אני חייבת לציין 314959
למרות כל הטענות שהשמעת בטור, אני חייבת לציין שהופתעתי לטובה דווקא מכל מיני פרטים: אם המרצים בקורס ההכנה לבחינה מזלזלים, זה באמת לא בסדר. אבל מי חייב את משרד הקליטה להקים קורס כזה מלכתחילה, לממן את השתתפותם של העולים בו ועוד לתת להם פור של 10 נקודות אם עוברים את מבחן המגן שבסופו? תשובה: אף אחד.

שנית, אני כחולה לא הייתי מרגישה בטוחה בידיו של רופא שהוכשר במדינה זרה ולא עבר שום מבחן כדי לאמת שהכשרתו מספקת ועומדת בדרישות של הכשרת הרופאים בישראל. לכן, גם אם המבחן נועד כדי "לסנן" את הרופאים העולים, כהגדרתך, אני חושבת שחיוני לקיים אותו. פרט לכך, נניח שלא היו מקיימים את המבחן וכל הרופאים (פי ארבעה מהרופאים הישראלים) היו ניגשים לבתי החולים. כמה מהם, לפי דעתך, היו מצליחים להתפרנס מהמקצוע? בכל זאת יש מספר תקנים שצריך לאייש ולא יותר מכך.
אני חייבת לציין 314986
מי מחייב? האינטרס הלאומי, בשל מחסור ברופאים. (למיטב ידיעתי *לא* כל התקנים מאוישים. אבל אולי אני טועה. יש רופא בקהל?)
אני חייבת לציין 315629
א. המערכת אכן לכאורה היא במצב של מחסור ברופאים. אבל הצפיפות הגבוהה של הרופאים בעלייה הרוסית והשכר הלא אסטרונומי של הרופאים מרמזים יותר לכיוון של בעיה ניהולית.
ב. מעניין לדעת אם יש מסמך של כמה עמודים בשפה הרוסית מטעם משרד הבריאות, אשר מחולק לכל רופא המתעניין בעלייה ומפרט מהו התהליך שיצטרך לעבור בארץ כדי לקבל רשיון עבודה, מהם אחוזי ההצלחה במבחנים ומהו אחוז הרופאים העולים העוסקים במקצועם. אני מודה שזו אולי קטנוניות מצידי, ואני מניח שאינפורמציה מעין זו בודאי ניתנת להשגה בצורה כלשהי ברוסיה. אבל בכל זאת, הייתי שמח אם שמה הטוב של מדינת ישראל וגם גורלם של רופאים המתפרנסים ברוסיה בכבוד ממקצועם ועשויים לסיים את הקריירה שלהם כסניטרים בארץ, לא יהיה תלוי ביושרה האישית של שליחי העליה אשר צריכים להצדיק את קיומם ע''י מספר העולים ששכנעו לעלות. מצד שני קיום מסמך רשמי והחובה להציגו למועמד, תתרום לשיפור האוירה ותמנע טרוניות בלתי מוצדקות. נדמה לי שטרוניות כאלו אינן נשמעות בצפון אמריקה ואפשר לשער שקבלת רשיון עבודה שם אינה קלה יותר.
ג. נדמה לי שכותב המאמר פספס נקודה עיקרית (או לכל הפחות לא טרח להציגה ולהבליטה, אולי מפני שהוא כבר ''בתוך האוטובוס''). כמעט ודאי בעיני, שהקשיים שמערים הממסד הרפואי בארץ על הרופאים העולים אינם נובעים מכל מיני קיפוחים ואפליות קוגניטיביים ועוינות קולקטיבית. יותר סביר שהדבר נובע משיקולים של גילדה מקצועית. כאן ראוי שהממשלה תתערב, ותתחיל בתהליך של הורדת רופאי ישראל אל קרקע המציאות. כאשר מרבית חולי ישראל מגיעים לבתי החולים עם דלקת במעיים או רגל שבורה, ממש לא מעניין אותם ש''רמת הרפואה בישראל היא מהגבוהות בעולם'' וכמה פעמים בשנה זוכה ראש המחלקה להשתלם במאונט סיני או בג'ונס הופקינס. מה שמעניין אותו הוא שהוא מחכה לרופא שעות ואז זוכה לראות סטאג'ר עייף שעובד כבר משמרת שלישית או רביעית.
ד. יצא לי באחרונה לראות רופאים העובדים בביקורי בית (בשעות הלילה או שבת) בתשלום. רובם אכן רוסים, הם נראים עייפים מאוד ועצבניים וגם העברית שלהם ''לא משהו''. לא יהיה זה מזיק אם יצרפו עוד כמה רופאים למאגר ולא יענו את אלו שעובדים שם בשעות ארוכות ללא מנוחה. סביר להניח שכך גם תהיה להם את האפשרות להשקיע מעט בשיפור העברית.
אני חייבת לציין 315631
נראה לי שדף ההסבר שאתה מציע דרוש בעוד די הרבה מקצועות (הנדסיים בעיקר) - או שאינו דרוש כלל. כלומר, או שהוא דרוש לכל ''העולים'' המקצועיים (לשיטתי, מהגרים) מבריה''מ לשעבר, או שרובם (כפי שנראה לי) מגיעים הנה משום שגם ברוסיה הם לא בדיוק משתכרים בכבוד, ובעיקר חיים בחששות כבדים מאנטישמיים למיניהם.
אני חייבת לציין 315637
לא ידוע לי שבמקצועות אחרים קיימת גילדה כל כך מסודרת ומערכת רישוי כל כך מסודרת ולא אישית.
האינפורמציה ראוי שתהיה. מכל מקום בין אם דף מקביל דרוש במקצועות אחרים או אינו דרוש, איני מבין כיצד את/ה מגיע/ה מכאן למסקנה שהדף לרופאים אינו דרוש.
אני חייבת לציין 315642
אני מודה שלא התנסחתי היטב בתגובתי הקודמת, ואיתך הסליחה. מכל מקום, לא אמרתי שדווקא לרואיפ םדף הסבר כזה איננו דרוש: התכוונתי לכך שכמו הרבה מהגרים במקצועות אחרים, ייתכן מאוד שהרופאים הרוסים היו מגיעים הנה בין כך ובין כך, משום שמצבם בארצות מוצאם במזרח אירופה גרוע יותר גם כך. כלומר, אפילו אם הם עובדים שם במקצועותיהם וכו'.
אני חייבת לציין 315648
אני לא מסתכל על העניין רק מן הזוית האינטרסנטית של הרופאים העולים. אני מסתכל על כך גם מנקודת המבט של מדינת ישראל וכלל אזרחיה. מנקודת מבט זו אני טוען שאני לא רוצה שהמדינה או שליחיה תשא באחריות להרס ברמייה של חייהם של בני אדם. כדי למנוע זאת, אני מציע לודא ככל שאפשר, כי העולים יודעים בדיוק מה הם עושים ולא מולכים שולל ע''י הבטחות שוא.
חוק השבות אומר שגם רופאים רוסים ממוצא יהודי יכולים לעלות לארץ ולא על כך הויכוח. חוק השבות אינו אומר שמדינת ישראל חייבת להבטיח את אושרו של העולה החדש וכדאי שהוא יהא מודע לכך (אני די משוכנע שעצם הידיעה תורמת להצלחת הקליטה).
אני חייבת לציין 315665
טוב, ברור שאין ביננו כל ויכוח בשום עניין. עכשיו רק לך לשכנע את הסוכנות.:)
אני חייב לציין 315038
עולים חדשים רבים מתלוננים על השקרים, לדבריהם, של נציגי הסוכנות היהודית. הנציגים הבטיחו להם עבודה מכובדת, במקצוע שלהם, בישראל, אך כשהם הגיעו הם התבדו. הנושא מתסכל רבים מן העולים.
אני חייב לציין 315045
מערכת הבריאות נועדה לשרת את החולים ולא את הרופאים.
אני חייב לציין 315056
אם אכן הגבת למה שאמרתי, לא הבנתי את הקשר של הדברים לתגובה שלי.
אני חייבת לציין 315068
כל המהות של משרד הקליטה הוא לעזור בקליטה, לא?

אם אני זוכרת נכון מבחן הסינון של הרופאים מחו"ל התחיל לפני שהיו מבחני גמר לרופאים בארץ. (כשאני סיימתי את הלימודים נבחנו על כל מקצוע בנפרד, אבל לא היינו צריכים לעבור מבחן כולל כמו שעוברים העולים). היום המצב שונה ושוויוני יותר.

התקינה אגב מגוחכת. בבתי חולים יש מחסור חמור בכוח אדם.
הסיבה שמקצועות מסוימים מאויישים רק על ידי עולים היא בגלל שתנאי העבודה שם כל כך גרועים שבוגרי הארץ לא מוכנים לסבול אותם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים