קצת נתונים 319620
המכון לחקר הביטחון הלאומי באוניברסיטת חיפה ערך סקר טלפוני בקרב כ-‏1,000 מתנחלים (ביחס של 80-20 יו"ש-עזה). להלן כמה מהתוצאות:

40% תומכים בפינוי ישובים מבודדים כדי לשמור על גושי ההתיישבות. 51% סבורים שהגורמים הקיצוניים בימין פוגעים במפעל ההתיישבות. יותר מ-‏75% מהמתיישבים מאמינים שתוספת פיצויים הייתה מקלה על מלאכתם של המפנים. 12% חושבים כי יצירת "מחתרת יהודית" חדשה שתיאבק נגד התוכנית היא מהלך לגיטימי, ו-‏3% מכלל המתיישבים הביעו נכונות להצטרף לארגון צבאי עצמאי למלחמה בהתנתקות. 61% אחוז גורסים כי יש להתנגד לכל תוכנית של פינוי יישובים יהודיים (אם כי, כאמור 40% תומכים בפינוי יישובים מבודדים תמורת שמירה על גושי ההתיישבות). 51% סבורים שפקודת פינוי של יישובים יהודיים היא פקודה בלתי חוקית בעליל. 37% חושבים שחיילי הסדיר והמילואים צריכים לסרב לפקודה לפנות יישובים יהודיים. 47% מרגישים ש"כאשר חוק מסוים נמצא בסתירה להלכה או לאמונה דתית איני חש חובה לציית". ל-‏52% חשובה יותר דעתם של הרבנים בסוגיית ההתיישבות מדעותיהם של מנהיגים פוליטיים נבחרים. יותר מ-‏75% מהעונים (77% ביו"ש, 88.2% בעזה) מאשרים כי הגדלת הפיצוי למפונים היא אחת הדרכים שיש לנקוט כדי להקל על מימוש התוכנית. 73% גורסים כי יש לאפשר לחיילים ממתנגדי הפינוי שלא ליטול בו חלק, ואילו 77.7% מכלל המתיישבים מאמינים כי יש להעתיק יישובים בשלמותם למקום ההתיישבות החדש.

ככלל, נראה על פי הסקר, כי הדעות בקרב המתיישבים באזור עזה קיצוניות יותר כעת מאשר בקרב המתיישבים ביהודה ושומרון.

אחד מעורכי הסקר, ד"ר דן שיפטן מאוניברסיטת חיפה, אמר ל-Ynet שלדעתו התוצאות מראות כי יש הבדל בין הדימוי הציבורי של המתנחלים לבין המצב בשטח. לדבריו: "מול הטיעונים הפופולאריים על אלימות, ועמידה על סף מרד, אולי זה מפתיע. אבל למי שעוקב אחרי הנתונים האמיתיים מהשטח מזה זמן, אין סיבה לציפיות מהסוג הזה. המצב בשטח שונה מהדימוי הציבורי".

קצת נתונים 319644
"40% תומכים בפינוי ישובים מבודדים כדי לשמור על גושי ההתיישבות."

בהחלט נתון לא נעים. 40% מהמתנחלים לא אומרים למראיין שאין דבר כזה משולש עם ארבע צלעות!

למה לא שאלו:
"האם אתה מוכן לשלם אלף דולר תמורת שיקוי פלא לריפוי מחלת הסרטן?"

אפשר גם:
"אמור את עשרת ההבדלים בין ברוז וקבל כרטיס טיסה להלוך ושוב."
משהו לא מסתדר לי 319669
"יותר מ-‏75% מהעונים מאשרים כי הגדלת הפיצוי למפונים היא אחת הדרכים שיש לנקוט כדי להקל על מימוש התוכנית"

"77.7% מכלל המתיישבים מאמינים כי יש להעתיק יישובים בשלמותם למקום ההתיישבות החדש."

לעומת

"51% סבורים שפקודת פינוי של יישובים יהודיים היא פקודה בלתי חוקית בעליל."

אז המתנחלים בעד או נגד?
משהו לא מסתדר לי 319672
זה מה שנקרא ''אם כבר עושים את זה, אז...''
קצת נתונים 319686
"ל-‏52% חשובה יותר דעתם של הרבנים בסוגיית ההתיישבות מדעותיהם של מנהיגים פוליטיים נבחרים. יותר מ-‏75% מהעונים (77% ביו"ש, 88.2% בעזה) מאשרים כי הגדלת הפיצוי למפונים היא אחת הדרכים שיש לנקוט כדי להקל על מימוש התוכנית."
אז הרבנים כבר לא אומרים אם מותר לפנות, אלא מה המחיר...
קצת נתונים 319798
הנתונים הללו נשמעים כמו חידות לילדים. גם אם המנחלים הסכימו בליבם שיתפנו, לטקטיקה של הליכה על הסף יש טבע לעבור את הסף.
אם המתנחלים היו אומרים: אנחנו רוצים ללכת לגוש קטיף כדי להפגים עם 50.000 איש ולצאת משם. גם אם היו מתכונים לכך המנהיגים -הם לא היו יוצאים. שכרון הכוח היה מראה להם שהם יכולים לנצח.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים