הערה: רשמי נסיעה הם לא תמיד עובדות 318382
1. איך מאמר שדן במצבם של אפרו-אמריקאים משתמש בטרמינולוגיה שאיננה מקובלת כל כך בארה"ב?
משפט הסיכום אולי מדגים את הפרדוקס המסוכן "עבוה מרבית השחורים, החלום האמריקאי נשאר בטלוויזיה"

2. מאמר על אפרו-אמריקאים שלא מזכיר את "ההתאחדות הלאומית לקידום הצבעונים" שנוסדה ב-‏1909?
(בוש הוא הנשיא הראשון שלא נאם בוועידה השנתית של הארגון).

3. בני דורך אולי זוכרים הסדרה "קוסבי," אבל אמריקה הכירה את הסדרה הקומית "עמוס ואנדי" ששודרה ברדיו החל מ-‏1928 ובטלוויזיה מ-‏1951.
גם לנאט קינג קול היתה תוכנית ארוח מצליחה בטלוויזיה בשנות ה-‏50.
4. "באמצעות צפייה בטלוויזיה" אחרת אפשר גם לפגוש, למשל, את גוון איפיל, שהנחתה את העימות הטלויזיוני בין בוש וקרי
5. קולין פאוול הוא בן למהגרים מג'מייקה.

----

לא שהכל וורוד, אבל אולי לא כל כך שחור.
הערה: רשמי נסיעה הם לא תמיד עובדות 319012
העובדה שהמאמר לא מזכיר את ה-NAACP היא רק סימפטום לחוסר הרלוונטיות של ארגון וזה וארגונים דומים אחרים בימינו. ה-NAACP היה אחד מהארגונים החשובים והמשפיעים ביותר באמריקה בשנות השישים והשבעים, כאשר המאבק היה פוליטי ומשפטי, אך מהי תרומתו היום, כאשר המאבק הוא חברתי וארוך טווח. עד כמה מצליחים ארגון זה ודומיו להביא לשינוי מן היסוד של כמה מהדפוסים החברתיים והתרבותיים ההרסניים שממשיכים להתקיים בקרב השחורים?
גם אצלנו אנו מכירים לא מעט ארגונים שלפני עשרות שנים היו מוקד לפעילות ולתנופת עשייה וכיום הם אינם יותר מאשר מקום עבודה נוח לחבורות של עסקנים ונהנתנים. ע"ע הסוכנות היהודית.
הערה: מסתבר שכולם עלולים לחטוא בהתרשמות שטחית... 325111
כמי שהכיר את פעולתה של הסוכנות היהודית די מקרוב, חורה לי שהמקום מוגדר כ"לא יותר ממקום עבודה נוח לחבורות של נהנתנים ועסקנים". נתחיל בהסבר ראשוני: עיקר פעולותה של הסוכנות היהודית היא לנתב את הכספים שיהדות חו"ל (עדיין) תורמת בנדיבות ובשמחה למטרות חינוכיות והתיישבותיות שמסתבר שעדיין קיימות בארץ ישראל, ואפילו במנותק מהתייחסות לשטחים. מעבר לניתוב, הסוכנות היא פעילה ושותפה מלאה ביישום וביצוע המטרות הללו.

יכולות להיות לאדם השגות על הכיוונים והדרכים שבהם הסוכנות היהודית נוקטת (אם כי צריך להיות ציניקן עם לב אבן אמיתי בשביל לזלזל בפעולות כמו תמיכה בפנימיות לנוער למצוקה, או סיוע מתמשך ואמיתי לעולים חדשים מאתיופיה - ואלו רק שתי דוגמאות מתוך מאות). מצד שני, קשה לי מאד להאמין שמישהו שבאמת מכיר את הסוכנות, מעבר לדימוי הציבורי השטחי מאוד, יכול להטיל ספק שהם אכן עושים משהו. העובדה שהסוכנות היהודית הפכה למעין שק אגרוף נוח ומטרה להתחכמויות זולות ממש עצובה, אבל כנראה שזה חלק מנורמה השלטת במקום שבו "עזרה לזולת" היא תכונה מגונה, ושבו הזהות התרבותית-לאומית מצויה בטלית בידי חבורה הצועקת יחדיו "כולה שלי!". על כן כל מי שמעז לעשות משהו בכיוון יספוג מיד את מטחי היריקות של חבריו, וחבל.
הערה: מסתבר שכולם עלולים לחטוא בהתרשמות שטחית... 325117
לטעמי, העובדה ששתי הפעולות שהזכרת כלל לא אמורות להיות מעניינה של הסוכנות, אומרת דרשני. אם מסתכלים רק על הדוגמאות האלו, הסוכנות אינה שונה מכל מיני גמ''חים ישראליים העושים את מה שהממשלה נכשלת בעשייתו. האם פעילויות אלו אמורות להעשות ע''י הארגון המייצג את יהדות העולם.
הערה: מסתבר שכולם עלולים לחטוא בהתרשמות שטחית... 325368
בתור התחלה, קשה לי להבין איך סיוע לקליטת העליה האתיופית הוא לא מעניינה של הסוכנות היהודית. מעבר לכך, עניינה בארץ (ויש לה גם פעילויות בחו"ל), הוא מאוד רחב - בעיקרו הוא סיוע לישוב היהודי בארץ ישראל בהתאם להגדרות חבר הנאמנים, המורכב רובו ככולו מדמויות ותורמים מובילים מיהודי העולם. כל עוד יש כאן מקום לכסף מבחוץ, יש לסוכנות תפקיד. זה בנוגע לדרשני.

בנוגע לפשט, ההשוואה לגמ"ח אכן במקומה, אבל אני לא מבין מה רע בה. זוהי בדיוק הסוכנות היהודית - גמ"ח יהודי מרכזי המתמקד בסיוע ציוני לישוב היהודי בארץ ישראל. זה שיכולות הממשלה שלנו לא מושלמות (ודי רחוק מזה) רק אומר שיש מקום לפעיליות מעין אלו בוואקום שנוצר מחוסר היעילות הממשלתית. ביום שבו הכל יהיה פה טוב אולי נוכל לומר בפה מלא "לא תודה אחינו האמריקאים, מעכשיו אנחנו תורמים לכם!". כרגע היום הזה עדיין לא הגיע. העובדה הפשוטה היא שעשירי יהדות אמריקה מעדיפים לתת את כספם לסוכנות ולא לממשלת ישראל, ואלו מסוג האנשים שבודקים טוב-טוב איפה הם משקיעים את ממונם.

אם לחזור לנושא הדיון, יכול להיות שמצב השחורים בארה"ב היה הרבה יותר טוב אם היה להם ארגון מרכזי הדומה לסוכנות היהודית. לי ברור שהעקיצה על הסוכנות היהודית היא מעין התחכמות שלא מבוססת על ידע קרוב, אלא על דימוי הנפוץ בציבור (עוד מימי המנדט). כאמור, מאחר ויצא לי להכיר את הארגון, אני יכול להעיד דווקא על ההיפך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים