הרוח ההתיישבותית המפעמת 317905
זו לא אותה סיטואציה.א אין כאן הקבלה. אבל מי שרוח ציונית מנשבת בליבו בין אם הוא מתנגד או תומך בנסיגה והפינוי בימים אלה - יכול למצוא גם קווי דימיון.
מי שמנתח את העבר ההווה והעתיד מתוך יסוד נפשי פוסט/אנטי-ציוני ממילא ישפוך את מללו.

"על הר מצפון לצפת הוקמה בשנת 1945 היאחזות חדשה של אנשי גרעין דתי מהפלמ"ח. במקום נבנתה מצודת אבן מוקפת חומה, ובראשה מגדל שמירה. היה זה הקשר הביטחוני היחיד של אנשי הרובע היהודי בצפת, אשר היו מוקפים סביב ביישובים ערביים עויינים...בפברואר 1946 מיישם שלטון המנדט את מדיניות ה"ספר הלבן"....מטריד ורודף את מנהיגי היישוב העברי.."בבוקר נדהמו הבריטים לגלות את היישוב שהוקם ושיגרו כוחות צבא על מנת לפנותו לאלתר. אבל אז, מכיוון אחר, שבו ועלו רבים אחרים והקימו את ביריה מחדש, בפעם השלישית. לבריטים לא נותר לבסוף אלא להרפות ולאפשר היאחזות מחודשת במקום. ".

הרוח ההתיישבותית המפעמת 318136
העליה לביריה מאד מרשימה. הקמת אום ג'אוני מאד מרשימה וכו'.
גם נחיתת אנשי מייפלאוור..
מי שאינו חושב היום במונחים של חומה ומיגדל הוא פוסט ציוני?
מי שחי היום כאילו עדיין קיימים חוקי הספר הלבן הוא ציוני?
אולי החיים במנותק מיסוד הזמן מאד מרתקים ומהנים אבל הם מנותקים מהמציאות.
הרוח ההתיישבותית המפעמת 318162
שלא לדבר על זה שמהמשוואה שלו יוצא שממשלת ישראל וצבאה הם כנראה זרועות של שלטון זר כלשהו, ומצווה לרמותם ואולי גם להילחם בהם למען ישוב הארץ.
הרוח ההתיישבותית המפעמת 318178
שלא לדבר על זה שהבריטים לא ויתרו לטרוריסטים שפגעו בבני עמם.

שלא לדבר על זה שהבריטים לא גרשו מבתיהם אנשים שישבו בהם מעל 20 חודשים.
הרוח ההתיישבותית המפעמת 318180
שוב אנחנו נתקלים בידע המעוות שלך . כמובן שעל מה שאומר אתה תענה שאני סוטה מהנושא. כשהבריטים יצאו מהודו- יצאו משם גם המשפחות שהתישבו שם. כשהצרפתים החליטו לצאת מאלג'יריה הם הודיעו לתושבים שהם יוצאים בתאריך מסויים וכל אחד יקבל 25000$ ו500$ לחודש רנטה. כולם יצאו משם וחיילי ושוטרי צרפת לא רדפו אחרי כל מתנחל צרפתי. גם לא קרה שכל שוטרי פריס ירדו לאלג'יריה כדי למנוע משחקים כתומים -ועשו חג לגנבים בתל אביב.
אתה משווה אפונה לצנון-כמו שהתלוננת פעם. מצב של חומה ומגדל למצב של מדינה ריבונית.
הרוח ההתיישבותית המפעמת 318182
מי שרצה להשאר ברודזיה נשאר. מי שרצה להשאר באלג'יריה נשאר ומי שרצה להשאר בדרום אפרישה נשאר. מי שרצה להשאר הארה''ב נשאר ומי שרצה להשאר בהודו נשאר.

הבריטים לא פינו התנחלות חדשה אחרי חודשיים.
הרוח ההתיישבותית המפעמת 318185
אף אחד לא נשאר באלג'יריה. מי שהיה נשאר -היה נשחט. מה שאתה רוצה הוא דבר פשוט. מדינת ישראל תאמר שביום מסויים היא נוטשת את רצועת עזה ומי שירצה להשאר -ישאר. כמובן שתתחיל נהירת התנחלות של עשרות אלפים -עם ילדים ותינוקות כדי לתמוך בנישארים. זה לא יקרה כי המשטרה והצבא יתחילו לשחק בתופסת עם אוהבי ישראל הכתומים -במקום לעשות מה שהם לא עושים הכי טוב גם היום -להלחם בפשע. אחרי שנצא מעזה נצטרך להכנס כדי להציל את הליצנים שישארו. הרי אף אחד בישראל לא יוכל לשאת ש'' הורגים יהודים''. הצבא יכנס כדי לחלץ אותם והם כמובן לא ירצו להחלץ. ואז הצבא יאלץ להשאר שם. סצנריו נהדר.
הרוח ההתיישבותית המפעמת 318198
לא נכון. אמנם הרוב 1.4 מליון שבו לצרפת, אבל כ-‏100,000 אירופים בחרו להישאר באלג'יריה תחת שלטון אלג'יראי. היציאה לצרפת התגברה לאחר רצח 3,000 אירופים באורן ביולי 1962. מבין הנשארים, רבים עזבו מאוחר יותר בשנות השישים והשבעים וההערכה היא שבשנות השמונים נותרו מהם בין אלף לאלפיים.

הרוח ההתיישבותית המפעמת 318217
ועובדה מפתיעה - משאל העם של דה-גול לא כלל את שחורי הרגליים עצמם.

האם המתנחלים היו מוכנים למשאל עם שבו אסור להם להשתתף?
הרוח ההתיישבותית המפעמת 318218
העובדה הזאת לא ממש מפתיעה: במדינה נורמלית הגיוני שאנשים שאינם גרים בה אינם משתתפים במשאל כזה.
הרוח ההתיישבותית המפעמת 318242
אני מודה לך שעשית מה שאני הייתי צריך לעשות-לאמת אינפורמציה. ציטטתי כתבה שכנראה ''סידרה'' קצת את העובדות או שמא הסתמכתי על איזה טלפון שבור. אני מקווה שלא הספקתי להטעות אנשים.
רצח עם בקניה 318229
כשהבריטים הרגישו בשנות החמישים ותחילת שנות השישים של המאה שעברה, ששלטונם בקניה מתרופף, הם עברו לברוטליות מזוויעה. התושבים הלבנים שבאו לקניה נישלו את השחורים המקומיים מאדמתם והעבירו אותם לשמורות צפופות וקטנות. כמעט כל שבט הקיקויו, 1.5 מליון איש, הועברו לגולגים שנבנו ע"י האנגלים (קראתי איפשהו שמחנות הריכוז שהבריטים הקימו באפריקה בעקבות מלחמת הבורים שימשו כדוגמה לנאצים). כשהמחתרת הקיוקית הסודית מאו מאו עברה להתקפה כנגד 40,000 המתיישבים הלבנים, הבריטים הגיבו באכזריות איומה. אלפים נכלאו והוצאו להורג, עברו עינויים איומים והיו ועברו שואה איומה.

את האינפ' הזו קראתי בביקורת על שני ספרים חדשים שיצאו בנושא Imperial reckoning מאת קרולין אלקין ו Histories of the hanged של דויד אנדרסון.
רצח עם בקניה 318230
היו מדינות אפריקה (באפריקה המערבית),שהבריטים היו לא פחות אכזריים ממה שאתה מתאר. גם בא''י, בזמן המרד הערבי, הם נהגו בברוטליות גדולה. הם נכנסו לכפר סולם, העמידו את הגברים בשורה וירו לסירוגין בחלק מהם.
אבל זה היה בעולם ללא תקשורת כמו היום. לא ברור לי האם אחרי התנהגות כזאת, נשארו בריטים בקניה.
הרוח ההתיישבותית המפעמת 318188
יש לך עוד קצת אינפורמציה על יציאת הצרפתים מאלג'יריה? אשמח לשמוע.
הרוח ההתיישבותית המפעמת 318244
האינפורמציה שמסרתי היתה קצת מעוותת. כך קראתי באיזה אתר באינטרנט. ערן התייחס ותיקן ותבדקי בוויקיפדיה.
הרוח ההתיישבותית המפעמת 318288
כן, תודה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים