כנגד טבח השיעים בעיראק ע''י סוריה, סעודיה והסונה המקומית, כנגד מעשי הטבח הפלשתינאים בישראל, כנגד הטירור האיראני, כנגד העבדות במאוריטניה ועוד ועוד...
רפש השתיקה וקולקטיביות האחריות 316176
בכמה הפגנות, כנגד טבח השיעים בעיראק, אתה השתתפת לאחרונה?
והיה מחננו טהור 316301
אשיב מחר, אלא אם אחד האיילים הנבונים יקדימני ויתייחס לטיב השאלה שנשאלה.
והיה מחננו טהור 316338
למען הסר ספק - השאלה היא רטורית‏1. לא מעניין אותי באילו הפגנות השתתפת או לא השתתפת (כשם שלא מעניין אותי באילו הפגנות משתתפים בד"כ מוסלמים). לא צריך לענות *עליה*. אין לי שום עניין בקבלת האינפורמציה שעונה על השאלה.

___________
1 ואם עדיין הכוונה לא ברורה - אני מנסה לברר מדוע מוסלמים צריכים להפגין פחות כנגד הבאת הדמוקרטיה לעירק ולקרוא פחות לבוש ולשרון רוצחים ולהפגין יותר מול השגרירויות של סודאן, כדי שכלל האוכלוסיה המוסלמית תזכה בפריבלגיה המדהימה שמדינות המערב מעניק לה בטוב לבו האינסופי - הזכות להתפלל.
והיה מחננו טהור 316653
מאחר והכותרת לא רמזה את שקיוויתי, אשיב.
השאלה צריכה היתה להיות: "בכמה פעילויות נחרצות כנגד הנהגת הקבוצה שלך ו/או צבאה נטלת חלק, כדי להציל את חייהם של כאלו שמחוץ לקבוצה?"
אני ורבים המוכרים לי עשו זאת, תוך כינוי צה"ל וההנהגה שלנו, באופן *אישי*, בכינויים קשים, בפומבי ומתוך בושה באלו מתוכנו שסרחו ומתוך מחוייבות מוסרית אוניברסלית.

אם יש לך מכר ערבי, שאל אותו אם הוא לפחות שמע על מישהו שמכיר חמישה כאלו מן הקבוצה שלו. מצידי אלו יכולים להיות פרופסורים אמריקאים שהם רק ממוצא ערבי שאולי אף אינם דוברים ערבית שוטף.
והיה מחננו טהור 316802
הנהגת קבוצתו של אזרח בריטי, שהוא גם מוסלמי, היא ההנהגה בעירק ו/או בסודן? חשבתי שבלייר הוא מנהיגו של אותו אזרח ושנגדו (או בעדו) יותר סביר להניח שנמצא אותו מפגין (בהנחה שהוא שייך לאותו מיעוט שולי בקרב האוכלוסיה בעולם המערבי, שבכלל משתתפת בהפגנות מסוג כלשהו).
והיה מחננו טהור 316803
תודה. אתה אומר בקיצור ובדייקנות את מה שרציתי לומר והסתרבל לי מדי בניסוח.
גילוי, כיסוי וכילוי בפרהסיה הערבית 316845
אני חושש שלפורמליסטיקה שלך‏1 אין אחיזה בקבוצה המדוברת. זה עובד שם אחרת ולמרות שהכל מונח לפנינו, לאור היום, אנו חוששים לראות ומניחים שבטח החמצנו משהו, או שישנם חריגים סבירים, או הסברים מניחי דעת, במונחים אותם אנו מכירים מתרבותנו. הרי להאמין שבני אדם יכולים להיות כל כך שונים מאיתנו, הרי זה גובל בגזענות, ואנו לא כאלה, לא כן? אז אנו פשוט מתעלמים ותובעים נטל בלתי אפשרי של הוכחה למה שאיננו מוכנים לראות. הרי אומה שהביאה לנו את מוצרט, שופנהאור, הגל, ניטשה, בטהובן, באך ורבים אחרים, לא יכולה סתם ככה לעשות דברים כאלו, לא?
כן, העירבוביה בכוונה, רק ששם היו קולות אחרים, נחרצים ופעילים, אם בגרמניה עצמה ואם בקרב יוצאיה.

אך במקום להתווכח ולבסס נקודה זו ולהסביר ולהדגים את העובדה הפשוטה שמיליוני הערבים אינם חשים נאמנות כלשהי לקבוצה האנושית‏2 בה הם חיים, במיוחד כאשר זה במערב, אני מעדיף להתבונן במקרה אופייני שהופיע ב"גארדיין" ומתורגם היום ב"הארץ" (http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...)

ישנן מספר שיטות ערביות לתמוך בטירור ואף לגייס אליו כוחות נוספים, בפומבי, גם באמצעות התקשורת המערבית, באופן בלתי שמיע לאוזן המערבית.
דרך אחת היא לגנות אותו, אפילו בחריפות יתרה. מה שומע המערבי, שכה מייחל לקול זה, המרגיע את פחדו מפני הטלת כתם על אוכלוסיה שלמה כמו גם מאובדן התיקווה לקולות אחרים? גינוי חריף.

מה שומעת האוזן הערבית? את ההפרש בין סגנון, עוצמת וכתובת גינוי זה לגינוי המופנה לצד השני, בזמן אחר, תוך מודעות לתפקידו החיצוני של הגינוי.

דרך נוספת היא פשוטה הרבה יותר ובה נקט כותב המאמר ב"גארדיין". פשוט מאשימים את הקורבנות. הצד הערבי מבין את ההמלצה הרצחנית ואילו המערבי נתקף ספקות ויסוריי מצפון והופך את כיוון ההיסטוריה בזיכרונו, או לכל הפחות כאילו שמדובר כאן במעגל של ביצה ותרנגולת. הוא גם רוחש לו כך חברים וחזית פנים מערבית של החוגים שאני מכנה "פוסט-הומניסטיים" – שהחליפו את ההומניזם המקורי, השם את אושרו, רווחתו וחירותו של היחיד בערכים כמו שנאת המערב, טיפוח תרבויות נחשלות ומדכאות ("רב-תרבותיות"), שנאת העשירים ועוד כמה.

בנוסף, אותו כותב, ללא בושה, במקום לגנות את הסונים, שסירבו להשתתף בבחירות משום שהם מתנגדים לתת לשיעים זכויות כלשהן ובכלל מתנגדים לקיומם (בהשראת הסעודים הדוגלים בהשמדת השיעים) ועתה טובחים בהם, הוא מוצא בזה דרך להצדיק ולקדם את טבח הנוצרים, במקום בוא הוא חי.
לא שהשיעים רוצים חופש, אפילו לעצמם (הם העדיפו בבחירות מפלגה אנטי דמוקרטית עם נטיות טאליבניות-שיעיות על פני זו הדמוקרטית), בעצם כמו בכל מקום בעולם הערבי – אף אחד שם אינו מוכל לתת לשכנו את מה שהוא דורש לעצמו. לחופש אין שם בני ברית, וזה כולל את המיליונים החיים במערב.

ממש לא קשור, אבל מכיוון שנשמעו כאן אמירות הקשורות לאבו-מאזן וגם סתם, כדי שהימניים לא יתמוגגו מעבר למותר, אוסיף שהתרשמותי היא דווקא שלפחות עם כניסתו לתפקידו (ואולי גם עכשיו, אני לא עוקב מספיק) הוא התנגד לטירור ורצה להפסיקו לחלוטין, למרות כל מיני דברים שהוא אמר, שלמרות האמור לעיל, באמת נועדו ליחסי ציבור פנימיים בלבד.
לא אכנס ל"מדוע הסקתי כך", מדוע הוא רוצה בזה (לא יודע) ואיך זה מסתדר עם דברים אחרים שאני אומר (זה אינו סותר ואם כן אז עוד יותר טוב!).
בכל אופן, כרגע אין לו סיכוי ולכן גם לא צריך לקחת סיכונים מיותרים כדי לעזור לו.

1 אם כוונתך ל"אני נושא ת"ז של מדינה X => הקבוצה שלי היא X ומנהיגה הוא גם המנהיג שלי => הביקורת העצמית הקבוצתית שלי הבאה בשם ערכים אוניברסליים יופנו אל מנהיג זה."
2 הנאמנות היא ל"שבט", לא לאנשיו. בד"כ הנהגת השבט, או המנהיג הדתי שם, הם שמייצגים שם את "השבט".
גילוי, כיסוי וכילוי בפרהסיה הערבית 316849
כל אחד מאמין במה שמתחשק לו.
לזכותם של הסונים יאמר 316854
לזכותם של הסונים יאמר כי השיעים תומכים בהשמדת הסונים אם הם יהיו בשלטון (לפחות מבחינת הפורמליות הדתית).
מעניין מה מצב הסונים באירן.
לזכותם של הסונים יאמר 316858
שלא לדבר על זה שברוב המקומות השיעים נחשבים הרבה יותר קנאים ופנאטים מהם.
לזכותם של הסונים יאמר 316867
איני מכיר מספיק את המנטליות השיעית (אם יש כזו), אך היא ורוח הזמן קובעים את המעשים הרבה יותר ממה שכתוב בספרים, כך שניסיונות למצוא את הבעייה בהם הוא חשוב, אך מוגבל ביכולת ההסבר שלו. דת היא מה שעושים ממנה, לא המילים המתות שספריה. ראה אצלנו איך מצווה שולית כמו יישוב הארץ הפכה חלקים גדולים ביהדות הדתית לפאגאנים משיחיים השמים מצווה זו במרכז הוויתם הדתית, תוך מוכנות להקריב את הבית הלאומי של עמם, אם אין הוא ממלא תאוותם זו. (כמובן, להבדיל אלף אלפי הבדלות!!)

אצל הסונים (לא כולם, אך רבים מדי וללא תגובת נגד פנימית מינימלית), הגירסה הנאצית של האיסלאם - הוואהביזם השתלטה על המעשה ולא רק על ההלכה. מה שגרם לזה אגב היה כספי הנפט שאיפשרו את הפצתו ממקום לידתו - סעודיה החל משנות השבעים.

אצל השיעים, הטירוף הנאצי הוא יותר תחת השפעה אירנית שלמרות שיעיותה, מושפעת ככל המוסלמים בעולם מן המנטליות הערבית, המייצגת בעיני חוזרים בתשובה כמו גם מתחזקים את הדרך האותנטית, זו השוררת במולדת האיסלם.

בנושא אירן: אירן היא היום במסלול של תקיפה גרעינית של המערב וישראל, לא יצירת מאזן אימה. אך צריך לזכור שלא מדובר שם בערבים, גם אם המנטליות הערבית חדרה לשם, דרך האיסלאם. מה זה אומר? שהם אנושיים (כגרמנים למשל) בבסיסם והדברים יכולים להתפתח שם לכל מיני כיוונים. עדיין, עוצמת האיום וטיבו (הם מפזרים במרכזי אוכלוסיה את כלי התקיפה) עשויה לדרוש הקדמת דרזדן לפצצה.
לזכותם של הסונים יאמר 316877
"שהם אנושיים (כגרמנים למשל) בבסיסם והדברים יכולים להתפתח שם לכל מיני כיוונים."
אתה רוצה לומר שהסונים, בעינייך, גרועים מהנאצים?
לזכותם של הסונים יאמר 316886
אנסה לדייק יותר:
את הערבים כולם אני רואה כנבדלים משאר המין האנושי. זוהי היבדלות לרעה. הסיבה לכך היא מבנה נפשי עם תוצאות סטטיסטיות מסויימות, התקפות לכל שכבת אוכלוסיה שם, בכל מקום בעולם, בכל רמת הכנסה, השכלה, גיל, אידאולוגיה (גם הסוציאליסטים שם עוסקים ברצח פועלים - של הצד השני), דתיות וכו'

יתרה מזאת, דווקא אלו שם שחיים במערב, בניגוד לכל אוכלוסיה אחרת, עוסקים במלחמה באחר (התרמות, התגייסות למעשי טבח בעולם השלישי כמו גם באוכלוסיה בה הם גרים בארה"ב ובאירופה). האינטלקטואלים שם עוסקים בהפצת שנאה לתרבות החופש ולאחר באופן כללי - מאדוארד סעיד ועד האינטלקטואלים המצריים.

כל זאת בניגוד לאוכלוסיות אנושיות לסוגן. כלומר בכל אוכלוסיה יש כאלה, אך רק שם, רק כאלה (כמעט).

גרועים מהנאצים? מבחינה מוסרית, בשורה התחתונה, הם לא מתקרבים מבחינת ההצלחה עד כה למה שעשו הנאצים, כך שאני מהסס לומר זאת.

אך הם גרועים מן הגרמנים בכללם מבחינה אחרת, שלא אכנה בשם, בכך שבקרב הגרמנים היו קולות ומעשים אחרים, נחרצים ואילו בקרב הערבים, שנחשפו כבר מזמן להומניזם ופרושים על כל יבשות תבל, כמעט שאין. כלומר יש שם אלפים רבים המתנגדים לטירור ומצטערים עליו אך עקב ההתנייה השבטית, אין הם מסוגלים (למעט פחות ממניין), כמו רובוטים, להפיק מתוכם קיצונים הומניסטים, כפי שכל קבוצה הרבה יותר הומוגנית וקטנה היתה מפיקה בנסיבות הרבה יותר מתונות.

כלומר, איני משווה אותם לנאצים, אלא למכלול הגרמני, להתפלגות הנורמאלית בקרב קבוצה אנושית: יש לאומנים ודתיים, יש כאלו שגם קיצוניים בזה, אך גם יש הומניסטים ומיעוטם קיצוני, ולו סתם מתוך שנאה עצמית או מרירות כלפי הקבוצה שלהם. אצל הערבים אין דבר כזה.
זה על קצה המזלג.

בעצם אצטט את דבריו של דוד בוקעי מכתבה בעיתון "הארץ" לא מזמן, המבהירים נקודה שהיא כל כך בלתי נתפסת לאוזן והעין המערבית עד כדי כך שאנו בטוחים שאם היינו מחפשים, היינו נוכחים שאחרת. עד כדי כך שמי שמחפש ואינו יודע לפרש את אשר הוא רואה וקורא, מזדרז מדי, לרווחתו, למצוא ש"לא כן היא":

"אצל הערבים לא תמצא את התופעה האופיינית כל כך לתרבות היהודית-נוצרית - ספקות, תחושת אשמה, גישה המענה את עצמה: 'אולי אנחנו לא מאה אחוז בסדר' או 'אולי היינו צריכים לעשות או להגיב אחרת'. התופעות האלה לחלוטין אינן מוכרות בחברה הערבית-איסלמית כלפי הזרים. אין להם ספקות לגבי העמדות שלהם או לגבי כך שהצדק בצד שלהם. אין להם שום תחושת אשמה שייתכן שטעו. גם אין להם נקיפות מצפון או חרטה כלשהי על כך שייתכן שעשו עוול למישהו אחר. תופעת הרוצחים באמצעות התאבדות, המכונה לעתים מחבלים מתאבדים, הוא הוכחה מוחלטת. אין גינוי, אין חרטה, אין בעיית מצפון אצל ערבים ומוסלמים, בשום מקום, בשום רובד חברתי, בשום מעמד חברתי"

לזכותם של הסונים יאמר 316896
בתור אחד שחושב שצריך לכבוש את כל הארץ המובטחת ולגרש רוב הערבים (כן, גם בעלי הת.ז. הכחולה) - אני חושב שאתה גזען.

"את הערבים כולם אני רואה כנבדלים משאר המין האנושי." - לא מצאת אפילו אחד שנבדל מהעדר ? הרי מקרב עמלק צאצאי נמצאו צדיקים.

השנאה שלך נובעת מבורות, המנגנונים הפגומים בחברה הערבית הם דבר שצריך לתקן, לא פגם גנטי. הם לא נבדלים בהרבה מרוב החברות השבטיות מהמאות הקודמות.
לזכותם של הסונים יאמר 317029
מתגובותיך באייל אתה מצטייר כיהודי אדוק, אך גם כמי שמדי פעם מכיר בצורך להיות גם אדם הגון סתם. ככזה, אני רוצה להעיר לך הערה (שיפה בעצם לכל היהודים הדתיים), מבלי שאתפרש כתוקפני מדי כלפיך, מנסה לרמוס ולהפריך את תפיסת עולמך או מזלזל בדעותיך. אני מבקש שתקח את תגובתי, כהערה המנסה להביע לתשומת ליבך מספר עובדות ולבקש ממך לשקול אותן במסגרת תפיסת עולמך.
"המנגנונים הפגומים בחברה הערבית הם דבר שצריך לתקן, לא פגם גנטי." - העולם המוסלמי מונה למעלה מ-‏2 מיליארד בני אדם. זוהי הקבוצה הדתית הגדולה ביותר וגם בעלת קצב הצמיחה הגדול ביותר. העמים הערביים מונים למעלה מ-‏250 מיליון נפש. יחד עם מורשת בעייתית של קנאות דתית הם נושאים עימם גם מורשת מפוארת של הישגים היסטוריים, פילוסופיים, תרבותיים ומדעיים. העם היהודי מונה לכל היותר 10 מיליון בני אדם. למרות המערכה הדמוגרפית שמנהלים בני קהילתך, העם היהודי הולך ומתפורר, הולך ונעלם. ה"עם היהודי" היום, יותר מבכל זמן אחר הוא קואליציה רופפת של קהילות זעירות שהקשר ביניהן אינו קיים. הקבוצה היהודית היחידה המצליחה לקיים עצמה כגוף חי היא הקהילה היהודית-ישראלית-ציונית פה בא"י.
כל ההקדמה הארוכה הזו נועדה, כדי להציע לך להצניע חשוב. אפשר כמובן להאיר ולהציג את הבעייתיות והשלילה בעולמו של האחר, אבל כדאי להיזהר לא להפוך לעכבר המכריז על נצחונו על הפיל.
נ.ב. לו אני ערבי, הייתי מעדיף את אפופידס עם התזות העיוניות שלו ע"פ גזר העקרונות האנושיים שלך הבא יחד עם מקל החובלים של דעותיך הפוליטיות "צריך לכבוש את כל הארץ המובטחת ולגרש רוב הערבים".
לזכותם של הסונים יאמר 317143
יהודי כן, אדוק באמונתי, כולי תקווה, אבל ממבט בשעון אתה וודאי מבין שזו לא האמונה אליה כיוונת. הנסיון לנתח אנשים על סמך איזה-רסיסי-דעות שאנו מקבלים בכתב מוכיח עצמו כמתכון לכישלון פעם אחר פעם, במיוחד כשמדובר באיילים, שהם כידוע יונקים מורכבים עם אופקים רחבים ודעות לא בהכרח טריוויאליות.
אינני מבין איך אתה משווה את העם היהודי, שהוא כאמור עם (או אולי נכון יותר לומר העם, הראשון במשפחת העמים ע"פ מקיאוולי, הנעלה במשפחה ע"פ ניטשה וקדמון הקדמונים ע"פ פלביוס), ועוד אחד בלי שאיפות להיות גדול במיוחד מספרית ‏1 עם כמה קבוצות, חלקן עמים חלקן שבטים, בלי שום קשר או זיקה מסורתית, על סמך העובדה שהם נאנסו לאיסלם לפני כמה מאות שנים. מה הקשר בין המוסלמים בהודו (הקבוצה הגדולה ביותר של מוסלמים) לאילו באינדונזיה, המאמצים את האיסלם תוך הטמעת האמונות הפגניות שלהם בו ? כשדיברתי על מנגנונים פגומים לא במקרה השתמשתי בביטוי ערבים, מוסלמים רבים ניערו מעצמם את הדרך המזיקה שנכפתה עליהם, הבעיה נותרה בקרב אילו שממשיכים להחזיק במסורות אלימות, בעיה שקיימת בעיקר בקרב הערבים.
לגבי המסורות הערביות המפוארות, הרוב בא ממסורות הלניסטיות שהשתמרו בערב, אין לפסול את האפשרות שנוצרו יצירות גדולות מדי פעם, אבל האקלים שם לבטח אינו אחד שמעודד דברים כאלו, קל וחומר בעת הנוכחית.

אם אתה רוצה לעשות השוואה ראויה, השווה את השפעתו של יהודה להשפעתו של מוחמד (למרות שגם הוא מנסה בחוסר הצלחה לשאוב ממסורת זו), אני ממליץ במיוחד על "הגניאולוגיה של המוסר" מאת פרדריך ניטשה, אתה תראה שגם במחינת כמות האנשים המושפעים (למיטב ידיעתי הנצרות היא עדיין הדת הנפוצה בעולם) ובטח שמבחינת החשיבות וחלוקת הכוח, יהודה שגברה ‏2 על רומא לוקחת את מוחמד בסיבוב.

1 - אם כי פדנטיות מחייבת אותי לדווח לך שמומחים מערכים את מספר היהודים מלמעלה מ12 מליון. לגבי ההשגות שלך על היותו הולך ונעלם, הערכות מומחים שאני קראתי מדברות על תוספת של כמליון איש בעשרים השנים הבאות, אמנם צנוע, אך לא נסיגה. מעבר לכך להמון המתבולל, עם כל העצב, אין חשיבות. הם יעלמו מדפי ההיסטוריה כמו רבים לפניהם, אבל המעטים שימשיכו לדבוק בעמנו ישארו כאן לנצח. אנחנו הרי פזורים על כל היבשות, כל קהילה מסוגלת לבדה לשחזר את העם כולו. קיומו של העם היהודי מובטח לפחות כקיומה של האנושות.
2 - הבילבול במינים יובהר מקריאת הספר.
לזכותם של הסונים יאמר 317202
נראה שהפיסקה הראשונה של תגובתך היא החלק היחיד בתגובתך שאני חייב לקבל.
כל הדברים האחרים הם בעיני ראייה דרך פריזמה אידיאולוגית צרה מאד של המציאות. מדגדג מאד בקצות האצבעות לקחת את תגובתך, לפרקה לגורמים, ולהראות כיצד כל הגורמים אינם אלא פרשנות אחת ולא בהכרח נכונה של עובדות המציאות.
אני חושב שאוותר על כך. הבעיה של הראייה האידיאולוגית היא היא עצמה ולא המסקנות שלה. כאשר אתה מתווכח איתה אתה נוכח שהצד הנגדי דבק באידיאולוגיה שלו ולא בעובדות שהוא מציג כמצדיקות את תפיסת עולמו. עובדות אלו אינן אלא עזרים פדגוגיים להוכחת דרכו. אם אחד מהם, רובם או כולם מתבררים ככוזבים, אפשר לנטוש אותם בצד הויכוח ולמצוא אחרים.
ההצעה שהצעתי בתגובתי, נגעה לעצם השיטה של ראייה אידיאולוגית. כאשר יהודי "אדוק באמונתו" (בעם היהודי?) כדבריך, ניגש לעיין ללמוד ולהבין את בית האיסלם על המיליארדים שלו או אפילו את העולם הערבי על מאות המיליונים, הגישה הראשונית צריכה להיות של צניעות ויראת כבוד. אם אתה ניגש לכל העניין מתוך התפיסה שכל ההיכל האיסלמי אינו אלא כוך במערותיהם של בין לאדן ושייח יאסין, הרי שכבר הצעד הראשון שלך מעבר לסף הדלת היה שגוי.
אם לעשות פאראפראזה על דבריך, אפשר להגיד שהנסיון לנתח את המציאות על סמך איזה-רסיסי-אידיאולוגיות שאנו מקבלים מראש, מוכיח עצמו כמתכון לכישלון פעם אחר פעם.
לזכותם של הסונים יאמר 317224
אם אתה לא מאמין ביכולתו של הצד השני להשתנות, הויכוח אכן מיותר, אבל עד כה נדמה לי שטרם הפגנתי דמגוגיה זולה או התחמקות מהמציאות, כל מה שעשיתי היה ניתוח קר וענייני מתוך נקודת מבט מסויימת (הרי אתה לא מצפה שאני אנתח את המצב מנקודת המבט שלך ?). במידה ויש לך השגות לגבי אי-אלו מהעובדות שהצגתי, אשמח לקרא.

" ניגש לעיין ללמוד ולהבין את בית האיסלם על המיליארדים שלו..."
פה החמצת אותי, האיסלם לא מעניין אותי כלל. יש כמה פאקים (מבחינת נקודת ההשקפה המערבית) בחינוך ובתרבות הערבית, אותם ראוי לתקן (או להמשיך להילחם עוד הרבה זמן). אני לא מנסה לתמצת את ההשגים שלהם (שכבר כתבתי למה אינם כה גדולים בעיני) ובטח לא חושב שהם מסתכמים בבור ממנו חילצו את סדאם. כשאני מנתח את המצב ונדרש להסיק מסקנות אופרטיביות על דרך הפעולה של הצד שלי ועל מה שצריך להשתנות בצד השני, אני לא יכול להרשות לעצמי צניעות יתרה, על מנת שחס וחלילה זאת לא תמנע ממני להסיק את הנדרש.
את האידיאולוגיה שלי לא קיבלתי מראש, אלא בניתי בעצמי, תוך הסתמכות על ריבוי מקורות.
לזכותם של הסונים יאמר 317268
לא מדובר בכלל בנסיון לשנות את הצד השני או אפילו לשכנע אותו (שכל בר דעת מבין שאינם יכולים לשמש מוטיבציה משמעותית לויכוח), מדובר פשוט בחוסר העניין שלך בעובדות עליהן נסב הויכוח ("האיסלם לא מעניין אותי כלל"). מדוע אני צריך לטרוח לפענח ולנתח ברצינות את הקביעות שלך (שהן כן דמגוגיות לטעמי) ולכפות עיון זה עליך, כאשר לך אין עניין אמיתי בכך?
לך קל לזרוק "העם הראשון במשפחת העמים ע"פ מקיאוולי" ע"ס איזושהי ציטטה (עקיפה?) שאותה איני מכיר. ואני אמור להכיר את מכלול יצירתו של הנ"ל כדי לומר לך שהיהודים עיניינו את מקיאוולי כקליפת השום. מקיאוולי לא הכיר אף יהודי בסביבתו (שכן לא היו כאלו. יהודים לא הורשו לגור ברפובליקה הטוסקנית מלבד בעיירת הנמל ליבורנו). במסגרת מסעותיו הדיפלומטיים הוא בודאי פגש יהודים שאיש מהם לא השאיר עליו מספיק רושם כדי להיכלל בכתביו. כאשר נזכרים בכתביו עם ישראל ומשה רבנו כדמות מנהיג, הרי שמדובר בעיונים ע"ס כתבי הקודש הכנסיתיים (הברית הישנה) שאף בהם לא התעניין במיוחד. להביא מובאה עלומה ממישהו שכלל לא התעניין לא ביהודים ולא בערבים כהוכחה למשהו שכלל אינו ממין העניין (מי קדם למי) מה זה אם לא דמגוגיה?
לגבי הישגיה של התרבות הערבית (שכבר כתבת למה אינם כה גדולים בעיניך), אני יכול להפנות אותך לספר In search of the first civilizations/Michael wood כדי לקרוא על דעה שונה ומנוגדת לשלך.
אז מה הטעם ? 317279
"לא מדובר בכלל בנסיון לשנות את הצד השני או אפילו לשכנע אותו (שכל בר דעת מבין שאינם יכולים לשמש מוטיבציה משמעותית לויכוח)" - אם זו לא המוטיבציה לויכוח כל שהוא (בנוסף לאפשרות ללמוד משהו), מה היא ?

לגבי ה"עובדות" שלך, אתה ממשיך להתעלם מהטענות שלי שהן לא רלוונטיות לדיון. אני ממשיך להגן על הדוקטרינה המרכזית והיא "המנגנונים הפגומים בחברה הערבית הם דבר שצריך לתקן, לא פגם גנטי. הם לא נבדלים בהרבה מרוב החברות השבטיות מהמאות הקודמות.", כל שאר הדברים שאתה מיחס לי אינם שלי. השגי התרבות הערבית, כמו גם גודלה של הדת המוסלמית אינם קשורים לנושא מהטעמים שכתבתי.

לגבי היסטוריונים למינהם (אני מניח מיכאל עץ עונה להגדרה), אני לא נוטה להאמין להם, גם אני יודע לקחת נתונים ולסובב אותם איך שיתאים לי. ההכרות שלי עם מה שאני מכנה תרבות ומדע היא מקיפה מספיק כדי לדעת שבעולמי אין להם דריסת רגל משמעותית. אני מכיר בדעות אחרות בנושא אך אין לי הרצון לדון בהן.

החלק הראשון בהודעה הוא היחיד שעדיין מחזיק בעיני בעניין כל שהוא, כמו כן אם משהו בהודעותי אינו מובן (כמו איפה בדיוק ניטשה מכתיר את יהודה מעל לרומא) אפרט בשמחה, לגבי מקיאוולי אכן מדובר בציטוט.
קולות אחרים 320459
לגבי המשפט הראשון, הנה סרבן שטחים (לשעבר) שמסכים עמך (אם כי אולי מטעמים שונים משלך):

והיום? היום אתה מצדד בטרנספר?

"אם אתה שואל אותי אם אני תומך בטרנספר ובגירוש הערבים מהגדה הערבית, עזה ואולי אפילו הגליל והמשולש
- אני אומר לך שלא כרגע. אני לא מוכן להיות שותף למעשה כזה. בנסיבות הנוכחיות זה לא מוסרי ולא מציאותי.
העולם לא ייתן, העולם הערבי לא ייתן, זה יחריב את החברה היהודית מבפנים. אבל אני מוכן להגיד שבנסיבות
אחרות, אפוקליפטיות, שעלולות להתגשם בתוך חמש עד עשר שנים, אני יכול לראות גירושים. אם יהיה נשק
אטומי סביבנו או מתקפה ערבית כוללת עלינו ומצב של לוחמה בחזית כשערבים בעורף יורים על שיירות היוצאות
לחזית, מעשי גירוש יהיו סבירים לחלוטין. אולי הם אפילו יהיו הכרחיים".

גם גירוש של ערביי ישראל?

"ערביי ישראל הם פצצת זמן. גלישתם לפלשתיניזציה גמורה הפכה אותם לשלוחה של האויב הנמצאת בתוכנו.
בפוטנציה הם גיס חמישי. גם דמוגרפית וגם ביטחונית הם עלולים לערער את המדינה. כך שאם ישראל תיקלע
שוב למצב של איום קיומי כמו ב-‏48', יכול להיות שהיא תיאלץ לפעול כמו שפעלה אז. אם נותקף בידי המצרים
(אחרי מהפכה איסלאמיסטית בקהיר) וסוריה וטילים כימיים וביולוגיים יעופו על ערינו ובאותו זמן פלשתינאים
ישראלים יפגעו בנו מאחור, אני יכול לראות מצב של גירוש. זה יכול לקרות. אם האיום על ישראל יהיה קיומי
גירוש יהיה מוצדק".
(מתוך http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...)

לגבי המשפט השני, כפי שציינתי בתגובה אליה הגבת, ישנם שם קולות אחרים. הנה למשל הומניסט, (אחד משלנו!) שבדומה לאחרים, שאני ואחרים באייל כבר הבאנו, אומר את האמת המרה:

טרוריסט הוא מוצר, ואין פלא שהעולם האיסלאמי מתמחה בקו יצור של טרוריסטים: כל התנאים קיימים. כמו
שמייצרים טויוטה ביפן ואופל בגרמניה, כך בעולם האיסלאמי מייצרים טרוריסטים, מהדגם הכי מתקדם, הכי
מסוכן.
...
טרוריסט מבית היוצר האיסלאמי שונה מכל טרוריסט אחר. האחרים פועלים אך ורק בתחום אחד, נגד מטרה אחת,
לזמן קבוע ובמקום ידוע מראש. הם מפסיקים להיות טרוריסטים עם שינוי הנסיבות, בעוד שטרוריסט בקו הייצור
האיסלאמי אינו מוגבל. הוא יכול לפגוע בכל מטרה ובכל מקום, הוא מתוכנת לפגוע באשה שלא מכסה את ראשה,
באויב צבאי, בילדה על חוף טאבה, בזקנה על מיטת חולים, ואינו נרתע מכריתת ראשו של קוריאני שבא לתקן קו
חשמל בבגדד.

טרוריסט מוסלמי, יכול לשחוט בהנאה משפחה אלג'ירית מוסלמית, לא לרחוץ ידיים, ולהתפלל לאלוהים על כך שעלה
בידיו לבצע את משימתו.
(מתוך http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2987178,00.h...)
כאמור, יש מעטים כאלו בקרב האוכלוסיה הערבית בעולם, על כל רבדיה, מיקומיה, חירויותיה והשכלותיה, לא יותר מכמה מאות, במקום כמה מיליונים, או לפחות מאות אלפים, שניתן היה לצפות מקבוצה שיש לה כל כך הרבה סיבות להשמיע קולות אלו.
זה מדהים.
וגם מתוך קבוצה זעירה זו, נעדר ולו מניין רדיקליסטי:
מאז האחד עשר בספטמבר אני קורא ושומע את התקשורת המצרית ואינני יכול למנות חמישה כותבים המגנים את
הטרור בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים... האם קהיר היא עיר כושלת עד כדי כך שאין בה איש או אישה
בודדים האומרים לא לטרור? ... מדוע אין עד עתה סוחר אחד מבין *ידידי ארה"ב והמערב* הקונה ולו פרסומת
אחת המגנה את הטרור *בעיתון ערבי*?" (הדגשות שלי) (מתוך http://tinyurl.com/cvb39)
זה כבר לא אנושי.

להבדיל, הנה שלושה כאלו שגם הצליחו במה שהכותב לעיל כשל: להבקיע את ההתנייה השבטית ולציין את *שמות* המנהיגים פשעים אלו - ולכנותם כך, עקב פגיעתם באחר: http://www.elaph.com/elaphweb/Politics/2004/10/17789...
(תרגום: http://memri.org/bin/media.cgi?ID=108604)
כאלו, כנראה, אין יותר מעשרה, במקום כמה אלפים לכל הפחות.
יש שם עוד קטע מאוד מוזר: התנגדות האוכלוסיה לחירות, לא רק של אחרים אלא גם לחירותה שלה - בכל מקרה בו נעשה ניסיון להעניק את זה לה. אבל זה כבר שווה תגובה נפרדת.
לזכותם של הסונים יאמר 316901
ואיפה ההמשך המתבקש? מדוע נעצרת לפני הפתרון הסופי?
לזכותם של הסונים יאמר 317002
אולי כי אין זו דעתי?
לזכותם של הסונים יאמר 317004
גם הגרמנים והאנטישמים האחרים שעשו הכללות על היהודים לא בהכרח תמכו בפיתרון הסופי.
השוואה קלושה 320460
ההשוואה שלך שגויה לחלוטין מן הטעמים הבאים: איני בלונדיני אלא שחור שיער. אני בכלל צמחוני ואילו הגרמנים הרגו אפילו אנשים. כמו כן, אם שמת לב, בדיון זה אני עושה טעויות איסטרטגיות של טירון ופותח במקביל חזיתות מנוגדות, בעוד שהגרמנים ידעו היטב את אומנות המלחמה. כך שההשוואה כלל אינה במקומה.
השוואה קלושה 320468
היטלר היה צמחוני (סליחה, לא יכלתי להתאפק).
השוואה קלושה 320473
אכן. וגם הוא לא היה בלונדיני.
השוואה קלושה 320475
היטלר היה צמחוני, כהה שיער ופתח חזיתות מנוגדות (מהר מידי ובצורה אגרסיבית מידי מכדי להיכנס לדפי ההיסטוריה בתור גאון גדול ב"אומנות המלחמה"). אאל"ט, יש ציניות והומור בתגובה 320460.
(: 320524
תודה - זה אכן הומור שחשבתי שהוא שקוף, אז לא צירפתי חיוכון.
(: 320526
גם אני הייתי צריך לצרף, מה?
(: 320557
אתה מאלה שתמיד הורסים בדיחות של אחרים ע"י חזרה על הפאנצ'-ליין בקול רם? :)
השוואה קלושה 320515
מכיר את המושג 'הבנאליות של הרוע'? זה בדיוק העניין. השואה לא היתה יכולה לקרות בלי תמיכתם של האנשים הקטנים בעלי הדעות הקדומות, למרות שלא הם חוללו אותה.
השוואה קלושה 320528
חשבת אולי לחפש רוע בעוד מקומות חוץ מבישראל ובאופן כללי יותר - במערב?
כי אולי הגיע הזמן להסתכל קצת החוצה ולהשוות, כדי לדעת היכן לרכז את תשומת הלב המוסרית.
השוואה קלושה 320531
חשבת פעם למצוא הבדלים בתוך קבוצות ובין פרטים, גם אלה הזרים לך תרבותית ונחשבים בעינייך כקנאים בהכללה?
הרוע קיים בכל מקום ואף עם לא נקי ממנו, אבל הכללות הנובעות מטעמים גזעניים או תרבותיים הן מוטעות ולא לעניין.
השוואה קלושה 320533
שאלה מעניינת כאן היא זו: האם בכלל מותר לבצע הכללה כלשהי על בני האדם, או שתמיד חייבים להתייחס לכל אדם לגופו?
השוואה קלושה 320554
מותר. למה אסור? אבל כשהכללות שלך מתחילות לשים באותו השק, קבוצות המונות מליוני אנשים שונים ומשונים, המגיעים מתרבויות שונות, מקהילות שונות, ממעמדים שונים, ממדינות שונות , ממשטרים בעלי אופי שונה ושהמצב האזרחי שלהם שונה, אז אל תתחיל לרקוע ברגלים כשמישהו מעז, ברוב חוצפתו, להכליל אותך בקבוצת הגזענים האיומים ביותר. הוא בסה"כ מרשה לעצמו להשתמש ברזולוציה דומה לזו שלך.
השוואה קלושה 320563
האם מותר לבצע הכללה על כל קבוצה בנפרד, ואז לאחד את כל ההכללות להכללה אחת גדולה? (למשל, עוברים מדינה מדינה בארה"ב ובכל אחת מהן מכלילים: "התושבים של מדינה X אוהבים המבורגרים" ואז מאחדים את זה ל"תושבי ארצות הברית אוהבים המבורגרים").
השוואה קלושה 320564
רק אם תרשה לי להכליל ולהגיד "אנשים ששמם גדי‏1 נוהגים לשאול שאלות מציקות".

_____________
1 היה לי מרצה ששמו גדי, ואני מתחיל לעלות פה על איזשהו דפוס.
לזכותם של הסונים יאמר 316903
''את הערבים כולם אני רואה כנבדלים משאר המין האנושי. זוהי היבדלות לרעה. הסיבה לכך היא מבנה נפשי עם תוצאות סטטיסטיות מסויימות''.

ניסוח מאוד מעניין לטענה מאוד פשוטה בעלת תבנית מוכרת. אני מניח שזה ניסיון להמנע מהאסוסיאציה המתבקשת. אתה מבין, אני מקווה, שהגזענות נוטפת מההצהרה הזאת.
לזכותם של הסונים יאמר 316913
"ניסיון להמנע"? איפה?
איך הוא היה יכול להציג את עמדתו בצורה יותר בוטה מזאת?
יהירות 316915
רק הגזענות מפריעה לך בתגובה הזאת? עם דעות שונות משלי אני עוד מסוגל להתמודד. אבל עם זה קצת פחות:

"זה עובד שם אחרת ולמרות שהכל מונח לפנינו, לאור היום, אנו חוששים לראות"

מי שרואה את הדברים בצורה שונה מאפופידס, זה משום שהוא חושש לראות.

"ומניחים שבטח החמצנו משהו או שישנם חריגים סבירים, או הסברים מניחי דעת, במונחים אותם אנו מכירים מתרבותנו"

משום שאנו כה חוששים (מוגי לב שכאלה!) להביט במציאות כפי שהיא באמת, אנחנו בודים קיומן של עובדות שסותרות את המראה אותו אנו לא רוצים לראות. אין לנו דעות, יש לנו מנגנוני הגנה שעוזרים לנו להתמודד עם המציאות כפי שהיא (אבל באמת)!

"אז אנו פשוט מתעלמים ותובעים נטל בלתי אפשרי של הוכחה למה שאיננו מוכנים לראות"

ואז, לא מספיק שיש לנו מנגנוני הגנה המגנים עלנו מפני האמת, אנחנו עוד מעזים להציק לאפופידס העייף עם שאלות קנטרניות ולדרוש ממנו את ביסוס טענותיו הגזעניות.. אהמ... סליחה... טענותיו שמקובלות על כל מי שמעז להביט במציאות כפי שהיא.

או פליז.
יהירות 316926
לזכותו של אפו יש להעיר שהוא ביקש שוב ושוב דוגמאות נגדיות שתפרכנה את התזה שלו (ואת השממה), וזכה להיענות דלה עד בלתי קיימת.
יהירות 316935
מה יפריך את התזה? (מה הדרישות?)
יהירות 316944
ביקורת פנימית בקרב האיסלם או העולם הערבי בימינו (או בעבר, שכן מן המילים ''נבדלים משאר המין האנושי'' אפשר בקלות להבין בטעות שכוונת המשורר לאיזשהו פגם מובנה, ומכאן סביר שהוא קיים כבר זה זמן מה, אם לא מאז ומעולם).
316974
דברים כמו זה, למשל? (זמן מאמצי החיפוש עד כה: 5 שניות)

אבל זו דרישה מאוד מעורפלת וגם קשה לי להבין איך היא תפריך את התזה או תוכיח את התזה על מליוני המוסלמים כולם, מסביב לעולם, ובלי קשר לאופי הקהילה הספציפית עליה מדברים (הייתי יותר יכול להבין איך זה מתקשר לטענות וביקורת על המדיה בעולם הערבי או על אינטלקטואלים ערביים במדינה זו או אחרת, למשל). יש דרישה יותר ברורה וניסוח מדויק של מה אנחנו מנסים להפריך? כי בינתיים קשה להחליט אם לקבל את האתגר, להודות בתבוסה או להעביר ביקורת על הדרישות.
רדיקליזם הומניסטי 320461
אני חושש שאין כאן את מה שאני מחפש.
היחוד הערבי הוא מיעוטם של המביעים שם בגלוי דעות הומניסטיות. כמה מאות וגם כמה אלפים זה כלום עבור אוכלוסיה כזו. אך ההבדל החד ביותר העושה אותם כה מיוחדים הוא העדרו הכמעט מוחלט של רדיקליזם הומניסטי שם. ראה לדוגמא את דבריו של גאזי אבו-רייא בתחילת התגובה קודמת שלי. הוא נשמע לי לבטח הומניסט והייתי אף לוחץ את ידיו בחום והערכה לו הייתי פוגשו. ואולם אני מחפש את אותם קיצונים, המצויים אצלנו ובכל קבוצה נורמלית ‏2 בכמויות לא מבוטלות, שמחאתם תכלול‏1:
1) הזדהות בשם מלא.
2) עצומה, הפגנה וכו' כחלק מפעילות נמשכת ולא אפיזודה אפולוגטית חד פעמית, למשל לאחר פיגוע מוצלח של אל-קאעידה שמביך אותם.
3) היות עיקר המחאה כנגד הפגיעה באחר, שאינו נמנה על קבוצת המוחה.
4) נקיבה בשמות מנהיגים ספציפיים אליהם מופנית האשמה ועדיף שזה יהיה מנהיג הפלג הדתי או הלאומי או השבטי או מה שזה לא יהיה, של המוחה. ה"הומניסטים" הערבים אינם מהססים לנקוב בשמות כאשר מדובר במנהיגים מערביים.
5) כינוי אותם מנהיגים "פושעים", "רוצחים" או מילה אחרת שוות ערך. לא די בכך שניתן להבין שזו דעתו עליהם. הם אינם מהססים לעשות זאת כאשר מדובר במנהיגו של האחר.

בנוסף, צריכה מחאה רדיקליסטית שלא לכלול:
6) הפחתת ההאשמה העצמית ע"י האשמת הקורבנות, או הזכרת מעשי הצד של הקורבנות במקביל. טריק זה של קבלת אשמה לכאורה, תוך שמירת פתחי מילוט, מצוי בגינוייהם בשפע.
7) טענה או אמתלה של אינטרס ערבי כלשהו שבשמו באים הדברים. בזאת אגב, כמו גם בכמה סעיפים אחרים הייתי מקל במקרים מסויימים, הרי אין זה מדע מדוייק.

ועוד משהו, אחוזים:
8) אם אצלנו ישנם לפחות אלף כאלה (נדמה לי שיותר: מפגיני גדר הפרדה, סרבני שטחים בהווה או לשעבר, מצפן, גוש שלום ועוד...) מתוך אוכלוסיה של 6 מיליון, אזי באוכלוסיה של שלוש מאות מיליון, העוסקת באלימות קשה וכמעט בלתי פוסקת כבר עשרות שנים, בכל רחבי העולם הערבי ובחלקים רבים של שאר העולם, הייתי דורש שמחאה רדיקלית בעלת מאפיינים כאלו תהיה מנת חלקם של, נגיד, עשרת אלפים. מצידי שאלו יהיו מקרב מיליוני האמריקאים והאירופים שממוצא ערבי. כרגע, אין יותר ממניין כאלו. כנראה שהעצומה שב http://www.elaph.com/elaphweb/Politics/2004/10/17789... מדגימה שלושה ערבים כאלו.

כמובן, אין לצפות מכל הומניסט, כן וכואב ככל שיהיה לענות על קריטריונים אלו של רדיקליזם. ישנם מקרים בהם זה פשוט לא חכם לנהוג כך. אלא שבנסיבות אלו, ניתן היה לצפות לפחות לקומץ פסיכים שהזעזוע המוסרי, הכאב והבושה יגרמו אצלם להתפרצות רגשית הגוברת על שיקול מסוג זה.
זה רק אנושי.

1 נוסח קודם לקריאת הדוגמאות שהבאת ו תגובה 318811 של טל, אלא על סמך תגובות ישנות שלי. זאת למעט המשפט "ועדיף שזה יהיה מנהיג הפלג הדתי או הלאומי או השבטי או מה שזה לא יהיה, של המוחה", שגם הוא מתוך בתגובה ישנה שלי, אך הוסף לאחר מכן.
2 ראה למשל מה עושים אצלנו ביום השואה: http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?... ומה ביום-יום: http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?te...
מן תחביב יהודי שכזה.
והנה התחביב הצדדי של שותפיהם להפגנות מסוג זו: http://news.walla.co.il/?w=/90/732951
רדיקליזם הומניסטי 324128
''הסלפיה והנאציזם מבוססים על שנאת האחר וחיסולו הפיזי'' 337817
אני מסכים עם דבריו של אל-שייח.
(או שאתה טוען משהו נוסף?)
רדיקליזם הומניסטי 324138
לפי כל מה שאני שומעת, תצטרך לחפש הרבה מאוד כדי למצוא ''הומניזם'' מהסוג הרדיקלי שתיארת - ואולי אפילו לא מאוד רדיקלי - גם במזרח הרחוק. העובדה שאנשים רגילים לדפוסי התנהגות אחרים משלך עוד לא הופכת אותם לנאצים או לגרועים מנאצים.
רדיקליזם הומניסטי 324159
אין לי כרגע זמן ליותר זה ואני חייב כאן עוד כמה תגובות, אך ראי את המשפט השני בתגובה 238211 .
רדיקליזם הומניסטי 337818
בהחלט, למעשה די בכך שאין הם דוברים בעגה ההרצליינית המיוחדת שסיגלתי לעצמי כדי להוציאם ממשפחת האדם (:
נו באמת...
רדיקליזם הומניסטי 324170
1. יותר ויותר נראה שעד שלא יקראו לראדיקלית ההומאניסטית הערביה טלי פחימה, לא תנוח דעתך. זה נראה כאילו ירית את החץ וכעת אתה מצייר את העיגולים של המטרה. אתה הולך ומייצר תקן של רדיקל א-לה-אפו הדומה יותר ויותר לדיוקנו של הרדיקל השמאלני אנרכיסטי של ישראל. מדוע אינך דורש מהם להפוך מכוניות כמו האונגארד של האנטי-גלובליסטים באירופה? מקריאת תגובותיך לא התרשמתי שאתה אחוז יראה בפני האינטלקט והישרה המוסרית של הראדיקלים. האם אתה מנסה לטעון שהערבים לא רק רבים יותר אלא גם חכמים יותר?
2. באותה מידה אתה יכול לשאול, איך זה שאין הומוסקסואלים גאים במדינות ערב. כיצד זה שאין שם מצעדי גאווה? אולי הערבים עד כדי כך שונים מיתר בני האדם עד שאין בקרבם הומואים. כל מה שאתה מצליח להוכיח בדיסקורסיה שלך זה שמדינות ערב שונות ממדינת ישראל ודבר זה כלל אינו טעון הוכחה.
3. מדינות ערב אינן חברות הדוגלות בחופש ביטוי או בשלטון החוק. כוחות הבטחון שם לא נועדו להגן על שלום הציבור בכלל (ובודאי לא על חריגיו) אלא על קיומו של השלטון. גם אם יש רדיקאלים אנרכו-הומאניסטים לפי התקן שלך, לחברות הערביות אין עודף המשאבים המאפשר לסבול גידולים כאלה והיא נפתרת מהם עד מהרה באמצעות בתי המשוגעים או באמצעות סכין בגב.
4. ישראל לעומת זאת היא מדינה בה השמירה על ערכי חופש הביטוי וזכויות הפרט נושקת וגם גולשת מעבר לקווי ההפקרות השלטונית. אנשי ציבור ואנשי דת המקבלים משכורת מקופת המדינה עוסקים בריש גלי בהסתת כוחות הבטחון לבגוד בשלטון החוקי של המדינה ופורעים פליליים מבצעים לינץ' באסיר כבול בנכחות נציגי החוק, מוכיחים שישראל ומדינות ערב נמצאות על שני הקצוות החולים של ההגינות והתקינות הפוליטית. לבקשתך שקיצונים פוליטיים בשתי החברות האלו יראו דומים, אין הצדקה במציאות הזאת.
5. אני חושב שגם אתה כמוני רחוק מהתלהבות מסגולותיהם הרוחניות של האנרכיסטים ההומאניים. נראה לי ששנינו מעדיפים את ההומאניזם של אלבר קאמי שאמר כי בבחירה בין אימו לבין זכויות האדם של ה-FLN, הוא בוחר באימו (קאמי ואימו היו צרפתים-איטלקים ילידי אלג'יר).
6. בקשר לטענתך על שונות הערבים, אני רוצה להשתמש שוב בהערתה של סופרת סקוטית שהגיבה על הטענה - "העשירים, הם שונים מאיתנו, יתר בני האדם." וענתה "כן, יש להם הרבה יותר כסף.".
קורבן הדגל 337824
1) לא הבנתי.
2) בכוונה לא התייחסתי לארצות ערב (ויש שם הומוסקסואלים פעילים). מאחר ומה שאני מתאר נכון גם למיליונים הרבים החיים כבר כמה דורות בעולם החופשי (ראה גם את 4).
3) ראה 2.
4) ראה 3.
5) אכן, אין כמו אמא. אבל אם נתמקד בסכסוך הערבי עם ישראל, אציין כי עמדתי אינה לאומית. אין אצלי הצדק/האמת שלהם וזו שלנו, אלא טענות ורגשות של צדדים שונים, שאותן יש לבדוק ולטפל תוך התחשבות הן במידת צידקתן האובייקטיבית של הטענות ובמידה מסויימת בתחושות הסובייקטיביות. לאחר בדיקה מדוקדקת הנמשכת כל העת, הגעתי למסקנה חד משמעית (ראה תגובות ישנות שלי...) שאשמת הסכסוך מונחת ב100% בצד הערבי. לא שיהודיי א"י נקיים וזכים ולא שכל מעשיהם סוגים בחוכמה ושלא ניתן היה למנוע לא מעט שפיכות דמים, אלא שכל מה שעשו הם וכל מה היו הם עושים, לא היה מונע את עיקר מחול המוות הערבי¹. והם עשו רבות בפשרנות, אמפטיה קיצונית לאחר, ורדיפת שלום שאין שני לה על פני החלד.
6) מה שמזכיר לי את שונותי מכם: אתם הרבה וממני יש רק אחד (:

¹בו אנו, כמו לפני שבעים שנה, רק קורבן הדגל ולא זה העיקרי.
משרד הבריאות מזהיר: 337885
קריאת תגובה 337824 לעיל עלולה להזיק לבריאותם של מתכנתים.
מתכנתים 337890
אכן טיפוסים מוגבלים הם. טוב שבחרתי לי מקצוע קצת יותר רציני.
מתכנתים 337898
לא ''מוגבלים'', חלילה. פשוט נוטים לפעמים להיכנס ללולאה אינסופית בזמן קריאת ה''אייל'' או בזמן שמדברים איתם, ואז צריך לעשות להם ריסטרט.

אגב, החברה שמייצרת אותם מבטיחה שהגרסה הבאה תהיה הרבה יותר יציבה.
מתכנתים 337899
כן, אבל החברה המתחרה תוציא אותה מהשוק עוד קודם.
קורבן הדגל 337887
6. כששאלו פעם את שטייניץ‏1 מה סיכוייו לזכות בטורניר מסויים, השיב שסיכוייו מצויינים שכן כל האחרים צריכים לשחק נגדו בעוד הוא פטור מזה.
______________
6- שחמטאי חילוני שהתנגד, אולי, לתורת האבולוציה.
שאין שני לה על פני החלד 412182
"67% מהפלסטינים חושבים שחמאס לא צריך להכיר במדינת ישראל" (http://news.walla.co.il/?w=/13/978030)
לפי סקר משותף למכון טרומן באוני' העברית ולמכון המחקר של שקאקי ברמאללה, 67% מהישראלים תומכים במו"מ לשלום עם ממשלה שתכלול את חמאס ו56% מהישראלים הביעו תמיכה במו"מ עם חמאס בלבד; 63% מהפלשתינאים אמרו כי יש לאמץ דרכי חיזבאללה ולהפגיז יעדים ישראלים ברקטות.
רדיקליזם הומניסטי 373805
מי יסביר למי שלא קורא ערבית מה יש ב-elaph.com?
רדיקליזם הומניסטי 375655
עבור הקישור אותו הבאתי אני קודם לכן, הקישור בתגובה 318811 של טל מביא את עיקר הדברים.
יהירות 316985
ומה עם כאלה?

יהירות 317024
אולי צריך להתחיל מכאן ולקרוא הכל: http://www.freemuslims.org .
יהירות 317036
רק חשוב להזכיר שאלו הם דברים שמצאתי באמצעות גוגל בחיפוש שאפשר למדוד בשניות.
פעמי השלום בפת('')ח 317121
צעירי "מחנה השלום" מחלקים סרטים כחולים.

ובמחנה פת"ח - זה של אבו מאזן להזכירנו, זה של "הפרגמטים" ה'מתונים' מארגנים לנו הצעירים סרטים 'לבנים' (סנאפ). (סרטי רצח של ישראלים יהודים).

אכן פרוורסיה מתקדמת בכחול ולבן.

פעמיו של השלום בפת"ח....

סרט מכחול ללבן

פעמי השלום בפת('')ח 317122
במה אתה מנסה לשכנע אותנו?
317128
בהחלט.

רק בואו נבהיר את מה שגם התקשורת הישראלית מנסה לטשטש או להחביא מתחת לשטיח.
יש מי שמנסים למצב משחק של "השוטר הטוב ו"השוטר הרע" .

הפת"ח הפחילוני-פרגמטי לעומת "הג'האד' -והחמאס הפונדמנטליסטים ה'קיצוניים'...
המציאות כמובן שונה.
בניגוד למיצג התקשורתי שחוזר על עצמו בריטואל מדויק מאז העשור הקודם הפת"ח הוא זה שאחראי על יותר מקרי רצח של אזרחים יהודים מאשר החמאס והג'יהאד גם יחד.

המסקנה העיקריצת היא שאנו מנהלים מלחמה מול אויב אסטרטגי אחד.
הרב-סיעתיות בפזה של המחלמה נגד ישראל משרתת בעיקר את התעמולה
התקשורתית שמנסה לייצג דיפרנציה דיכוטומית. כזו שבמציאות אין לה תוכלת.

אגב, הפת"ח עצמו לקח עצמו אחריות משותפת על הרצח שבוצע אתמול, אבל עדיין יש מי שמאוד משתדל באמצעי המדיה לעמעמם את העובדות האלה או מנסות לקשור להם כתרים שונים.

"גם גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפת"ח, קיבלו אחריות לירי הרקטות" מעריב

317130
עןוטע ןע עה טוע נחינךחיםןו מלח!
317141
הצילו! אביב השתגע!
317148
כשאתה אומר את זה, זה נשמע כאילו מדובר בתהליך.

אבל ברצינות - סתם ניסיתי לרמוז לקשר הרנדומלי בין תגובותיו של האלמוני למעלה למה שקורה פה (או למה ששואלים אותו).
317149
והצגת את זה בצורה ברורה וקולעת.

יגס דשלגח בלזס בסס רא גם לך!
תגובה 316713 317333
פעמי השלום בפת('')ח 317123
צר לי, אבל אני מתקשה להבין את הקשר בין הלינק שהעלית לפתיל הנוכחי.
יהירות 316943
קשה להחליט אם חוסר ההיענות נובע מהמחסור בדוגמאות, או מחוסר רצון להתדיין עם עמדה כמו זו שמובעת בתגובה ההיא.

הידע שלי אודות ההיסטוריה של האיסלם והעם הערבי דל, וההיכרות שלי עם השיח הפנימי שלהם היום לא קיימת. עד כמה שונה הדבר אצל הכותב ? מדוע אין הוא משעין את התזה שלו על דבריהם של מזרחנים, היסטוריונים וחוקרי תרבות ? אני חושב שעבור טענה כמו זו שהועלתה חובת ההוכחה מוטלת על זה שמעלה אותה, ואין הוא פטור מהבאת סימוכין וביסוס לעמדתו על סמך "תוכיחו לי שלא" שנזרק לחלל הדיון.

לעומת זאת עם דברים כמו דה-הומניזציה ותבניות רטוריות יש לי ניסיון מסויים. הנה עוד תזה: צורת המחשבה והרטוריקה שאנחנו מכנים "גזענות" נוטה ללקות בסילוף האמת וראייה משוחדת, ומעולם לא הוציאה תחת ידיה דיוק מרשים במיוחד בניתוח המאפיינים של הקבוצה שכלפיה היא מופנית והגורמים להם. תן לי דוגמה שתפריך את התזה הזאת.
יהירות 316949
לדעתי אפופידס ווקא פטור מסימוכין וביסוס, משום שאין כאלה.
לעומת זאת, בהחלט ענו לו על דרישותיו - רק שמה שבן אדם לא רוצה לראות, גם ניתוח לייזר לא יגרום לו לשפר את המצב.
יהירות 316952
יהירות 316970
בהקשר הזה, ''יהירות'' היא יופמיזם.
לזכותם של הסונים יאמר 317385
לדעתי נסחפת מתוך כעס להיסקים שגויים (והכעס ידוע כמורה גרוע).
את הקורלציה בין טרוריסטים-מתאבדים לבין האיסלם, אין טעם להכחיש. אבל אנו כישראלים צריכים להכיר את הקשר שבין פאנאטיות דתית לבין ביטול של ערכים אנושיים בסיסים וחשיבה אנוכית טהורה (סוליפסיסטית). להסיק מכך על תכונות מאפיינות/משותפות של קיבוצים גדולים ומגוונים של בני אדם, הדרך עוד ארוכה.
"האינטלקטואלים שם עוסקים בהפצת שנאה לתרבות החופש ולאחר באופן כללי - מאדוארד סעיד ועד האינטלקטואלים המצריים." - לא התעמקתי בהגותם ויצירותיהם של האינטלקטואלים הערבים, אבל נראה לי שאתה טועה. נגיב מחפוז אינו אינטלקטואל מצרי זניח, ולהביא את סעיד כדוגמה להפצת שנאה לתרבות החופש היא שגיאה עובדתית מהותית.
"בקרב הגרמנים היו קולות ומעשים אחרים" - נדמה לי שאחת מן המסקנות הברורות העולות מקריאת ספרות על גרמניה 33-38, היא עד כמה ההתנגדות המוסרית לאתיקה הנאצית היתה דלילה ובלתי קיימת. ראה פרשת החתימה שנדרשו כל המרצים במוסדות האקדמאיים לחתום על נאמנות לאומה הגרמנית ותרבותה. נדמה לי שרק 2 אינטלקטואלים לא יהודים התנגדו בגלוי לאתיקה הנאצית (תומאס מאן היה אחד מהם). רוב (למעשה כל) המתנגדים היו יהודים או קומוניסטים. לא באקדמיה, לא בכנסיות השונות ולא באירגוני העובדים - לא היתה התנגדות עקרונית לאידיאולוגיה הנאצית.
אפילו תנועת ההתנגדות הזעירה והיחידה שהתקיימה בזמן המלחמה שהביעה התנגדות אתית לנאצים (ה"ורד הלבן") היתה במידה רבה על רקע רומנטי-מיסטי.
לדעתי החברה הערבית והחברה האיסלמית היא הרבה יותר מגוונת ולא הומוגנית מאשר החברה הגרמנית. ההתנגדות לפונדמנטליזם הרצחני היא הרבה יותר נרחבת ממה שאתה מתאר. אולי קשה לך לראות זאת, מפני שאתה מצפה לאיזשהו סוג של סימפטיה כלפי ישראל. לי אישית כמי שחושב שפתרון המצוקה של יהודי אירופה בא על חשבונם של ערביי ישראל, אין ציפיות כאלו ואני אכן רואה די הרבה הסתייגות בעולם הערבי מן האלימות הפונדמנטליסטית. (האם שמעת על הצהרה הלכתית של הרבנים הראשיים לישראל המגנה אלימות כלפי פלשתינאים חפים מפשע, כפי שעשה נניח שייח אל אזהר לגבי מחבלים מתאבדים?). כישראלים אנו צריכים לדעת שעמדה אנושית הומנית אינה מגיעה תמיד ובהכרח עד להזדהות עם האוייב.
"אין להם ספקות לגבי העמדות שלהם או לגבי כך שהצדק בצד שלהם." - נדמה לי שאתה בעקבות בוקעי מבלבלים בכוונת מכוון בין 2 דברים שונים. "תחושת האשמה" הנוצרית, הקיימת גם ביהדות (ואצלנו בעיקר בטענות הימין הקיצוני כלפי הסמול) היא עניין דתי שבד"כ אינו קשור לאחר, אלא לעצמי שאינו מתעלה לרמת הקדושה הראוייה. קל לראות בנצרות שרגש האשמה הזה, מעולם לא הצליח למנוע מן הנוצרים לספק את מאוייהם האנוכיים ע"ח האחר. בדיוק מסיבה זו ברור שכל ההסתה של הימין נגד הויינינגריזם של יפי הנפש שנואי נפשם אינה אלה בניית מגדל דמיוני על יסוד דקיק וטפל. הנטייה של רוב בני האדם להתנהגות הגונה (ה-Fair play של האנגלים) כלפי הזולת היא משהו אחר לגמרי והיא אינה מונופול של האתיקה היהודית-נוצרית. קנאות דתית או גזעית היא האוייב העיקרי של הנטייה הזאת וגם כאן אין לאיסלם מונופול.

לסיכום, הייתי מייחס את הקשר בין איסלם וטרור-מתאבדים לתכונות מסויימות של הדת האיסלמית, יותר מאשר למנטליות הקיבוצית של קבוצות בני אדם גדולות ומגוונות כל-כך (ואכן לא נראה שהערבים הם טרוריסטים גדולים יותר מן האיראנים, הטורקים או הפקיסטנים וגם למוסלמים בכלל, אין מונופול על טרור-מתאבדים (טמילים למשל)).
לזכותם של הסונים יאמר 317402
מי הוא אותו "שייך אל אזהר" שגינה מחבלים מתאבדים, לדבריך? השייך טנטאווי? כי אם אתה מתכוון אליו, הרי שאתה נסמך על משענת קנה רצוץ. האיש (שהוא אכן מתון יחסית. אבל "יחסית", אבוי, זו מלת המפתח כאן) אומר דברים שונים בהזדמנויות שונות. כאן למשל הוא מהלל ומשבח את המתאבדים הפלסטינים -

או שאולי התכוונת למישהו אחר?
לזכותם של הסונים יאמר 317440
לא. מדובר באותו טנטאווי. הוא כדבריך אכן משענת קצה רצוץ. עד כמה שאני זוכר הוא פסק שטרוריסטים מתאבדים באופן כללי אינם שהידים. יותר מאוחר תחת לחץ ציבורי הוא פסק שהמחבלים המתאבדים נגד ישראל הם כן שהידים. שייח אל אזהר שמעמדו אצל הסונים מקביל למעמד הרב הראשי אצלנו הוא אישיות המקורבת למימסד ומתרוצצת בין נסיון לרצות את השלטון המצרי לבין הלחץ מלמטה של האיסלם הקיצוני.
בכל זאת עובדה שאף רב ראשי אצלנו לא מעיז לפסוק למשל שחסימת כבישים בפני יהודים ופגיעה במכוניותיהם היא בבחינת עבירה הלכתית.
לזכותם של הסונים יאמר 317428
"נדמה לי שרק 2 אינטלקטואלים לא יהודים התנגדו בגלוי לאתיקה הנאצית" - אני לא חושב שזה מדוייק. בדוגמה שאני מכיר קצת, המחלקה למתמטיקה בגטינגן, היו בערך שלושה סוגים של אנשים: יהודים, נאצים, וקבוצה לא ריקה של לא-יהודים שמחו בתוקף ובגלוי על פעילותם של הנאצים. קרל זיגל הוא דוגמה טובה. הוא סייע רבות לעמיתיו היהודים, ובסוף נקעה נפשו והוא עזב את גרמניה. ארטין הוא דוגמה נוספת (אם כי אשתו, אני חושב, היתה יהודיה).
לזכותם של הסונים יאמר 317445
אני ערבבתי בתגובה שאתה מתיחס אליה 2 עניינים וניסיתי להחלץ באלגנטיות מן התסבוכת. ישנה פרשת שבועת הנאמנות ופיטוריהם של המרצים היהודים באקדמיה. למעשה אקדמאים די מעטים היו נאצים בדעותיהם. הרוב ישבו על הגדר. קראתי על הפרשה בספרו של שאול פרידלנדר ואני כבר לא זוכר פרטים. אבל עד כמה שזכור לכל היותר בודדים (2-3) סרבו לחתום. אבל היו יותר שניסו לעזור למרצים יהודים או קומוניסטים על בסיס אישי (למשל בשלב ראשון מרצים לא ארים ששרתו שרות קרבי במלה"ע ה-I לא פוטרו. והיו כל מיני חריגים על בסיס "תרומתם הייחודית וכו' ". הנאצים בניגוד למה שנהגו לספר לנו בשיעורי השואה היו די ברדקיסטים).
העניין השני הוא עניין האינטלקטואלים הגרמנים שלא היו יהודים או סוציאליסטים\\מרקסיסטים שהביעו התנגדות עקרונית למשטר הנאצי על רקע אתי (ולא על בסיס של עזרה לידיד כלשהו). איאן קרשאו טוען שהיו רק 2 כאלו. תומס מאן ועוד מישהו ששמו נשמט מזכרוני. (הוא מתעלם מכך שאשתו של מאן היתה יהודיה). צריך לזכור שאפילו אריך קסטנר (שהוחרם ע"י הנאצים וגלה לשוויץ) לא הביע התנגדות גלוייה.
  לזכותם של הסונים יאמר • שוקי שמאל
  לזכותם של הסונים יאמר • אלון עמית
  לזכותם של הסונים יאמר • שוקי שמאל
  אח, איזו תגובה מצוינת. • רודי וגנר
  אינטלקטואלים • אפופידס
  לזכותם של הסונים יאמר • טל כהן
  לזכותם של הסונים יאמר • אפופידס
  לזכותם של הסונים יאמר • האייל האלמוני
  לזכותם של הסונים יאמר • האייל האלמוני
  מתשעה יוצא אפס • אפופידס
  מתשעה יוצא אפס • האייל האלמוני
  מתשעה יוצא אפס • קהלת
  מתשעה יוצא אפס • האייל האלמוני
  היתי עונה לך, אבל אתה לא קיים • קהלת
  היתי עונה לך, אבל אתה לא קיים • האייל האלמוני
  לזכותם של הסונים יאמר • קהלת
  לזכותם של הסונים יאמר • אפופידס
  ישוב הארץ • אפופידס
  ישוב הארץ • קהלת
  ישוב הארץ • אפופידס
  ישוב הארץ • שוטה הכפר הגלובלי
  I'm older than time itself • אפופידס
  and i smoke it • האייל האלמוני
  ישוב הארץ • קהלת
  ישוב הארץ • אפופידס
  בית שמאי • אפופידס
  בית שמאי • אורי גוראל-גורביץ'
  בית שמאי • אפופידס
  בית שמאי • הצתה מאוחרת
  בית שמאי • נועה ו
  סדר ב60 שניות • אפופידס
  אחלה! • נועה ו
  אחלה! • אפופידס
  אחלה! • נועה ו
  צמחונות • אפופידס
  צמחונות • נועה ו
  בית שמאי • האייל האלמוני
  בית שמאי • גדי אלכסנדרוביץ'
  בית שמאי • האייל האלמוני
  בית שמאי • גדי אלכסנדרוביץ'
  בית שמאי • ראובן
  בית שמאי • אלון עמית
  בית שמאי • האייל האלמוני
  בית שמאי • גדי אלכסנדרוביץ'
  בית שמאי • גדי אלכסנדרוביץ'
  בית שמאי • האייל האלמוני
  בית שמאי • גדי אלכסנדרוביץ'
  בית שמאי • האייל האלמוני
  בית שמאי • ג'יהאדיסט
  בית שמאי • ג'יהאדיסט
  בית שמאי • גדי אלכסנדרוביץ'
  בית שמאי • האייל האלמוני
  בית שמאי • האייל האלמוני
  בית שמאי • אלון עמית
  בית שמאי • האייל האלמוני
  בית שמאי • אלון עמית
  1Berry's Paradox • ראובן
  1Berry's Paradox • אלון עמית
  1Berry's Paradox • שוטה הכפר הגלובלי
  1Berry's Paradox • אלון עמית
  1Berry's Paradox • האייל האלמוני
  1Berry's Paradox • דורון הגלילי
  1Berry's Paradox • ראובן
  1Berry's Paradox • אלון עמית
  [א]ני [ל]א [מ]בין [ל]מה [א]יתכוות? • ראובן
  בית שמאי • M C
  בית שמאי • אפופידס
  עדכון • אפופידס
  המשך עדכון • אסתי
  בשם הגזענות ולמענה • אפופידס
  רפש השתיקה וקולקטיביות האחריות • האייל האלמוני
  רפש השתיקה וקולקטיביות האחריות • גדי אלכסנדרוביץ'
  רפש השתיקה וקולקטיביות האחריות • האייל האלמוני
  רפש השתיקה וקולקטיביות האחריות • גדי אלכסנדרוביץ'
  רפש השתיקה וקולקטיביות האחריות • האייל האלמוני
  רפש השתיקה וקולקטיביות האחריות • אביב י.
  רפש השתיקה וקולקטיביות האחריות • גדי אלכסנדרוביץ'
  רפש השתיקה וקולקטיביות האחריות • אביב י.
  רפש השתיקה וקולקטיביות האחריות • גדי אלכסנדרוביץ'
  רפש השתיקה וקולקטיביות האחריות • אביב י.
  רפש השתיקה וקולקטיביות האחריות • גדי אלכסנדרוביץ'
  רפש השתיקה וקולקטיביות האחריות • אביב י.
  רפש השתיקה וקולקטיביות האחריות • גדי אלכסנדרוביץ'
  רפש השתיקה וקולקטיביות האחריות • האייל האלמוני
  רפש השתיקה וקולקטיביות האחריות • אביב י.
  רפש השתיקה וקולקטיביות האחריות • אביב י.
  רפש השתיקה וקולקטיביות האחריות • שוקי שמאל
  רפש השתיקה וקולקטיביות האחריות • קהלת
  רפש השתיקה וקולקטיביות האחריות • האייל (שמות אמצעיים) האלמוני
  ואם נניח • קהלת
  ואם נניח • האייל (רלוונטיות) האלמוני
  ואם נניח • קהלת
  ואם נניח • האייל האלמוני
  חס וחלילה • קהלת
  ואם נניח • דובי קננגיסר
  ואם נניח • דורון הגלילי
  רפש השתיקה וקולקטיביות האחריות • האייל המבוהל
  ''במקום שאין אנשים...'' • אפופידס
  חופש דת רק לדתות החופשיות • נעם טל
  חופש דת רק לדתות החופשיות • האייל האלמוני
  חופש דת רק לדתות החופשיות • ה
  חופש דת רק לדתות החופשיות • האייל האלמוני
  חופש דת רק לדתות החופשיות • אביב י.
  חופש דת רק לדתות החופשיות • האייל האלמוני
  חופש דת רק לדתות החופשיות • אביב י.
  חופש דת רק לדתות החופשיות • האייל האלמוני
  חופש דת רק לדתות החופשיות • נעם טל
  חופש דת רק לדתות החופשיות • אביב י.
  חופש דת רק לדתות החופשיות • נעם טל
  חופש דת רק לדתות החופשיות • האייל האלמוני
  חופש דת רק לדתות החופשיות • תובל
  אני לא חושב שזה יגיע להריסת מסגדים • האייל האלמוני
  חופש דת רק לדתות החופשיות • קדוש
  אין זה מנומס- • האייל האלמוני
  אין זה מנומס- • האייל האלמוני
  הטיעונים בתגובה אכן סמנטיים • האייל האלמוני
  חופש דת רק לדתות החופשיות • האייל האלמוני
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • האייל האלמוני
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • טל כהן
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • שוטה הכפר הגלובלי
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • נעם טל
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • האייל האלמוני
  קור רוח בריטי • אביב י.
  קור רוח בריטי • האייל האלמוני
  קור רוח בריטי • אביב י.
  קור רוח בריטי • האייל האלמוני
  קור רוח בריטי • אביב י.
  קור רוח בריטי • האייל האלמוני
  קור רוח בריטי • אסתי
  קור רוח בריטי • האייל האלמוני
  קור רוח בריטי • אביב י.
  קור רוח בריטי • אביב י.
  קור רוח בריטי • אסתי
  קור רוח בריטי • האייל האלמוני
  אשליות בקשר ללונדון • לא חרדי ולא עורך-דין
  אשליות בקשר ללונדון • ראובן
  אשליות בקשר ללונדון • לא חרדי ולא עורך-דין
  אשליות בקשר ללונדון • אביב י.
  כנות? • העלמה עפרונית
  כנות? • אביב י.
  כנות? • האייל האלמוני
  כנות? • אביב י.
  אשליות בקשר ללונדון • לא חרדי ולא עורך-דין
  אשליות בקשר ללונדון • ראובן
  אשליות בקשר ללונדון • האייל האלמוני
  אשליות בקשר ללונדון • דורון הגלילי
  אשליות בקשר ללונדון • האייל האלמוני
  אשליות בקשר ללונדון • דורון הגלילי
  אשליות בקשר ללונדון • האייל האלמוני
  קור רוח בריטי • האייל האלמוני
  קור רוח בריטי • האייל האלמוני
  קור רוח בריטי • אביב י.
  קור רוח בריטי • האייל האלמוני
  נחישות - זה לא לברוח כעת • האייל האלמוני
  נחישות - זה לא לברוח כעת • לא חרדי ולא עורך-דין
  צודק • יאיר
  צודק • נעם טל
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • אלמונית אחרת
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • טל כהן
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • אלמונית אחרת
  טל כהן, אני מתפלא עלייך • האייל האלמוני
  טל כהן, אני מתפלא עלייך • האייל האלמוני
  טל כהן, אני מתפלא עלייך • אלמונית אחרת
  טל כהן, אני מתפלא עלייך • נעם טל
  נעם , כפי שכבר נרמז בהמשך • אלף
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • ארז לנדוור
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • טל כהן
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • ארז לנדוור
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • טל כהן
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • יהונתן אורן
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • טל כהן
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • האייל האלמוני
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • טל כהן
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • אביב י.
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • לא חרדי ולא עורך-דין
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל (תהיות) האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל (תהיות) האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל (בדיחות גרועות) האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • טל כהן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • לא חרדי ולא עורך-דין
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • טל כהן
  בוודאי טל • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • ראובן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • ראובן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • ראובן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • ראובן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • אביב י.
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • אביב י.
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • אביב י.
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • אביב י.
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • לא חרדי ולא עורך-דין
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • ראובן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • אח של אייל
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • אח של אייל
  דרך אגב • קהלת
  מקורות אמינים • ראובן
  נדחפתי • האייל האלמוני
  נדחפתי • ראובן
  נדחפתי • האייל האלמוני
  נדחפתי • ראובן
  נדחפתי • האייל האלמוני
  נדחפתי • ראובן
  נדחפתי • האייל האלמוני
  נדחפתי • ראובן
  נדחפתי • האייל האלמוני
  נדחפתי • האייל האלמוני
  נדחפתי • האייל האלמוני
  כמובן • קהלת
  כמובן • ראובן
  אני כמובן לא יכול להוכיח זאת • קהלת
  דרך אגב • אח של אייל
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • זעפני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • זעפני
  ללא כותרת • ציוני
  נתונים מעניינים על מה הפלסטינים רוצים • אח של אייל
  נתונים מעניינים על מה הפלסטינים רוצים • זכריה זביידי
  נתונים מעניינים על מה הפלסטינים רוצים • אח של אייל
  נתונים מעניינים על מה הפלסטינים רוצים • זכריה זביידי
  נתונים מעניינים על מה הפלסטינים רוצים • אח של אייל
  נתונים מעניינים על מה הפלסטינים רוצים • זכריה זביידי
  הקאמבק של השיבה-ארי שביט • אייל האיילי
  הקאמבק של השיבה-ארי שביט • האייל האלמוני
  הקאמבק של השיבה-ארי שביט • רודי וגנר
  הקאמבק של השיבה-ארי שביט • עוזי ו.
  תכף יגידו שהאיחוד הארופאי מממן לי את האינטרנט • אח של אייל
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • אלכסנדר מאן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • טל כהן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • אביב י.
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • טל כהן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • אביב י.
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • אלכסנדר מאן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • רון בן-יעקב
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • אלכסנדר מאן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • אביב י.
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • אלכסנדר מאן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • אביב י.
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • ערן בילינסקי
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • רון בן-יעקב
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • טל כהן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • אלכסנדר מאן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • טל כהן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • אלכסנדר מאן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • אלכסנדר מאן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • אלכסנדר מאן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • טל כהן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • טל כהן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • אלכסנדר מאן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • טל כהן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • אלכסנדר מאן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • טל כהן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • רון בן-יעקב
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל האלמוני
  להבין את הסיבה • אפופידס
  להבין את הסיבה • האייל האלמוני
  להבין את הסיבה • האייל האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • האייל (לוגיקה) האלמוני
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • אלכסנדר מאן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • יהונתן אורן
  9/11 - הביצה והתרנגולת. • אביב י.
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • האייל האלמוני
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • שוקי שמאל
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • יהונתן אורן
  האם הבריטים? • האייל (שמות אמצעיים) האלמוני
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • שוקי שמאל
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • יהונתן אורן
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • שוקי שמאל
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • יהונתן אורן
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • האייל האלמוני
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • שוקי שמאל
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • האייל האלמוני
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • שוקי שמאל
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • האייל האלמוני
  טל, כמובן לא מחדש כאן דבר אלא • האייל האלמוני
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • עוזי ו.
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • האייל האלמוני
  אכן מנהג • טל כהן
  אכן, מנהג! • האייל (לוגיקה) האלמוני
  אכן, מנהג! • גדי אלכסנדרוביץ'
  אכן, מנהג! • האייל (לוגיקה) האלמוני
  אכן, מנהג! • האייל האלמוני
  אכן, מנהג! • גדי אלכסנדרוביץ'
  אכן, מנהג! • האייל האלמוני
  אכן, מנהג! • גדי אלכסנדרוביץ'
  אכן, מנהג! • האייל האלמוני
  אכן, מנהג! • יהונתן אורן
  טל , כמו רבים משוהי הפורום • האייל האלמוני
  טל , כמו רבים משוהי הפורום • יהונתן אורן
  חינוך • קהלת
  חינוך • יהונתן אורן
  שאלה גדולה שאלת • קהלת
  שאלה גדולה שאלת • יהונתן אורן
  שאלה גדולה שאלת • ערבי
  שאלה גדולה שאלת • יהונתן אורן
  ללא כותרת • ציוני
  ללא כותרת • יהונתן אורן
  נראה שאתה שבוי בתוך מילון • ציוני
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • ציוני
  שאלה גדולה שאלת • קהלת
  ללא כותרת • ציוני
  אכן לקח דמות • קהלת
  כאן קיים ההבדל הדק ביני ובינך • ציוני
  שאלה גדולה שאלת • יהונתן אורן
  שאלה גדולה שאלת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • יהונתן אורן
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  טל , כמו רבים משוהי הפורום • האייל האלמוני
  טל , כמו רבים משוהי הפורום • יהונתן אורן
  טל , כמו רבים משוהי הפורום • האייל האלמוני
  טל , כמו רבים משוהי הפורום • יהונתן אורן
  תפסיק להשתמש בכותרת • טל כהן
  אכן, מנהג! • האייל (לוגיקה) האלמוני
  אכן, מנהג! • יהונתן אורן
  אכן, מנהג! • LG
  אזהרה: טעם רע • LG
  וביינתים, במקביל • אפופידס
  וביינתים, במקביל • LG
  וביינתים, במקביל • האייל האלמוני
  וביינתים, במקביל • האייל האלמוני
  על העיוורון • אפופידס
  על העיוורון • LG the hebrewless
  כסף ואותנטיות מה שקדם לאיסלאם • אפופידס
  כסף ואותנטיות מה שקדם לאיסלאם • LG
  אתה בחרתנו • אפופידס
  אתה בחרתנו • LG
  עטור מצחך • אפופידס
  אזהרה: טעם רע • האייל (טעם רע) האלמוני
  אזהרה: טעם רע • LG
  אכן, מנהג! • האייל האלמוני
  אכן, מנהג! • יהונתן אורן
  אכן, מנהג! • האייל האלמוני
  אכן, מנהג! • יהונתן אורן
  אכן, מנהג! • האייל האלמוני
  אכן, מנהג! • טל כהן
  אכן, מנהג! • גדי אלכסנדרוביץ'
  משעשע איך משתמע • האייל האלמוני
  משעשע איך משתמע • האייל האלמוני
  כותרת היא לא חלק מהטקסט. • טל כהן
  אכן, מנהג! • האייל (לוגיקה) האלמוני
  אכן, מנהג! • האייל האלמוני
  אכן, מנהג! • גדי אלכסנדרוביץ'
  אכן, טעות! • האייל (לוגיקה) האלמוני
  אכן, טעות! • עוזי ו.
  אכן, טעות! • האייל (לוגיקה) האלמוני
  אכן, טעות! • עוזי ו.
  אכן, טעות! • אלון עמית
  אכן, טעות! • יהונתן אורן
  אכן, טעות! • האייל האלמוני
  אכן, טעות! • אלון עמית
  אכן, טעות! • האייל (לוגיקה) האלמוני
  אכן, טעות! • עוזי ו.
  אכן, טעות! • האייל (לוגיקה) האלמוני
  אכן, טעות! • עוזי ו.
  אכן, טעות! • האייל (צניעות) האלמוני
  אכן, טעות! • האייל (דוגמה אישית) האלמוני
  אכן, טעות! • עוזי ו.
  אכן, טעות! • האייל האלמוני
  אכן, טעות! • עוזי ו.
  אכן, מנהג! • ירדן ניר-בוכבינדר
  אכן, מנהג! • האייל האלמוני
  אכן, מנהג! • ירדן ניר-בוכבינדר
  אני אשת שמאל שתומכת בחזרה • עתליה
  אני אשת שמאל שתומכת בחזרה • האייל האלמוני
  עתליה קלעה למירב דעתי • לא עתליה
  עתליה קלעה למירב דעתי • האייל האלמוני
  אני אשת שמאל שתומכת בחזרה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אני אשת שמאל שתומכת בחזרה • האייל האלמוני
  אני אשת שמאל שתומכת בחזרה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אני אשת שמאל שתומכת בחזרה • האייל האלמוני
  אכן מנהג • עוזי ו.
  אכן מנהג • טל כהן
  אכן מנהג • האייל האלמוני
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • האייל האלמוני
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • טל כהן
  אני אבדל עצמי מהאלמוני • אלף
  אני אבדל עצמי מהאלמוני • האייל האלמוני
  אני אבדל עצמי מהאלמוני • אביב י.
  אני אבדל עצמי מהאלמוני • האייל האלמוני
  אני אבדל עצמי מהאלמוני • גדי אלכסנדרוביץ'
  אני רואה שנוער הגבעות של הפורום • אלף
  אני רואה שנוער הגבעות של הפורום • גדי אלכסנדרוביץ'
  אין הצדקה • יאיר
  ''פגיעה באזרחים אינה מוצדקת'' • האייל האלמוני
  ''פגיעה באזרחים אינה מוצדקת'' • טל כהן
  ''פגיעה באזרחים אינה מוצדקת'' • האייל האלמוני
  ''פגיעה באזרחים אינה מוצדקת'' • טל כהן
  טל - אתה אמנם עושה שימוש • האייל האלמוני
  נסה (במידה ותצליח, זה קשה) לפענח • האייל האלמוני
  אם אתה מתכוון • האייל האלמוני
  טל - אתה אמנם עושה שימוש • האייל האלמוני
  (טיפ: הכותרת אינה תחילת המשפט הראשון) • טל כהן
  טל - אתה אמנם עושה שימוש • גרגורי
  ''פגיעה באזרחים אינה מוצדקת'' • נעם טל
  ''פגיעה באזרחים אינה מוצדקת'' • יהונתן אורן
  ''פגיעה באזרחים אינה מוצדקת'' • נעם טל
  אז זהו, שלא • איתי
  איתי, יש לך כאן כמה ארגיומנטים • אלף
  כאן עולה גם השאלה- האם הבריטים • דורון הגלילי
  דורון- הערה מצויינת ובמקומה הראוי • אלף
  דורון- הערה מצויינת ובמקומה הראוי • האייל האלמוני
  ללא כותרת • האייל האלמוני

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים