לשם האיזון 3169
ראשית, כל הכבוד וכה לחי. תגובותיו (המדכאות אותי מאוד) של דובי מוכיחות שאכן עדיין קיימת כברת דרך ארוכה שהחברה הישראלית צריכה לעבור לפני שהיא מתחילה להתייחס לנשים ברצינות (עידוד לטקסי זובור, באמת. סדיזם לשמו.)

שנית, רציתי לציין שדבר אחד ברור - הצבא מחזק מאוד את המצב הגרוע בישראל. היום המצב קצת פחות גרוע, אבל פעם כמעט כל קצין מדרגת סרן ומעלה החזיק לעצמו פילגש בגדוד בנוסף לאשתו בבית (אני לא נסחף - תשאלו את ההורים שלכם).

שלישית, ומהכיוון השני - גברת לוין, את לא יכולה להגיד מחד שהצעה למסאז' היא הטרדה מינית ומאידך ששום דבר הוא לא הטרדה מינית אלא אם כן המוטרדת הביעה את מחאתה. יש מימד אובייקטיבי, לפי דעתי, בהטרדה מינית (בניגוד לדעתו של דובי), ואני מסכים הרבה יותר עם ההגדרה הראשונה שלך (ונכון שזה גורם 'לאפשרות לאשה להרוס כל גבר בהאשמות שווא', כמו שמישהו פה אמר, אבל עם כמות מקרי האונס בישראל, קצת פחד בלב הגברים יהיה רק לטובה).

רביעית, וזהו האיזון האמור, גברים לא יופיעו לעבודה עם מכנסיים מבליטי-אשכים, בעוד שנשים הולכות עם חולצות בטן ומחשוף כל הזמן. חשוב להבין שהבעיה נובעת משני הצדדים - נשים משתמשות במיניות שלהן להשיג דברים. כל טרמפיסטית, בחורה שנתקעה בצד הכביש, מישהי שמבקשת טובה מידיד שלה, מזכירה שמקבלת הטבות מהבוס ועוד, כולן יודעת שזה נכון. כמו שהטרדות מיניות אצל גברים הן לא תמיד מודעות (הגבר לא תמיד יודע למה בא לו לעשות מסאז' דווקא לידידה שלו ולא לידיד), גם השימוש הזה של נשים במיניות לא תמיד מודע, אבל הוא קיים, והוא קיים הרבה. הייתי אומר שהגיע הזמן ששני הצדדים יוותרו על ההתבוננות המינית על העולם, אבל זה נשמע לי עולם די מדכא. בכל מקרה, חשוב לזכור שלהרבה נשים נוח עם השימוש שהן עושות במיניות. זה לא בא להצדיק הטרדות, כמובן, אבל זהו צדו השני של המטבע.

וחמישית, לקינוח - אם הבוסית בעבודה היתה נוהגת לטפוח על ישבנם של העובדים שלה, אני יכול להבטיח לך, גברת לוין, שרובם המכריע לא היה מפחד לבוא לעבודה - להפך, הם היו באים בריצה ועם הלשון בחוץ. גברים _אוהבים_ שמסתכלים עליהם בתור אובייקטים מיניים, ובעולמנו המוזר והמעוות, גם זאת עובדה.
לשם האיזון 3176
אתיחס רק להערה השלישית - איך אתה יכול להגיד את זה? רק כי יש כמה סוטי מין בעולם, אני צריך לפחד מכל בחורה שאני יוצא איתה, שלא תחליט פתאום להאשים אותי באונס? אם אני, כמעסיק, הייתי צריך להחליט בין העסקת גבר או אישה בעלי כישורים מקבילים, הייתי בוחר ללא ספק בגבר, כדי לחסוך מעצמי את הסיכון בתביעה על הטרדה מינית. המצב הזה הוא אבסורדי, והוא רק מקצין את עצמו כל הזמן. צריכים, ואין לי מושג איך, להגיע להגדרה חוקית אמיתית ואוביקטיבית למושג "הטרדה מינית". ככה - אי אפשר להמשיך. משום כיוון.

מלבד זאת, כאשר האפנה הנשית כולה מתבססת על חשיפה אקראית פחות או יותר של איברים, ההטרדה המינית היא אולי לא מוצדקת, אבל צפויה ומתבקשת. ע"ע אלי מקביל, מה הייתן אומרות אם העמית שלכן לעבודה היה מגיע עם מחשוף ישבן למשרד?
לשם האיזון 3199
החוק נגד הטרדה מינית נולד מתוך צורך להתמודד עם מקרים רבים של ניצול יחסי מרות לרעה, תוך פגיעה בכבודו של אדם ובחירותו המינית.
במידה וחוק זה ימנע ממך או ממעסיקים זכרים אחרים להעסיק אשה, הרי שרתיעתך מתפרשת כחשש קמאי ופרימיטיבי למדי מבוגדניותם של עובדיך. הגורם היחידי שייפגע קשות מכך הוא אתה ודומיך, אשר יסגרו בפניהם את האפשרות לעבוד במחיצתה של מחצית מהאוכלוסיה שהיא ללא ספק מוכשרת ביותר.
חמור מכך, הדבר יעמיד אותך בפני תלונה אחרת, בדבר אפליה מינית.
אבל ניחא לזוטות מעין אלו.

כמה מקומם מצידך להתייחס לצורת הלבוש של נשים! להזכירך, אנחנו נמצאים כעת במילניום השלישי, לא בחשכת ימי הביניים או, לחילופין, בשכונת מאה שערים.
מותר לכל אדם להתלבש כראות עיניו! כאשר אשה מתלבשת באופן חושפני ומצודד במיוחד, אין זה אומר כי היא וויתרה על זכותה לבחור מה טוב עבורה. אין כל מניעה לפנות אל אותה אשה, להתחיל איתה - מה שבראש שלך. אך ברגע בו היא מסרבת, אומרת "לא", העניין סגור, הגבול נקבע ואתה אינך מורשה להמשיך! זאת מהות ההטרדה. כאן נקבעים הסייגים.
לשם האיזון 3289
אל תכניסי מילים לפי. לא אמרתי אפילו לרגע שמותר לי לאנוס בחורה רק כי היא לובשת חצאית, ואפילו נדמה לי שאמרתי שאדם רציונלי מסוגל להבין את ההבדל בין לבוש סקסי לבין הזמנה למשגל (בתגובה אחרת לדברייך, אי שם למעלה).

קיימת הפרדה בין גברים לנשים גם בעולם המודרני - נשים מתיחסות לעצמן כאל אובייקטים מיניים, ולכן לגברים קשה, שלא במודע, להתיחס אליהן באותה צורה שבה הם מתיחסים לגברים אחרים. האשמה היא לא אצל הגברים, אלא בתפיסה החברתית כולה. איך היית מגיבה, אגב, אם היו אוסרים עלייך להגיע לעבודה עם חצאית, מחשוף או בגדים צמודים (במילים אחרות, כמו רוב עמיתייך הגברים)? ומה אם איזה חבר כנסת היה עולה לנאום כשהוא לבוש בחולצה עם מחשוף? מה קרה, לו אסור להראות את החזה שלו?

קל להאשים את כל הגברים, ולהמעיט בערך המונח "הטרדה" ע"י החלתו על כל שטות. אין ספק - הגוף שלך הוא שלך, ומותר לך לקבוע למי מותר לגעת בו ולמי אסור. אבל את מנסה לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלימה - גם ללבוש או לא ללבוש כל מה שאת רוצה, וגם שגברים לא יחשבו עליך כאובייקט מיני. לא ראלי.

כל עוד המצב הוא כזה, המושג הטרדה מינית חייב להתייחס רק למגע פיסי או מקרים קיצוניים במיוחד.
לשם האיזון 3358
אתה מוזמן בהחלט לבוא למקום עבודתך כשאתה לבוש במיטב החצאיות, הבגדים הצמודים והחולצות עטורות המחשופים. אין שום חוק האוסר על כך!
את האצבע המאשימה בכל הקשור להרגלי הלבוש שלך, עליך להפנות כלפי החברה בכללותה, אשר קובעת הרגלי לבוש מסויימים ושונים לשני המינים.

כעת, לעניין לשמו נתכנסנו כאן:

כאשר אשה מתלבשת בצורה זו או אחרת, אין זה אומר כי מותר לכל גבר חמום מח זה או אחר להציק לה. אם אותו בחור מטריד אותה, עליה להעיר לו ולומר לו לחדול.
זה כל מה שדרוש. מכאן, אסור לו להמשיך.

האם אתה טוען כי אשה הלבושה בצורה מפתה היא אובייקט מיני ומכאן - חפץ דומם אשר מונח ברשות הכלל וניתן לעשות בו ככל העולה על הדעת?!
לשם האיזון 3975
באיחור של חודש, תוך ידיעה גמורה שאיחרתי את המועד וכנראה שאף אחד לא יקרא את ההודעה הזו, אגיב רק למען הפרוטוכול -

לא, אני לא טוען שמותר לאף אחד לגעת באף אחד אחר בניגוד לרצונו. אני גם לא מצדיק הטרדות מיניות ומקרי אונס. כל מה שאמרתי (בעברית ברורה), הוא שלעולם לא נגיע לשוויון מלא לנשים כל עוד נשים מתיחסות אל עצמן כאל אובייקטים מיניים. אולי מעוטי השכל שבין הגברים לא מסוגלים להבין את ההבדל בין לגעת לבין להסתכל, אבל רובנו כן, למרות מה שאת (כמיצגת של המין שלך בדיון הנוכחי) חושבת.
לשם האיזון 3982
הנה, לא רק לשם פרוטוקול, הרשה לי לחזק את ידיך, (ולנסות להעיר את הדיון מרבצו). ראשית, אני מסכים אתך בחלק מהדברים. אני רואה בלבוש דבר שנועד עבור אחרים. הרי יכולנו להסתפק בחליפות נוסח "מסע בין כוכבים" (בהשאלה מג'רי סיינפלד, "איך זה שבעתיד כולם לובשים אותו דבר? מה התכנסנו יום אחד וקבענו, טוב, מהים נלך כולנו בחליפות הטרנינג האלו ונחסוך שעה כל בוקר"). אנו בוחרים להתלבש באופן מגוון, להצניע טפח אחד ולהצניע טפחיים. יותר מזאת, אלא אם כן אנו מביטים במראה איננו רואים כלל את אשר אנו לובשים ולכן טענות הבחירה החופשית של אופן הלבוש לשם סיפוק מצב הרוח קצת מתחסדות לטעמי (כבר ניהלתי את הוויכוח הזה עם ידידה לפני כשנתיים וגם היא התקפלה לבסוף)
שנית, מסתבר שלא רק גברים מטרידים מינית. הטרדה מינית היא מאפיין של עמדות שליטה באופן כללי. הקוראים מוזמנים לעיין בספר "חשיפה" של מייקל קרייטון (עכשיו בחנויות הספרים, לרוץ... לרוץ...) איני מכוון לעלילת הספר בלבד אלא לנתונים שמוצגים בו, מייקל קרייטון ידוע בתחקירים המעמיקים שהוא מבצע כהכנה לכתיבת ספריו. מתברר שנשים בעמדות בכירות מטרידות כגברים. איננו שומעים על כך עקב מיעוטן המצער של נשים בעמדות בכירות, אולם עם העלייה בשיעור הנשים במשרות ניהול עולה גם שיעור ההטרדות מצד נשים מנהלות.
על דבר אחד איני חולק, תמיד יהיו אותם "מעוטי השכל" שבין הגברים שלא יבינו את ההבדל.
לשם האיזון 4007
אמנם חלף לו חודש, אך ישנם נושאים שנשארים רלוונטיים תקופות ארוכות. זהו אחד מהם בעיני..

ברור מאליו שאינך מצדיק מקרי אונס או הטרדה. קשה להאמין כי אפילו אחד מהמשתתפים בדיון חשים כך. עם זאת, קשה לי להסכים לדרך הצגתך את הדברים, אשר גורמת באופן עקיף להטרדת נשים לקבל לגיטימציה מסויימת.

החברה בכללותה, ולא נשים בלבד, היא שרואה בנשים אובייקטים מיניים ולא הרבה מעבר לכך.
זוהי עובדה עגומה ואני מאמינה שרבות וטובות מביננו, הנשים, מתנגדות לראיה צרת מוחין זו ופועלות רבות על מנת לשנותה או להחלישה.

מכל מקום, אובייקטים מיניים או לא - זכותנו המלאה לומר "לא", בדיוק כמו שזוהי זכותכם כגברים ואותו סירוב מחייב אתכם לחלוטין, בדיוק כמו שסירוב מצידכם יחייב אותנו.
כמה פשוט!
לשם האיזון 3189
I'll refer to the fifth point:
when I was a young soldier there was that female sergeant
who enjoyed embarrassing me (and some other young soldiers)
by pinching ,touching asking questions and making assumption
about my sex life.
that it was realy unpleasent to me and to all the other guys.
so don't say that men enjoy being a sex object. (we do tend
to say that but most of us don't know what we are talking about
anyway).

by the way the harassment stopped once we simply told that
girl that she was making us feel uncomfortable and asked her
to stop in a way no one could understand otherwise.
I advise wemen that face sexual harassment to take this
course of action. you won't get fired for not doing it with
the boss (unless you got the job in the first place for giving the
impression that you would but this is another problem)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים