It's a Long Way to Tipperary 31755
כפי שהערתי בתגובה לידיעה הקודמת
זה נראה צעד חכם מצד הממשלה, שיש לשבחה על שאינה נופלת עד כה בפחים שטומן לה ערפאת.

ברור שבסופו של דבר תהיה פשרה משמעותית בבירתנו, כמו גם פינוי רוב ההתנחלויות (ועדיף כולן), אך עתה יש להכות ככל האפשר ברש"פ, במיגבלות המוסר וההיגיון, כשיעד הביניים הוא להשיג מה שהושג עם המצרים ועם הירדנים: ההכרה של התוקפן שבכוח לא יושג דבר.
It's a Long Way to Tipperary 31759
ברור למי?
למה אתה חושב שתהיה פשרה בירושלים (לא שאני מתנגד או בעד ) ואו פינוי רוב ההתנחלויות?

מה לדעתך אכן יהיו קווי ההסכם שיכתם במידה שיחתם הסכם כל שהוא ב"סופו של דבר"?

ואגב האם באותו סופו של דבר אתה מקבל את החזרת רוב הפלסטינים לגבולות ארץ ישראל כמו שיקבעו אז? (במידה וזה יהיה בכל פעם הקש ששבר את גב הגמל מבחינת הפלסטינים.)
שו''ת 31769
בעניין הברירות: ברור לי.

מבלי להעמיק מעבר לרוחב יריעת האייל, אענה בקצרה, מבלי להביא סימוכין לעת עתה:
א. לא אנחנו ולא הפלשתינאים עומדים לעזוב את האזור בזמן הקרוב.

ב. סיכסוכים לאומיים סופם להיפטר מן העולם, או במיעוט המקרים, רק לאבד את אופיים האלים.

ג. האומה הערבית והפלשתינאים במיוחד, מרגישים מחויבים לירושלים, עד כדי כך שלא יקבלו הסכם שאין בו קבלה של נתחים ממנה. זאת בעוד הצד הישראלי הרבה יותר רציונלי ופשרני.

מכאן אני מסיק שבסופו של דבר, ואיני יודע עוד כמה הרוגים, יכון הסכם וויתורים משמעותיים בירושלים בתוכו.

ההסכם:
בעניין שאר פרטי ההסכם, אני מניח שהוא יכלול גם מתן של קרוב ל100% מן השטחים שנכבשו ב67' לפלשתינאים, דבר שיחייב עלייה של חלק גדול מן המתנחלים לישראל. חלק עשוי להשאר בחכירה לזמן קצוב, תחת ריבונות ישראלית, ולאחר מכן, תחת שלטון פלשתיני.

הפליטים:
בעניין זכות השיבה. יש כאן לא מעט דקויות סוציולוגיות-סמליות שלא אכנס אליהם וגם קשה לדעת על מה בסופו של דבר יוסכם. בכל מקרה, אני מתנגד בכל תוקף להכנסת של מספר יותר מסמלי, של פליטים פלשתינאים לגבולות הקו הירוק. הם יערערו את מצב המדינה כמעט מכל בחינה. כשהערבים יבינו שזה לא עומד לקרות, יגיעו להסכם הולם (הצהרה על הכרה באחריות + פיצויים + אני לא יודע מה).

עד אז:
ביינתים יש להשיב לישראל את כח ההרתעה שאבד בהדרגה מאז מלחמת לבנון, עד לשפל בתקופת ברק (עבורו הצבעתי, התנדבתי ותרמתי כסף).
צריך להיות קרי רוח, חזקים וחכמים עד סוף המלחמה - כפי שממשלת שרון נהגה עד כה.

נ.ב.
בקשר למהימנות תחזיותי: לא לכל שוטה ניתנה הנבואה, אבל לך תדע, לפעמים זה מצליח לא רע.
שו''ת 31784
למרות שאתה צודק בחלק מדבריך (סעיפים א' ו ב'), אני חושש שזמן רב מאד יעבור עד שדעת הקהל הישראלית תתמוך בהעברת שטחים נוספים לרשות הפלשתינאים.
זמן רב 31785
כן, זמן רב, כמו שברק היה ראש ממשלה לפני זמן רב. כמו שנתניהו היה ראש ממשלה לפני עידן ועידנים. דעת הקהל הישראלית, ואני מניח שאפשר לומר את אותו הדבר גם על ''דעות הקהל'' ברוב מדינות העולם האחרות, מעולם לא חטאה באיזושהי עמדה, או אידאולוגיה, מוצקה במיוחד, ואם מחר יחליט ראש הממשלה שרון כי הגיעה העת להעביר שטחים נוספים לרשות הפלסטינאים, כל שתאמר אחריו אותה ''דעת קהל'' יהיה ''אמן''.
שו''ת 31832
הזדמנות כמובן להזכיר שלא ייתכן שערפאת לא הבין את מה שכתבת כשהחליט להצית את המהומות בספטמבר. כלומר, היקף השטח של המדינה הפלשתינית לא נמצא בראש מעייניו.
שו''ת 31833
מה דעתך, אגב, על הניתוח הפסיכולוגי של אישיות ערפאת, שפורסם במוסף השבת או בסופשבוע של מעריב?
שו''ת 31834
למעוניינים - הנה הקישור (יחזיק מעמד עד יום שישי):

שו''ת 31839
לא יודע, אני לא ממש פסיכולוג. מצד שני ראיתי יותר מדי סדרות טלויזיה משפטיות אמריקאיות בהן יכולת לקבל חוות-דעת פסיכולוגית שתוכיח שאדם שפוי לוקה בנפשו ולהפך. כיוון שאיני מניח ש שהCIA תמים בכל הסיפור (כלומר, לא הזמין את הניתוח הפסיכולוגי למטרת מחקר אקדמי בלבד) במיוחד לאור הדלפת חוות-הדעת הרי שזהו בסך הכל עוד כלי פוליטי.

(ותודה לעמית על הקישור)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים